פרסומת
דלג

פרס הצטיינות לתחקיר על 'ערב ערב'

מאת: עומר כרמון ● 15/6/2011 11:43 ● ערב ערב 2502
פרויקט גמר לתואר ראשון שבחן לעומק את עיתון 'ערב ערב', זכה בשבוע שעבר בציון הגבוה ביותר ובמקום השני בפרס הצטיינות, בתחרות בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון. שירן אבידן, שעמלה על הפרויקט, יחד עם פאיה ביסטריצקי וגיל וורק: "סקרנו את הסביבה התחרותית באילת, ומצאנו כי בכל הפרמטרים: 'ערב ערב' מוביל". "הוותק, המוניטין, התפוצה וחוזקה הכלכלי של מערכת 'ערב ערב' ממקמים את המערכת בצמרת רחוק ממתחריה"
פרס הצטיינות לתחקיר על 'ערב ערב'פרויקט גמר לתואר ראשון, העוסק בניהול עסקים בישראל, בחן לעומק את עיתון 'ערב ערב' וזכה בשבוע שעבר בציון הגבוה ביותר ובמקום השני בפרס הצטיינות, בתחרות שהתקיימה בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון. שירן אבידן, שעמלה על הפרויקט, יחד עם חברותיה: פאיה ביסטריצקי וגיל וורק, אמרה לנו: "סקרנו את הסביבה התחרותית באילת ומצאנו, כי בכל הפרמטרים: 'ערב ערב' מוביל. העיתון לא קופא על שמריו ולכן מתחדש כל הזמן ושומר על כוחו". עם זאת, לצד המחמאות, הצביעו כותבות הפרויקט על מספר חולשות בדרכי הניהול וכן המליצו על דרכים לקידום אתר האינטרנט.

הכומר לא שלט בחומר


כדי להמחיש את העובדה ש'ערב ערב' חייב להיות מעודכן כל העת בחידושים השיווקים והטכנולוגיים, בחרו שלושת הסטודנטיות לפתוח את המצגת על המקומון האילתי, בסיפור הלקוח מאירופה הקרה: "כומר אחד נוסע ברכבו בסביבה כפרית ורואה נזירה מחכה לאוטובוס בצד הדרך. הוא עוצר את המכונית ומציע לקחת אותה לעיירה הקרובה. הנזירה הצעירה מודה לו, שמה את המזוודות בכסא האחורי ומתיישבת לצד הכומר. מלבושיה התרוממו מעט בעת העלייה לרכב ורגליה נותרו חשופות. כאשר שם לב הכומר לכך, הצליח בנס למנוע תאונה, אבל לא הצליח לשלוט לגמרי ביצרו והניח יד על הברך המפתה. הנזירה הסתכלה עליו ואמרה: 'אבי, זכור את פסוק 921'. הכומר סילק את ידו במהירות, התנצל. אבל עיניו לא חדלו להביט בחטף לעבר העור הצעיר. מעט לאחר מכן, שוב גלשה ידו מידית ההילוכים אל ברך הנזירה. 'אבי, זכור את פסוק 921', הזכירה לו הנזירה. שוב הוא התנצל והוציא את היד. הכומר המשיך בדרכו וכאשר הגיע, מיהר לבדוק את ספר התפילות. בפסוק 921 כתוב: 'המשך הלאה ותנסה, זו הדרך לתהילה'". המסקנה, קובעות הסטודנטיות: "מי שלא מעודכן בקשר לעבודתו, עלול להפסיד הזדמנויות גדולות".
"אחרי הסיפור הזה, לכולם הייתה סבלנות לשמוע מה אנחנו חושבות על 'ערב ערב'", צחקה אבידן.

מדוע בחרתן דווקא 'ערב ערב'?
"התבקשנו לבחור עסק מצליח ברמה ארצית ולהכין לו תוכנית עסקית. 'ערב ערב' הוא עסק מוסדי שמהווה עוגן בעיר. אני אילתית וגדלתי על 'ערב ערב'. חברתי לכתיבת העבודה, פאיה ביסטריצקי, ראיינה לפני שנתיים עובדים במערכת העיתון, במסגרת עבודה שהיא הכינה לקורס אחר - ומכך ידענו שהמערכת תשתף אתנו פעולה. זה באמת מה שקרה: המנכ"ל, רותם נועם ומנהל השיווק, רן אמיתי, קיבלו אותנו מאוד יפה".

