פרסומת
דלג

האם לגונת השלום מותאמת לאירוח פסטיבל 'בומבלה'?

מאת: ● 25/3/2011 15:26 ● ערב ערב 2490
לא שדה מוקשים ולא איסור רחצה בידי משרד הבריאות. לא בוצה ולא תקנות רעש. דבר לא יעצור את פסטיבל 'בומבמלה' בדרכו לאילת. הצפי: 20,000 צעירים חוגגים שיקימו עיר אוהלים סביב ל'לגונת השלום'. במלון 'הרודס' זועמים על הפסטיבל וטוענים כי האירוע יפגע קשות באורחי המלון
האם לגונת השלום מותאמת לאירוח פסטיבל 'בומבלה'?תארו לכם שאחד או יותר מבין 20,000 הצעירים החוגגים הצפויים על פי הערכת המפיקים 'גילרון הפקות' ו'פורום ב"ש' להגיע לפסטיבל 'בומבמלה' שייערך בפסח השנה ייגש כמה מטרים הצידה על מנת לעשן סיגריה או להתענג על מראה השמיים והופ הנה הוא בתוך שדה מוקשים צהל"י? נשמע הזוי? אולם זו מציאות ממשית. בסמוך מאד ללגונת השלום נמצא שטח מוקף שלטים קטנים וצהובים המבשרים על סכנת מוקשים. גדר אין.

דובר צה"ל אישר את המצאות המוקשים: "השטח המדובר הינו שטח חשוד במיקוש. לפני כחודשיים, התבצעו במקום עבודות תחזוקה שוטפות הכוללות גידור ושילוט כחלק מסיורים תקופתיים, בשיתוף נציגי עיריית אילת ומפעל שפכים סמוך. השבוע התקבלה בצה"ל פנייה מעיריית אילת באשר לליקויים בגדר, בעקבותיה מתוכנן במקום סיור של צוותי הנדסה עוד השבוע, והליקויים יתוקנו באופן מיידי". פנינו אל דוברת העירייה בשאלה בנושא. גיא פלג מצוות ההפקה של 'בומבמלה' שומע על קיום השטח הממוקש לראשונה מפינו. "זו בעיה של העיר בלי קשר לפסטיבל", מודיע פלג המופתע, "מה אומר ראש העירייה על זה שיש לו שטח מוקשים בלב איזור תיירות? ואיך בפגישה עם משטרת אילת לא אמרו לי דבר על המוקשים"?

סנ"צ גדסי, מפקד תחנת משטרת אילת, אומר: "הוגשה בקשה, והנושא נבחן על ידינו. טרם ניתנו תנאים". פלג מעדכן, שבכל מקרה תוקם גדר סביב לשטח הפסטיבל: "אנחנו שומרים על בני הנוער שמגיעים לפסטיבל. אנחנו מגדרים את שטח הפסטיבל כדי שיוכלו להשאיר את האוהל ולבלות בלי חשש מפני גניבות. יש אבטחה שלנו, וכהורה אני אומר שאם הוא נכנס לשטח הפסטיבל, הוא לא יהיה בשטח המוקשים, אלא אם הוא ייצא מהשטח המגודר לכיוון ירדן ואז יש בעיה".

