פרסומת
דלג

שמונה הרוגים - הרבה שאלות

מאת: עומר כרמון ● 24/8/2011 21:10 ● ערב ערב 2512
בשבועות האחרונים התרחשו מספר אירועים ביטחוניים סמוך לאילת. הצבא סירב למסור לתקשורת מידע על המתרחש, ואף צו איסור פרסום הוצא בנוגע לאחד מהם. ביום רביעי האחרון בשעות הלילה, נסגר לתנועה כביש הגבול בסמוך לאילת. במשך דקות ארוכות ריחפו מסוקים מעל העיר. ביום חמישי בבוקר, נפתח הכביש מחדש. כמה שעות לאחר מכן, החלה המתקפה הקטלנית. שר הביטחון טען כי צה"ל טעה בהתנהלות בפיגועים. בכנסת זועמים וטוענים כי שר הביטחון מנסה להפיל את התיק על הצבא. שלושה מבין המחבלים הם אזרחים מצרים
שמונה הרוגים - הרבה שאלותבצה"ל עדיין לא הסתיים תחקיר אירועי יום חמישי האחרון לאורך כביש 12. גם לכשייסתיימו התחקירים, פרטים רבים יישארו חסויים. סגן מפקד חטיבת 'שגיא' הפועלת באזור, סא"ל לירן חג'בי, אמר לאחר האירוע: "ההיערכות שלנו היתה טובה מאוד. היו בשטח הרבה יותר כוחות ממה שיש שם בשיגרה, ובזכות זה נמנע אסון גדול יותר של חטיפה והרג. צריך להבין שזה לא הגבול בן 30 הקילומטרים של רצועת עזה, אלא גבול ארוך, ואי אפשר להציב חייל על כל מטר. גם בדיעבד עשינו את המיטב לאור הנתונים הקיימים". שר הביטחון טען כי צה"ל טעה בהתנהלות בפיגועים. בכנסת זועמים וטוענים כי שר הביטחון מנסה להפיל את התיק על הצבא.


הציר נותר פתוח


בשבועות האחרונים, התרחשו מספר אירועים ביטחוניים סמוך לאילת. הצבא סירב למסור לתקשורת מידע על המתרחש, ואף צו איסור פרסום הוצא בנוגע לאחד מהם. ביום רביעי האחרון בשעות הלילה, נסגר לתנועה כביש הגבול בסמוך לאילת. במשך דקות ארוכות, ריחפו מסוקים מעל העיר. ביום חמישי בבוקר, נפתח הכביש מחדש. כמה שעות לאחר מכן, בשעה 11:59, החלה המתקפה הקטלנית: שלושה מחבלים שחצו את הגבול ליד מעבר נטפים (12 ק"מ מערבית לאילת), התפרשו לאורך הכביש במרחק של 200 מטר זה מזה ופתחו באש על אוטובוס 'אגד' בקו 392, שנסע ממצפה רמון לאילת. שבעה נוסעים נפצעו, מרביתם חיילים. עוד שבעה נוסעים לקו בהלם. נהג האוטובוס האיץ את הנסיעה על מנת להימלט מהמקום, בעוד חיילים שישבו באוטובוס השיבו אש לעבר היורים.

המחבלים המשיכו לנוע מערבה לאורך הכביש. מסיבה לא ברורה, נותר הציר פתוח. רכבים אזרחיים המשיכו לנוע על הכביש, וכך מצאו שישה ישראלים את מותם: אוטובוס ריק מנוסעים שעבר במקום הותקף על ידי אחד המחבלים שפוצץ עצמו בעזרת חגורת נפץ. נהג האוטובוס נהרג. לאחר מכן נורתה אש לעבר שתי מכוניות פרטיות, ממנה נהרגו נוסע במכונית אחת וארבעה נוסעים במכונית השנייה. כוחות 'גולני' שהגיעו למקום דרסו למוות את אחד המחבלים ונכנסו לחילופי אש עם מחבל אחר. לוחם 'גולני' נפגע ונהרג. כמה שעות לאחר מכן, נהרג לוחם ימ"מ מירי שמקורו בשטח המצרי. ככל הידוע כעת, בפעולה הטרור נטלו חלק ארבע חוליות ובהן 12 מחבלים. חלק מהמחבלים לבשו מדים חומים, דומים לאלה של הצבא המצרי. המחבלים גם עשו שימוש במטפחת לבנה כדי להטעות את הנוסעים הישראלים, כאילו פניהם לשלום, וכן ירו לעבר מסוק צה"ל בניסיון להפילו. מצה"ל נמסר, כי מהאמצעים שנמצאו על גופות המחבלים עולה באופן ברור, כי הם תכננו לחטוף ישראלי. שלושה מבין המחבלים הם אזרחים מצרים. אחד מהם נמלט לאחרונה מהכלא.

בעקבות מתקפת הטרור, נסגר כביש 12. בכניסה הצפונית לעיר נערכו בדיקות קפדניות שגרמו בראשית השבוע לפקק תנועה בן 20 ק"מ. לאילת הובאו מאות שוטרים וחיילים שהתפרשו מסביב לעיר וגם סיירו באזור התיירות.

על איזה שלום מדובר?


למרבה הצער, הפיגועים השבוע לא היו הראשונים לאורך כביש 12. לפני עשרים שנה, ארב חייל מצרי חמוש לכלי רכב ישראלים שעשו את דרכם לאילת וממנה ורצח חמישה ישראלים. מאז הרצח, התקיים טקס הזיכרון להרוגים, באנדרטה לצדי הכביש. אולם בחודש דצמבר האחרון, החליט צה"ל להעתיק את הטקס לבסיס 'עובדה'. אביב בן אבו, שהיה בן שבע וחצי כשאביו נרצח בפיגוע, אמר ל'ערב ערב': "עשרים שנה חלפו מאז הפיגוע ושום דבר לא השתנה. הגזרה עדיין חמה, עדיין יש פיגועים, עדיין יש מלחמה. הגבול עדיין פרוץ. זה כאילו גבול של שלום, אבל על איזה שלום מדובר?".

שבתאי שי: "יחסית, עברנו את זה בשלום"


מנכ"ל התאחדות המלונות בעיר, שבתאי שי, אמר ל'ערב ערב', כי נראה שפיגועי הטרור באזור אילת לא מוטטו את אמון התיירים הישראלים והזרים באילת. התפוסות בבתי המלון היו מצוינות, ואפילו בהזמנות לטיסות הצ'ארטר לחורף הקרוב, עד כה לא נרשמו ביטולים.
"המצב הביטחוני באילת ובנגב גרם לשינויים בדרכי ההגעה לאילת, אבל לא בהגעה עצמה", אמר שי. "חלק בחרו לטוס ולא להגיע עם הרכב. אחרים, בגלל ירי הטילים, בחרו לנסוע מתל אביב דרך ים המלח. זה נכון שגם בתי המלון לא הקלו על התיירים: הם לא אמרו לאנשים שניתן לבטל ולקבל את הכסף חזרה ובצדק, לא הייתה כל סיבה לכך. מה שהטריד אותי בתחילת השבוע היה ההמשך. בימים חמישי ושישי כמעט שלא היו הזמנות בכלל, אבל עכשיו הקצב מתחיל להתגבר. בתי המלון נעשו גמישים יותר בגלל המצב, כי הם מרגישים שהישראלים מתלבטים וצריך לסייע להם כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. עונת ההזמנות לטיסות הצ'ארטר נמצאת כעת בעיצומה. בחורף צפויים להגיע למעלה מ-20 טיסות בשבוע, וזאת תהיה תנופה רצינית מאוד. בינתיים הסימנים הם בסדר. אבל עד שלא נעבור עוד שבוע, לא נדע בוודאות. היה לנו מזל אם אפשר לקרוא לזה מזל, שבאותו סוף שבוע של הפיגועים באילת, התרחש בבלגיה אסון במהלך פסטיבל הרוק השנתי. אחר כך התרחשו האירועים בסוריה ובלוב, וזה הסיט את תשומת הלב של התקשורת האירופית מהנעשה כאן. אני מאמין שאם לא יתרחש אירוע נוסף בזמן הקרוב, יחסית נעבור את זה בשלום".
שבתאי שי מעריך, כי בתוך שבוע, יפתח הצבא מחדש את כביש 12, והתיירים הנוחתים ב'עובדה' יוכלו להגיע לאילת בדרך הקצרה ולא דרך צומת קטורה.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש