פרסומת
דלג

רופאים צעירים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 12/7/2011 21:18 ● ערב ערב 2506
הם עמדו שם בבית החולים נרגשים עד מאוד. בחלוקי רופאים לבנים, סטטוסקופ על הצוואר והמון גאוות יחידה. הם נשבעו את שבועת הרופאים והפכו לרופאים הכי צעירים של העיר אילת. 15 צעירים מקומיים סיימו עוד שנה בפרויקט 'רופאים צעירים'. תנו כבוד
רופאים צעיריםלא בכל יום אפשר לפגוש 15 ילדים אילתים שמתוך כל אפשרויות החוגים והפעילויות של שעות אחר הצהריים, בחרו דווקא בלימודי רפואה. זה קורה במתנ"ס 'קולייר' כבר ארבע שנים, ותתפלאו או לא, כבר יש קבוצה מתחילה וקבוצה מתקדמת. ואם להיסחף אחרי השאיפות של חדווה ביטון, אחות מוסמכת, שהרימה את הפרויקט בעיר, הרי שזו רק ההתחלה.

מה שטוב בצפון, טוב באילת


רבים מכירים את חדווה ביטון מהצהרון 'צהריים בחדווה' אותו היא מנהלת ביום יום. לא רבים יודעים שאותה חדווה ממש היא אחות מוסמכת במקצועה, שהרימה לפני כ -15 שנים באזור הצפון פרויקט מבורך בשם 'פרחי רפואה', שנולד באותם ימים בבית החולים 'בלינסון'. כשחדווה חברה אז לפרויקט זה היה משהו קטן ומצומצם, אלא שהיא הובילה אותו ביד רמה לכיוונים הרבה יותר רציניים. אחרי חמש שנים כשהיא החזירה את מפתחות הפרויקט כבר פעלו באזור הצפון לא פחות מ - 70 קבוצות של צעירים שלמדו רפואה במלוא מובן המילה. למדו מונחים, דרכי ריפוי ואפילו לקחו חלק פעיל בכמה וכמה סוגי ניתוחים באיברי בעלי חיים. היום היא בהחלט יכולה להיות גאה על כמה אנשי מקצוע בתחום הרפואה שיצאו מהילדים ההם, וחדווה גאה.
אלא שאז חל שינוי בחייה והיא עברה לאילת מאמינה שמה שטוב בצפון הארץ לבטח יהיה טוב גם עבור ילדי אילת. כך נולד במתנ"ס 'קולייר', בהנהגתה, פרויקט 'רופאים צעירים'. ארבע שנים כבר פועל הפרויקט שמקרב תלמידי כתות ד'- ז' הכי קרוב שרק אפשר אל עולם הרפואה.באילת זוכה הפרויקט לתמיכה מלאה לא רק מצד מתנ"ס 'קולייר' אלא גם מצד צוות בית החולים בראשותו של המנהל ד"ר אבי גולדברג, מנהל חדר מיון, ד"ר ארד, מנהלת חדר טיפול נמרץ, ד"ר ארד ונעמי יצחק הלוי, דוברת בית החולים, המשמשת כאשת הקשר בין הפרויקט לבית החולים.
ואם חשבתם שמדובר במשהו שטחי, תשכחו מזה. אמנם המפגשים מתקיימים רק אחת לשבוע, אבל בזמן הזה לומדים הרופאים הצעירים ענייני רפואה ממש כמו גדולים. לצד ההיכרות המעמיקה עם כל איברי הגוף, תפקידיהם ומשמעותם, היכרות מפורטת של מחלקות בתי החולים, ביקורים בבית החולים 'יוספטל' ועמידה על קנקנו של זה, כולל שהייה והיכרות עם המחלקות השונות בו, נסעו השנה הרופאים הצעירים לביקור בבית החולים הגדול בארץ- 'סורוקה'. שם, אגב כיתות רגליים אינטנסיבי, הם הכירו מקרוב בית חולים גדול מהו ופגשו מיני מחלקות שאין בנמצא בבית החולים הקטן של אילת- 'יוספטל'. כמו למשל: מחלקת צינטורים, מחלקת טיפול נמרץ פגים ועוד. ואם תהיתם, כדאי שתדעו שהצעירים האלו מכירים היטב את חוק הגנת פרטיות החולה, על כל 12 סעיפיו, ממש כמו שהם מכירים היטב את שבועת הרופא.

כמה קטנים, ככה גדולים


מדובר בחבורה של צעירים, "לאוו דווקא החנונים של הכתה", צוחקת חדווה כשאני שואלת אותה את השאלה, "ולאו דווקא צעירים שאם תשאלו אותם מה ירצו להיות כשיהיו גדולים יענו לכם- רופאים. אלו פשוט צעירים שנושא הרפואה וגוף האדם מעניין אותם כאן ועכשיו", מסבירה חדווה, שנותנת את כל כולה לטובת הפרויקט שהוא ה'בייבי' שלה. "זו תוכנית רב שנתית נבנית", היא מסבירה, "חוג של אחר הצהריים שמתפתח משנה לשנה". אם בשנה הראשונה לומדים הצעירים על תפקידו של הרופא, על מבנה בית החולים, על איברי הגוף ותפקידיהם, לומדים למקם כל איבר במקום הנכון בגוף ועוד כהנה וכהנה, הרי שבשנים הבאות הם לומדים לפרוטרוט מונחים מקצועיים בלועזית ואפילו מנתחים בפועל איברי גוף שונים של בעלי חיים. מכאן הם מגיעים אפילו ללימוד על מבנה התא, נושא התורשה ה-D.N.A ואפילו קיימו תחרות נושאת פרסים (רפואיים, כמובן) בנושא התא, כשהעוברים והשבים בסמוך למתנ"ס 'קולייר' נתבקשו להעניק ציונים לעבודות.
לאורך כל שנות הלימוד, מלווה העבודה בכתת המתנ"ס בביקורים בבית החולים 'יוספטל' בעיר, להמחשת הנושאים הנלמדים, כשגם מנהל חדר המיון ד"ר ארד וגם אישתו, מנהלת חדר טיפול נמרץ, מלמדים ומסבירים לצעירים נקודות שונות. וגם יום גיבוש מהנה מקיימים לחבורה הצעירה פעם בשנה, לטובת צחוקים ופורקן, אחר צהריים של כיף ופינוקים במלון 'סאנרייז' בקיבוץ אילות.
בכל שנה, חותם טקס חגיגי ומיוחד את שנת הלימודים. טקס שמתקיים בבית החולים 'יוספטל' במעמד מנהל בית החולים, ד"ר אבי גולדברג, מנהל מתנ"ס 'קולייר' אלי גונן, רכזת החוגים במתנ"ס לילי וייס, רכזת הפרויקט חדווה ביטון, רופאים והורים. במעמד זה עומדים הרופאים הצעירים בשורה כשהם לובשים חלוקי רופאים לבנים ועל צוואריהם סטטוסקופ, נשבעים את שבועת הרופא ומקבלים תעודה המציינת את מספר שנות לימודיהם בתחום.
כשאני שואלת את חדווה, לאן היא רוצה לראות את הפעילות המבורכת הזו מתפתחת באילת, היא עונה לי:" היה לי חזון עם לילי, רכזת החוגים של המתנ"ס, לקבל לידי מבנה כיפתי בעיר ולהפוך אותו לבית הספר לרפואה של הילדים, להפוך את זה לבית שלנו, לאימפריה שלנו.
מבחינת כמות הילדים המשתתפים בפרויקט, הייתי רוצה לראות את הפעילות גדלה עוד מעט, אבל לא בלי גבולות, על מנת לשמור על האיכות. יותר מכל הייתי רוצה לראות את הפעילות הזו מתקדמת גם לכיוון התיכוניסטים ממש כמו שזה קיים בצפון".
דבר אחד בטוח- דור העתיד של הרפואה כבר כאן.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש