פרסומת
דלג

אמן מקסיקני תרם פסל להנצחת השואה

מאת: מערכת ערב ערב ● 19/2/2012 13:15 ● ערב ערב 2064
פסל להנצחת השואה העשוי מששה מיליון אבנים, יוצב בחזית הספרייה העירונית, בסמוך לרחבת 'בית רובין'. הפסל 'לא עוד' – 'Never Again', נתרם לעיר אילת על ידי הפסל חוזה סקאל ותאגיד 'יעקב והרמוסה פארקה', ומורכב מאבנים שהובאו מירושלים למקסיקו מחלקי מתכת ואלומיניום
אמן מקסיקני תרם פסל להנצחת השואהפסל להנצחת השואה העשוי מששה מיליון אבנים, יוצב בחזית הספרייה העירונית, בסמוך לרחבת ב'ית רובין', שם מתקיים מידי שנה, טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

הפסל 'לא עוד' – 'Never Again', נתרם לעיר אילת על ידי הפסל חוזה סקאל ותאגיד 'יעקב והרמוסה פארקה', ומורכב מיציקה של 6 מיליון אבנים שהובאו מירושלים למקסיקו לזכר מספר היהודים שנספו בשואה, ומחלקי מתכת ואלומיניום. הפסל משתרע על שטח של כ– 3X4.5 מטרים וגובהו כ–5 מטרים. הוא כולל 22 עמודים יצוקים בהתאם למספר אותיות הא'-ב', כשבקצה העמודים להבות צבעוניות ודמויות אנוש בכל צבעי הקשת המסמלות את כל אומות העולם. הפסל באמצעות מספר גופי תאורה מרכזיים.

לדברי הפסל, באמצעות עיצוב אומנותי זה, ביקש להעביר את המסר שהעם היהודי הינו עם נצחי שלעולם לא ייכחד, למרות שרבים ממנו נשרפו בשואה. באמצעות אלמנט אש הלהבות בפסל, הודגש סמל האור המהווה חיים ומסמל את רוח האדם, הלב והנפש כמו גם את השלום. עוד לדברי הפסל, היה לו ברור שהפסל שייך לישראל מאחר והאבנים ששימשו לבנייתו הובאו מישראל, ולכאן הוא צריך לחזור. לפסל ערך הנצחה פיסולי אמנותי בינלאומי וערכו הכלכלי לדברי האמן נאמד בכ – 500 אלף אירו.

לטובת הצבת הפסל, בנתה העירייה במת בטון אליפטית בצבע אפור כהה-שחור שרוחבה 4.5X3 מטרים וגובהה 50X40 ס"מ, בהתאם לדרישות האומן. בסמוך לבמה היצוקה מצידה הימני, הוצב עמוד בטון נמוך ועליו שלט הנצחה עשוי מנחושת ובו כתוב: 'לא עוד' – 'Never Again', הפסל : חוזה סקאל Sculptor: Jose Sacal, תרומת: "JACOBO AND HERMOSA FARCA FOUNDATION".