מה מצאתן?
"סקרנו את הסביבה התחרותית באילת: מה זה אומר לקיים עיתון בעיר הזאת מול כל כך הרבה מתחרים? מצאנו כי בכל הפרמטרים: 'ערב ערב' מובילים. היקף מכירות, סקרי חשיפה וחוות דעת ששלחנו ל- 200 אילתים. מצאנו שהקוראים מעריכים את 'ערב ערב' על כך שהוא מתעקש לדווח על מה שקורה, גם אם זה עולה בהפסד כספי. כמו המאבק מול העירייה שגרם לאובדן של הכנסות פרסום, אבל העיתון לא ויתר. אני חושבת שזה דבר חלוצי ויפה. מערכת פחות חזקה הייתה מתמוטטת מזה".

אויבים בעמדות כוח


בפרויקט הגמר ציינו הסטודנטיות, כי "בהיות אילת עיר תיירותית הפועלת בסביבה עסקית מצומצמת, הן באפיק התקשורתי והן באפיק הפרסומי, ניתן היה לזהות את עליונות כוחה של מערכת 'ערב ערב' כנגד כוחות השוק המופעלים עליה. 'ערב ערב' פונה לציבור האילתי ומדווח לו על המתרחש בעיר. הציבור האילתי מזדהה עם 'ערב ערב', שכן הוא גדל בבית שמדי יום חמישי קונה את העיתון. לאורך השנים, קמה למערכת תחרות מצד עשרות מקומונים, אך רובם לא החזיקו מעמד לאורך זמן. הוותק, המוניטין, התפוצה וחוזקה הכלכלי של מערכת 'ערב ערב' יוצרים בידול משמעותי בינה לבין מתחריה. בידול זה ממקם את המערכת בצמרת רחוק ממתחריה".

לצד המחמאות, מזהירות הסטודנטיות מהסיכונים הכספיים הנובעים מפעילותו העיתונאית של המקומון: "'ערב ערב' הינו ארגון בלתי תלוי, ככזה הוא מהווה כלי ביקורת לכשלים ושחיתויות המתרחשים בעיר. אופיו הלוחמני והדעתני מביא אותו לעימותים פוליטיים רבים עם השלטון המקומי. מערכת 'ערב ערב' פועלת בעיר קטנה ומבודדת, אשר הדינמיקה בה מכתיבה את 'חוקי המשחק', על כן משחקי כוח פוליטיים מהווים איום עבור המערכת. עיתון המחפש אחר האמת ומוציא לאור שחיתויות, במיוחד אלו שקשורות באנשי מפתח בעיר, צובר לעצמו לא מעט אויבים המחזיקים בעמדות כוח. מצב זה, מלבד היותו מקשה על ההתנהלות בעיר קטנה, מסתכם בהפסדים כלכליים משמעותיים למערכת", הן כותבות.

"אני חשבתי ש'ערב ערב' צריך לעסוק פחות בחדשות ויותר במכירות", אומרת אבידן, "חברתי לכתיבת העבודה, פאיה, חשבה שהחדשות הן המהות של העיתון והנשמה שלו".

מה אנחנו עושים לא בסדר?
"מערכת 'ערב ערב מאוד משפחתית, אבל לא מאורגנת. צריכים להיות בה יותר סדר ויותר בירוקרטיה. מנכ"ל העיתון דיבר איתנו רצונו לפתח את אתר האינטרנט. אנחנו חושבות שהכישלון של המערכת בנושא האתר, שהיא לא פונה מספיק לתיירות חוץ שמגיעה לאילת. היא לא מפנימה שאינטרנט יכול לפרוץ את גבולות העיר אילת ולהגיע לחשיפה גדולה יותר".

והאינטרנט אינו מסכן את המהדורה המודפסת?
"המערכת צריכה להמשיך לנקוט באסטרטגיית תחזוקה בכל הנוגע לעיתון 'ערב ערב' והחינמון 'מה נשמע'. חיזוק ושימור מעמדן של יחידות עסקיות אלו יבטיח המשך תזרים מזומנים, באמצעות כך יאפשר לחברה להמשיך להיות יזמית וחדשנית".

שירן אבידן, פאיה ביסטריצקי וגיל וורק, לא חסכו במחמאות גם בכל הנוגע לטיב המוצר: "מערכת העיתון דואגת לעיתון מעוצב ואיכותי המכיל תכנים מסוימים שנבחרו בקפידה ונמצאו כעדיפים על הציבור המקומי ועל כן ממשיך להיות בעל ביקוש גבוה", הן כתבו.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש