פרסומת
דלג

'כיפת ברזל' בדימונה ולא באילת

מאת: עומר כרמון ● 3/5/2012 14:57 ● ערב ערב 2548
השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון: "נגן קודם כל על מתקנים אסטרטגיים. אין לנו כמות טילי יירוט בלתי מוגבלת". קרובה לסיום עבודת המטה בלשכת סגן הרמטכ"ל, בשאלה האם לחבר את אילת למערכת 'צבע אדום' שתתריע מפני ירי טילים מסיני ומעקבה. ככל הנראה יוחלט לחבר את העיר למערכת. השיקול האם להפעיל את המערכת או לא, יהיה נתון בידי מערכת הביטחון והעירייה. החשש: התרעות שווא של 'צבע אדום' עלולות לפגוע בתיירות
'כיפת ברזל' בדימונה ולא באילת

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור || השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, חבר קיבוץ גרופית, הפתיע את חבריו בערבה הדרומית, כשאמר שאם יהיה צורך לבחור בהצבת 'כיפת ברזל' סביב הכור האטומי בדימונה, או באילת, היא תוצב בדימונה. דובר השר, עופר הראל, הסביר ל'ערב ערב' כי למדינת ישראל יש סדר עדיפויות: "התפיסה של השר יעלון, היא שבעימות רחב היקף, שבו יורים מאות ואלפי טילים על ישראל, 'כיפת ברזל' לא תוכל ליירט הכל. טיל 'קסאם' עולה לאויב 500 דולרים, טיל מיירט של 'כיפת ברזל' עולה לנו 50 אלף דולר. לפיכך, נגן קודם כל על מתקנים אסטרטגיים. אין לנו כמות טילי יירוט בלתי מוגבלת", הוא הסביר.

מסתמן: אילת תחובר למערכת 'צבע אדום'

ל'ערב ערב' נודע, כי קרובה לסיום עבודת המטה בלשכת סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, בשאלה האם לחבר את אילת למערכת 'צבע אדום' שתתריע לפני שיגור טילים מסיני ומעקבה. ככל הנראה, כבר במהלך השבועות הקרובים, צפויה מערכת הביטחון להודיע על חיבורה של אילת למערכת. עם זאת, גם כשתחובר העיר למערכת ההתרעה, השיקול האם להפעילה או לא, יהיה נתון בידי מערכת הביטחון והעירייה. כזכור, באשקלון לדוגמה, חוברה העיר למערכת ההתרעה לפני חמש שנים, אך המערכת הושמשה בפועל רק שנה לאחר מכן, בעקבות התגברות ירי הטילים. 'צבע אדום' היא מערכת התרעה המזהירה מפני ירי של רקטות קצרות טווח . כשהמערכת מזהה שיגור טיל, מושמעת מספר פעמים הקריאה 'צבע אדום' בקול נשי, המתריעה מפני פגיעה צפויה תוך 15-30 שניות ומיידעת שיש לתפוס מחסה במהירות. המערכת נכנסה לראשונה לשימוש לפני שמונה שנים בשדרות ואחר נפרסה גם בישובים אחרים, בהתאם להרחבת טווחי הירי של המחבלים. בעקבות ירי הטילים על אילת לפני שנה וחצי, אמר ל'ערב ערב', מפקד מחוז דרום בפיקוד העורף, אל"מ איתן יצחק, כי מערכת הביטחון בחרה להיענות לבקשתו של ראש עיריית אילת, להימנע מהצבה בעיר של מערכת 'צבע אדום': "צריך לכבד את בקשתו של ראש עיריית אילת, ולכן העיר אינה נמצאת בסל המשאבים של פיקוד העורף בהיבט של עיר מאוימת", הוא אמר אז. בעקבות ירי הטילים בערב פסח האחרון, נשמע ראש העירייה אחרת ומסר ל'ערב ערב':"הנושא נמצא בבחינה בחודשים האחרונים מול פיקוד העורף והגורמים הרלוונטיים וימשיך להיבחן בשבועות הקרובים".

"יותר נזק מתועלת"

לחיבור אילת למערכת 'צבע אדום' עלולות להיות השלכות על עתיד התיירות בעיר. את החשש בנושא מבטא אל"מ סטיב וייס, האחראי על אזור אילת מטעם רשות החירום הלאומית של משרד הביטחון ועד לפני שנתיים מפקד נפת אילת של פיקוד העורף, "צריך לזכור שלמערכת כזאת יש תקלות", הוא אמר ל'ערב ערב', "אם הייתי מלונאי באילת, לא הייתי רוצה לשמוע התרעות שווא של 'צבע אדום'. לדעתי, להדליק את האוטו, יותר מסוכן מאשר הטילים שמגיעים מסיני. יש הרבה פעולות שניתן לעשות, לפני שמחברים את העיר למערכת התרעה היא עלולה להביא יותר נזק מתועלת".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש