פרסומת
דלג

מי ניקה במסיבת פורים העירונית? מסתננים

מאת: עומר כרמון ● 13/4/2011 14:42 ● ערב ערב 2493
למרות חוזר מנכ"ל משרד הפנים האוסר על ראשי רשויות להעסיק מסתננים, תיעד 'ערב ערב' מסתננים מנקים את האשפה שהשאירו אחריהם החוגגים בתום מסיבת פורים העירונית. העירייה: על החברה הקבלנית נאסר להעסיק מסתננים. החברה הקבלנית: פועלי הניקיון אינם שייכים לנו
מי ניקה במסיבת פורים העירונית? מסתנניםעיריית אילת יצאה בשנה האחרונה בהצהרות רבות נגד העסקת המסתננים. אולם בדיקת 'ערב ערב' העלתה, כי היא ממשיכה להעסיק מסתננים באמצעות קבלני משנה. לפני כשלושה שבועות, הפיקה מחלקת האירועים בעירייה חגיגת פורים ב'גן פרדקין'. מי שניקה כמויות האשפה העצומות שנותרו מאחור החוגגים, היו מסתננים. גם את בימת החוגגים שהוצאה מהמקום לאחר שהחוגגים הלכו, פירקו מסתננים.

תמונת כתבה


בתום האירוע ב'גן פרדקין', פנינו לעיריית אילת, אשר טענה כי לכל העובדים שניקו בגן היו תעודות זהות. היא הפנתה אותנו לחברה הקבלנית אשר מופקדת על הניקיון במקום. פנינו לחברה הקבלנית. מנהליה טענו, כי הם מעסיקים רק שלושה מסתננים, כולם מחזיקים בידם אשרה מסוג א' 5 (אשרה הניתנת למי שהוכר כפליט וקיבל בשל כך רישיון ישיבה ארעי בישראל, המתיר לו לעבוד). הצגנו בפני המנהלים את התמונות ואת הסרטונים שצלמנו באירוע. למרות שבסרטון נראה עובד החברה, מחלק הוראות לאותם מסתננים, טוענת החברה הקבלנית, כי המסתננים המצולמים אינם שייכים להם. פנינו שוב לעירייה ושאלנו האם היה קבלן נוסף שהופקד על ניקיון הגן? העירייה טענה שלא.

"אני מצפה מרשויות מקומיות להוות מעל הכל דוגמה לתושבים"


מ"מ מנכ"ל משרד הפנים ומנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, פרסם לאחרונה חוזר מנכ"ל מיוחד האוסר על ראשי הרשויות המקומיות ברחבי הארץ להעסיק עובדים זרים בשורותיהן. המנכ"ל הבהיר, כי העסקתם של עובדים זרים, לרבות מסתנני הגבול עם מצרים, הינה תופעה שלילית המשפיעה על המשק ברבדים השונים: דחיקת עובדים ישראלים משוק העבודה, הורדת שכר בענפים בהם שולבו הזרים, העמסת נטל על מערכות ציבוריות שונות (בריאות, חינוך, רווחה).
המנכ"ל הבהיר, כי חל איסור מוחלט על העסקת עובדים זרים הן באופן ישיר והן באמצעות קבלן משנה או כל ספק אחר המעסיק עובדים אלו. לדבריו, תיבחן נקיטת צעדים נגד רשויות מקומיות אשר יעסיקו עובדים בניגוד לחוק. "אנו מטיפים לציבור תקופה ארוכה כי העסקה ללא אישורים מתאימים היא אסורה על פי חוק. אני מצפה מרשויות מקומיות, שהנן גופים ציבוריים רשמיים, להוות מעל הכל דוגמה לתושבים מן השורה", הוא אמר.

העירייה: "לא ניתן לאכוף"


כזכור, בחודש יולי בשנה שעברה, הוציאה עיריית אילת הודעה לתקשורת, בה נאמר: "מטה המאבק העירוני לטיפול בתופעת המסתננים, שהוקם בעידודה של מועצת העיר אילת, פונה בדרישה למעסיקים להפסיק להעסיק מסתננים. בפנייה למעסיקים, מציינים במטה המאבק, כי כל יום שעובר, נוספים עוד ועוד מסתננים אל תושבי אילת, וכבר עכשיו כל תושב שישי בעיר הוא מסתנן, חסר זהות. הם באים לכאן, כי הם שמעו שיש כאן עבודה. אם לא תהיה להם כאן עבודה, הם יפסיקו לבוא. במטה המאבק פונים בדרישה למעסיקים להפסיק להעסיק את המסתננים. במטה מציינים, כי הם מצפים לשיתוף פעולה של בתי מלון, ואם זה לא יקרה, לא יהססו לנקוט בצעדים כנגדם, לרבות נקיטת פעולות לאכיפת החוק בעניין".

לפני שמונה חודשים, הבטיחה העירייה בתגובה ל'ערב ערב', כי העסקת המסתננים בידי העירייה, תיפסק לחלוטין ב-1 באוקטובר 2010. לאחר שחלף תאריך היעד, שוב הפנינו שאלות לעירייה, שמסרה בתגובה: "בפועל, מועסק עדיין מספר בודד של מסתננים, היות שהקבלנים לא הצליחו לגייס עובדים חדשים במכסה הנדרשת. לא מיותר לציין, כי כחלק מדרישת העירייה, פרסמו הקבלנים במהלך השבועות האחרונים מודעות דרושים בעיתונות המקומית אשר כל מטרתן גיוס עובדים חדשים שיחליפו את המסתננים. יובהר, כי על אף שלמסתננים שעדיין מועסקים ישנן אשרות שהייה ועבודה שניתנו על ידי רשויות המדינה, עומדת דרישת העירייה בעינה".

לפני כארבעה חודשים, בעקבות פנייה נוספת שלנו, נמסר בתגובה מהעירייה: "חלק מהמעסיקים הציגו אישורים שלכאורה מתירים העסקה. יש לזכור, כי דרישה זו שלא להעסיק מסתננים תכליתה למגר את תופעת ההסתננות שהשלכותיה על העיר ידועות. יחד עם זאת, אין באפשרות העירייה לאכוף זאת, על כן אנו ממתינים בדריכות ליישום החלטת הממשלה לפיה תחל אכיפה כנגד העסקת מסתננים החל מה – 1.1.2011". 'ערב ערב' יוסיף לעקוב ולדווח.