פרסומת
דלג

עשרות מסתננים נעצרו - אלפים נהנים מחסינות

מאת: עומר כרמון ● 15/6/2012 18:20 ● ערב ערב 2554
פקחי יחידת עוז ערכו השבוע חיפושים אחר אזרחי דרום סודן, שלפי החלטת בית המשפט העליון, ניתן כעת לגרשם למדינתם העצמאית החדשה. לפי נתוני משרד הפנים, באילת מתגוררים 200 דרום סודנים. מרבית המסתננים המתגוררים בעיר הגיעו מאריתריאה ואותם לא ניתן לגרש. שרון ליבנה מארגון הסיוע לפליטים: "הקהילה הקטנה של הדרום סודנים משמשת כקורבן בניסיון הממשלה להראות שהיא עושה משהו"
עשרות מסתננים נעצרו - אלפים נהנים מחסינות

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

פקחי יחידת עוז של רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול, ערכו השבוע חיפושים אחר אזרחי דרום סודן, שלפי החלטת בית המשפט העליון, ניתן כעת לגרשם למדינתם העצמאית החדשה. ברישומי משרד הפנים מופיעים כ-200 אזרחי דרום סודן המתגוררים באילת. בקהילה עצמה נטען כי מספרם בעיר מגיע ל-100 לכל היותר. במהלך שלושת הימים הראשונים של המבצע באילת, איתרו הפקחים כ-40 אזרחי דרום סודן וכ-40 שוהים בלתי חוקיים ממדינות אחרות. העצורים מדרום סודן ובני משפחותיהם, ביניהם ילדים, הועברו למתקן הכליאה 'סהרונים' ובראשית השבוע הבא, יוטסו לדרום סודן.

רשות האוכלוסין הזמינה עיתונאים רבים כדי לסקר את מבצעי החיפוש והמעצר, שבדרך כלל הסתיימו ללא כלום. כזכור, באילת שוהים כמה אלפי מסתננים, רובם אריתראים. אותם לא ניתן לגרש, משום שהם מוגדרים בידי האו"ם כפליטים, מכיוון שנשקפת סכנה לחייהם במידה וישובו למולדתם.

שרון ליבנה, פעילה בא.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ומלווה משפחות דרום סודניות, אמרה ל'ערב ערב' כי פעולות משרד הפנים השבוע הן הצגה לתקשורת שנועדה להסתיר את מחדליו: "בחודשים האחרונים, שרי ממשלה ופוליטיקאים משקרים לציבור ואומרים שאפשר לגרש אלפי מסתננים. הם יודעים שמדובר בשקר, מכיוון ש-90 אחוזים מהמסתננים לא ניתנים לגירוש" ,היא טענה. "הניסיון להפוך את הקהילה הקטנה הזאת של אנשי דרום סודן, שמונה 700 בכל הארץ, רובם ילדים, לשעיר לעזאזל של המחול שדים שמתרחש כאן בזמן האחרון, הוא פשוט מבזה. הם משמשים כקורבן, בניסיון הממשלה להראות שהיא עושה משהו. אכזריות היא לא פעולה. זה קורע לב לראות את הילדים בשוק. לא מבינים מה שקורה. חבל שמהלך כך כך אכזרי ורע ונעשה בלי לתת לאנשים לקבל את כל הכסף שמגיע להם על עבודות בבתי מלון, גינון וכו'. לא נותנים להם לקבל את כל הזכויות שלהם ואין לנו זמן כדי לסייע להם. אני חושבת שכולנו נצטער על הדרך שבה דברים מתנהלים כאן בזמן האחרון".