פרסומת
דלג

צעירה ערביה הושארה עירומה במשך שעה וחצי

מאת: עומר כרמון ● 22/3/2012 08:18 ● ערב ערב 2542
פסק דין תקדימי: עובדי רשות שדות התעופה באילת חרגו מסמכותם במהלך בדיקה ביטחונית ולכן אינם זכאים לחסינות. צעירה ערביה מחיפה אולצה לעמוד במשך שעה וחצי כשרק תחתונים לגופה. הבודקים שאלו אותה אם קיימה יחסי מין במהלך חופשתה. מנהל שדה התעופה באילת, חנן מוסקוביץ': "האירוע נבדק. היחס של הבודקים היה אדיב. בדיקה ביטחונית אינה השפלה". רשות שדות התעופה: בימים הקרובים, תוגש בקשת ערעור על פסיקת בית המשפט. הצעירה אומרת ל'ערב ערב': "אני אוהבת את אילת, אבל חוששת מלשוב"
צעירה ערביה הושארה עירומה במשך שעה וחצי

בני זוג ערבים מחיפה: נטלי הלון וארוסה - סאמר חווא זכו השבוע בניצחון תקדימי ויקבלו פיצוי כספי בגין בדיקה ביטחונית שעברו בשדה התעופה באילת. שופטת בית משפט השלום בחיפה, רחל חוזה, קבעה, כי בודקי רשות שדות התעופה באילת השפילו את בני הזוג וביזו אותם. נטלי, שזאת הייתה הטיסה הראשונה בחייה, נאלצה להתפשט בהוראת הבודקים הביטחוניים ונותרה בחדר נפרד במשך שעה וחצי, כשרק תחתונים לגופה. בכל אותו זמן הצליחה למנוע בקושי מגברים להיכנס פנימה.

"אני חושבת שהבודקים הביטחוניים באילת חשדו בנו מכיוון שאצל הערבים לא מקובל כי בני זוג נוסעים יחד אם אינם נשואים", אמרה נטלי הלון ל'ערב ערב'. מנהל שדה התעופה באילת, חנן מוסקוביץ', לא נכח באירוע, אולם בעדותו בבית המשפט, ניסה להצדיק את פעולות הבודקים: "עשינו בדיוק את מה שמנחים אותנו כדי לעמוד במשימה שלנו לאבטחת התעופה. אני מזכיר לבית המשפט, שלפני כמה חודשים היה אירוע בטיסה טרנס אטלנטית, שבו המטען הוחבא בתחתונים של הנוסע. צריך לבדוק את החזייה, כי היא מצפצפת. אנו עושים את כל המאמץ לעשות את כל הבדיקות בצנעה, בחדר נפרד, תוך כדי שמירה על כבוד הנבדקים".

תמונת כתבה
נטלי הלון וסאמר חווא


"עוגמת נפש, השפלה, ביזוי, עלבון וחרדה"


נטלי ובן זוגה הגיעו לאילת באוטובוס לפני שנה, במסגרת נופש של חבריה לעבודה בסניף 'המשביר לצרכן' בחיפה. נטלי סיפרה ל'ערב ערב', כי את החזרה מהנופש בחרה לעשות בטיסה, מכיוון שבדרך לאילת הקיאה כל העת באוטובוס ורצתה להימנע ממבוכה נוספת. השופטת קבעה, כי כאשר הגיע תורם של בני הזוג לעבור את הבדיקה הבטחונית, הופנו לנטלי שאלות רבות, ובתוכן שאלות החודרות לצנעת הפרט, כגון: מהי מערכת יחסיה עם בן הזוג? מה עשו במהלך החופשה? האם ישנו בצוותא באותו חדר והאם קיימו יחסי מין? לאחר מכן, נדרשו בני הזוג לפתוח את תיקיהם, ועובדים של רשות שדות התעופה באילת שפכו את כל תכולתם של התיקים על הרצפה. בשלב זה, נדרשה נטלי להיכנס לחדר צדדי עם בודקת בטחונית, וזו הורתה לה להתפשט כליל מבגדיה, פרט לתחתוניה. נטלי עשתה כן, ובמשך פרק זמן של כשעה וחצי עמדה כך, עירומה כמעט לחלוטין, כאשר הבודקת מפרקת וקורעת את חזייתה, תוך שהינה מוציאה מתוכה חלקים. לאחר מכן, הורתה לנטלי ללבוש חזיה אחרת, אותה הוציאה הבודקת מתיקה של נטלי. משהסתיימו כל אותן הבדיקות, הסתבר כי טיסת בני הזוג כבר יצאה לדרכה, ונאמר להם כי הטיסה המתוכננת הבאה תהיה בשעה 12:00. אז הסתבר כי לא יוכלו לטוס אף בטיסה זו, בהיעדר מקומות פנויים. רק לאחר שישבו בשדה התעופה: מתייפחים, עצובים, כואבים והמומים ותוך שהינם מנהלים אין ספור ויכוחים עם מנהל המשמרת כדי שימצא להם מקום לטיסה בחזרה – סודרה עבורם טיסה לשעה 14:15. "הנני קובעת כי הוכח שכתוצאה ממעשי עובדי רשות התעופה כלפי התובעים, נגרמו להם עוגמת נפש, השפלה, ביזוי, עלבון, חרדה ופגיעה בפרטיותם וכן נגרם להם הפסד זמן", פסקה השופטת, אשר ציינה שגם מנהל שדה התעופה באילת, חנן מוסקוביץ', אישר בעדותו בבית המשפט, כי אין מקום לתשאול בני הזוג אם קיימו יחסי מין ביניהם ואין מקום לשפיכת תכולת תיקיהם ארצה.

תמונת כתבה
עו"ד נעמה קדוש סלומון


"ביצעו פעולות שלא נדרשו לצורך מילוי תפקידם"


רשות שדות התעופה טענה בכתב ההגנה, כי עומדת לה הזכות לחסינות, כנקבע בחוק הטייס. השופטת דחתה טענה זו וקבעה, כי במקרה זה חרגו הבודקים מהסמכויות שניתנו להם, ולכן לא עומדת להם החסינות: "אין חולק וספק כי חוק הטייס מעניק חסינות לנתבעת ולעובדיה, כאשר הינם פועלים במסגרת הסמכויות המוקנות להם בחוק ומבצעים בידוק בטחוני בהתאם לאמור בחוק. ברם, לקביעתי, הוכח כי בענייננו חרגו עובדי הנתבעת, מי שביצעו את הבידוק הבטחוני, מהסמכויות שניתנו להם בחוק וביצעו פעולות שלא נדרשו לצורך ביצוע תפקידם... הנני דוחה כליל את האפשרות המוצעת על ידי רשות שדות התעופה, כאילו יהיו עובדיה רשאים לעשות ככל העולה על רוחם במהלך בידוק בטחוני ולאחר מכן לעתור כי ייקבע על ידי בית המשפט שהינם זכאים, בהתנהלותם כך, להגנת החסינות שמעניק להם החוק. כל זאת, כאמור, רק מחמת שמעשיהם בוצעו במהלך בידוק בטחוני".

"אני מתעצבנת כשפוגעים בנשים"


עו"ד נעמה קדוש סלומון, שייצגה את בני הזוג, אמרה ל'ערב ערב': "נטלי היא ערבייה נוצריה שהגיעה למשרדי מכיוון שחיפשה עורכת דין אישה, כדי שתוכל לשאול אותה כמו: מה מותר לבודקים לעשות עם חזייה? אני מתעצבנת כשפוגעים בנשים. בשדה התעופה באילת עמדה בחורה עירומה במשך שעה וחצי וכולם בחוץ התלחשו וצחקו. הסברתי לנטלי שלרשות שדות התעופה יש את חוק החסינות בבדיקות ביטחוניות, אבל זה לא מתיר להם להפר את חוק יסוד - כבוד האדם וחירותו. בדיון הראשון, השופטת הציעה לרשות שדות התעופה לשלם 3,000 שקלים, מבלי שיצטרכו להודות במשהו. הם סירבו והתעקשו על כך שיש להם חסינות לבדוק כל אדם שנראה להם חשוד. בסופו של דבר, נפסקו לטובת בני הזוג 7,500 שקלים. ברגע שרשות שדות התעופה תערער על פסק הדין, נגיש ערעור שכנגד על גובה הפיצוי".

תמונת כתבה


"אנשים אצלנו מדברים"


"זאת הפעם הראשונה שערבי זוכה בבית המשפט בגלל בדיקה ביטחונית בשדה תעופה", אמרה נטלי הלון ל'ערב ערב'. "מאוד פגע בי שהתייחסו אלי אחרת מאשר לחברי לעבודה, היהודים. אני לא ילדה קטנה. אבל זאת הייתה הטיסה הראשונה שלי ועשיתי כל מה שהבודקים ביקשו ממני לעשות. אני מקווה שפסק הדין ישים סוף להשפלות שאנשים עוברים".

את מתכננת לשוב לאילת?
"הלוואי. אני אוהבת את אילת. אבל חוששת. כי אצטרך לעשות זאת שוב בטיסה. יש לי בעיה של הקאה בנסיעות".

התביעה והפרסום שבא בעקבותיה לא יכול לגרום לך לבעיה בבית, בחיפה?
"אני יודעת שאנשים אצלנו מדברים. 'איך היא נסעה ככה'? אני מאורסת ומתחתנת בקרוב, ההורים שלי ידעו על הנסיעה ואין להם בעיה עם זה. מכל השאר לא אכפת לי".

"תהליך הבידוק השתפר"


מרשות שדות התעופה נמסר ל'ערב ערב', כי בימים הקרובים, תוגש בקשת ערעור על פסיקת בית המשפט. מנהל שדה התעופה באילת, חנן מוסקוביץ', הדגיש בעדותו בבית המשפט: "הפנייה של בני הזוג נבדקה על ידי ועל ידי נמל התעופה באילת. מהבדיקה עולה שהיחס אליהם היה אדיב. דיברו אתם, הסבירו להם את התהליך, את המאמצים שאנו עושים כדי להעלות אותם לטיסה. אני מראש מתנצל אם הם רואים בתהליך הביטחוני השפלה. זה עניין סובייקטיבי. גם אני עובר בדיקות ביטחוניות, ולא רואה בזה השפלה, כשאני מתבקש להוציא את תכולת הכיסים. ואם החגורה מצפצפת, אז צריך להסיר את החגורה. בשדות התעופה בודקים הכל על פי הכללים, ללא הבדל. הנושא של הבדיקות נמצא כרגע בדיון בבג"ץ, לעניין הבדיקות השוויוניות, ובג"ץ עדיין לא הכריע בנושא זה. אנו עושים את כל המאמצים על מנת לשפר את הבדיקות הביטחוניות והתהליך. בחודש אוקטובר 2011, הכנסנו לשימוש מכונת סי.טי, ועם הכנסת המכונה, השתפר מאוד תהליך הבידוק עצמו".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש