פרסומת
דלג

נהג 23 שנה ללא רישיון ונשלח לארבעה חודשים בכלא!

מאת: ● 31/8/2011 14:33 ● ערב ערב 2513
תושב אילת (58), סב לנכדים, נתפס נוהג ברכב למרות שרישיונו פקע לפני כ-23 שנה עד העבירה האחרונה. לאחר שרישיונו נפסל, המשיך הנאשם לנהוג בזמן פסילה ונתפס פעמיים. הסנגור ביקש מבית המשפט להקל בעונש מרשו, חולה כרוני. השופט אלון רום מבית המשפט לתעבורה באילת גזר עליו עונש מאסר בפועל של ארבעה חודשים, למרות ששרות המבחן המליץ על צו מבחן ועבודות שרות. השופט רום: "הקטל הנורא בכבישי הארץ מחייב להקשות את הלב עם עבריינים ולשפטם במידת הדין"

הנאשם הורשע, על פי הודאתו בכתב האישום המייחס לו, בעבירה של נהיגה בזמן פסילה וכן נהיגה ללא רישיון נהיגה וללא פוליסת ביטוח.
על פי עובדות כתב האישום, באוגוסט 1987, פקע רישיון הנהיגה של הנאשם. בחודש אוקטובר 2006, נפסל בהעדרו למשך 13 חודשים, הגיש כחודש לאחר מכן בקשה לביטול פסק דין אשר נדחתה ככל שהתייחסה לביטול הפסילה, הנאשם לא הפקיד את רישיונו, ובחודש נובמבר 2008, נתפס נוהג באילת, זאת כאשר היה מודע לפסילה וכן ללא רישיון נהיגה וללא פוליסת ביטוח.
כתב האישום הנוסף שצורף לאותו דיון קשור לעבירה נוספת שעניינה נהיגה ללא רישיון נהיגה, אירוע מחודש פברואר 2010, כאשר הנאשם נהג ברכב באילת, זאת כאשר רישיון הנהיגה שלו פקע עוד באוגוסט 1987.
הנאשם (58), תושב אילת, סב לנכדים, הודה, לקח אחריות על מעשיו, הופנה לצורך עריכת תסקירים בעניינו, וכן - לממונה על עבודות השירות.
על פי חוות דעת הממונה, הנאשם לא נמצא מתאים לביצוע עבודות שירות, וזאת בשל חוות דעת רופא בעניין מצבו הבריאותי וכן נוכח אי מסוגלות לעבוד בשעות העבודה הנדרשות באופן קבוע ורצוף, לפחות שש שעות ביום. נכתב בחוות דעת, כי הנאשם סובל מסכרת, יתר לחץ דם ושומנים בדם, לאחר שני התקפי לב, כאשר עבר צנתור וסובל ממחלה לבבית כרונית, דלקת כרונית בקיבה ומקבל טיפול תרופתי קבוע.
בסיכום חוות דעתו קבע הממונה, כי מדובר באדם הסובל מבעיות רפואיות כרוניות קשות, ואיננו מסוגל לעבוד אף לא יום עבודה מקוצר, ומכאן שלא ניתן להסתייע בחוות דעת לצורך ריצוי מאסר על דרך של עבודות שירות.
שירות המבחן המליץ על הטלת צו פיקוח לתקופה של שישה חודשים, זאת בכדי להפיק תועלת מקשר טיפולי במסגרת שירות המבחן, תוך השתתפות בסדנת תעבורה. כמו כן, המליץ שרות המבחן לבית המשפט על ביצוע עונש עבודות שרות בהיקף של 120 שעות, זאת על רקע מצבו הבריאותי.
עורך דינה של המאשימה טען בפני השופט אלון רום בבית המשפט לתעבורה באילת, כי מדובר בעבירות חמורות בגינן יש להטיל מאסר ארוך וממושך, וכן עונש מרתיע, זאת בשל כך שמדובר באדם הנוהג משנת 1987 ללא רישיון, לאחר שנפסל נהג בזמן פסילה. עוד נטען, כי מדובר באדם שעברו התעבורתי עשיר, והוא הורשע בעבר בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, וכן הורשע בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה. עוד הוסיף התובע, כי מדובר בנאשם שמפגין זלזול רב בהחלטות שיפוטיות וממשיך לנהוג ברכב, ומכאן שיש להחמיר עמו ולמצות עמו את הדין.
עוד נטען, כי לנאשם עבר פלילי הכולל 12 הרשעות, ואף ריצה עונשי מאסר, אף כי מדובר בעבירות שונות, הרי שעבירה אחרונה משנת 2005 בה ריצה עונש מאסר בן ארבעה חודשים, לכן אין מדובר באדם נורמטיבי.
הסנגור, עו"ד נמרוד אבירם מהסנגוריה הציבורית, טען בפני השופט, כי הנאשם היה צפוי לענישה של עבודות שירות בנסיבותיו, אולם לא נמצא כשיר, זאת על רקע רפואי, ומכאן שראוי להיעתר להמלצת שירות המבחן.
הסנגור פירט את תחלואיו של מרשו. עוד טען הסנגור, כי מדובר בעבר פלילי ישן, הנאשם שינה אורחותיו, הפנים את הפסול במעשיו. לטענת הסנגור, הנאשם לא היה מודע למצב המשפטי, המחייב אותו להפקיד רישיון או תצהיר כאשר נידון לפסילה, ובהעדר הפקדה שכזו, הרי שמניין הפסילה לא החל, ומכאן כאשר הנאשם נהג במועד ביצוע העבירה, הוא הואשם בנהיגה בפסילה ולא בנהיגה ללא רישיון, שזה היה המצב אילו הצהיר במועד גזר הדין, שאין בידו רישיון נהיגה.
נטען כי המדובר באדם ששירת במילואים ונהג רכב מסע כבד, אשר מצבו הכלכלי קשה, הוא נמצא במהלך של פשיטת רגל. הסנגור הציע כי צו עבודות השרות אף יעמוד על היקף של 350 שעות.
"העבירות בגינן הורשע הנאשם הינן חמורות", אמר השופט רום, "מדובר באדם שרישיון הנהיגה שלו פקע עוד בשנת 1987, עולה כי הוא נוהג ללא רישיון אף שאין ברשותו רישיון נהיגה למעלה משני עשורים. התנהגותו של הנאשם מצביעה על זלזול ברשויות החוק, זאת כאשר עברו התעבורתי מכביד, וכן עברו הפלילי, אף שמרביתו ישן, אף הוא מכביד".
עוד הוסיף השופט: "הנאשם ביצע בעברו עונשי מאסר, כאשר עונש המאסר האחרון שנגזר עליו בשנת 2005, הוא מאסר בן ארבעה חודשים. נהיגה ברכב ללא רישיון ותחת פסילה מסכנת את ציבור המשתמשים בדרך, שכן, רכב הינו כלי משחית שיש בו פוטנציאל לסיכון הזולת. הקטל הנורא בכבישי הארץ מחייב להקשות את הלב עם עבריינים ולשפטם במידת הדין", הוסיף השופט בדבריו. "אומנם שיקולי הענישה הינם אינדיבידואלים, אך יחד עם זאת, יש להביא בחשבון ולתת עדיפות לשיקולים של דין והרתעה של מי שמוצא עוז לנהוג בזמן פסילה. יתר על כן, יש להמחיש לנאשם כי ביצוע עבירה של נהיגה בפסילה או נהיגה ללא רישיון באופן מתמשך, לא יעברו ללא ענישה ממשית, ואין פטור מענישה בדמות מאסר בפועל על רקע מצבו הרפואי. הנסיבות הכלכליות אין בכוחן למנוע ענישתו בדין, ועל הנאשם, כמו כל אחד אחר, לציית להוראות הדין ולהחלטות שיפוטיות.
בנסיבות התיק שבפניו, מצא השופט רום, כי ניתן שלא למצות את הדין עם הנאשם, זאת על רקע נסיבותיו הרפואיות והאמור בתסקיר, כך שלא יוטל עליו מאסר בפועל ארוך בסופו של יום, אף שהעבירות שביצע הינן חמורות ומלמדות על זלזול מתמשך בהחלטות שיפוטיות ובהוראות החוק.
לבסוף, גזר השופט על הנאשם עונש מאסר בפועל בן ארבעה חודשים, אותו יחל לרצות כבר משבוע הבא, מאסר על תנאי של שמונה חודשים למשך שלוש שנים, פסילה בפועל מלקבל או מלהחזיק רשיון נהיגה וזאת לתקופה של 18 חודשים, פסילה על תנאי למשך שישה חודשים והתחייבות על סך 3,000 ש"ח, למשך שנתיים.