פרסומת
דלג

עלייה מדאיגה במספר המסתננים לישראל

מאת: עומר כרמון ● 6/4/2011 15:09 ● ערב ערב 2492
בחודש מרץ, חדרו לישראל 750 מסתננים דרך גבול מצרים. אלפי סודנים מפגינים בקהיר ודורשים לעבור למדינה אחרת. ח"כ יעקב כץ מעריך, כי בשנתיים הקרובות, עלול להכפיל את עצמו מספרם של המסתננים השוהים בישראל. ח"כ רחל אדטו, במהלך סיור באזור אילת: "לאור מה שקורה במזרח התיכון, החשש הוא שאם לא נעצור את זה עכשיו, זה יביא לחדירה של יותר ויותר מסתננים"
עלייה מדאיגה במספר המסתננים לישראלחשש כבד כי בשל הדרדרות המצב הבטחוני במצרים, יתגבר זרם המסתננים. יו"ר הוועדה לבעיית העובדים הזרים, ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי'), העריך במהלך דיון בכנסת, כי בשנתיים הקרובות עלול להכפיל את עצמו מספרם של המסתננים השוהים בישראל.
השבוע, פרצו בקהיר עימותים אלימים בין אלפי עובדים סודנים לאנשי או"ם וכוחות הביטחון. הסודנים טוענים, כי מאז ההפיכה במצרים, חייהם בסכנה. הם דורשים כי ארגוני הסיוע ימצאו להם מקלט במדינה אחרת. בשל המהומות, נסגרו משרדי נציבות האו"ם לפליטים בבירה המצרית. כזכור, המהומות שהתחוללו מול בנייני האו"ם בקהיר לפני שש שנים בישרו את גל המסתננים ממצרים לישראל. במצרים שוהים כיום מאות אלפי עובדים מסודן וממדינות אפריקניות נוספות. התערערות ביטחונם האישי בשל ההפיכה עלולה לדחוק רבים מהם לנסות ולהסתנן לישראל.

"בעוד שנתיים - הגבול יהיה חסום"


מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר השבוע, כי בחודש שעבר, חלה עלייה מדאיגה במספר המסתננים שחדרו לישראל דרך גבול מצרים. במרץ נכנסו לישראל מעל 750 מסתננים (לעומת כ- 600 בינואר ו- 400 בפברואר).
הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת סיירה ביום שני לאורך גדר הגבול. גורמי ביטחון מסרו במהלך הסיור, כי בניית הגדר כולה, 210 ק"מ אורכה, עתידה להסתיים בעוד כשנתיים. 51 הק"מ הראשונים החלו להיבנות לפני כחמישה חודשים. בניית 51 ק"מ נוספים (באזור אילת) החלה לפני כחודש. במהלך הסיור אמרה ל'ערב ערב' חברת הוועדה, רחל אדטו ('קדימה'): "קיבלנו היום הסבר שרוב המסתננים שמגיעים לכאן, אינם פליטים, אלא מחפשי עבודה. לאור מה שקורה במזרח התיכון, החשש הוא שאם לא נעצור את זה עכשיו, זה יביא לחדירה של יותר ויותר מסתננים. בעזרת השם, בעוד שנתיים, גבולה הדרומי של מדינת ישראל יהיה חסום בפני חדירה של מסתננים".
יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון ('קדימה'), הוסיף: "הכנסת העבירה בשבוע שעבר הצעת חוק חשובה שמתחילה מדיניות הגירה כלפי המסתננים. אנחנו חייבים מדיניות הגירה כוללת שתשלים את הפתרון הטכני של הגדר". ח"כ חסון כיוון בדבריו להצעת החוק למניעת הסתננות, שאושרה בקריאה ראשונה ברוב קולות של 42 תומכים וחמישה מתנגדים. שר המשפטים, יעקב נאמן, הציג את הצעת החוק כשאמר: "בשנים האחרונות, ניצבת מדינת ישראל בפני עלייה ניכרת בהיקף ההסתננות מגבול מצרים. מראשיתו של גל ההסתננות לפני כחמש שנים ועד היום, נתפסו כ- 34 אלף מסתננים. בשנה שעברה, לבדה, נתפסו כ- 14 אלף מסתננים. הצעת החוק נועדה לאפשר החזקה של מסתננים במשמורת תקופה ארוכה יותר מזו הקבועה בחוק הכניסה לישראל ולהוסיף לחוק למניעת הסתננות מנגנונים הנחוצים לקיום ביקורת שיפוטית על ביצוע צו גירוש ועל החזקת מסתננים במשמורת עד לגירושם".
ח"כ יעקב כץ ('האיחוד הלאומי'), תיקן את השר ואמר: "מבחינת כמות הנכנסים מדובר עד היום על בסביבות 34,000. כאשר יש עוד 10-20 אחוזים שאינם ידועים. במהלך חודש מרץ אנחנו רואים עלייה מחודשת במספר המסתננים. לפי הערכות, בשנתיים הקרובות, צפוי להגיע מספר המסתננים בישראל ל-50-70 אלף".