פרסומת
דלג

ראש העירייה ביקש סיוע משטרתי בהריסת 'פלאפל השלום'

מאת: עומר כרמון ● 13/5/2011 16:30 ● ערב ערב 2497
מאיר יצחק הלוי פנה למשטרת ישראל כדי שתסייע לו להרוס חדר בגודל 15 מ"ר בשדרות התמרים. הבעלים של הנכס: "אני בת 62. יש לי גידול בראש ועברתי חמישה ניתוחי לב". את המקווה הבלתי חוקי בשכונת שחמון, שגם הוא נבנה על שטח ציבורי, ראש העירייה אינו הורס
ראש העירייה ביקש סיוע משטרתי בהריסת 'פלאפל השלום'
ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, עתר לבית משפט השלום נגד הבעלים של 'פלאפל השלום' בשדרות התמרים וביקש להשאיר על תוקפו צו הריסה מנהלי שהוצא נגד העסק לפני שלושה חודשים בגין בניית חדר שגודלו 15 מ"ר. ראש העירייה טען, כי ההריסה לא בוצעה עד היום רק בשל אילוצים מבצעיים של משטרת ישראל .

השבוע, פנתה הבעלים של 'פלאפל השלום', שמחה בן שטרית, למערכת 'ערב ערב' וביקשה להגיב לכתבה שפרסמנו בנושא לפני שבועיים. לדבריה, בדוכן הפלאפל לא בוצעה כל תוספת בנייה. גודלו של המבנה- 34 מ"ר, נותר כשהיה. אלא שבמקום לעשות שימוש בשטח בצדי המבנה, נוסף לו חלק אחורי. השימושים האחרים בוטלו.

"אני בת 62", היא אומרת ל'ערב ערב'. "עברתי חמישה ניתוחי לב. יש לי כיום שלושה מסתמים בלב, קוצב לב, אני סובלת מגידול בראש, אבנים בכיס המרה, בעיות בכליות ובכלי דם. אף פעם לא לחצתי, לא דרשתי. לפני שנים רבות ניהלתי עם בעלי, שלום ז"ל, מזנון ב'מפרץ השמש'. כשהחלו העבודות בלגונה המזרחית, ביקשו ממני לעזוב את המקום והציעו לי כתחליף- לפתח 'אטרקציה מרוקאית' בנחל שלמה. הסכמתי, סגרתי את המזנון, ואז העירייה הודיעה לי שנחל שלמה אינו מתאים מבחינה תכנונית והציעה לי מקום חלופי בנחל רודד. לא התווכחתי אתם, אמרתי 'בסדר'. הכנתי את כל הניירת ואז הודיעו לי, שגם כאן יש בעיה תכנונית. בסופו של דבר, הגעתי לפגישה עם ראש העירייה דאז, גבי קדוש. הוא הציג בפני את התוכנית להקמת מדרחוב בשדרות התמרים והציע לי להקים דוכן, סמוך למדרגות לשוק העירוני. אז הכניסה לשוק הייתה משם, אבל אחר כך העבירו אותה למקום אחר. בשנת 1995, פתחנו את העסק: בתחילה מכרנו שם מזכרות ונרגילות. אחר כך מכרנו בורקסים ב'תורכיה' ולבסוף הסבנו את הייעוד ל'פלאפל השלום'".

בן שטרית טוענת, כי השיפוצים בעסק נועדו לאפשר לה לוותר על מכירת הפלאפל ולהפוך את העסק למתן שירותי טלפון וגלישה באינטרנט. "תכננו לשים שם חמש עמדות גלישה. לשם כך בנינו את החדר האחורי", היא אומרת.

מצאו את ההבדלים


בניגוד לנחישותו של ראש העירייה להרוס חדר בגודל 15 מ"ר שהקימה שמחה בן שטרית לפני שלושה חודשים, גילה בשנה האחרונה מאיר יצחק הלוי יחס הפוך, בכל הנוגע למבנה בלתי חוקי בגודל 51 מ"ר שהוקם לפני כשנתיים על שטח ציבורי בשכונת שחמון. למרות שלפני למעלה מחצי שנה, הורה משרד הפנים על הריסת המבנה, הוא עדיין עומד על תלו. ראש העירייה אף מתח ביקורת על תושבי הרחוב שנאבקו נגד הבנייה הבלתי חוקית וכינה אותם: "פקחי בנייה מוזרים".

המבנה הבלתי חוקי שעדיין לא נהרס נועד לשמש כמקווה ב'בית חב"ד' שנפתח השנה ברחוב נחל זרחן בשכונת שחמון. למרות שהמקווה נבנה מבלי לקבל היתר, אישרה אותו בדיעבד, הוועדה המקומית של עיריית אילת. מספר שכנים ערערו על ההחלטה. הם טענו כי לפי תוכנית המתאר של השכונה, כל מבנה חייב להיות מרוחק לפחות ארבעה מטרים מהגדר, אך המקווה צמוד לגדר הבניין ואף גבוה ממנה - דבר הגורם להסתרת הנוף, לפגיעה אסתטית ולירידה בערך דירותיהם. העירייה דחתה את ערעור השכנים, אך דיירי נחל זרחן לא ויתרו והגישו ערר לוועדה המחוזית. לפני כשבעה חודשים, הורתה הוועדה להרוס את המבנה וקבעה, כי החלטת הוועדה המקומית של עיריית אילת לאשר את הקמת המקווה, היא: "פגיעה חמורה בשלטון החוק ובסדר הציבורי שעלולה להוות תקדים גרוע לבנייה דומה במגרשים אחרים ברחבי העיר. אנו סבורים, כי מדובר בתוכנית שאינה סבירה, אינה בעלת היגיון תכנוני כלשהו ויש לסרב לה מכל וכל".

לפני כארבעה חודשים, נחנך בית חב"ד בשכונת שחמון. בטקס החגיגי אמר ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: "הבית הזה הוציא כל מיני פקחי בנייה מוזרים. בכל פעם היו בודקים אם יש כאן חריגה. בהתלהבות שהייתה להם לבדוק אם יש חריגות בנייה בבית הזה. לא נתקלתי באף בית אחר. אפילו כשבנו מועדון למסתננים בלתי חוקי. לא התעניינו, כפי שהתעניינו במבנה הזה. אמרתי לו (לרב הראשי לאילת, יוסף הכט, ע.כ): 'חבר'ה תמשיכו. ואנחנו נבנה פה בית לתפארה'".

לפני כחמישה חודשים, מסרה דוברת עיריית אילת ל'ערב ערב', כי "המקווה הבלתי חוקי ברחוב בנחל זרחן ייהרס בימים הקרובים". המקווה כאמור לא נהרס עד היום, ומאז לא ענתה הדוברת לשאלותינו בנושא.