משרד הבריאות אוסר על הרחצה


אם סביב ללגונה תמצאו מוקשים, מה תמצאו בתוכה? זו שאלת המיליון דולר. כל אילתי יודע שבהיכנסו למים מיד יתבוסס בבוץ שחור וחום דביק לעיתים בעל ריח גופריתי. משרד הבריאות אסר את הרחצה במקום, אולם את תוצאות הבדיקות הבקטריאליות של המים - אין להשיג. בהודעה נחרצת מתאריך 14 במארס 2011 קובע משרד הבריאות: "הלגונה הוקמה באילת על ידי החברה לפיתוח חוף אילת כבר לפני כ- 15 שנים. משרד הבריאות התנגד להיתר הבנייה של הלגונה היות וסבר כי אין פתרון בלגונה כפי שתוכננה לתחלופת מים. הלגונה נבנתה בניגוד לדעת משרד הבריאות: אין תחלופת מים בלגונה וכתוצאה מכך הלגונה מתמלאת באצות וצמחי מים שונים, כל קרקעית הלגונה מלאה שכבת בוץ רקבובית ואי אפשר לשהות בה. בקרקעית יש גם פסולת שונה, כמדווח על ידי אנשי העירייה. כתוצאה מכך, אנשים מדירים עצמם מהלגונה, ואיש לא מתרחץ בה. כמו כן, לא בוצעו מסביב ללגונה תשתיות מים וביוב, ואין שירותי חוף לציבור". ביקשנו ממשרד הבריאות את תוצאות הבדיקות הבקטריאליות של מי הלגונה ונענינו:"משרד הפנים האחראי על הכרזת חופי רחצה לא הכריז על החוף שמסביב ללגונה כחוף רחצה מוסדר, ולכן משרד הבריאות לא נדרש למתן אישור תברואי".
אם אין תוצאות של בדיקות של מי הלגונה, מדוע נאסרה הרחצה בלגונה?
על כך משיב משרד הבריאות: "ברור שבמצב כזה של העדר תחלופת מים בלגונה משרד הבריאות לא ימליץ על רחצה בה". גיא פלג מהפקת הפסטיבל טוען: "עשינו בדיקות של המים והם בסדר גמור. כרגע, אם את רוצה להיכנס למים אז אפשר להיכנס אליהם".
אפשר לקבל את תוצאות הבדיקות שערכתם?
"עדיין לא. זו בדיקה ארוכה. כרגע, שתי בדיקות מצאו שאין חשש להרעלה".
החוגגים יתרחצו במי הלגונה?
"נבדוק מול משרד הבריאות שבוע לפני הפסטיבל ונראה מה יהיה".

תמונת כתבה


כיצד יאכפו את איסור הרחצה על הצעירים החוגגים?
"די בשלטים ובשלושה מאבטחים".

זה המקום לציין שגורמים שונים טענו בפנינו, כי עיריית אילת ביצעה בדיקות של מי הלגונה, ופנינו אל דוברת העירייה בבקשה לקבל את תוצאות הבדיקות הבקטריולוגיות של המים. תגובת העירייה שנתקבלה: "ככלל יובהר, כי תיעשה הקפדה יתרה על התנהלות הפסטיבל בהיבטים של רעש, ביטחון וניקיון, לרבות הגבלות שיבטיחו פסטיבל שיספק הנאה לבאי הפסטיבל ובכללם תושבי אילת. בימים הקרובים ולאחר ישיבה המתוכננת עם מפיקי הפסטיבל, אוכל להרחיב בעניין".

עיר של אוהלים


בשנה שעברה, התעופפו טילים מכיוון עזה וחלפו, לדברי פלג, "ממש מעל לראשי החוגגים בחוף 'ניצנים'". למפיקים היה ברור שיש למצוא מקום אחר לקיום הפסטיבל. גם סוגיית העדר המקום דחקה במפיקים לעבור למקום שיש בו שטח רב: "אנחנו בונים עיר של צעירים שמתנסים לראשונה בחייהם בחוויה של עצמאות", מתאר פלג: "כולל תשתיות מים מקלחות וביוב. אנחנו זקוקים למקומות חניה ולשטח הקמת אוהלים. אילת עונה על הקריטריונים", ומוסיף: "גורם משמעותי היה מזג האוויר שב'ניצנים' שאחת לכמה שנים הוא גרוע". הפקת 'בומבמלה' מגיעה לאילת מלאה כוונות טובות:"אם הפסטיבל יצליח אז אנחנו נתקן את הלגונה. בשנה הבאה, אני מבטיח שאפשר יהיה להיכנס למים. נפנה למשרד התשתיות ויהיה בסדר. סללנו כביש ב'ניצנים', השקענו משהו כמו שני מליון שקלים בתשתיות. אנחנו שותפים עם עיריית אילת ומאד אוהבים אותה. אם נשתקע אנחנו רואים גם 10 ו- 20 שנה קדימה ואפילו התפתחות לכיוון של פסטיבל בינלאומי. כשנהיה מותג אילתי לכל דבר, מה זה לתקן לגונה אחת קטנה?".

ובינתיים, הרחצה בלגונה אסורה...


"אנחנו פותחים חוף ליד הלגונה ושם יהיו מלא אנשים במים. הפסטיבל יהיה מהלגונה, שם יתרכזו הבמות ועד לחוף שליד, שם ישחו ויצללו כי אי אפשר לדמיין את הפסטיבל בלי שחיה. יהיה מלא 'קמפינג' על החוף ומלא סביב ללגונה, יהיו כאלו שיהיו יותר קרובים למוסיקה וכאלו שיותר קרובים למים".

מה מתוכנן במסגרת הפסטיבל השנה?
"הקמת במת מופעים מרכזית עם אמנים מוכרים ובמקביל יהיו 7-8 במות של מוסיקה, וכן יוקם כפר תפילה כולל פעילות יהודית לצד הארי קרישנה ופינות יוגה ומדיטציה לערך 30 מתחמי רוח ואלטרנטיב, ולבסוף במה שתוקדש לנושא הירוק עם כל מיני מתופפים וג'מעות. בבמה הירוקה נקנה מהקהל שקיות זבל מלאות בחמשה שקלים ונמיר כוסות בדלים בכוסות בירה. אנחנו מאמינים שהשנה יגיע גם קהל רב של נופשי בתי מלון שיגיעו רק לאירועי הערב וכמובן שיהיו הנחות לאילתים".

עלו על 'מוקש'


האירועים אם כן עתידים להתרחש סביב לגונת השלום ודרך חוף מפרץ השמש. בינתיים יושב במשרדו הצמוד ללגונת השלום יואב איגרא, מבעלי מלון 'הרודס' ולדבריו, הוא חושש מפני פגיעה באורחי המלון: "לא שאלו אותנו ולא התחשבו בנו ועל זה התרעומת", קובע איגרא, שלדבריו התבשר על קיום הפסטיבל רק בימים האחרונים. "אין לי ספק שזה יפגע במלון מאחר ואנחנו קרובים למקום ואין לי ספק שאורחיי יעזבו או יתבעו וייגרם שם רע למלון בשל כך ואם ניתבע – אזי אנחנו נדע מה לעשות. אנחנו נעשה מה שכל אחד היה עושה במקומנו. אנחנו לא יכולים למנוע מאחר והתבשרתי על כך רק בימים האחרונים, ואני מבין שתכנית העירייה מתקדמת. כולי תקווה שזה ייעשה בצורה מסודרת".
מדוע האורחים ייפגעו?
"בגלל הרעש והלכלוך. כשאורחיי ילכו לישון בשעה 11 בלילה, לא נראה לי שיפסיקו לנגן ולחגוג בלגונה. בטח נראה פה סמים ולכלוך, ואני מקווה שהצעירים לא יחבלו במלון, כי באירועים אחרים ראיתי כאלו שהגיעו לשכונות בתוך העיר וגרמו לנזקים".

אולי האורחים ייהנו?
"מי ששילם אצלנו 200 דולר ללילה, עם כל הכבוד לסוציאליזם, ואחרי שחיכה במשך שנה שלמה לצאת לנופש באילת, לא ייהנה לגלות פסטיבל רועש מתחת לחלון חדרו. תייר לא מרוצה לא יחזור לאילת או אלינו ל'הרודס' או לישראל בכלל". ואיגרא מציין שבעבר הנחה וועדה בנושא מיצוב אילת: "היינו צריכים להחליט מי קהל היעד של אילת והחלטנו שאנחנו מבקשים למשוך קהל יעד שנותן לעיר ולא כזה שמזיק לה. עלינו לשאול מה אנחנו נותנים ומה אנחנו מקבלים? ובהקשר של 'בומבמלה' עיר נוער של אוהלים, אני שואל איפה פה הרווח? למי זה טוב? אני לא רואה יתרון אחד בדבר הזה".

מהפקת הפסטיבל דיברו על ניקוי הלגונה המזוהמת...
"הלגונה הזו, שכבר עכשיו היא מלוכלכת, אחרי ש- 20,000 איש יעשו בה את צרכיהם, תהפוך לבית שימוש אחד גדול. הרי כל אחד שיצטרך להתפנות יעשה את זה שם. 20,000 איש זו באמת שמחה גדולה. זו חצי עיר".
עשרים אלף משתתפים? אבל בהודעת משרד הבריאות מציינים שהוגשה בקשה לקיום אירוע בסדר גודל של 6,000 איש בלבד... חזרנו לגיא פלג מהפקת הפסטיבל: "כל תהליך רישוי מתחיל מהמינימום שאנחנו יודעים שבטוח יגיעו. אחרת נשלם את כל ההוצאות עבור 20 אלף איש כשבפועל יגיעו עשרת אלפים", מסביר פלג את הפער במספרים. לדבריו, מצב המכירות מצוין: "משנה לשנה הפסטיבל גדל, והמכירות השנה דומות לשנה שעברה. יש אנרגיה חיובית ואני מרגיש שזו תהיה הצלחה כבירה". פלג מספר ש'בומבמלה' מוציא מבני הנוער את המיטב. "משהו באווירה של הרוח והניתוק מהמחשב והלישון בחוץ עושה להם טוב. אצלנו לא היתה מעולם אפילו דקירה אחת".
בינתיים, עוקבים מפיקים נוספים אחרי התפתחות ההפקה. אם יושגו כל האישורים, והפסטיבל ייערך, יהיה זה מבחינתם תקדים להביא אירועים נוספים. "זו יכולה להיות קיסריה של אילת", אמר לנו אחד המפיקים שנדחה בעבר כשביקש לקיים אירוע לילה בלגונה. "זהו מקום מעולה לקיים בו סוג של הופעות שחסר באילת כי אין מקום לקיום אירועים של עד 10 אלף איש".
בינתיים,שלומי עמר, הבעלים של אולם האירועים 'הרה', הנמצא בסמוך ונדרש להתקין מערכת רמקולים חדשה שתפנה לכיוון צפון כדי לעמוד בתקנות הרעש, שמח לשמוע שניתן אישור לקיום הפסטיבל: "אני בעד קיום הפסטיבל שנותן עכשיו לכולם לגיטימציה. זה שאישרו את ביצועו מראה שכל הסיפור הזה עם הרעש היה מלכתחילה שטות גמורה".
תגובת המפיקים כפי שהועברה באמצעות דוברת העירייה:

"אל: דוברת עיריית אילת – גב' דנה זנטי 23/03/2011. מאת: בוםבמלה בע"מ – גליה ארנון.


הנדון: פניות ותהיות לגבי פסטיבל בוםבמלה
א,נ. פסטיבל בוםבמלה שמח מאד לקבל את ההזדמנות לעבור לעיר אילת ורואה בכך תחילתה של חברות ושותפות לשנים ארוכות. ניתן לקבל המלצות רבות לגבי פעילותנו המסודרת והמאורגנת הן ממפקד משטרת אשקלון לשעבר שליווה את הפסטיבל בשנים האחרונות והן ממפקד מחוז דרום של מד"א מר מושון ועקנין שמלווה את הפסטיבל שנים רבות וכמובן מ"מ ממ"ר אילת איתן גדסי שהיה בזמנו מפקד האירוע במשך 3 שנים ולמעשה כל גורמי הרישוי שהיו עמנו בקשר. אנו מבינים שכל אירוע חדש מעורר חששות ולבטים וזה לגיטימי, לטעמנו רב הפחדים מוטעים ומבוססים על חוסר ידע. פעילות הפסטיבל אינה הולכת להפריע לפעילות ההרודס או העיר בכל דרך שהיא, נהפוך הוא בכוונתנו ליצור אטרקציה מספקת עבור בני הנוער שיבלה בפסטיבל ולא יסתובבו בעיר חסרי מעש. נשמח מאד להפגש ולדון בנק' או בפחדים של כל גוף רציני שרוצה להיפגש ולהראות איך מטפלים בבעיות הפוטנציאליות ומעבר לכך נשמח כמובן גם לשתף פעולה בכל דרך שהיא. לגופו של עניין: הפסטיבל בשנתו ה-13 בהחלט יתקיים בצורה מסודרת וע"פ חוק וכל התקנות הנלוות. בעניין הרעש, התחייבנו לסיים את הפעילות הרועשת בשעה 23:00 ולבקשת מנכ"ל העירייה הזזנו את הפסטיבל לחלק המזרחי של הלגונה.
1.בעניין הלכלוך, אנו מתחייבים שהלגונה תוחזר נקיה יותר ונתחזק את האתר וסביבתו בצורה מושלמת.
2.בעניין הגודל אכן אנו צופים כרגע כמות של 6,000 אורחים ולכן בהתייעצות עם המשטרה הוגשה הבקשה בערכים אלה, יחד עם זאת אנו עוקבים בדריכות אחרי גרף המכירות המושווה סטטיסטית 5 שנים ובמידה ויהיה עידכון כמובן שנעדכן.
3.מבחינה ערכית הקהל הצעיר מגיע לאילת בכל מקרה – לטעמנו הפסטיבל ייצר עבורם פיתרון מושלם ואיכותי ויוריד את כמות הבעיות הרגילה שחוסר טיפול בקהל הזה מייצר.
4.בכל הנוגע להתנהגות חריגה של בני נוער- לפסטיבל ניסיון רב שנים בהתמודדות עם הנושא ובייצור מערכות שליטה ובקרה והסברה שממזערת את הבעיה ומטפלת ברצינות בחריגים.
5.בנוגע לפעילות מיסיונרית בהתאם להנחיות החוק בנושא".

על מוקשים ופסטיבלים


שיהיה ברור ומובן, פסטיבל 'בומבמלה' הינו אירוע חיובי במובן הכלכלי, ואם לרגע נחשוב רק ביזנס, הפסטיבל יכניס כסף לא רע בכלל, לבעלי העסקים, סוחרים, נהגי מוניות ועוד. העיתוי לא משהו בכלל, הרי בפסח העיר מפוצצת ממילא, לא בטוח שעשרות אלפי בני נוער, זה מה שאנחנו צריכים בפסח, אם ניקח בחשבון את כל תופעות הלוואי הנלוות לכמות בני נוער שכזו. אך השאלה כאן היא עקרונית וקשורה לתהליכי האישור והרישוי של פסטיבל שכזה. מי אחראי, מי נותן את האישורים, האם מסוכן לשחות בלגונה, מה יהיה עם שדות המוקשים בלב אזור המלונות. מה עם הרעש שידיר שינה מאורחי בתי המלון, מה עם הצפיפות, הפקקים. ומה עם השלטים האוסרים שם אוהלים ורחצה. ההרגשה היא כי אין כאן יד מכוונת, ובאילת מתנהל סוג של אזור דמדומים. ככה לא מפיקים פסטיבל וככה לא בונים מותג. מצטער, ממש לא.

ראובן זלץ

תגובת משרד הפנים : "הרשות צריכה לתקצב עלות פיתוח חוף"


ממשרד הפנים מסרו: "במשרד הפנים לא התקבלה פניה מצד הרשות להכרזה חוף הלגונה.בקשה להכרזת חוף כוללת: א. מפה מאושרת ע"י הרשות בחתימת מודד מוסמך בציון נקודת ההכרזה.ב. אישורי - משטרה, בריאות, תחבורה ועוד.ג. ביצוע סקר סיכונים במקום המבוקש להכרזה.הרשות צריכה לתקצב עלות פיתוח חוף (כולל מתקנים וכח אדם).לאחר שהבקשה מאושרת על ידי משרד הפנים מועברת לפרסום ברשומות.עמדת משרד הפנים היא לאשר בקשות של רשויות להכרזה חופים לטובת הציבור במידה והרשות עומדת בכל התנאים. לקבלת תוצאות הבדיקות יש לפנות לרשות המקומית ולמשרד הבריאות".וכך עשינו. / תודה למירב לוי דיאמנט על העזרה בהכנת הכתבה.
יש לציין, כי חפח"א, התחנה למניעת זיהום ים, המכון לחקר ימים ואגמים, המכון הבינאוניברסיטאי הפנו אותנו לקבלת תוצאות בדיקות למשרד הבריאות ולרשות המקומית.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש