פרסומת
דלג

הווטרינר העירוני במסר לבעלי הכלבים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 6/4/2011 15:26 ● ערב ערב 2492
הכלב שלכם נשך?. אם לא תסגירו אותו לתחנת ההסגר תוך 24 שעות, אתם עלולים להיקנס בסכום של 2,000 ₪. מטורף? בהחלט כן, וזו רק אחת משורה לא קטנה של גזירות חדשות בגין עבירות החזקת כלבים שנכנסו לתוקפן בתחילת החודש. הווטרינר העירוני, אורן אברמוביץ', מדבר בראיון בלעדי על ההחלטה להחמיר את הענישה וקורא לתושבים למלא אחר החוק
הווטרינר העירוני במסר לבעלי הכלבים

החל מתחילת החודש, הפכה ההחמרה המשמעותית בעיר בנושא עבירות בגין החזקת כלבים לשיחת היום בקרב בעלי הכלבים באילת. עד כדי כך הפכו הגזירות החדשות למשמעותיות, שיש כבר לא מעט בעלי כלבים בעיר שחושבים פעמיים אם כדאי ומוצדק היום להחזיק כלב. "מצד אחד, אתה בא לעשות לבעל החיים הזה קצת טוב בחיים", אומר השבוע בזעם אוהד, תושב אילת שמגדל בחצר ביתו שלושה כלבים עזובים שמצא, "מצד שני, אתה מגלה שפתאום חלים עליך כל כך הרבה איסורים והתניות, שאין מנוס מלחשוב עד כמה כל העסק הזה שווה".יש מקום לדאגה...


חובבי הכלבים בעיר זועמים ומבהירים, כי אם לא די בכך שקשה היום למצוא מאמצים לכלבים בעיר, הרי שההחמרה הזו באכיפה תקשה על האימוץ אפילו יותר. כך או כך, במרוצת החודש האחרון, קיבלו 3,250 בעלי כלבים רשומים הודעה ישירות לבתיהם על התחלתה של אכיפה מנהלית כנגד עבירות בגין החזקת כלבים, או במילים פשוטות - אם עד היום פעל השירות הווטרינרי בעיר מתוקף חוק עזר עירוני כנגד שתי עבירות בלבד: האחת- שוטטות כלבים ברשות רבים ללא השגחה והשנייה - חיסון כלבים על פי חוק, הרי שהחל מתחילת החודש, האכיפה המנהלית קובעת רשימה בלתי מבוטלת של עבירות בגינן לא בוצעה עד כה כל אכיפה בעיר. והרי לכם כמה דוגמאות: אם הכלב שלכם ייתפס משוטט ללא השגחתכם, כדאי שתכינו סכום של 500 ₪. אם הכלב שלכם מוגדר כ'כלב מסוכן', סכום הקנס יקפוץ ל – 1,500 ₪. אתם מחזיקים בבעלותכם כלב שאינו מחוסן נגד כלבת? היכונו לקנס של 500 ₪. הכלב שלכם נשך ולא הסגרתם אותו לתחנת ההסגר כנדרש תוך 24 שעות, שימו לב- גובה הקנס שיידרש מכם יעמוד על סכום של 2,000 ₪. ולא כדאי לכם להתחכם, כי עבור כל יום איחור, תאלצו לשלם עוד 200 ₪ ליום. עוד בהתאם לאכיפה המנהלית, מחויב בעל כלב המחזיק בחצרו כלב, להציב על שער החצר שלט האומר 'זהירות כלב'. בעליו של כלב מהזן המסוכן מחויב לתלות שלט האומר- 'זהירות כלב מסוכן'. לא תעשו את זה? היכונו לקנס של 500 ₪ (כלב רגיל) או 1,500 ₪ (כלב מסוכן). החזקת כלב מגזע מסוכן ללא רישיון בתוקף, תגרור קנס בגובה 5,000 ₪. החזקת כלב מגזע מסוכן בחצר לא מגודרת או לא נעולה, תגרור אחריה קנס בגובה 1,500 ₪, ואילו ייבוא כלב מסוכן יגרור אחריו קנס של 10,000 ₪. נבהלתם? האמת שיש מקום לדאגה. חשבתם לנסות להתחמק? לא מומלץ לכם, כי במקרה של קנס מינהלי, הכלל הוא ברור- לא שילמת, מיד ייצא לדרך הליך של הוצאה לפועל. לא נעים, כן נורא.

לא אוהב קנסות


תתפלאו אולי לשמוע, אבל אפילו לווטרינר העירוני, ד"ר אורן אברמוביץ', האיש שחתום לכאורה על הגזירות החדשות, לא נעים לחתום על קנסות שכאלו. "האמת", הוא אומר לי השבוע בגילוי לב, "קשה לי לרשום קנסות בכאלו סכומים". אחרי הכל, היה זה אברמוביץ' שניסה להקטין את סכומי הקנסות הקודמים מסכום של 730 ₪ למה שנקרא- קנסות דרג ב' העומדים על סכום של כ – 500 ₪. החומר הנדרש הועבר למקום הנכון, אבל הסחבת הישראלית ניצחה. ועד שהקנסות באילת הוזלו, הנה באו להן הגזירות החדשות והקשות. "אין אצלנו צ'ופרים לפקחים שמחלקים דוחות בגין עבירות החזקת כלב", דוחה אברמוביץ' שמועות מרושעות, "אנחנו גם לא מחפשים את האנשים בקטנות כמו שאולי יכולנו לעשות. הפתרון לבעיה הזו הוא פשוט- לקיים את דרישות החוק, וזה ממש לא מסובך. הרי שבסכום של 140 ₪, עלות חיסון לכלב, בן אדם יכול להימנע מקנס. בעלות של 10 ₪ עבור שלט 'זהירות כלב' בן אדם לא יצטרך לדאוג לקנס של 500 ₪", אומר אברמוביץ', "יש לכך סיבה. הרי לא קמתי יום אחד בבוקר והחלטתי לעשות לאילתים, מחזיקי הכלבים, חיים קשים".
ד"ר אברמוביץ' מספר בהקשר לזה על שני מקרי תקיפה קשיים של נשים בעיר על ידי אותו כלב זאב. שני המקרים אירעו במהלך החודש האחרון באילת. לדבריו, הנשים, המאושפזות מזה כחודש בבית חולים במרכז הארץ, זקוקות להשתלת עור. אני מנסה לדלות מהווטרינר העירוני פרטים נוספים, אולם הוא שומר בקנאות על חיסיון האירועים ומוכן רק לספר, כי שני המקרים אירעו באותו אזור בעיר. הנשים, שהותקפו קשה מאוד, נפגעו בעיקר בגפיים. מקרים חמורים כאלו בדיוק מחזקים את אותו להמשיך להילחם בעבירות החזקת הכלבים. "אנשים תמיד חושבים על הרע, על הקנסות ועל זה שעכשיו הם יצטרכו לשים לב יותר לדברים עליהם לא נתנו את הדעת בעבר. הם אף פעם לא יחשבו מה בעצם הקנסות והאכיפה המינהלית הזו באו למנוע".
ד"ר אברמוביץ' מדבר על כלב שמסתובב ללא השגחה ויכול לקפוץ על ילד קטן: "גם אם הוא לא יעשה לו כלום, די בקפיצה הזו כדי לגרום לילד נזק בהווה ובעתיד. ילד יכול להיבהל ולברוח אל תוך הכביש. ומה על שליח שמגיע אליך לחצר ומגלה כשהדלת נפתחת שמולו עומד כלב אימתני? למה זה מגיע לו? למה שלא יידע מראש כי בחצר ישנו כלב?", מבקש אברמוביץ' להסביר את עמדתו, "ועדיין לא דיברנו על מקרי הכלבת אותם בדיוק אנחנו מנסים למנוע אגב צמצום תופעת הכלבים המשוטטים. באילת אמנם המצב מצוין, אבל בארץ, במרוצת השנתיים האחרונות, הכלבת משתוללת. ישנם בין 60-70 מקרי כלבת בשנה וזה הרבה".

עד כמה המצב מצוין באילת?
"באילת לא היו מקרי כלבת לפחות מאז שאני כאן, וזה אומר משנת 2003".

החמרה באכיפה זה טוב ויפה, אבל מי בפועל אמור לעשות את זה? שלושה פקחי המחלקה הווטרינרית?
"כיום, ישנם שלושה פקחי המחלקה שלנו בשטח, אבל הכוונה היא כבר בקרוב להסמיך בנושא פקחים נוספים. 25 פקחים עירוניים אמורים כבר בקרוב לעבור את הקורס שיאפשר להם לאכוף את החוקים בעניין החזקת בעלי החיים". אברמוביץ' ממשיך ומציין: "אנחנו בין הרשויות הבודדות בארץ שמצלמות את הכלב המשוטט כהוכחה לכך שנתפס מסתובב לבדו. אנחנו הרי לא חוטפים כלבים".

ומה לגבי אפשרות ערעור על קנס?
"קנס מינהלי אפשר לשלם תוך 60 יום, אבל גם אפשר לערער עליו תוך 30 יום מיום קבלתו. יש גם אפשרות להגיש בקשה לביטולו, תוך 30 יום מקבלת הקנס. את הבקשה יש להעביר לתובעת העירונית, עו"ד טליה כולב. זו מצידה צריכה להעביר לפונים החלטה מנומקת תוך זמן סביר, כמו גם את הסיבות שהביאו בסופו של דבר לקבלת ההחלטה לבטל את הקנס. איך שלא יהיה", מבהיר הווטרינר העירוני, "גם אם מערערים או מבקשים ביטול, צריך לשלם את הקנס בראש ובראשונה ואז, לאחר קבלת ההחלטה, יינתנו החזרים במידת הצורך".

הכל טוב ויפה, אתם רוצים שנשמור על הכלבים קשורים, אבל מה על פארקים עירוניים לכלבים שבסך הכל רוצים לקפוץ ולהשתולל?
"לפני כשנתיים, הוקם בגן 'פרדקין' בעיר הפארק הראשון שרק הולך ותופס תאוצה. הפארק פתוח מדי יום בין השעות 06:00-22:00, והבשורה הטובה היא, שבימים אלו ממש, אנו פועלים יחד עם העירייה להקים פארק ציבורי נוסף לכלבים, הפעם בפארק השחמון, לטובת דיירי השכונה. אני מאמין שכבר בקרוב יקבל העניין תאוצה".

תמונת כתבה


ממשיכים להטיס כלבים


שלושה כלבים נוספים ששהו בחודשים האחרונים בכלביה העירונית הוטסו ביום שלישי השבוע בטיסת 'ארקיע' שנתרמה גם הפעם חינם אין כסף, לעמותת 'צער בעלי חיים' בתל אביב. מאז תחילת מבצעי ההטסה לפני כארבע שנים, הוטסו מאילת כ – 340 כלבים אל העמותה. מרבית הכלבים מצאו לעצמם בית חם במרכז הארץ. לדברי הווטרינר, הד"ר אורן אברמוביץ', הטסתם של הכלבים לעמותה תלויה בהודעתה על כך שהתפנה אצלה מקום. "מרגע שהם פונים אלי ואומרים לי לשלוח כמות כזו או אחרת של כלבים, עובר יום או יומיים, והמבצע יוצא לדרך. אנחנו פועלים מהר כדי שלא יתחרטו". לדברי ד"ר אברמוביץ', באילת לא זו בלבד שכמעט ואין מאמצים, אלא שלא מעט מגיעים לכלביה ומוותרים על הכלב. "חשבתי שאם אגבה עבור ויתור על כלב סכום של 300 ₪, התופעה תקטן, טעיתי. אז נכון שישנה ירידה של כ - 10 אחוזים, אבל עדיין, ישנה כמות בלתי מבוטלת של תושבים שממשיכים להביא לכלבייה כלבים ולוותר עליהם".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש