פרסומת
דלג

'נס האש' יסייע לתיירות באילת?

מאת: עומר כרמון ● 21/12/2011 16:21 ● ערב ערב 2529
הדיווחים על מציאת 'הסנה הבוער' בהר כרכום, המרוחק שעת נסיעה מאילת, הפיחו תקווה בקרב גורמי התיירות בעיר, כי המוני צליינים יגיעו לאילת כדי לצפות בנס. בנייה בלום: "בארץ שלנו, רק האתרים הדתיים מושכים תיירים, בלי קשר למצב הבטחוני. אני מקווה שכביש 12 יפתח במהירה כדי שאפשר יהיה להגיע להר מאילת". ד"ר עוזי אבנר: "לא ידעתי שהסנה הבוער הוא מערה. אבל אם המהומה הזאת תחסוך מהר כרכום להפוך למטרת אימונים של מטוסי חיל האוויר, אז בסדר"
'נס האש' יסייע לתיירות באילת?ישראלים רבים נרגשים השנה בערב החנוכה, לאחר שערוץ 2 שידר תמונות של אש מסתורית הבוערת על הר כרכום, המרוחק כשעת נסיעה מאילת ומזוהה בידי חלק מהחוקרים כ'הר סיני'. התגלית, שהוגדרה כמציאת 'הסנה הבוער', העלתה חיוך ציני בקרב המומחים האילתים להר כרכום, אולם הפיחה תקווה כי תסייע להבאת תיירים לעיר.

"חסרים בעיר אתרים דתיים"


בנייה בלום, מנהל חברת 'אהלן אולימפוס' האילתית ואחד המדריכים המובילים בארץ להר כרכום, אמר לנו השבוע, כי להערכתו, מציאת 'הסנה הבוער' היא לא יותר מגימיק מוצלח, אבל הוא מרוצה מאוד מהעניין התקשורתי. "זאת מערה, והיא גם לא בוערת, אלא יש שם השתקפות של קרני שמש", הוא הדגיש. "גם לקשקושים על הסלע שנמצאו בהר כרכום קשה להתייחס כ'לוחות הברית'. מדובר בציורים קטנים - בגודל של כף יד. אבל האמת שאני די מרוצה מהגימיק הזה של 'הסנה הבוער', שיכול לתרום לתיירות באילת. ככלל, חסרים לנו בעיר אתרים דתיים, כמו 'אוהל מועד' בתמנע. מה לעשות? בארץ שלנו, רק האתרים הדתיים מושכים תיירים, בלי קשר למצב הבטחוני".

בלום הביע תקווה, כי בקרוב יפתח צה"ל את כביש 12 לאורך הגבול, ואז ניתן יהיה לחזור ולבקר בהר כרכום גם מכיוון אילת ולא רק ממצפה רמון.

"כמה 'דיברות' שרק תרצה"


את הארכיאולוג ד"ר עוזי אבנר, מקמפוס אילת של אוניברסיטת 'בן גוריון', מצאנו משועשע בעקבות הדיווחים על מעשי הנסים המתרחשים על הר כרכום: "לא ידעתי שהסנה הבוער הוא מערה. אבל אם המהומה הזאת תחסוך מהר כרכום להפוך למטרת אימונים של מטוסי חיל האוויר, אז בסדר", הוא אמר. "אני מקווה שלא יקרה בהר כרכום מה שקרה בג'בל מוסא, שמזוהה כיום כ'הר סיני'. שם נהפך ההר לקדוש בגלל קנוניה של נזירים שגנבו מסורות מנזירים באזור פטרה".

אבל בהר כרכום מצאו ציורי סלע של לוחות הברית
"בהר כרכום מצאו ציורי סלע עם 16 'דיברות', 32 'דיברות', 48 'דיברות', כמה 'דיברות' שרק תרצה. דרך אגב, חריטות דומות מצאו גם בוואדי ראם בירדן ובוואדי חג'ג' בסיני. אני לא יודע מה זה? אבל אם רוצים שאלה יהיו לוחות הברית, בבקשה".

איפה לדעתך כן צריך לחפש את הר סיני?
"בסיני יש כמה עשרות הרים מקודשים. אני מאמין שצריך לחפש בהר הגבוה בדרום סיני. אחד המועמדים הוא הר מוניג'ה, הממוקם באזור ואדי פיראן. שם מצאתי, בשרידי מקדש נבטי, ריכוז של 47 כתובות בהן מופיעים תיאורים של כהן גדול, מוסמך כשרות, כהן נמוך יותר, סופר ומי שאחראי על הבית".

'סנה בוער' או אשלייה?


התיאוריה שלפיה הר כרכום, בשטח המועצה האזורית רמת הנגב, הוא הר סיני, הועלתה בידי הארכיאולוג הישראלי-איטלקי, פרופ' עמנואל ענתי. מרבית החוקרים מטילים ספק ברעיונותיו של ענתי, אולם השבוע זכה הפרופ' לרוח גבית תקשורתית, לאחר שהתפרסם, כי מראשית החודש, מתקיימת על ההר תופעה מעניינת: בשעת הצהרים, ובמשך שעה, יוצאת מסדק בסלע הילה של אור שנראית כמו אש. התופעה זכתה כאמור לכינוי: 'הסנה הבוער'.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש