פרסומת
דלג

בעצב תאמצי ילדים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2117
תביעה יוצאת דופן, ראשונה מסוגה, הוגשה לאחרונה לבימ"ש המחוזי בת"א. בטענה "המדינה נכשלה בפיקוח על העמותות הפועלות בתחום האימוץ הבינארצי" מייצג עו"ד אופיר מילר, בן אילת. 27 משפחות שנפגעו בדרך לאימוץ ילדים בחו"ל. השבוע, לראשונה, מביא 'ערב ערב' את סיפורה של המשפחה האילתית היחידה שהעזה להצטרף לתביעה. בלעדי.
בעצב תאמצי ילדים

מי שיפגוש את משפחת ש. האילתית מסתובבת ברחוב לא יוכל להישאר אדיש למראה שני ילדי המשפחה היפיפים. ד. בת ארבע ומ. בן שנה וארבעה חודשים. צבע השיער הבלונדיני והעיניים הבהירות של הילדים עלולים אולי להפתיע, אבל במשפחות תערובת בארץ, הכל הרי יכול להיות. למרות הכל משפחת ש. אף פעם לא ניסתה להסתיר את זהותם האמיתית של הילדים, לא כלפי הסביבה ואפילו לא כלפי הילדים עצמם. אם תשאלו את ד. הבכורה, איזה סיפור היא הכי אוהבת לשמוע, היא תאמר לכם "את הסיפור על איך הגעתי הביתה"... פעם אחר פעם בסבלנות ואהבה מגולל האב בפני בתו את העלילה. "היה היתה ילדה קטנה..." ד. יודעת שהיא נולדה ברומניה, היא יודעת שהיתה לה שם מטפלת, היא גם יודעת שאמא שלה באילת לא יכלה ל'הוציא ילדים מהבטן' ולכן היא פנתה לאיש בשם דורון שמצא אותה וחיבר אותה להורים שלה. ד. אוהבת כשאביה מספר לה, איך באחד הימים הם קיבלו טלפון שהודיע להם כי מצאו עבורם את הילדה הכי יפה, הכי נחמדה והכי מיוחדת. "נסענו לראות אותה" מספר האב לבתו ואהבנו אותה מיד. הבאנו אותה לארץ, לביתה חדש ובשדה התעופה חיכו לה קרובים וחברים עם בלונים ומתנות והיה שמח"... ד. שהגיעה לארץ בגיל 9 וחצי חודשים בלבד, אמנם לא זוכרת דבר מאותו מעמד אבל הוריה מקפידים לספר לה את האמת, אחרי הכל במקרה שלה יש סוף טוב לאגדה. "היא מתה על הסיפור הזה", צוחק האב, "היא עדיין קצת מתבלבלת ולא ממש מבינה, איך זה שהיא לא יצאה מהבטון של אמא שלה, אבל לאט לאט היא תבין ותדע הכל".
לפני חצי שנה "נולד" לק. אח חדש. היא אפילו נסעה עם הוריה להביא אותו מסיביר הרחוקה "היה לנו חשוב שהיא תהיה מעורבת בתהליך", מסבירה האם, שדוגלת בפתיחות מלאה עם הילדים. בני הזוג ש. שעד לפני 4 שנים לא יכלו להביא ילדים לעולם, מתגאים היום בשני ילדיהם ולא מתרגשים מהעובדה ששניהם מאומצים.
לאחר שש שנים של טפולי פוריות לא מוצלחים קיבלו בני הזוג מספר טלפון של זוג אחר באילת שאימץ ילד בחו"ל "שמענו שזה תהליך מהיר יחסית, קיבלנו המלצות וככה הגענו לעמותת 'הילד והוריו'". מספרת האם ואכן האימוץ של ד. היה מהיר ועבר באופן חלק יחסית. 5 חודשים אחרי תחילת ההכנות הם כבר נסעו לרומניה בפעם השניה וחזרו עם בת בכורה. "התגשמות
החלומות" מדגישה האם. "זה היה אימוץ אידיאלי, גם עלות הטיסות לא היו גבוהות מדי, הנסיעה לרומניה היתה זולה וגם השהות שם".
בין יום הפכו בני הזוג ש. למשפחה מאושרת. לאחר שנתיים החליטו לאמץ ילד נוסף. "הפעם היינו פחות לחוצים" מודה האב ולכן לא שללנו על הסף אימוץ בארץ, אפילו פתחנו תיק.

מה עם אימוץ בארץ?
"או, זו שאלה טובה", מספקת האם תשובה, "אם את רוצה לאמץ בארץ תינוק עד גיל שנה תחכי בין 5-7 שנים. בישראל של היום כשמאפשרים הפלות ויש חינוך מיני כבר בבתי הספר, אין הרבה פנצ'רים. הביקוש לאימוץ עולה על ההיצע. רוב ההורים שרוצים להקים משפחות כמונו, מעדיפים תינוקות ולא ילד גדול, אבל בארץ יש תור ארוך, בינתיים מנסים לדחוף לך ילדים גדולים יותר, או ילדים פגועים ובכלל ישנה תחושה שהם עושים טובה להורים, בקיצור מסורבל מידי, איטי, מלווה בתחושה לא נעימה ולא נוחה".

כשהבינו בני הזוג את סרבול המערכת, הם החליטו לחזור לעמותת 'הילד והוריו' "אחרי הכל, אומרת האם "כבר אימצנו בהצלחה ילדה אחת דרכם, אז החלטנו שסוס מנצח לא מחליפים".

תחילתה של הנפילה
בני הזוג ביקשו לאמץ ילד נוסף מרומניה "אמנם ידענו שיש שם בעיות ושהממשלה ברומניה החליטה לסגור את המדינה לאימוץ בגלל כל מיני שחיתויות, אבל מנהל העמותה דורון אילני הבטיח לנו שבמקרה שלנו זה אפשרי, כי כבר אימצנו ילדה מרומניה", מספר האב. הם התחילו להעביר לעמותה כספים, אלא שהימים עברו וסימן מהילד החדש אין. גם אחרי שהעבירו לעמותה 8000$, לא זכו אפילו לראות תמונה של הילד המיועד. "החלטתי שבכל יום שלישי בשבוע, אני מתקשרת לעמותה לברר מה קורה", מספרת האם. "דורון מצידו כל פעם הבטיח ומשך עוד ועוד זמן. את לא יכולה לעשות כלום, רק לשבת ולחכות. החיים שלי סבבו סביב הטלפון. הייתי חוזרת מהעבודה, רצה למשיבון ולא מוצאת שום הודעה".
"דורון היה מומחה במכירת לוקשים", מוסיף האב, "הוא ידע להקרין אמינות. לא משנה כמה מיואשים היינו, אחרי שיחה אתו היינו יוצאים מעודדים". אם בתחילת הדרך דובר על סיום תהליך האימוץ השני באפריל 2002 הרי שבאוגוסט 2002 אפילו תמונות של הילד עדיין לא הגיעו".
"פתאום נעלמו מסמכים שלנו והתבקשנו להמציא חדשים, דורון התקשר ואמר ש- 500 דולר שהפקדנו לו הם מזוייפים וביקש שנפקיד חדשים".

"נו יש ברירה?" אומר האב, "לרגע לא היה לנו ספק שהכל היה בסדר גמור עם הדולרים, אבל כשאת רוצה לזרז הליכים, שום דבר כבר לא מעניין אותך ובטח שלא הכסף. את רוצה רק לסיים עם הסיפור הזה. בשלב מסויים הפכנו למסחטת כספים. אנחנו מפקידים כסף והם מצידם לא מספקים לנו דבר חוץ מהבטחות שווא".
לקראת הקריסמס הבטיח מנהל העמותה לבני הזוג שלרגל החג פתחת רומניה את שערי האימוץ, אלא שהקריסמס חלף ואות חיים לא התקבל.
אחרי שנה של המתנה והשקעה של 8000 דולר, עלה האב לפגישה עם מנהל העמותה דורון, "החלטנו שאי אפשר עוד למשוך את זה ככה", הוא מספר. "הפעם הוא התחיל לדבר איתי על בולגריה, אמרתי לאישתי, חבל לבזבז זמן על רומניה, בואי ננסה לאמץ ילד בבולגריה". 3 שבועות אחרי הפגישה ועוד בטרם הסכימו בני הזוג לחפש את מזלם בבולגריה, רעשה הארץ עם היוודע דבר התאבדותו של מנהל עמותת 'הילד והוריו' דורון אילני, כשהוא משאיר אחריו חובות כספיים גדולים והבטחות שלא מומשו.

תמונת כתבה


בלי כסף ובלי ילד
עכשיו נותרו בני הזוג ש. כמו יתומים. מצד אחד הם שילמו כספים, מצד שני אין ילד ואין מי שיעמוד מאחורי ההבטחות וההתחייבויות שניתנו להם. מספר האב, "פניתי לעו"ד מילר. וגללתי בפניו את הסיפור כחבר, הוא בחור אמביציוני ונמרץ, התחיל לבדוק הכל ביסודיות".
פתאום נפתחה תיבת פנדורה ענקית מבדיקות שערך עו"ד מילר התבררו דברים מדהימים כמו למשל שלא היה רישום תקין של העמותה ברשם העמותות ולמרות הכל אף אחד לא הפסיק את פעילותה. התברר שאם על פי חוק מותר היה לעמותה לטפל ב- 40 משפחות הם טיפלו בכ- 95 משפחות. התברר שהעמותה לא הציבה מספיק ערבות, בקיצור בלאגן שלם.
התברר שדורון רצה להיות חכם, הוא ניסה לפתוח לאימוץ גם את בולגריה וקולומביה, אבל קשר ככל הנראה קשרים עם אנשים לא מהימנים, אנשים שברחו לו עם כספים. מצד אחד הוא שילם להם בכספים, שלא היו שלו אלא של לקוחות, מצד שני לא היו לו תינוקות והחבל נסגר סביבו עד שהוא לא יכול עוד והתאבד".
הרעש התקשורתי שגררה התאבדותו של מנהל העמותה הכניסה לתמונה את המפקחת על האימוץ הבינארצי, נחמה טל. מי שעל פי חוק היתה אמורה לפקח על פעילותן התקינה של העמותות, התעוררה רק לאחר קריסתה של עמותת 'הילד והוריו'. "הפיתרון שהציעו לכל נפגעי העמותה, היה שניקלט בעמותה אחרת, הנחה של 5000 דולר והבטחה שנקבל קדימות על פני אנשים אחרים. מאחר וכבר לא היה לנו מה להפסיד פנינו לעמותת 'טף', שעבדה מול רוסיה". פעם נוספת נאלצו בני הזוג ש. לעבור את כל הליך הבדיקות והניירת, בשלב זה לא היה ברור מה יעלה בגורל שמונת אלפי הדולרים שהשקיעו בעמותה הקודמת. במקביל התחיל להתגבש כתב התביעה נגד עמותת 'הילד והוריו', "מרגע שכתבי התביעה נשלחו ליעדם, התחילו לעשות לנו בעמותה החדשה פרצופים", מספרת האם, "היו אפילו ניסיונות להניא אותנו מלשתף פעולה עם התביעה הזאת. ולמרות שחששנו שיפגעו לנו בתהליך האימוץ החלטנו שלא לוותר".

תינוק מרוסיה כעבור חודשיים
חודש וחצי אחרי שהצטרפו לעמותה החדשה נסעו בני הזוג ש. לראות במו עיניהם את 'הנבחר' ,יוקר כרטיסי הטיסה, המרחק והקור העז בסיביר, לא הבהילו אותם. חודשיים אחר כך לאחר תהליך בירוקרטי מתיש ברוסיה, הם חזרו לארץ עם תינוק חדש בן 8 חודשים. ד. המאושרת שנסעה עם הוריה כל הדרך לסיביר הרחוקה. סוף סוף קיבלה את האח לו חיכתה.

כמה עולה תענוג כזה של אימוץ?
האב, "החוק אומר שעמותה בארץ לא תדרוש מחירים יותר מ- 20 אלף דולר, העמותות אמורות להיות מלכ"ר (שלא למטרות רווח) אבל לא ברור לאן הולך הכסף. התשלום לא כולל בסופו של דבר נסיעה לארץ היעד, לפגישה ראשונה עם הילד ואחר כך נסיעה שניה להביא אותו, זה כולל את עלות הלינה והכלכלה שם ויש משפחות שנשארו שם בגלל עיכובים שונים, שלושה שבועות, זה לא זול. יש עוד הרבה דרכים של העמותות להוציא מהורים כסף. בקיצור העמותות האלו הן מסחטת כספים אדירה".

מאיפה הכסף לתהליך הזה?
"את האימוץ הראשון מימנו מחסכונות והלוואות. באימוץ השני היה כסף שהתקבל בירושה מהמשפחה. הלכו חיים והגיעו חיים..."
"הכספים שנקבל עכשיו מהתביעה יסייעו לנו באימוץ השלישי. זה מה שתמיד רציתי, שלושה ילדים ואין סיבה שלא יהיו לי".

למה לא ויתרתם על התביעה?
"אנשים כעסו עלינו ואמרו, שבגללנו עלולים לעצור את האימוצים, אנחנו האחרונים שרוצים שזה יקרה. אחרי הכל אישתי מדברת על אימוץ ילד נוסף, אבל אי אפשר להשאיר את הדברים כמו שהיו. אנחנו לא רוצים שאחרים יעברו את מה שאנחנו עברנו, המדינה חייבת ללמוד את הלקח, להיות עם יד על הדופק ולפקח על העמותות".

עו"ד מילר, "המדינה נכשלה"
קשר אילתי נוסף יש לה לפרשיית התביעה המדוברת. מי שמייצג את 27 המשפחות שנפגעו על ידי עמותת 'הילד והוריו' הוא עו"ד אופיר מילר (הבן של זוהר ונחמה). בגיל 29 מנהל עו"ד מילר משרד עורכי דין גדול ומצליח במרכז הארץ, עם שלוחה פעילה גם באילת. בימים האחרונים, מאז התפוצצה הפרשה, הפך מילר לדמות תקשורתית נדרשת באמצעי התקשורת הארציים, אחרי הכל, לא בכל יום עולה לסדר היום תביעה בסדר גודל שכזה המתנהלת מול המדינה. את האצבע המאשימה מפנה מילר לא רק כלפי הנהלת העמותה, אלא בעיקר כלפי מוסדות המדינה, כדוגמת משרד הרווחה ומשרד המשפטים. בבסיס התביעה עומדת טענתו של עו"ד מילר "המדינה נכשלה בפיקוח על העמותות, הפועלות בתחום האימוץ הבינארצי".
בכתב התביעה כותב עו"ד מילר, "עמותת 'הילד והוריו' הוליכה את המשפחות שולל, כאשר בחלק מהמקרים היא גרמה להם להאמין שיאמצו ילד ברומניה, בולגריה, אוקריינה וקולומביה, ללא שהיתה לה יכולת של ממש במדינות אלו. משפחות שכל רצונן היה לממש את זכותן הבסיסית להורות, נכלאו בעל כורחן באפיזודה אמוציונאלית לא אנושית, תוך ניצול ציני של מצוקתן". עוד מציין עו"ד מילר בכתב התביעה כי חוק אימוץ ילדים מחו"ל במדינת ישראל הסמיך את משרד הרווחה ומשרד המשפטים להתקין נהלים ולפקח על הנושא, אך למרות חובת המשרד המוגדרת בחוק ולמרות קיומה של מפקחת לנושא (נחמה טל) לא פעלה הרשות המרכזית לאימוץ בינארצי על מנת לפקח כראוי על העמותות. כנגד רשם העמותות במשרד הפנים יוצא עו"ד מילר בטענה כי איפשר את פעילות העמותה למרות שלא החזיקה באישור לניהול תקין. עו"ד מילר טוען כי כבר בשנת 2001 התריע מבקר המדינה "לא נמצאו ברשות המרכזית לאימוץ נהלים כתובים המסדרים בשיטתיות את דרכי הפיקוח" ולמרות זאת דבר לא נעשה.
בעקבות כל אלו החליט עו"ד מילר שאסור להסס, אלא לתבוע את המדינה על רשלונתה. רשלנות שגרמה להתפוצצות הפרשה. "לא הייתי מגיש את התביעה הזו", הוא אומר השבוע ל'ערב ערב', ללא שהיו מונחות לפני עובדות ברורות על רשלנות, ואפשרות סבירה להשיג פיצוי למשפחות שנפגעו אולם לאחר שקראתי את דו"ח מבקר המדינה ואחרי הדיון בכנסת, לא היה לי ספק שהדברים האלו חייבים לקבל מענה הולם וחייבים להיות מתוקנים אחת ולתמיד. שיהיה ברור, מדובר כאן בנושא רגיש מאין כמותו עבור המשפחות. לא קל לקבל את העובדה שאתה לא יכול להביא ילד לעולם, לא קל להיכשל בדרך לאימוץ, שלא באשמתך ולא קל להילחם על זה בביהמ"ש. יש משפחות שכתוצאה מהנפילה ניצבים על סף פירוק. בעל שלא מוכן עוד לאמץ ילדים בגלל הניסיון הקשה ולמולו אם שעמודת מול שוקת שבורה. אני מאמין שמשפחות נוספות נפגעות עמותת ה'ילד והוריו' שיסיימו את תהליך האימוץ יצטרפו אלינו בהמשך. אנחנו ניצבים בפני קרב משפטי קשה ואני רוצה להאמין, שנצא ממנו וידינו על העליונה".
תמונת כתבה
עו"ד מילר


בתגובה לטענות מסר דובר משרד הרווחה, "הגב' נחמה טל המנהלת את שירות האימוץ הבינארצי ממלאת תפקידה בצורה טובה ומקצועית, את תשובותינו לנכתב בכתב התביעה נפרט בבית המשפט. הגב' טל עשתה כל מאמץ לסייע למשפחות שנפגעו מנפילת עמותת 'הילד והוריו'. כל ההורים הופנו לעמותות אחרות להמשך טיפול במחירים מופחתים מאוד. יותר מ- 85% מהמשפחות חובקים כבר את ילדיהם. בימים אלה אנו גם מחלקים למשפחות את כספי הערבויות שהפקידה העמותה, כך שבסופו של דבר הוצאות ההורים לא יהיו גבוהות בהרבה מהמתוכנן ויתכן שאף פחות מכך".