פרסומת
דלג

אלפי ירדנים הפגינו נגד הפרטת נמל עקבה

מאת: עומר כרמון ● 27/7/2011 21:10 ● ערב ערב 2508
בעוד בישראל עוברת הפרטת נמל אילת בשקט מופתי, מצדו השני של הגבול, נראים העניינים אחרת: אלפי ירדנים הפגינו בעמאן בסוף השבוע נגד הפרטת נמל עקבה. הם צעקו: "להיכן הולכים נכסי המדינה? הממשלה המושחתת מכרה את ירדן בחינם וגנבה את כספם של האנשים". תחנת הכוח בעקבה חזרה לשימוש בדלק כבד ועלולה לזהם שוב את האוויר באילת
אלפי ירדנים הפגינו נגד הפרטת נמל עקבהבעוד בישראל עוברת הפרטת נמל אילת בשקט מופתי, מצדו השני של הגבול, נראים העניינים אחרת: אלפי ירדנים הפגינו בעמאן בסוף השבוע נגד הפרטת נמל עקבה. הם צעקו: "להיכן הולכים נכסי המדינה? הממשלה המושחתת מכרה את ירדן בחינם וגנבה את כספם של האנשים". המשטרה פיזרה את המפגינים בכוח.
בירדן קיימת תסיסה רבה בשל דיווחים על שחיתות של בכירי ממשל, שסייעו לכאורה לבעלי הון לזכות בפרויקטים בעקבה. לאחרונה נאלץ מושל עקבה להכריז על ביטול תוכנית להקמת קזינו, בשל חשד כי שולם שוחד תמורת מתן הרישיון לפרויקט.

ריכוז גבוה יותר של מזהמים


נושא נוסף המטריד את הירדנים, הוא החבלות החוזרות ונשנות בצפון סיני בצינור הגז המצרי. חבלות אלו פוגעות באספקת הגז לישראל ולתחנת הכוח לייצור חשמל בעקבה, שהיא הגדולה בממלכה. בשל הפסקת אספקת הגז, נאלצה בימים האחרונים התחנה בעקבה לחזור לשימוש בדלק כבד, וכעת פולטות חמשת הארובות בתחנה, ריכוז גבוה בהרבה של מזהמים.
לפני שנים אחדות, הפסיקה תחנת הכוח בעקבה לעשות שימוש בדלק כבד ועברה לגז. שינוי זה הביא לשיפור באיכות האוויר במפרץ אילת. קודם לכן, נרשמו באילת מספר אירועי זיהומי אוויר שיוחסו לפעילות תחנת הכוח הירדנית. אירועים מסוג זה אפשריים כשבאילת מנשבת רוח דרומית. ראוי לציין, כי בשבוע האחרון, נשבו באילת רוחות דרומיות במהלך שעות אחר הצהרים (מה שתרם גם להעלאת אחוזי הלחות). מנהל המשרד להגנת הסביבה באזור אילת, אלי ורבורג, אמר ל'ערב ערב', כי להערכתו קשה למדוד אוויר מזוהם המגיע מעקבה, מכיוון שתחנות הניטור הממוקמות בעיר בודקות בעיקר פליטות ארובות מקומיות.
השבוע הודיעה ירדן, כי רכשה מעירק 60 אלף טון של דלק כדי שישמש בזמן הקרוב להפעלת תחנת הכוח בעקבה. בכוונת הממשלה הירדנית לפרסם מכרז להקמה בעקבה של מתקן לפריקת גז נוזלי. מתקן זה יאפשר הגעה במיכליות של גז מנסיכות קטר ואת הפסקת ההתקשרות עם המצרים. הקמת המתקן צפויה להסתיים בשנת 2013.