פרסומת
דלג

הכבאים הציתו את 'נוף אילות' וכמעט איבדו שליטה

מאת: עומר כרמון ● 12/7/2012 19:50 ● ערב ערב 2558
אי אפשר היה לחשוב על סיום מוזר יותר לכפר הנופש 'נוף אילות' ששימש בשנים האחרונים כשכונת מסתננים. תרגיל של כוחות הכיבוי וההצלה שדימה התרסקות של מטוס אזרחי באילת, הפך לאירוע אמת, כשהרוח שינתה כיוון והאש שהוצתה בידי הכבאים, נראתה כמאיימת על המלון הסמוך ובתי הקיבוץ. רכב כיבוי של רשות שדות התעופה שנשלח להביא מים, נתקע בכביש הערבה וגרם ללחצי תנועה. למרות התקלות, מיכליות מים גויסו במהירות והכבאים השתלטו על האש
הכבאים הציתו את 'נוף אילות' וכמעט איבדו שליטה

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

דקות של חרדה עברו ביום שלישי על חלק מכוחות הביטחון וההצלה, לאחר שתרגיל שהתקיים ב'נוף אילות' ודימה התרסקות של מטוס אזרחי על שכונת מגורים, הפך לזמן קצר לאירוע אמת שעלול היה לאיים על מלון 'סנרייז' ובתי הקיבוץ. למרות הפסקת המים שנגרמה בשל ניתוק זרם החשמל למשאבות של חברת 'מקורות', הצליחו כוחות הכיבוי לגייס במהירות מיכליות מים ולהשתלט על האש. כבאי אחד נפצע קל משאיפת עשן וטופל במקום.

"אין ספק שיש מה לשפר"


מפקד כיבוי אש באילת-אילות, טפסר יהודה קסנטיני, אמר ל'ערב ערב': "התקלות שהתרחשו עלולות היו להתרחש גם בזמן אמת ולכן טוב שזה קרה וכך יכולנו לתרגל אלטרנטיבות, ללמוד כיצד הכלים מתפקדים במצבי חירום והיכן אנו זקוקים לציוד טוב יותר. אין ספק שיש מה לשפר ומה לתקן. את התרגיל הזה עשינו כדי למצוא את התקלות. מי שלא עושה, לא מוצא תקלות. יש כאלה שלא מבינים את זה".

מה גרם להתלקחות העצים בכניסה לקיבוץ אילות?
"כל מה שנשרף בתוך שטח 'נופי אילות', היה אמור להישרף בתרגיל, רק שלכל דבר היה לוח זמנים. מה שקרה, הוא שכיוון הרוח השתנה באופן פתאומי, שלב ג' של התרגיל נדלק לפני הזמן, והאש התפשטה והגיעה לעצים שליד הכביש, והם החלו לבעור. חברת חשמל ראתה שהאש מתקרבת לקו מתח גבוה, וצוות שלהם שהיה בתרגיל הורה לנתק את החשמל, כדי שלא יישרף שנאי. ברגע שניתקו, כל המשאבות הפסיקו לעבוד ובמקום לא היה מים. ניצלתי את סמכותי בחוק לגייס כל ציוד וכל כוח אדם שנמצא ברדיוס של 50 ק"מ והפעלתי את כל הגורמים באזור כדי לכסות על הפערים. העירייה שלחה לנו מיכליות מים ענקיות של הקבלן ס. נופי. בתוך 12 דקות, הגיעו מיכליות מלאות ב-54 קוב מים. זאת כמות ששווה לעשר כבאיות שלנו. הפעלנו את צה"ל, הפעלנו את רשות שדות התעופה, שרכב שלהם יצא כדי למלא מים ונתקע בכביש הערבה סמוך לחנייה לכיוון קיבוץ אילות. היה גם רכב שלנו שנתקע למרבה הצער. אלו דברים שטוב שקרו בתרגיל, כדי שנוכל לדאוג שלא יתרחשו בזמן אמת. יכולנו לקחת מים מבריכת השחייה של המלון, אבל העדפתי לתרגל את האלטרנטיבות הקשות, כדי שבאירועי אמת יהיה לנו קל".

כיצד הגיעו המיכליות של 'נופי 'כל כך מהר?
"הן כבר היו מלאות. כי הן עבדו בדיוק על הכשרת שטח בכביש 90".

ואם הן היו ריקות, כמה זמן לוקח למלא מיכליות כאלה?
"בערך כרבע שעה. אבל יש לנו גם מיכליות חירום בתחנה, וגם תותחי מים של קצא"א ומיכליות של הצבא ושל 'עין נטפים'. לשמחתי, יש הרבה אלטרנטיבות".

מה היה מתווה התרגיל?
"החלטתי לבנות פקודה שנותנת מענה למטוס שנופל על שכונת מגורים בעיר, כי אנחנו נמצאים במקום שזה עלול לקרות. בשלב הראשון של התרגיל, הודיעו לנו משדה התעופה על מטוס 'בואינג 757-300', שנמצא במצב 'חירום 2' ויש לו בעיה במנועים. זמן קצר לאחר מכן, קיבלנו הודעה שהמטוס נעלם מהמכ"מ ורואים עשן בקיבוץ אילות. הכוחות הגיעו לשם במהירות, וכך החל התרגיל. לפי המתווה, במטוס היו 100 נוסעים, והוא התרסק על בניין שהיו בו כ-50 איש. השתדלנו לייצר זירה, שדומה כמה שיותר למציאות. שריפות שהתלקחו על שטח ברדיוס גדול מאוד. היו 50 מתנדבים ואנשי צבא שדימו פצועים. מכיוון ש'נוף אילות' מיועד להריסה, שרפנו את המקום כולו. הדלקנו שם קרוב ל-50 צמיגים עם דלקים. אסור לשכוח שבמטוס כזה יש 30 אלף ליטר דלק".

התרגיל התקיים במקביל גם בצפון?
"כן, 15 תחנות בארץ השתתפו בתרגול של שליחת 66 כבאים לאילת, כדי לסייע לנו במצב החירום. תחנות באר שבע, ירושלים, אשקלון, רחובות, קריית גת, גייסו 33 כבאים שהגיעו לתל נוף עם כל הציוד והיו מוכנים להטסה לאילת. צוות של 33 כבאים נוספים, מאזור חדרה ועד תל אביב וראשון לציון, הגיעו לשדה דב עם כל הציוד והיו מוכנים גם הם לטיסה לאילת. עכשיו בונים פקודה מסודרת על סמך התרגיל הזה. 66 איש אמורים להגיע לאילת במכה אחת. זה כוח אדיר לאירוע המוני. בתרגיל פעל חפ"ק שגם הוא לקה בחסר, נפיק את הלקחים כיצד לעבוד עם כולם. נתתי הוראה לכל כוח לשבת עם האנשים שלו, לרכז את הליקויים, את הפערים, את מה שניתן לשפר. בשבוע הבא, נקיים דיון מרוכז".

אין חשמל – אין מים


שמוליק שמואלי, האחראי על המים בקיבוץ אילות, אמר ל'ערב ערב', כי טוב שהתקלות העלו על סדר היום את בעיות המים עמן מתמודד הקיבוץ. "בכל פעם שיש נפילת מתח, אספקת המים לקיבוץ נפסקת מכיוון שאנחנו מקבלים את המים ישירות מהמשאבות של מתקן 'מקורות'. לצערי, התוכניות מלפני 20 שנה, לבנות מאגר מים בקיבוץ, אף פעם לא מומשו בגלל היעדר תקציב", הוא מספר.

כלומר, אם תהיה שריפה בקיבוץ, לא יהיו מים בברזי הכיבוי?
"נכון. טוב שקרה היום מה שקרה, זה מציף את הנושא".

בעקבות האח


כוחות הכיבוי שפעלו בשריפה שפרצה סמוך לקיבוץ אילות, לא הסתירו את התרגשותם כשניגש אליהם אורח שנפש באותה עת במלון 'סנרייז' והציג בפניהם תעודת לוחם אש. הכבאי, גלעד סמנדייב, הוא אחיו של הכבאי אורי סמנדייב שנספה לפני שנה באסון הכרמל. "אני מתגורר במגדל העמק והגעתי כדי לנוח קצת באילת. מיד כשראיתי את העשן,ביקשתי לסייע", הוא סיפר ל'ערב ערב' .

אחיו של גלעד, אורי סמנדייב ז"ל, היה הראשון שיצא לשטח כדי לנסות לחלץ את צוערי השב"ס שנלכדו באוטובוס ליד בית אורן. זמן קצר לאחר שהגיע למקום, אבד עמו הקשר ולאחר מכן נמצאה גופתו. חבריו סיפרו כי תמיד התנדב למשימות המסוכנות ביותר והיה מוכן לעשות כל דבר כדי להציל חיים.

תמונת כתבה
בתמונה: גלעד סמנדייב (במרכז) עם רשף סמי אוחנה מתחנת כיבוי אילת. צילם: עומר כרמון