פרסומת
דלג

קרנבל דרום אמריקאי בדרך לעיר

מאת: עומר כרמון ● 7/3/2012 21:30 ● ערב ערב 2540
50 שנה לאחר שפנה בנושא לדוד בן גוריון, מבקש תושב אילת - מיכאל שרם, לממש את חלומו ולהביא לעיר קרנבל דרום אמריקאי אמיתי. שגרירת קולומביה בישראל הבטיחה לסייע, ויש אפילו קבוצות שמוכנות להגיע על חשבונן מספרד, צרפת, גרמניה, ארה"ב. "כמו בקרנבל אמיתי, תתקיים מסיבה לבחירת מלכת הקרנבל האילתית והסגניות שלה", הוא מספר, "רק תושבי אילת יוכלו להיבחר ולהוליך את התהלוכה". "ביומיים הראשונים יתקיימו תהלוכות באזור התיירות, שלאחריהן מסיבות גדולות. ביום שבת תיערך תהלוכה חגיגית בים, של אוניות ויאכטות"
קרנבל דרום אמריקאי בדרך לעיר"אילת מתאימה בדיוק לקרנבל כזה, שיציף אותה בתיירים", אומר תושב העיר, מיכאל שרם, שמבקש לממש את חזונו בן ה-50, לקיים באילת קרנבל דרום אמריקני. כבר בשנת 1962, הוא שלח מכתב לדוד בן גוריון והציע לו להביא לאילת את הפסטיבל בו השתתף בילדותו. כעת, בשנת 2012, הוא אינו ממתין לאחרים שיעשו זאת בשבילו. הוא פנה לשגרירות קולומביה בישראל, שהבטיחה לסייע בהפקת הפסטיבל ולהביא לעיר משלחת רשמית. מו"מ למתן חסות לאירוע מתנהל עם 'ערוץ האופנה' ויש גם קבוצות שמוכנות להגיע על חשבונן מספרד, צרפת, גרמניה, ארה"ב.

מנהל לשכת התיירות באילת, אבי קנדלקר, התלהב מחזונו של שרם והפנה אותו למ"מ וסגן ראש העירייה. אלי לנקרי, בחן את ההצעה והשיב: "עיריית אילת מעודדת כל אירוע שיש ביכולתו לקדם את התיירות לעיר. כאשר תגבש את תוכנית האירוע, נשמח להפנות אותך אל הגורמים המתאימים בעירייה ובמינהלת התיירות, אשר יוכלו לסייע בידך בהתאם לכללים ולנהלים המקובלים בעירייה".

"פסטיבל שאילת זקוקה לו באמת"


"בכל העולם יש אגודות של קרנבל שאנשיהן נוסעים מקרנבל אחד לשני", מסביר מיכאל שרם ל'ערב ערב', "יש לזה קהל רחב, גם בישראל".

מה זה 'קרנבל הים האדום אילת'?
"פסטיבל שאילת זקוקה לו באמת. קרנבל שיתקיים במשך שלוש ימים, שיהווה גאווה אמיתית לאילתים. חודש לפני האירוע, כמו בקרנבל אמיתי, תתקיים מסיבה לבחירת מלכת הקרנבל האילתית והסגניות שלה. כנהוג בכל קרנבל, רק תושבי העיר המארחת יוכלו להשתתף בתחרות. הקרנבל עצמו יצעד באזור התיירות, בתהלוכה בת שלוש שעות של מרכבות וקבוצות מחופשות מהארץ ומהעולם. המרכבה הראשונה תישא את מלכת הקרנבל וסגניותיה. כל קבוצה מכינה ריקוד, ותחפושות. מי שיש לו יותר תקציב, גם יכין כרכרה. בשונה מהקרנבל של ברזיל, כאן כולם מוזמנים להשתתף, לא רק לצפות מהיציעים. התהלוכות יתקיימו בשעות אחר הצהרים של היומיים הראשונים, שלאחריהם יתקיימו מסיבות גדולות עם תזמורות של מוסיקה דרום אמריקנית. הקרנבל יסתיים ביום שבת בתהלוכה חגיגית בים, של ריקודים ותחפושות על אוניות ויאכטות".

כיצד נוצר הקשר שלך לדרום אמריקה?
"נולדתי בירושלים, אבל בגיל שמונה נסעתי עם הורי לקולומביה. היה לנו שם שכן, לוחם שוורים, שעשה עלי רושם כביר, ובגיל 16, למרות חוסר שביעות הרצון של הוריי, נכנסתי לעניין והפכתי ללוחם שוורים, לא זכיתי להיות מטאדור גדול, אבל מהספרדים שפגשתי שם, למדתי כיצד בונים בערים הקטנות זירות למלחמות שוורים. עסקתי בכך כמה שנים. אחר כך נישאתי לבחורה מעיר הנמל ברנקייה, שם מתקיים בכל שנה אחד הקרנבלים המפורסמים בעולם. בראשית שנות ה- 60, עליתי לארץ. התגוררתי באילת ועסקתי, בין השאר, בבניית הנמל החדש. כשישבנו בימים ההם במועדון של רפי נלסון, דיברתי על כך שאילת צריכה לקיים קרנבל. בשנת 1962, שלחתי את תוכנית הקרנבל לדוד בן גוריון. אבל שום דבר לא יצא מזה. בשנת 1966, חזרתי לקולומביה והמשכתי להיות מעורב בכל שנה בארגון הקרנבל בברנקייה. באותן שנים שימשתי גם כאמרגן של מלחמות שוורים ושל תזמורות בספרד, מקסיקו, קולומביה וארה"ב. לפני תשע שנים, חזרתי לאילת, כאן גם התגוררה כל השנים אחת מבנותיי, שמשמשת כיום כמנהלת בכירה באחד מבתי המלון. אני אוהב את אילת ורוצה מאוד להביא לה את הפסטיבל הזה".

יש בקרנבל מופעים נועזים שעלולים להרתיע נותני חסויות וצופים?
"ממש לא. בקרנבל בברזיל הבחורות חוצפניות ורוקדות כמעט עירומות. אבל הקרנבל הקולומביאני הרבה יותר צנוע".

לא מדובר בתחרות לעדלאידע של פורים, או ל'מצעד הגאווה'?
"זה לא קשור. מדובר על קהלים אחרים ועל תכנים אחרים. יש קבוצות בעולם שהבטיחו להגיע לקרנבל האילתי, שגרירות קולומביה מעורבת, כך גם חברת התעופה הספרדית 'איבריה' וערוץ האופנה. אני מאוד מקווה, שעם הדחיפה הנכונה, נוכל לממש את הפרויקט כבר בשנה הבאה".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש