פרסומת
דלג

הלך לעולמו הקונסול המצרי הראשון באילת

מאת: עומר כרמון ● 1/3/2012 07:54 ● ערב ערב 2539
ראש עיריית אילת לשעבר, גדי כץ: "הוא היה חביב ביותר, היה אורח רצוי בבתים רבים בעיר". מזכיר העיר דאז, סמו סמוראי: "הוא עבר ימים קשים לאחר האירוע בראס בורקה. קיצונים ישראלים הוציאו עליו פסק דין: 'עין תחת עין'. כמה מהם הגיעו לאילת. הצבא והמשטרה נערכו כדי לשמור עליו מסביב לשעון". "לפני כחודש, שלחתי לו דרישת שלום ובדקתי אפשרות לקפוץ לבקר אותו. הוא הזמין אותי, אבל אשתי לא הרשתה לי לנסוע"
הלך לעולמו הקונסול המצרי הראשון באילתחסן עיסא, הקונסול המצרי הראשון באילת, שהתערה היטב בחיי העיר במהלך שנות ה- 80', הלך השבוע לעולמו בקהיר, בגיל 74. ראש עיריית אילת לשעבר, גדי כץ, קיבל בצער את הידיעה על מותו של עיסא: "הוא היה חביב ביותר, היה אורח רצוי בבתים רבים בעיר. אדם מאוד חם וקואופרטיבי".

מזכיר העיר דאז, סמו סמוראי, ניהל מערכת יחסים חברית קרובה עם עיסא. רק לפני חודש, הוזמן לביתו של עיסא בקהיר, אולם החליט לא לנסוע בגלל המצב הביטחוני. "חסן עיסא שימש עד ליומו האחרון כיו"ר גמלאי משרד החוץ המצרי, ושגריר מיוחד של מצרים באיחוד האירופי", סיפר סמוראי. "הוא היה נציג מצרים בדיונים לבחירת העיר בישראל שתארח את הקונסוליה המצרית. באותם דיונים הוחלט לבחור באילת, לאור המספר הגדול של ישראלים שנכנסים לסיני והקרוזים הימיים שעשו אז לאי האלמוגים. לפני שהגיע לעיר, התקשר לעירייה וחיפש מישהו דובר ערבית. השיחה הועברה אלי והתברר כי הכרתי אותו קודם - בשיחות האוטונומיה שמצרים הובילה. כשהגיע צוות הקונסוליה, עזרתי לקלוט אותם. אלו שהגיעו עם ילדים, סידרנו להם מורים ומורות, ביטוח רפואי, כל מה שצריך. ימים קשים עברו על חסן עיסא באילת לאחר האירוע בראס בורקה. קיצונים ישראלים הוציאו עליו פסק דין: 'עין תחת עין', וכמה מהם הגיעו לאילת. הצבא והמשטרה נערכו כדי לשמור עליו מסביב לשעון. הוא כיהן באילת כשש שנים, כשבדרך כלל קדנציה נמשכת ארבע שנים. לאחר מכן חזר לקהיר ומונה כאחראי על הדסק הישראלי במשרד החוץ. אחר כך שימש גם כמנכ"ל המשרד".

מתי ראית אותו בפעם האחרונה?
"לפני שנתיים, והיינו בקשר טלפוני מפעם לפעם. בכל הזדמנות שלח דרישת שלום והתעניין. יש לו משפחה גדולה: הרבה אחים, כולם משכילים. בין היתר, היה לו אח נכה, שניהל את מלון 'גולדן טוליפ' ליד כיכר התחריר. משפחתי ואני התארחנו אצלו הרבה במצרים. לפני כחודש, שלחתי לו דרישת שלום ובדקתי אפשרות לקפוץ לבקר אותו. הוא הזמין אותי אבל אשתי לא הרשתה לי לנסוע".

"מצרים הרוויחה את השלום"


מאז שסיים את כהונתו באילת, התקדם חסן עיסא בסולם הדרגות במשרד החוץ המצרי ונודע בתמיכתו הנלהבת בהסכם השלום עם ישראל. לפני שנים אחדות התראיין לערוץ הטלוויזיה אל-ג'זירה והדף בכעס טענות פוליטיקאים מצריים, נגד הסכם השלום: "אותי לא מעניין מה הרוויחה ישראל, אותי מעניין מה אנו המצרים והערבים באופן כללי הרווחנו מן ההסכם הזה", הוא אמר. "מצרים הרוויחה את השלום. היא הרוויחה את ההתרכזות בהתפתחותה ובהתפתחותה של כלכלתה. מצרים, כאשר חתמה על ההסכם הזה, חתמה עליו למען יהיה הסכם ערבי-ישראלי, ולמען כך שמצריים תהיה זו ההולכת בראש, והיא אכן הלכה בראש בזכות מה שהשיגה במלחמת יום כיפור. לא שכחנו אף מדינה ערבית שנפגעה ב-1967. היו אלו הן שנרתעו, והן שנמנעו, וזוהי כבר בעיה שלהן. כעת הן מבקשות לקפוץ על עגלת השלום והן כבר אינן יכולות. דבריו של סאדאת היו נכונים, השקפותיו של סאדאת, עמדתו וראייתו רחוקת הטווח הם שהוכיחו עצמם כנכונים".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש