פרסומת
דלג

האם איבדה אילת את הבכורה?

מאת: עומר כרמון ● 23/3/2012 03:21 ● ערב ערב 2542
סקר של ד"ר מינה צמח גרם השבוע לסערה: לראשונה, מעדיפים הישראלים לנפוש בגליל ולא באילת. חברי אופוזיציה במועצת העיר דרשו לקיים דיון חירום ולהקים ועדת חקירה עירונית. ראש העירייה טען, כי הסקר אינו משקף את המציאות. מ"מ וסגן ראש העירייה מודאג ומבטיח להפיק לקחים. יו"ר לשכת המסחר: "נצא במבצע שיווק חדש שיישא את השם:'אילת יותר זולה'". רפי הוכמן: "אילת פחות אטרקטיבית. צריך לעשות יותר אירועים המוניים". גבי קדוש: "לא היה פיתוח תיירותי באילת בשנים האחרונות, וזאת התוצאה". גדי כץ: "במו ידינו גרמנו למשבר". מנכ"ל התאחדות בתי המלון: "אין תחליף לחופשה משפחתית באילת. כאן לא צריך לנסוע עשרות ק"מ כדי לעלות על איזה רכבל"
האם איבדה אילת את הבכורה?


לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

סקר של מכון 'דחף' בהנהלת ד"ר מינה צמח, שהוכן לקראת ועידת הגליל, גרם השבוע למהומה רבתי באילת. הסקר, בו השתתפו 512 בני אדם, מצביע לכאורה על מהפך דרמטי: לאחר עשרות שנים בהן הייתה אילת המקום המועדף לנופש על הישראלים, נמצא כעת כי הישראלים מעדיפים את הצפון: 44 אחוזים מעדיפים לנפוש בגליל, לעומת 18 אחוזים בלבד באילת.

ביום שני, איפשר 'ידיעות אחרונות' לראש העירייה להגיב בקצרה לתוצאות הסקר. הוא טען, כי נרשמה ירידה של כשלושה אחוזים בלבד בתפוסת המלונות באילת והסקר אינו משקף את המציאות. במסדרון מלון 'המלך שלמה', שעות אחדות לפני צאתו לסין, הוא הודה: "אי אפשר להתעלם מכך שהנזק כבר נעשה". אלי לנקרי, מ"מ וסגן ראש העירייה ויו"ר דירקטוריון התיירות, אמר ל'ערב ערב', כי תוצאות הסקר מדאיגות, אולם יש לבחון את הנתונים בקפידה: "אנחנו לא מתמודדים על אותו פלח שוק. הגליל זאת תיירות צימרים בעיקרה", הוא הדגיש. ראש העירייה לשעבר, גבי קדוש, טען: "לא היה פיתוח תיירותי באילת בשנים האחרונות, וזאת התוצאה". קודמו בתפקיד, רפי הוכמן הוסיף: "אילת פחות אטרקטיבית. צריך לעשות יותר אירועים המוניים, כדוגמת: רוק בים האדום". גדי כץ הסביר: "צריך ליצור אהבה בין העיר לאזור התיירות ולא לתבוע אלה את אלה, ולנצח אלה את אלה בבתי המשפט". יו"ר לשכת המסחר, דני להב, חושש כי המצב יילך ויתדרדר ומתכוון לצאת במבצע שיווק חדש, שיישא את השם:'אילת יותר זולה'. מנכ"ל התאחדות בתי המלון בעיר, שבתאי שי, אינו מסתיר כי בחודשים נובמבר ודצמבר, נרשמה ירידה של 10 אחוזים בלינות ישראלים באילת, אולם ירידה דומה נרשמה גם בגליל. "אין תחליף לחופשה משפחתית באילת", הוא אומר, "כאן לא צריך לנסוע עשרות ק"מ כדי לעלות על איזה רכבל".

בעקבות פרסום תוצאות הסקר ביום ראשון בעיתון 'ידיעות אחרונות', שיגרה חברת המועצה, עו"ד לימור להב, מכתב לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי ודרשה ממנו לכנס דיון חירום: "חמור בעיני מאוד שאילת איבדה את הבכורה ואת מקומה כיעד הנופש המועדף על הישראלים (המהווים נכון להיום את עיקר הנופשים באילת), זאת לאחר עשרות שנים בהן כיכבה בראש טבלת יעדי הנופש המועדפים על הישראלים. הנתונים הללו אומרים 'דרשני' ומחזקים את טענת בעלי העסקים באילת, שרק לאחרונה קיימו כנס חרום. אני סבורה כי יש לכנס בהקדם האפשרי ועוד לפני חג הפסח את מועצת העירייה לדיון חרום בנושא, אליו יוזמנו כל הגורמים הרלוונטיים: מלונאים, סוחרים, נציגי משרד התיירות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ועוד".

חבר אופוזיציה נוסף במועצת העיר, חיים אל-על, הצטרף לדרישה לכינוס דיון חירום ואף תבע הקמת ועדת חקירה עירונית: "העזובה וההזנחה במרכז העיר, חוסר ההשקעה בקידום פרויקטים חדשים ומדיניות של רפיון ידיים בהנהלת העירייה, הובילה לתוצאה המרה הזו", הוא טען. "דווקא בסמוך לחגיגות שחרורה של אילת מסתבר שהפכנו באופן רשמי לעיר ספר נטושה במקום להיות מוקד התיירות הגדול במדינה. 62 שנה הצלחנו לשמור על המקום הראשון ואפילו אותו איבדנו. המשמעות של הסקר היא שאילת איבדה את ישראל, ואם אכן תוסיף תיירות הפנים להצטמצם, עד מהרה נמצא עצמנו בפני פשיטת רגל של ממש".

אלי לנקרי: "אנחנו ערים לבעיות"


"לא אגיד שהסקר אינו מדאיג אותי", אמר ל'ערב ערב' אלי לנקרי, מ"מ וסגן ראש העירייה ויו"ר דירקטוריון התיירות. "מדובר לכאורה על שינוי מגמה. אבל צריך ללמוד את הסקר ולהבין את פרטיו. המשרד לפיתוח הנגב והגליל הבהיר לנו, כי לא הם עומדים מאחורי הסקר, והשר סילבן שלום אף כעס על הפרסום. נתוני הלינות באילת לא מצביעים כרגע כלל על שינוי בטעמים של הנופש הישראלי, ואנו שמחים על כך. גם הנתונים לגבי החודשים הקרובים – מצוינים. חשוב להדגיש, שאחרי הכל, אנחנו לא מתמודדים על אותו פלח השוק. הגליל זאת תיירות צימרים בעיקרה. יותר תיירות חד יומית או דו יומית. אם ישראלים אוהבים לבלות בגליל, אנחנו שמחים עבור הגליל. אבל אותנו מעניינת אילת. אני סמוך ובטוח שנביא לכך, שטעמי הישראלים לגבי אילת לא רק שלא ישתנו, אלא גם יתחזקו".

אתה לא סבור שיש בעיה עם הדימוי של אילת? מסתננים, טיילת מוזנחת?
"אנחנו ערים לבעיות ולא מזלזלים בהן. אנחנו עושים את כל מה שנדרש, כדי לשים את אילת על מפת התיירות העולמית והבינלאומית. רק עכשיו יצאתי מפגישה עם חברה גדולה לגבי אירועי תרבות, מושכי תיירות בינלאומית, שאנחנו מתכננים לחורף הקרוב. אנחנו כל הזמן עסוקים בלהביא עוד תיירים לאילת. הכנו תוכנית לעניין זה שאמורה לתת פתרונות לחודשי החורף".

וזה אומר גם שתאגיד התיירות יחל לעבוד בצורה מעשית?
"לתאגיד יהיו תקציבים שלא היו מאז ומעולם. בישיבת הדירקטוריון הקרובה, נציג את התקציב. יהיו שם מספרים חסרי תקדים".

קיים ניכור בין תושבי העיר לאזור התיירות. כיצד פותרים את הבעיה הזאת?
"אחד הדברים שאנחנו עומדים לעבוד עליו קשה, הוא לבטל את הניכור הזה שקיים עידן ועידנים. אחד הדברים שהתאגיד מתכנן לעשות יחד עם מינהל שח"ק, הוא חינוך לתיירות מגיל גן ובית ספר, ועד האקדמיה - עם התמחויות שונות בתיירות. אנחנו מאמינים שזה יביא להקטנת הניכור. זאת תוכנית מאוד רחבה שנבנית עכשיו".

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, התייחס השבוע בקצרה למצב התיירות באילת, בנאום בכנס העיתון לאוכלוסיה המבוגרת, 'כיוון חדש': "השבר בארצות האזור, אליו נוסף המצב הכלכלי הגלובלי, משפיעים על אילת מכיוון שהיא עיר תיירות. בשבוע שעבר, לא היה נוח לייצג את אילת בתערוכת תיירות בברלין, כשיש גראדים שנוחתים כאן. אני מאוד מוטרד ממה שקורה בסיני. אני מקווה שתהיה שם הנהגה שתהיה מסוגלת להשתלט על מה שקורה, ושעל עקבה וטאבה לא ישתלטו גורמי ג'יהאד".

שבתאי שי: "יש האטה בכל הארץ"


"תוצאות הסקר של ד"ר מינה צמח לא באות לידי ביטוי בנתוני תפוסות בתי המלון", אומר מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, שבתאי שי: "בשנת 2011, התפוסה הממוצעת במלונות טבריה וסובב כנרת – עמדה על 59.6 אחוזים. זאת ירידה של כשלושה אחוזים לעומת שנת 2010. בגליל , תפוסת החדרים בשנת 2011, הייתה זהה לשנה שקדמה לה– 57.6 אחוזים. באילת, ספגנו ירידה של אחוז בודד: במקום 69.4 אחוזים – 68.4 אחוזים. בסך הכל, היו באילת בשנה האחרונה 5.9 מיליון לינות. מדובר על מחצית מלינות הישראלים בכל המדינה. המגמה הזאת נמשכת גם ב-2012. נכון, שאי אפשר להתעלם מכך שיש האטה בתיירות הפנים בכל הארץ. בחודש ינואר הייתה ירידה של שני אחוזים לעומת השנה שקדמה לה. בחודשים נובמבר-דצמבר, הייתה ירידה חדה של 10 אחוזים באילת. הירידה הממוצעת בחודשים הללו בכל חלקי המדינה, עמדה על שמונה אחוזים. בסובב כינרת הירידה הייתה 13 אחוזים. בגליל – 10 אחוזים".

יש לא מעט ישראלים שלא מוכנים לשמוע בכלל על אילת...
"נכון. אילת הפכה לכל כך מוכרת, שכל מקום עבודה שולח את עובדיו אליה. יש אנשים שלא רוצים לשבת בלובי ולראות ועדי עובדים. זאת זכותם. לצערי, התקשורת הארצית אוהבת לחבוט באילת. הם מביאים מחירים של עונות שיא, ועושים השוואות מופרכות עם עונות חלשות בטורקיה או בכל מיני מקומות. יש באילת הרבה חודשים שהמחירים בבתי המלון מאוד נמוכים".

ואולי שכחנו שיש ישראלים שרוצים ליהנות מהטבע ולא רק ממרכזי קניות?
"מה קורה בצימרים בגליל? הם הפכו להיות ארמונות, המחירים גבוהים. ביום הראשון כולם נכנסים לג'קוזי ולמחרת האב מתחיל להיות נהג: יום אחד הוא נוסע למנרה, יום אחד לגולן ויום שלישי לכינרת. זאת חופשה משפחתית מהנה? אני לא רואה תחליף לחופשה משפחתית באילת. כאן, הכל מתרכז במקום אחד. מרבית המשפחות הישראליות אינן מעוניינות לרוץ על הרים עם מקל ביד. ההורים רוצים לבוא למלון, לשים את הילדים בבוקר ב'דנילנד', או ב'דיסנילנד' ובכל דבר שקוראים לו 'לנד', ואז לחזור בערב רגועים, בידיעה שהילדים מטופלים. באילת הם לא צריכים לנסוע עשרות ק"מ כדי לעלות על איזה רכבל".

דני להב: "אנחנו יורים לעצמנו ברגל"


יו"ר לשכת המסחר, דני להב, האשים את המלונאים במצב שנוצר: "אני ממש לא מופתע מכך שהאורחים מאסו בלהגיע לאילת, כשמגוון האטרקציות העומדות לרשותו הן חדרי האוכל במלון. האורחים נשארים תקועים במלון, ואת הפלוסים של אילת הם לא רואים: הים, המדבר, מועדוני הצלילה. אילת צריכה לשדר עיר צעירה ללא הפסקה, ולצערי, אנחנו לא משדרים את זה, אלא חוסר אטרקטיביות. אנחנו יורים לעצמנו ברגל, ואני לא מופתע מכך שיש חוסר שביעות רצון של אורחים. אני חושש שהמצב יילך ויתדרדר".

ואולי הבעיה באילת היא המחירים הגבוהים שגובים הסוחרים?
"הנושא הזה נמדד בידי העירייה, שהוכיחה שהמחירים באילת לא יותר יקרים במקומות אחרים. אבל יש מקום שנעשה חשיבה מחודשת, ונחשוב כיצד ניפטר מהתדמית הזאת שהדביקו לאילת. יקי מיכלין הציע בכנס לשכת המסחר שנערך לאחרונה, לקחת כמה מוצרים, להוזיל אותם ולפרסם את זה. הוא צודק. אנחנו חושבים על מבצע שיווק חדש, שיישא את השם: 'אילת יותר זולה'".

ראשי העיריות מודאגים


"הסקר הזה עושה לי רע", אומר ל'ערב ערב' ראש עיריית אילת לשעבר, גבי קדוש. "תמיד גאוותי הייתה שאילת היא מספר אחת בתיירות. מדוע היא איבדה את מקומה הראשון? מי שעומד במקום, נסוג! לא היה פיתוח תיירותי בשנים האחרונות, וזאת התוצאה. ערים אחרות, כמו תל אביב, הפכו להיות אטרקטיביות לצרפתים ולתיירות הזרה. שיטת 'הכל כלול' בבתי המלון פוגעת בעסקים האילתים. זה לא 'הכל כלול', זה 'הכל כלוא'. כולאים את התייר בתוך המלון, והעוסק הקטן לא נהנה. בנוסף, המלונות פיתחו את החזית המסחרית שלהם כלפי הים. זה בא על חשבון בעלי הדוכנים האילתים. ברגע שהתושבים פחות נהנים מהכנסה מהתיירות, זה פוגע בתיירות. זה גורם לאובדן הגאווה המקומית מהתיירות. תיירות זה קודם כל סקרנות. אני דאגתי לייצר סקרנות. ארגנתי סיורי עיתונאים מכל העולם. היום זה לא קיים. פעם אילת הייתה בית הספר לתיירות של המדינה. כשהקמנו את האוניברסיטה, המטרה הייתה שהיא תהיה אוניברסיטת תיירות. במבחן התוצאה, זה לא קורה וזה מרגיז. יש להחזיר את אילת למקומה הטבעי, העיר מספר אחת בתיירות בישראל".

רפי הוכמן, קודמו של קדוש בתפקידו, וכיום חבר הקואליציה במועצת העיר, מתח ביקורת על המצב התיירותי בעיר, אולם ביקש לקחת את הסקר בעירבון מוגבל: "תוצאות הסקר מתאימות לעיתוי. בחודשי החורף והאביב, הגליל יותר פורח ונגיש, והחופשות יותר קצרות. אם היו עושים סקר בקיץ, היו מקבלים תוצאות הפוכות - שהציבור מעדיף את אילת".

אילת נותרה אטרקטיבית כבעבר?
"אילת פחות אטרקטיבית. יש אירועים מושכי קהל, אבל הם מאוד נקודתיים. צריך לעשות יותר אירועים המוניים, כדוגמת: רוק בים האדום".

אין בעיה עם הדימוי של אילת? מסתננים, טיילת מוזנחת?
"מי שמגיע לפסטיבלים היוקרתיים, זה לא מפריע לו, כי הוא לא יוצא לבסטות. הצעירים אוהבים את הבסטות. זאת אטרקציה, אם הבסטות היו יפות יותר ומשודרגות, זאת יכלה להיות אטרקציה יותר מעניינת. מצב הטיילת פוגע בדימוי של האירופאים. תייר אירופאי שיורד לטיילת ורואה מה קורה שם מתרשם לרעה".

גם ראש העירייה לשעבר, גדי כץ, לא חסך את ביקורתו על המצב הנוכחי: "אני חושב שבמו ידינו גרמנו לכך. זה קרה בעיקר מכיוון שגם העירייה וגם המלונאים טיפחו מצב של אנטגוניזם בין תושבי העיר ובין ענף המלונאות. יש הרגשה שכל מה שקורה באזור המלונאות אינו משרת את תושבי העיר ולהיפך: שתושבי העיר משלמים את המסים כדי שהכל באזור המלונות יהיה מטופח והם לא מפיקים תועלת מכך. התלונות על נהגי המוניות ועל היחס ועל השירות מקזזים את היתרונות שיש לאילת, וחבל. אני חושב שהיה צריך לתת לתושבי אילת את התחושה שהם רצויים באזור התיירות. צריך ליצור אהבה בין העיר לאזור התיירות ולא לתבוע אלה את אלה ולנצח אלה את אלה בבתי המשפט. הגליל מתפרנס מדברים רבים נוספים, אנחנו מתפרנסים רק מתיירות".

העירייה:"הישראלים בוחרים באילת"


בתגובה לתוצאות הסקר, נמסר מהעירייה: "מדובר בסקר העדפות, אשר לא עולה בקנה אחד עם המציאות. בפועל, בוחרים הישראלים שוב ושוב באילת כיעד המועדף לחופשה, כך גם חברות וארגונים המקיימים עשרות כנסים באילת, שנה אחר שנה, כך גם עשרות ועדי עובדים ועוד. בפועל, מגמת העלייה במספר הנופשים הישראלים באילת נשמרת כבר מספר שנים, ורק בחודשים האחרונים, אנו עדים להאטה אותה ניתן לייחס גם לעונה וגם למתיחות בדרום. בפועל, קרוב לששה מיליון לינות ישראלים מתוך 12 מיליון לינות בכל הארץ נרשמות באילת. מאחר ואנו נמצאים רק בראשית 2012, אנחנו מתבססים על נתוני כל העשור האחרון, כולל כמובן את 2011, והם סותרים לחלוטין את נתוני הסקר, ומעניין יהיה לשמוע את ההסבר לכך שרק 18 אחוזים ממשתתפי הסקר העדיפו את אילת, בעוד ש 50 אחוזים מהנופשים בפועל עושים זאת בעיר. ולעומת זאת 44 אחוזים ממשתתפי הסקר מעדיפים את הצפון, אבל רק 15 אחוזים מהנופשים מבלים את לילותיהם בצפון. ללא קשר לסקר, פועלת העירייה בשיתוף גורמי התיירות להגדיל את מספר התיירים לעיר ועושה כן על ידי עידוד יזמים להקים בתי מלון חדשים ולהרחיב קיימים כצעד משלים לתוכניות הפיתוח התיירותי שמובילה העירייה בשיתוף גורמי התיירות, הכוללות השקעות גדולות בתשתיות התיירותיות, הגברת מאמצי השיווק, המיתוג החדש, הפסטיבלים ואירועי התרבות והספורט הבינלאומיים, הקמת החברה העירונית לתיירות ועוד. מכל מקום, ביקשה העירייה העתק מהסקר. עם קבלתו, נלמד אותו, נפעל ונעדכן בהתאם".

בתי מלון חדשים?


ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, זימן השבוע ללשכתו את מהנדס העיר, כדי לתעד מול המצלמות את חתימתם על היתר בנייה לבית מלון חדש בן שש קומות ו-62 חדרים, שיוקם בין 'ויסטה' ל'פארק הקרח'. ראש העירייה הודיע, כי הוא צופה שבמהלך השנה הקרובה, תחל בנייתם של 1,000 חדרי מלון חדשים, ובשנה הבאה - 1,500 חדרי מלון נוספים, כך שבסך הכל, עד שנת 2020, יהיו באילת 18,000 חדרי מלון פעילים.

לא ברור, האם יתגשמו תחזיותיה האופטימיות של העירייה. דבר אחד ברור: בניגוד לאמונה הרווחת כי צפויים לקום בתי מלון חדשים באזור הלגונה המזרחית, היא תישאר בשממונה גם בשנים הקרובות. הסיבה לכך פשוטה: לא ניתן להוציא היתר בנייה לאזור הלגונה המזרחית, עד שלא יושלמו העבודות לניקוי מימיה. בתוכנית המאושרת לאזור זה מפורטות הפעולות הנדרשות לפני הוצאת היתר בנייה: "חפירת והוצאת משקעי החומר השחור בקרקעית הלגונה. ריבוד קרקעית הלגונה בשכבת חרסית למניעת מגע בין מי התהום לבין מי הלגונה. ריבוד קרקעית הלגונה מעל שכבת החרסית, בחול גס. ביצוע מערכת סחרור אקטיבית של מי הלגונה, באמצעות שאיבה", מנכ"ל החברה לפיתוח חוף אילת (חפח"א) שהלגונה המזרחית נמצאת בתחום אחריותו, אמר השבוע ל'ערב ערב': "הנושא נמצא בטיפול הרציני ביותר. יקח זמן למצוא פיתרון הנדסי. השלב הראשון יהיה הגדרת הבעיה ואחר כך מציאת פיתרון והוכחה באמצעות מודלים שזה עובד".

ממשרד התיירות נמסר ל'ערב ערב', כי "מתוך 45 בקשות שהוגשו לקבלת מענקים לבנייה והרחבה של בתי מלון בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקלים (3,400 חדרים), 11 בקשות הן מאילת - מחציתן עבור הרחבת בתי מלון קיימים ומחציתן עבור הקמת בתי מלון חדשים. במהלך השבועות הקרובים, ייבחנו הבקשות השונות, ולאחר מכן יוקצו המענקים, בכפוף לחוק ולנהלי המשרד".

מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת, שבתאי שי, אינו מתלהב מתוספת בתי מלון חדשים וטוען, כי יש להסתפק בעיקר בהרחבת הקיימים: "במצב הקיים, כשאצל התייר הישראלי נרשם קיפאון, ואצל התיירים הזרים, עלייה קלה. אין טעם בתוספת של 3,000 חדרים באילת. צריך לאשר לבתי מלון קיימים להוסיף קומות ואגפים, כך הם יהיו יותר כלכליים יוזילו מחירים. אנחנו מעריכים כי בסופו של דבר, במציאות הקיימת כיום, המשקיעים עצמם לא ימהרו לבנות ויסתפקו בלרשום זכויות על הקרקע בתנאי של מפעל מאושר".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש