פרסומת
דלג

חוות הגמלים' תמוגן מפני שיטפונות

מאת: עומר כרמון ● 16/2/2012 00:09 ● ערב ערב 2537
רשות המים העניקה חבל הצלה לבעלי 'חוות הגמלים' בנחל שלמה ואישרה תוכנית הגנה על המקום מפני שיטפונות . המהנדס בועז רונן מרשות ניקוז ערבה הזהיר: "זה מקום מסוכן, שאנחנו לא ישנים טוב בלילות בגללו. אני מקווה שתוכנית המיגון תעמוד ביום האמת". מייסד 'חוות הגמלים', גיורא פריטל: "החווה יושבת כבר 25 שנה בסמוך לנחל, לא בנחל. עכשיו נזכרתם עם גובה המים? איפה הייתם לפני 10 שנים?". "קיימת אפשרות שאולי פעם ב-100 שנה יהיה שיטפון, גם העיר אילת תישטף. אנחנו נשקיע כדי למגן את המקום, אבל צריך לבנות את זה בשלבים"
חוות הגמלים' תמוגן מפני שיטפונותהישג לבעלי 'חוות הגמלים' בנחל שלמה. למרות אזהרותיה של רשות ניקוז ערבה כי החווה נמצאת במקום מסוכן ועלולה להיפגע קשות בעת שיטפון, אישרה רשות המים תוכנית הגנה על המקום. בכך הוסר כמעט סופית האיום לסגירת החווה או העתקתה למקום אחר. מייסד 'חוות הגמלים', גיורא פריטל, אמר ל'ערב ערב': "עוד מעט יהיו לנו את כל האישורים הנדרשים ונוכל להרים כוסית. נצטרך לבנות גדר או סוללה סביב החווה, או שנגדיל את סכר ההטיה שהקמנו כבר בשנה הראשונה שלנו כאן".

'חוות הגמלים', המציעה כבר 25 שנה פעילות תיירותית למשפחות ולקבוצות, עיבתה בשנים האחרונות את פעילותה והחלה לערוך אירועים המוניים. בחודשים האחרונים, ניהלה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ישיבות סוערות שעסקו בגורלה של החווה. המהנדס, בועז רונן, מרשות ניקוז ערבה, הזהיר את חברי הוועדה, כי 'חוות הגמלים' יושבת בתוך ערוץ נחל שלמה ואינה מוגנת כראוי מפני זרימת מים חזקה. "זה מקום שאנחנו לא ישנים טוב בלילות בגללו", אמר רונן. "זה מקום שיום אחד יישטף, בטח ובטח בלי שנוקטים אמצעי הגנה. אני רוצה להתריע בפני הוועדה המחוזית, שהמקום הזה מסוכן... למזלנו עד היום לא קרה כלום, אבל זה חד משמעית יקרה. הם הגביהו את עצמם במשך השנים איזה חצי מטר. יועץ הניקוז שלהם, הציע דרך טכנולוגית להגן על המקום: ממש לבנות מן שובר גלים כזה. זה מצר קצת את הנחל במקום ההוא. אני מקווה שזה יעמוד ביום האמת שלהם...".

גיורא פריטל, הבעלים של 'חוות הגמלים', שנכח בדיוני הוועדה, ענה בכעס לדברי מהנדס רשות הניקוז ערבה: "חברי הוועדה מוזמנים אלינו כדי לראות איפה עובר הנחל ואיפה החווה יושבת", הוא אמר. "החווה יושבת בסמוך לנחל, לא בנחל, לא בלב הנחל, אלא בסמוך לנחל. יש תוואי שטח במקום הזה, שקיר סלע הר יורד לתוך הנחל. עצם הירידה שלו זה כמו סכר טבעי שההר יצר. המים זורמים בתוך נקיק. האפשרות שאולי פעם ב-100 שנה יהיה שיטפון, גם העיר אילת תישטף. בואו לא נגזים. אנחנו חיים שם, אנחנו עובדים שם. אנחנו נקטנו אמצעי זהירות. ביצענו ביוזמתנו אמצעי זהירות נגד זרימה של מים"

יו"ר הוועדה המחוזית והממונה על המחוז במשרד הפנים, אבי הלר, שאל את פריטל: "מבחינת המיקום של החווה, זה הכרחי שהחווה תתקיים במקום הזה? היא לא יכולה להתקיים במקום אחר?".

"לקח לנו 13 שנה לקבל את המקום הנוכחי, בהמלצה של כולם, כולל משרד התיירות", ענה פריטל, "סליחה, עם כל הכבוד, אנחנו לא משהו שאפשר להעביר למקום אחר. לא אפשרי למחוק אותנו! אפשר לבוא ולהגיד: 'חבר'ה, תצאו מפה'. זה פתרון אם אתה רוצה, אבל אי אפשר להעביר אותנו! אנחנו לא ברי העברה! חבר'ה, אנחנו 25 שנה שם. לא יום, לא יומיים. 25 שנה בוועדות האלה. עכשיו נזכרתם עם גובה המים? איפה זה היה לפני 10 שנים?... אנחנו נשקיע כל עלות כדי למגן את המקום, אבל צריך לבנות את זה בשלבים. זה לא יכול להיבנות ביום אחד".

בשבוע שעבר, אישרה הוועדה המחוזית את הפקדת תוכנית 'חוות הגמלים', בתנאי שבעלי החווה יכינו תוכנית לשיפור ההגנה על המקום מפני שיטפונות. רק לאחר אישור התוכנית, יעמדו כל המבנים והמתקנים בחווה, בחוקי התכנון והבנייה.