פרסומת
דלג

שוב: תאונת עבודה חמורה במכרות תמנע

מאת: עומר כרמון ● 2/9/2011 18:48 ● ערב ערב 2513
סטס רודיניצקי, תושב אילת בן 37, נפצע קשה מאוד ביום רביעי בתאונת עבודה במכרות תמנע. הוא עדיין מורדם, מונשם ומשותק בחצי הגוף התחתון. משרד התמ"ת: "לא נמצאה עבירה על החוק". אחיו של הפצוע: "מדובר ברשלנות. השמיים נפלו עלי. אני קרוב משפחתו היחיד". בשנתיים האחרונות, נהרגו שני עובדים בתאונות במכרות. יו"ר ההסתדרות במרחב אילת דורש להציב אמבולנס במקום
שוב: תאונת עבודה חמורה במכרות תמנע

בתמונה: חיים ברמן ז"ל שנהרג בשנה שעברה בתאונת עבודה במכרות תמנע.
בסרטון: תיעוד נסיעה בתוך המכרות.
סטס רודיניצקי, תושב אילת בן 37, נפצע קשה מאוד ביום רביעי בתאונת עבודה במכרות תמנע. הוא עדיין מורדם ומונשם ומשותק בחצי הגוף התחתון. במשרד התמ"ת מיהרו לקבוע כי העובד נפל ואין מדובר בעבירה על החוק, אולם אחיו של הפצוע אמר ל'ערב ערב', כי ככל הידוע לו, מדובר ברשלנות. מחברת 'ערבה מיינס' המפעילה את מכרות תמנע, נמסר: "החברה פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בתחום הבטיחות כפי הנדרש ואף מעבר לכך מתוך דאגה מתמדת לעובדי החברה".

"השמים נפלו עלי"


אחיו של הפצוע, מיכאל, מסר ל'ערב ערב', כי הפגיעה הקשה ביותר היא בעמוד השדרה של סטס: "נכון לעכשיו, הוא משותק ממרכז הגוף ומטה, והרופאים אינם אופטימיים", הוא אומר. "הלסת שלו נשברה. הצלעות נכנסו בריאות. סטס עבד במכרות תמנע חמש שנים. הוא שימש כנהג ולא אמור היה להיכנס לתוך המכרות. למרות זאת, הוא נפצע במכרה עצמו. הוא כל הזמן דיבר אתי על הסכנות במכרות והבטיח לנו שהוא לא יורד לשם. השמיים נפלו עליי. אני קרוב המשפחה היחיד שיש לו. שני ההורים שלנו כבר נפטרו. פניתי לעורך דין, והוא בודק כעת את האפשרויות המשפטיות שלנו".

"ליקויי בטיחות חמורים"


למרות שחברת 'ערבה מיינס' מעסיקה במכרות רק עשרות עובדים, מאז חידוש הפעילות במקום לפני כשנתיים, התרחשו במכרות מספר תאונות עבודה קשות: לפני שנה, נהרג חיים ברמן (דייגו), בן 32 מאילת. שנה קודם לכן, נהרג מיכאל גלי, בן 28, מאשדוד. שהספיק לעבוד במכרות שבועיים בלבד. תחקיר 'ערב ערב' שפורסם בשנה שעברה, העלה חשד לליקויי בטיחות חמורים במכרות תמנע. עובדים, ביניהם מנהלי עבודה מנוסים, גיאולוג ומומחי מכרות טענו, כי מנהלי העבודה המקסיקנים במכרות תמנע אינם מקפידים על נהלים בסיסיים.

לפי כחודש, בחרו עובדי המכרות בוועד עובדים והתאגדו במסגרת ההסתדרות. הנהלת המפעל עדיין לא הכירה בוועד החדש, אולם השבוע, התקיימה פגישה ראשונה בין חברי הוועד למנכ"ל. יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי, אמר השבוע ל'ערב ערב', כי הוציא, בעקבות התאונה, מכתב להנהלת המכרות ולמשרד התמ"ת, ובו דרישה כי במכרות יוחזק אמבולנס באופן קבוע וחלק מהעובדים יעבור קורס חובשים. "נושאים אלו יהיו חלק מהמו"מ בין הוועד להנהלה, ברגע שנשב לשולחן הדיונים", אומר אזולאי. "אני מעריך שזה יתרחש בקרוב".

"העובד מעד ונפגע בגבו"


ממשרד התמ"ת נמסר ל'ערב ערב': "הודעה על המקרה התקבלה באגף הפיקוח על העבודה במחוז דרום מיד לאחר התרחשותה על ידי ממונה הבטיחות במכרה. בעקבות זאת, מפקח מטעם המחוז הגיע למקום לצורך בירור הסיבות לתאונה. הבירור העלה, כי העובד מעד ונפגע בגבו כתוצאה מנפילתו. לא נמצאה עבירה על החוק".

מחברת 'ערבה מיינס', נמסר: "נסיבות פציעתו של עובד החברה נחקרות על ידי הרשויות המוסמכות כפי הנדרש, ועל כן אנו מנועים מלהרחיב את תגובתנו לשאלתך. החברה פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בתחום הבטיחות כפי הנדרש, ואף מעבר לכך מתוך דאגה מתמדת לעובדי החברה. לקחי האירוע שהתרחש בעבר יושמו במלואם".

ממשטרת אילת נמסר: "לא טופל אצלנו אירוע תאונת עבודה בתמנע בשבוע שעבר".

'ערב ערב' יוסיף לעקוב ולדווח.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש