פרסומת
דלג

סרגיי ז"ל: כתמי הדם לא פגעו ביופי הציורים

מאת: עומר כרמון ● 16/2/2012 00:21 ● ערב ערב 2537
האמן האילתי סרגיי פלצקובסקי, שדפק על דלתות רבות ברחבי העיר והציע למכירה את ציוריו עם נופיהם המדהימים של הרי אילת, נהרג השבוע בתאונת דרכים סמוך ליטבתה. מנהלת גלרית האמנים: "כולנו בהלם. את ציוריו נעביר למשפחה". אלמנתו: "סרגיי התגאה בכך שהרבה ישראלים קנו ממנו תמונות. הוא צייר את נופי ישראל ללא הפסקה. אהב כל פינה, כל אבן. על ציוריו שעפו מחלונות רכבו שהתהפך, נמצאו כתמי דם. זה כאילו סרגיי התכוון לשים שם צבע אדום"
סרגיי ז''ל: כתמי הדם לא פגעו ביופי הציוריםהצייר סרגיי פלצקובסקי, שלא פסח כמעט על אף דירה בשכונותיה החדשות של אילת, כדי למכור את ציוריו עם נופיה המדהימים של העיר, נהרג השבוע בתאונת דרכים סמוך ליטבתה. אלמנתו, נינה, העובדת ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים 'יוספטל', סיפרה ל'ערב ערב', כי על ציוריו של סרגיי שעפו מחלונות רכבו שהתהפך, נמצאו כתמי דם שלא פגעו ביופיים של הציורים. "זה כאילו סרגיי התכוון לשים שם צבע אדום", היא אמרה בקול חנוק מדמעות.

היה חגור בחגורת בטיחות


מפקד משטרת התנועה באילת, רפ"ק מתי סופר, הדגיש כי סרגיי ז"ל, שהיה בן 59 במותו, היה חגור בחגורת בטיחות: "הוא היה לבדו ברכב ויצא מוקדם בבוקר מאילת צפונה. בק"מ ה-52, מסיבה בלתי ברורה, סטה מהנתיב ימינה. ככל הנראה תיקן שמאלה חזק ואז איבד שליטה. הוא סטה לנתיב שממול, פגע במעקה הבטיחות ועף לתעלה. למרבה הצער, נהרג מעוצמת הפגיעה".

מנהלת גלרית האמנים באילת, בילי בן-אשר, אמרה כי הידיעה על מותו של סרגיי, היכתה בהלם את קהילת האמנות בעיר: "הוא היה מאוד פעיל פה. עבד מהר והשקיע המון. הוא קיבל אישור לצייר ברחבת שליד הגלריה והשאיר לנו הרבה ציורים, שאת רובם נעביר למשפחה".

"כמו עניין מיסטי"


נינה, אלמנתו של סרגיי, סיפרה, כי בעלה יצא מאילת בשעות הבוקר המוקדמות, כדי להספיק להגיע בשעות הפתיחה של סניף הבנק שלהם בצפון: "סיכמנו שברגע שסרגיי יגיע לבנק, הוא ישלח לי טפסים בפקס', ואני הייתי אמורה לחתום ולשלוח את הטפסים בחזרה. אחר כך, הוא היה אמור לפגוש את הבנים: רומן, אנטון ואלכסנדר, שלושתם בוגרי בית הספר לקציני ים בעכו. ולהיפגש עם כמה מחבריו הציירים. ב-20 השנים שחלפו מאז שעלינו לארץ, סרגיי לא ויתר על מקצועו והמשיך לצייר. בדיוק כפי שעשה קודם לכן בסנט פטרסבורג, שם שימש כתפאורן של התיאטרון הגדול בעיר. הוא תמיד היה גאה בכך שהרבה ישראלים קנו ממנו תמונות, והציורים שלו נמצאים בבתים בכל רחבי הארץ. הוא צייר את נופי ישראל ללא הפסקה. אהב כל פינה, כל אבן. כדי להתפרנס, עבר בערבים מבית לבית ומכר תמונות. לאילת עברנו באופן קבוע רק לפני שנה, אולם הקשר שלנו עם העיר קיים מאז שעלינו לארץ: בכל חודש-חודשיים הגענו לאילת, מכיוון שכל הבנים שלנו גרו כאן תקופה מסוימת. גם הנכד שלנו, שרק עכשיו חגג בר מצווה, נולד ב'יוספטל'. ציורים של סרגיי עדיין שוכבים כאן בסטודיו שלו בדירה. לאחר התאונה, המשטרה אספה במדבר את הציורים שלו שעפו מהרכב. תמונות רבות כוסו בטיפות דם אבל זה פגע ביופיין. זה כאילו סרגיי התכוון לשים שם צבע אדום, זה כמו עניין מיסטי", אמרה קול חנוק מדמעות.

תמונת כתבה

תמונת כתבה
סרגיי פלצקובסקי ז"ל. צילם: איתן שוורץ