פרסומת
דלג

"אדוני ראש העירייה, הצלחת לשבור עוד בת אילת"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 2/9/2011 17:36 ● ערב ערב 2513
לדנה מונסונגו ולבני משפחתה אין כבר מה להפסיד. המאבק המתוקשר שהחלה המשפחה כנגד ראש העירייה ודרכו, מעירה שד עירוני שללא ספק יככב גם במערכת הבחירות הקרובה. האם אכן בני אילת, תושבי אילת בעלי העסקים, מקופחים מול היזמים הצפוניים, רשתות בתי המלון ובעלי עסקים צפוניים זהו ויכוח סוער, אמיתי, כואב, נוגע במיתרים הרגישים ביותר בהוויה העירונית. אפשר לומר על דנה מונסונגו הרבה דברים, אך לצאת בפומבי, באילת, נגד ראש העירייה זה צעד הדורש אומץ רב, צעד שאף בעל עסק לא העז לעשות לפניה, צעד המראה על ייאוש גדול וכאב עמוק. והשבוע, החלה דנה במאבק שלא מעט מתושבי העיר מזדהים עמו ברמה כזו או אחרת. דנה, מפעילת חוף 'נביעות' ('גלינה' לשעבר) כתבה ופרסמה ב'פייסבוק' מכתב פומבי לראש העירייה ויום לאחר מכן, הוזמנה לשימוע במשטרת אילת, בטענה להפרת תקנות הרעש, דבר שגרר את סגירתו של החוף ליום אחד. צירוף מקרים, סתם מקריות, או מהלך חוקי טהור ונקי, דבר אחד בטוח, כדור השלג החל להתגלגל ואף אחד לא יודע היכן יעצור.יהיה מי שיפטור את העניין כפופוליזם נמוך, אך הוא יעשה לעצמו חיים קלים. כרוניקה של זעם מצטבר
''אדוני ראש העירייה, הצלחת לשבור עוד בת אילת''

באפריל 2011, הגשימה דנה מונסונגו את חלומה, להפעיל חוף, שיהיה חלון הראווה של אילת. דנה, אחיה גיא, משפחתה, השקיעו בשכירת חוף 'נביעות' והשקעה בציוד, מאות אלפי שקלים, בראיון שהעניקה ל'ערב ערב', עם פתיחת החוף, אמרה דנה: "רציתי עסק משלי כבר הרבה זמן, שישלב בתוכו את מה שאני אוהבת, יום ולילה, ואם זה מגיע גם כבונוס ענק, עם חוף ים, אז אני בעננים. שתבין, אני בתשע בבוקר על הרגליים ולא משנה מתי אני הולכת לישון". ההתחלה היתה טובה, החוף הפך לאבן שואבת לבלייני העיר ולנופשים הרבים. מוסיקה, אלכוהול, הופעות, אירועים, המון עבודה, המון חשיבה והמון אופטימיות. אך התלונות על הרעש החלו להגיע מבתי המלון הסמוכים, עיריית אילת החלה לקנוס, דנה הפסיקה עם המסיבות, הורידה ווליום, תרתי משמע, אך התלונות המשיכו, עד לשלב שדרשו ממנה להפסיק לנגן מוסיקה בין שתיים לארבע ועד לפיצוץ הגדול שבמהלכו סירב ראש העירייה להעניק לה אישור לאירועי ה'תימניאדה', וזאת לאחר שכבר סגרה את כל 'ליין' ההופעות, סירוב שעלה לה המון כסף. גם אם עברה דנה מונסונגו על תקנות הרעש, האם חוף 'נביעות' ('גלינה' לשעבר) הוא היחיד שעבר על התקנות? האם החוף הנ"ל היחיד בעיר המרעיש ומפריע, מי מדד את הרעש והאם הוצגו בפני מפעילי החוף נתונים מספריים? בעירייה יכולים לספר עד מחר, על רישיון עסק, תקנות, הגבלות, על שמירת החוק היבש. דנה לא עבריינית, ואם היא כן, יש לא מעט כמוה, השאלה היכן פקחי העירייה המסורים ומי שולח אותם והאם יש כאן מדיניות אחידה בעניין האכיפה. חוק הוא חוק, זה ברור, אך האם החוק שווה לכולם. זו שאלה שהתשובה עליה משתנה, תלוי את מי תשאלו.

"תפנה את הכיסא מאיר"


מי שמכיר את דנה יודע כי מדובר בפייטרית, חברים אומרים השבוע כי היא שתקה והתאפקה זמן רב, עד שלא היתה יכולה לספוג יותר. קצת רצון טוב והבנה למצב, זה כל מה שביקשה מונסונגו, אך לצערה, אומרים מקורבים, היא הרגישה כי מישהו פשוט מנסה לגמור לה את העסק ועוד בשיא הקיץ והעבודה. אך לא אחת כמו דנה תרכין ראש בשקט. בסופ"ש האחרון, העלתה דנה מכתב פתוח לראש העירייה יצחק הלוי, מכתב שגרם לסערה גדולה. וכך כתבה דנה בעמוד ה'פייסבוק' שלה: "הייתי מכנה אותך אדוני ראש העירייה, אבל אתה ממש לא ראוי לתואר המכובד הזה, אז ברשותך אסתפק במאיר, לפי מיטב ידיעתי, אתה אדם מאמין, אז כאדם מאמין, אתה צריך לדעת, שמי שפוגע בפרנסה של אחרים בסופו של דבר פרנסתו נפגעת! אני לא אאחל לך רע, כמו שעשית לי, אני אאחל לך רק טוב ותבין שלהיכשל זו לא בושה, בושה להיכשל ולא להודות בכישלון, אז מאיר, הגיע הזמן שתודה שנכשלת ותפנה את הכיסא המכובד שאתה יושב עליו, ואני מבטיחה לדאוג לך לכיסא אחר מכובד ונוח לא פחות.. בבית הכנסת, שם תצטרך לתת את כל התשובות לבורא עולם. העיקר שבתי המלון ממשיכים עם צוותי הבידור, הצחוקים וההפעלות בבריכה בכל שעות היום. אולי מתוקף תפקידך לא יצאת מזמן לחופש, אז אני אעדכן אותך- פעילויות השיא בבריכה בבתי המלון מתקיימות בשעות הצהריים בדיוק בשעות שלטענתך המוזיקה בחוף שלי מפריעה לאורחי ה'רויאל ביץ'' במנוחת הצהריים ...כן חברים, חוץ משעות הערב, גם בין 14:00 ל- 16:00 הרעש מפריע (ולא לא התבלבלתם, שכרתי חוף ים, לא את הספרייה העירונית...). אז מאיר, לא רק שאני לא מפריעה להם, בדיוק באותו רגע אחד מהאורחים ש 'סובל' בגללי זכה בתחרות שחייה ומתפנק בזה הרגע באחת ממסעדות המלון, ברור שרק במסעדות המלון, כי בשורה התחתונה, הפרנסה נשארת רק אצל בתי המלון. ולפני סיום, כל הכבוד מאיר, בזכותך רשתות בתי המלון גדלות וגדלות בזמן שאנחנו ה'קטנים' נאלצים לסגור את העסקים. אז מאיר, הצלחת לשבור עוד מישהי שהיא ילידת העיר, שעד לא מזמן ניסתה לשכנע את חבריה לספסל הלימודים שיחזרו לעיר כי אין כמו אילת, אז חברים יקרים, קבלו את התנצלותי, אני לא מתביישת להגיד שטעיתי, תישארו בתל אביב, באר שבע, ירושלים, כי אני בקרוב מצטרפת אליכם. הסיבה היחידה שאני מבקשת מכם להגיע לביקור קצר היא הבחירות הקרובות, שתנצלו את זכות הבחירה שלכם כי העתיד של אחינו הקטנים עכשיו נמצא בידיים שלנו. ולשאר החברים המעטים שנשארו בעיר וניסו בדרך זו או אחרת לעצור אותי מלכתוב את המכתב הזה בטענה שעכשיו יחפשו אותי ויפריעו לי להתפרנס, יש לי רק דבר אחד להגיד לכם: יותר גרוע מזה כבר לא יכול להיות, ואני לא מפחדת מכלום, כתבתי את מה שעל ליבי בלי לדפוק חשבון, בתקווה ששאר התושבים יבינו ויפנימו ולא ייפגעו כמו שאני נפגעתי".
למעלה מאלף גולשים קראו את המכתב ותמכו באמצעות 'לייק'. דנה אף פתחה ב'פייסבוק עמוד בשם 'המחאה האילתית' ובוא היא הבטיחה למקורביה כי משם תצא המחאה, ממש כמו שהחלה המחאה החברתית. השבוע, העדיפה דנה שלא להתראיין ואמרה, כי עוד יהיה לה הרבה מה להגיד, בזמן ובמקום שתבחר.

האח מצטרף למאבק


גם אחיה של דנה, גיא, הצטרף למאבק במכתב שהוא פרסם בעמוד ה'פייסבוק' שלו כתב בין השאר: "לי אישית אין כל כוח למלחמות, אבל אני יודע שלפעמים מה שלא עובד עם חיוך, יעבוד עם מחאה, חברי בתל אביב הוכיחו לי שמחאה, אם היא לגיטימית וראויה, היא עובדת...כל מה שרצינו זה להתפרנס בכבוד...לא יכול להיות שבתל אביב הגדולה, ראש העירייה מקשיב לי ועוזר, ואילו באילת, שזו העיר שבה גדלתי והתחנכתי, העיר שגרמה לי להאמין שאני יכול להצליח, מוכיחה לי ההיפך. אני לא מתכוון לתקוף את ראש העירייה, אני גם מודה שבשתי הקדנציות האחרונות, בחרתי בו כי באמת ובתמים האמנתי בו...אני זוכר איך חגגנו יחד את הזכייה, היינו שיכורים מהבטחות לשינוי...". גיא מונסונגו מגולל במכתב אמוציונאלי וכואב את השתלשלות העניינים, עד למצב שבו הוא מרים ידיים מול העירייה ומאבקו הסיזיפי תם. גיא מסיים את מכתבו וכותב: "ברור לי מעל לכל ספק, שבניהול מלחמה כזו (מול עיריית אילת), גם אם אני אנצח, אני אפסיד, אני הולך לסבול מהתנכלויות, אבל אני נלחם בשביל העתיד שלכם תושבי אילת. כי אחרי המלחמה שלי, אני בטוח שאתם תוכלו להתפרנס בכבוד. לא אנוח ולא אשקוט עד אשר הצדק יחזור לעיר במהרה". רק בשבוע שעבר כתבנו על פסטיבל הג'אז והיעלמות בעלי העסקים האילתים, וזו בפעם הראשונה מאז שהחל בהפקת הפסטיבל. בעבר גם סיקרנו בהרחבה טענות קשות של בעלי עסקים ויזמים מקומיים, שגרסו כי העירייה מעדיפה נותני שירות מהצפון. כך גם לגבי מספר מכרזי עירייה בהם יזמים אילתים לא עמדו בתנאי הסף ולא יכלו להשתתף בהם, הדברים סוקרו בהרחבה בתקשורת המקומית. על דבר אחד כולם מסכימים, בבחירות הקרובות, הנושא יככב וצפויות סערות רבות סביב הנושא, שלא לומר פרץ של אמוציות ורגשות.

פנינו בשאלות לעיריית אילת


א.מדוע והאם ראש העירייה פעל לסגירה מנהלית של חוף 'נביעות' ('גלינה' לשעבר) ותגובת ראש העירייה לכל?

ב.לטענת מפעילת החוף, ההתנכלות של ראש העירייה כנגדה מתמשכת ונגד בעלי עסקים אילתים, תגובתך.

ג.האם חופים נוספים, או מקומות בילוי אחרים, המופעלים על ידי בתי מלון, 'זכו' ליחס דומה?

ד.חוף 'נביעות' פעל בעבר על ידי מפעילים אחרים, שקנו את החוף (היזם נס שובל). האם גם בזמנו, כשנערכו בחוף מסיבות, אירועים (גם של עיריית אילת), האם גם אז פעלה העירייה בנחישות נגד הרעש בחוף ומדוע אז נערכו אירועים עירוניים, גם בערבים?

ה.האם זה רק צירוף מקרים, כי יום לאחר שמפעילת החוף פרסמה מכתב אישי לראש העירייה ב'פייסבוק', היא הוזמנה לתחנת משטרה לשימוע, תגובת ראש העירייה על כך.

עיריית אילת לא ענתה על שאלותינו.

פנינו למשטרת אילת ושאלנו:


ביום ראשון השבוע, זומן מפעיל חוף 'נביעות' למשרדי התחנה באילת לשימוע דחוף שבמהלכו נאמר לאלי מונסונגו, מפעיל החוף, כי עקב רעש בחוף בעבר ועקב נפילת שלט האוסר על מכירת משקאות משכרים, הוחלט על צו סגירה ל-24 שעות.
א.מדוע דווקא בעיתוי הזה, החליטה המשטרה על סגירת החוף?

ב.מדוע בישיבת השימוע, ישב גם נציג עירייה, בצמוד לנציג משטרה? האם זה הליך תקין?

ג.האם פעלה המשטרה למדידת רעש בחוף ועל סמך זה החליטה לסגור את החוף?

תגובת המשטרה: "מרחב אילת מנהל מדיניות אכיפה ברורה וחד משמעית מול בתי עסק רבים הטעונים רישוי בהתאם לחוק רישוי עסקים ובתיאום עם עיריית אילת. לאורך שנים, כמדיניות, לא מפורסמים שמות העסקים כדי לא לפגוע במוניטין ובהתנהלות העסקית. פניית עיתון 'ערב ערב' נקודתית לגבי עסק מסוים תוך ציון שמו חורגת ממדיניות זו. פירוט העבירות אשר בוצעו במקום עלול לפגוע באופן קשה בהתנהלות העסקית של המקום. לאור האמור וכנהוג עד כה, התנהלות המשטרה מול כל עסק הינה בערכאות משפטיות ו /או צווים מנהליים על פי סמכותנו בחוק ולא באמצעות התקשורת".

דובר המשטרה, בחר שלא להגיב על השאלות הענייניות ששאלנו בנושא בדיקות הרעש, עיתוי הזימון והסגירה ונציג העירייה שישב בשימוע.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש