פרסומת
דלג

סוף סוף אח''י אילת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 11/5/2011 21:52 ● ערב ערב 2497
44 שנים אחרי הטבעתה של המשחתת 'אח"י אילת', נקרא ביום חמישי שעבר, רחוב ברובע 6 בשחמון על שם המשחתת שהוטבעה מול חופי סיני. מתחת לשם המשחתת נכתב: "לזכר טוראי יוסף וודניציקי וטוראי שטיינבך משה". ובאה סוף סוף עדנה למשפחות ההרוגים מאילת זה היה טקס מרגש לכל הדעות. הן בשל האיחור הלא ממש אלגנטי בקריאת רחוב על שמה של המשחתת ששניים מהרוגיה היו בני אילת, הן בשל העובדה כי לאירוע הגיעו בני משפחות הנופלים וחבריהם לספסל הלימודים באילת, כמו גם הניצול האילתי היחיד שעודנו חי בעיר- יורם שני, והן בגלל העובדה ששלושה מהדוברים בטקס, סגרו במעמד זה מעגל.
סוף סוף אח''י אילתאיי שם בלב השממה של רובע 6 בשחמון, רובע היוקרה של אילת ההולך ונבנה בימים אלו, מצא חבר מועצת עיר, יהודה מורדי, את הרחוב המתאים לכל הדעות, להיקרא על שמה של המשחתת 'אח"י אילת'- רחוב המשקיף על נופו של המפרץ ולא משאיר הרבה מקום לדמיון. היה זה מורדי, יו"ר וועדת ההנצחה העירונית, שראה לנכון לקדם סוף סוף את הפרויקט שנפל במשך כל השנים הללו בין הכיסאות. וכשמורדי מחליט, הוא גם מוציא לפועל.
ביום חמישי האחרון, בקרבה לא מקרית ליום הזיכרון לחללי צה"ל וליום העצמאות ה-63 של המדינה, עלו והגיעו אל הרחוב המיועד באי הטקס, ביניהם ראש העירייה מאיר יצחק הלוי ופמליה עירונית הכוללת חברי מועצת עיר, חברת הכנסת נינו אבסדזה, יו"ר ארגון 'יד לבנים' הארצי, אלי בן שם, יו"ר 'יד לבנים' באילת, מיקי ירקוני, מפקד זירת ים סוף, סא"ל צביקה שחר, רבני העיר, נציגי המשפחות השכולות, חבריהם לספסל הלימודים באילת של שני ההרוגים ועוד.
"הנצחת הנספים היא דרכנו להעריך את מורשתם ולהוקיר את אומץ ליבם ועוז רוחם של הלוחמים שמסרו נפשם למען מדינתנו והוסיפו לחוסננו ועוצמתנו", אמר ראש העירייה בדבריו.

תמונת כתבה


יו"ר 'יד לבנים' הארצי, אלי בן שם ציין כי "כולנו כשלנו בחינוך הצעירים בנושא מורשת ישראל. היום כל צעיר במדינה יודע מי הוא אלירז שדה, הזוכה ב'אח הגדול', אבל על משה דיין חשבו שהוא דווקא קומפוזיטור", אמר בן שם והדגיש- "עם שלא יודע את מורשת בניו, אין לו זכות קיום. ולכן ישנה חשיבות רבה להנצחה זו של הנופלים".
במעמד זה סגרו שלושה מהדוברים מעגל. היתה זו חברת הכנסת אבסדזה, שסיפרה לנוכחים כי עלתה ארצה לפני כ- 15 שנה מרוסיה. "הייתי ילדה סובייטית, שגדלה בעיר בה ייצרו את אותם טילים שנורו על המשחתת 'אח"י אילת'", היא סיפרה והוסיפה בהתרגשות, "אם מישהו היה אומר לי אז שאעמוד כאן באירוע לזכרה של המשחתת, לא הייתי מאמינה".
מפקד זירת ים סוף, סא"ל צביקה שחר, נשא את ברכתו של מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום, שנבצר ממנו להגיע לאירוע. בסיום דבריו ציין סא"ל שחר כי גם עבורו זו סגירת מעגל, שכן עד לפני כשלוש שנים הוא פיקד על המשחתת 'אח"י אילת' בגרסתה החדשה.
גם עבור המשנה למנכ"ל העירייה וראש מינהל שח"ק, הד"ר דרורי גניאל, שהנחה את הטקס, היווה האירוע סגירת מעגל, שכן אביו, אברהם אנגלהרד, היה מחנכם של הנספים, יוסף וודניצקי ומשה שטיינבך, ואף שימש כמורה שלהם לתנ"ך והיסטוריה בבית הספר התיכון היחיד שפעל בימים ההם באילת. בדברי ההנחיה התייחס הד"ר גניאל לתחושה שאפפה את ביתו, את בית הספר ואת העיר כולה בזמן האסון. בסיום הטקס הוסר הלוט משלט הרחוב 'אח"י אילת', עליו מצוינים גם שמות הנספים האילתים. "קשה להאמין שאחרי כל כך הרבה שנים זה סוף סוף קרה", ציינה בסיום הטקס, חוה ענקרי, אחותו היחידה של טוראי וודניצקי יוסף ז"ל. "זו ההוכחה שאף פעם אסור להרים ידיים וצריך להמשיך ולהלחם עד להגשמת החלום".