פרסומת
דלג

מסתמן: אין 'פינוי בינוי ' ב'סינג סינג'

מאת: עומר כרמון ● 31/5/2012 11:32 ● ערב ערב 2552
למרות התנגדות היזמים, המליצה השבוע מליאת מועצת העיר בפני הוועדה המחוזית לבנות בשכונת הדקל מגדלי מגורים בני 15 קומות במתחם 'הסינג סינג' וברחוב גשרון.ראש העירייה אמר לדיירי ה'סינג סינג': "גם אם הכל יתקדם הכי טוב שאפשר, לא תראו את הבית החדש שלכם בטווח של 8-9 השנים הבאות, וזה במקרה הטוב".ראש מינהלת השכונות הוותיקות: "אני לא אופטימי. הפרויקט הזה ענק, מסורבל".מהנדס העירייה: "הפקקים שם יהיו איומים. יהיה בלתי אפשרי לגור שם ולשווק את הפרויקט"
מסתמן: אין 'פינוי בינוי ' ב'סינג סינג'

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

למרות התנגדות היזמים, מליאת מועצת העיר המליצה השבוע בפני הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה להקים מגדלי מגורים בני 15 קומות לכל היותר, במתחם 'הסינג סינג' ורחוב גשרון. יזמי התוכנית מסרו לחברי המועצה, כי אם זו תהיה ההחלטה, אין בכוונתם להמשיך בקידום 'הפינוי בינוי'. ראש העירייה אמר לתושבי 'הסינג סינג' שנכחו בדיון בעניינם: "גם אם הכל יתקדם הכי טוב שאפשר, לא תראו את הבית החדש שלכם בטווח של 8-9 השנים הבאות, וזה במקרה הטוב. כדאי שתשמעו את הדברים ותדעו את האמת" .

ראש מינהלת השכונות הוותיקות ומהנדס העירייה הביעו פסימיות לגבי סיכויי הפרויקט. נחום סרי אמר לחברי מועצת העיר: "אני לא אופטימי. הפרויקט הזה ענק, מסורבל. לאחר שיסתיים הסיפור עם היזם הזה, אני מתכוון לבקש ממשרד השיכון את התערבותם בנושא". גם מהנדס העירייה, יוחאי אברני, הסתייג מתוכניות ה'פינוי בינוי' המוצעות: "בכל שכונת הדקל, יש כיום 900 יחידות דיור, בהן מתגוררים 3,400 אנשים בלבד. הפרויקט המדובר מוסיף רק ב'סינג סינג', 4,100 נפש. יש לכך השפעות מיידיות על רמת השירות, התחבורה והחנייה. בפרויקט ברחוב גשרון, מבקשים להוסיף עוד 306 דירות על 48 הדירות הקיימות, מי שיסתובב שם כבר היום, ייראה את הצפיפות בחניות. אז קחו בחשבון שבבוקר ואחר הצהרים, כשאנשים יוצאים לעבודה וחוזרים ממנה, הפקקים שם יהיו איומים. יהיה בלתי אפשרי לגור שם ולשווק את הפרויקט. רק לשם השוואה, ברובע 6 בשחמון, מתוכננות 1,600 דירות, עם שלוש יציאות, וכבר עכשיו אנחנו רואים את הבעייתיות שהולכת להיות שם. תוכנית המתאר החדשה לאילת מציעה פרמטרים להתחדשות עירונית. אני חושב שהדרך הנכונה היא שאנחנו נבוא עם תוכנית שלנו, שנציג בפני היזמים".

בנוסף לכל הקשיים הצפויים לאישור פרויקט ה'סינג סינג', הקריא ראש העירייה התנגדות שהגישה ביום הדיון, החברה הכלכלית של עיריית אילת (חכ"א), הטוענת כי המגרש עליו מתכוון יזם התוכנית לבנות דירות לדיירי ה'סינג סינג' הנוכחיים, הובטח לה בעבר על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

ראש העירייה: "מאדמה צריך לייצר מקסימום הכנסות"


בראשית הדיון הבטיח ראש העירייה לחברי המועצה, כי בקרוב יקיים דיון עקרוני בנושא בנייה גבוהה ברחבי העיר. דברים אלו עוררו את כעסה של חברת האופוזיציה, עו"ד לימור להב, שתהתה מדוע חברי המועצה מתבקשים לאשר בניית מגדלים בשכונת הדקל או ב'גבעה 106', ורק לאחר מכן מוזמנים לדיון בבנייה גבוהה. ראש העירייה השיב לה, כי הוא תומך בבנייה גבוהה: "אני חושב שמאדמה צריך לייצר מקסימום הכנסות לטובת העיר. זאת עמדתי העקרונית", הוא אמר, "אני בעד לנצל את האדמה עד תום, כדי שהיא תניב הכנסות לטובת התושב".

תמונת כתבה


ד"ר מאיר ויסנוביץ' העלה את הבעייתיות בכיבוי שריפות של קומות גבוהות בעיר אילת (המנוף הגבוה ביותר שנמצא בידי שירותי כיבוי אילת, מגיע לגובה 42 מטרים בלבד, ע.כ). כמו כן, הביע דאגה בנושא צפיפות התחבורה שתיווצר והעומס על התשתיות. רפי הוכמן הציע ללמוד מפרויקט ה'פינוי בינוי' שהתבצע לאחרונה בעקבה, ולא להתעקש על כך שהדייר יקבל דירה חלופית באותו המתחם: "צריך לחשוב על מנגנון שבו הדייר יוסיף כסף כדי לקבל דירה חדשה במקום הדירה הישנה שלו, או שנפנה למינהל מקרקעי ישראל, כדי שהדייר יקבל קרקע במקום אחר, למשל בשכונת שחמון", הוא הציע. דברים אלה עוררו את סגן ראש העירייה, אולג צ'רנומוריץ, שאמר: "רעיון כזה שובר את המנגנון של 'פינוי בינוי'".

דני אדרעי, שהדיון במליאת מועצת העיר התקיים בעקבות התנגדות שהגיש לבניית מגדלי מגורים בני 15 קומות במרכז העיר, טען כי היזם יכול להסתפק במספר קומות מצומצם יותר. "מדוע בשכונת המאפיה היזם יכול להסתפק בשש קומות בלבד, ואילו כאן הוא מבקש 30 קומות", הוא תהה. חברי מועצת העיר לא קיבלו את עמדתו ואישרו את בניית מגדלים בני 15 קומות. עו"ד לימור להב תמכה בתוכנית המוצעת ברחוב גשרון ונמנעה בהצבעה בנושא ה'סינג סינג'.

כידוע, שיכוני הענק בשדרות התמרים שנבנו בשנות ה- 50' וידועים בכינוי 'סינג סינג', נמצאים במצב קשה ביותר. לפני שנים אחדות, המליץ משרד השיכון לעיריית אילת, לקדם את פרויקט פינוי בינוי ב'סינג סינג' באמצעות פנייה ליזם פרטי. במסלול זה, מקדם היזם את התוכנית על חשבונו, ולאחר שמוכר את הדירות, מוחזר לו הכסף באמצעות זיכוי מס. בתוכנית שגיבש היזם, הוא ביקש לפנות את הדיירים ולבנות עבורם דירות חדשות, במגרש השייך למינהל מקרקעי ישראל, מאחורי בית הספר 'אלון'. במסגרת התוכנית, ייהרס בית ספר חב"ד וייבנה בידי הקבלן במקום אחר בעיר. בסך הכל ביקש היזם לבנות על השטח שיפונה: 13 בניינים, בהם 1,250 דירות: לאורך רחוב שדרות התמרים ייבנו בנייני מגורים עד 10 קומות ו-2,500 מ"ר של מסחר. מאחוריהם: מגדלים בני 25 קומות ושני מגדלים בני 30 קומות.

פרויקט 'פינוי בינוי' המוצע בנחל גשרון, הוא הרס 4 בניינים (401-408) בני 48 דירות, ובנייה במקומם של 306 דירות בשלושה מגדלי מגורים, בני 23 קומות כל אחד.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש