פרסומת
דלג

יציבותה הכלכלית של עיריית אילת – מהנמוכות בארץ

מאת: עומר כרמון ● 8/4/2011 14:31 ● ערב ערב 2492
מחקר של חברת המידע העסקי BDI דירג את עיריית אילת במקום ה-23 מבין 27 הערים הגדולות ביציבותה הכלכלית. מנכ"ל החברה: "את המחיר על אי היציבות הפיננסית של הרשות משלמים התושבים. בין אם על ידי גבייה עודפת של ארנונה או היטלים ובין אם על ידי ירידה ברמת השירותים המסופקים". עיריית אילת בתגובה: "במדינת ישראל ישנן עשרות רשויות מקומיות שאנו מדורגים לפניהן"
יציבותה הכלכלית של עיריית אילת – מהנמוכות בארץמחקר שערכה חברת המידע העסקי BDI מצא, כי יציבותה הכלכלית של עיריית אילת היא מהנמוכות בארץ. עיריית אילת דורגה במקום ה- 23 מבין 27 הערים הגדולות. לפני שנתיים, דורגה במקום ה- 20. בשנה שעברה, התדרדרה למקום ה- 26, והשנה עלתה שלושה שלבים. עיריית אילת עקפה השנה בדירוג רק את עיריות רמלה, חדרה, נהריה ונצרת.

"לעיר עם יציבות פיננסית קל יותר לגייס כסף מהמערכת הבנקאית"


העירייה היציבה ביותר, לפי מחקר BDI, היא ראשון לציון. במקום השני נמצאת עיריית אשדוד. ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, חגג את ההישג ואמר השבוע: "ההישג הכלכלי מצטרף לשורה של הישגים שאשדוד זוכה בהם בשנים האחרונות, הודות לתפיסת העבודה שהתושב מהווה את לב ליבה של העשייה. ההישג המרשים מקבל משנה תוקף על רקע העובדה שאשדוד מוגדרת באשכול סוציו-אקונומי 5 (כמו אילת, ע.כ), כך שמדובר בניהול העומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, תוך שימת דגש רציני ביותר על חיסכון, איגום וניצול נכון של משאבים, יעילות אופטימלית ומעל הכל - תכנון נכון המכוון ליעדים מוגדרים".

מחקר BDI התבסס על שימוש בשלושה מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דו"חות כספיים של העיריות לשנת 2009, ומאגרי המידע של החברה. ראוי להדגיש, כי מלבד הניהול היעיל של העיר, ישנם גורמים נוספים שעשויים להשפיע על התוצאות: לדוגמה, כמות המפעלים והנכסים המסחריים בתחום העיר וכן ההתפתחות הנדל"נית של העיר.

מנכ"ל BDI , אייל ינאי, הסביר את חשיבות תוצאות המחקר: "לניהול נכון של העיר יש השפעה מכרעת על יציבותה הפיננסית. את המחיר על אי היציבות הפיננסית של הרשות משלמים התושבים. בין אם על ידי גבייה עודפת של ארנונה או היטלים ובין אם על ידי ירידה ברמת השירותים המסופקים על ידי העירייה. לעיר עם יציבות פיננסית קל יותר לגייס כסף מהמערכת הבנקאית בריביות נמוכות והמשמעות היא שהיא יכולה להשקיע יותר בפיתוח העיר".

ארנונה גבוהה לבתי המלון והעסקים


הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פרסמה השבוע את נתוני הרשויות המקומיות לשנת 2009. מהנתונים עולה, כי אילת נמצאת במקום השני בארץ, אחרי תל אביב, בשיעור הממוצע של גביית הארנונה לנפש. נתון זה מתקבל בעיקר בשל הארנונה הנגבית מבתי המלון והעסקים בעיר. בשנת 2009, שילמו בתי המלון לעירייה 80 שקלים למ"ר, לעומת 87 שקלים למ"ר בתל אביב. בעלי העסקים באילת משלמים 126.6 שקלים למ"ר (בתל אביב הארנונה העסקית גבוהה בהרבה: 220.4 שקלים למ"ר). כזכור, בקרוב, צפוי משרד הפנים לאשר את בקשת העירייה להעלות את תעריפי הארנונה, בעיקר לבתי המלון. המלונאים עתרו לבית המשפט נגד העירייה ומבקשים לבטל את ההעלאה.

מנתוני הלמ"ס עולה עוד, כי מבין העיריות, צריכת המים למגורים לנפש הגבוהה ביותר בישראל נרשמה באילת - 80.5 מ"ק (הממוצע הארצי עמד בשנת 2009, על 52.4 מ"ק). אילת תופסת את המקום הראשון גם בכמות הפסולת לנפש (3.1 ק"ג לנפש ליום). אולם יש להניח, כי תושבי אילת אינם יצרני זבל גדולים יותר מתושבי אשדוד למשל, והנתון יוצא הדופן התקבל בשל מספרם הרב של התיירים.

עיריית אילת: "יש כאן הטעייה מובנית"


מעיריית אילת נמסר בתגובה: "אכן בהתאם לדו"ח האמור מדורגת העיר אילת במקום ה-23 מבין 27 הרשויות שאותן פרסמו, אך יש לזכור, כי במדינת ישראל ישנן עשרות רשויות מקומיות שאנו מדורגים לפניהן.

כמובן שאנו שואפים להיות מדורגים במקום טוב יותר, לשם אנו מכוונים ובהתאם לפעולות גם נגיע בשנים המאוד קרובות.

באשר לארנונה, יצוין כי אנו מדורגים במקום השני בארץ בגביית ארנונה לנפש, ראשית משום ששיעורי הגבייה אצלנו גבוהים ואגב, אנו גאים על כך שבשנים האחרונות הגדלנו את אחוזי הגבייה מ-79 אחוזים ל-91 אחוזים. בתעריפי הארנונה שאנו גובים מהתושבים אנו בין הנמוכים בארץ וזהו נתון ידוע וגם על כך אנו גאים.

בעניין זה יצוין, כי אנו מדורגים במקום השני בארץ בגביית ארנונה לנפש בדיוק כפי שאנו במקום ראשון בארץ בכמות האשפה שאנו מייצרים לנפש או כמו שאנו במקום הראשון בארץ בצריכת מים לנפש. נתון הנובע מהעובדה שמכלילים גם את ההכנסות מתיירות (כמו את האשפה של התיירים והמים שצורכים התיירים) אבל כדי לקבל נתון לנפש מחלקים זאת למספר התושבים הרשומים בעיר (לא כולל תיירים). יש כאן הטעייה מובנית בשל נתוניה המיוחדים של העיר אילת, הטעייה שאנו מודעים לה ולכן חיים עם כך בשלום. אגב, זה גם משפיע על האמור בדירוג הכלכלי אבל חבל להלאות אתכם בנתונים והסברים".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש