פרסומת
דלג

חיוך של כלב

מאת: מערכת ערב ערב ● 18/7/2012 11:26 ● ערב ערב 2559
מאת: אברי רונן / השעה שעת ערב, אתם מתרווחים על הספה מול הטלוויזיה, וידידו הטוב של האדם, הכלב שלכם, מטפס ומתיישב בחיקכם. הכלב מסתובב אליכם, משחרר נשימה, ובאפכם עולה צחנה נוראית. אם הסצנה הזאת מוכרת לכם, כנראה שגם הכלב שלך סובל מבעיות שיניים וחניכיים
חיוך של כלב

חשוב להבדיל בין שני גורמים עיקריים לריח רע בנשימתו של הכלב. הראשון הוא הבל-פה, ריח רע שמקורו במערכת עיכול ונגרם בדרך כלל על ידי תזונה לא נכונה, אך הגורם הנפוץ ביותר הוא דלקות חניכיים ואבן שן אשר נגרמים מתחזוקה לקויה. בעלי כלבים רבים לא מודעים לכך שבאמצעות טיפול פשוט, זול וזמין, אשר הכלב יודע להשתמש בו משחר קיומו, ניתן להתגבר למנוע בעיות שיניים וחניכיים ולהימנע מריחות רעים וסבל מיותר לכלב.

זהו עצם העניין


כלב הבית בוית לפני אלפי שנים, והתרגל בין השאר לאכול שאריות מהשולחן של בעליו, בעיקר שאריות בשר ועצמות. לפני כמאה שנים יוצר לראשונה מזון כלבים סינטטי ייעודי, ובשנות ה-50 של המאה הקודמת התחיל בארצות הברית ייצור מסחרי רחב של מזון כלבים ייעודי. עם השנים התפתחו תפיסות לקויות הנוגעות לתזונה נכונה לכלבים, כמו למשל שמתן מזון יבש לכלבים מסייע לשמירה על השיניים והחניכיים, דבר שאינו נכון כלל, אך לא בכך עסקינן. הבעיה העיקרית היא תפיסה שגויה שהשתרשה, לפיה לא מומלץ לתת לכלב עצמות. אמנם, עצמות עוף והודו אינן מומלצות לכלבים, כפי שאסביר בהמשך, אך לא כך הדין לגבי עצמות בקר. העצמות מהוות חלק חשוב בהיגיינת הפה של הכלב. כלבים מטבעם אוהבים לשחק ולכרסם, והעצם מבחינתם היא אחד הצעצועים האהובים והמוצלחים ביותר (לא במקרה הונצחה העצם בתרבות הפופולארית כחלק משמעותי בחייו של כל כלב). אך מעבר לצעצוע נחמד, העצם מהווה עבור הכלב מברשת ומשחת שיניים, חוט דנטלי וקיסם, ארוזים בחבילה יפה אחת. כאשר הכלב מכרסם את העצם הוא מבצע בפועל הברשה של שיניו על ידי כך שהוא מגרד את פניה, כך הוא מנקה את שיניו וחניכיו.

איזה ריח


כיצד נזהה שכלבנו סובל מבעיות שיניים וחניכיים? מבט בפיו של הכלב ייתן לנו תמונה טובה. אם אנו מזהים שהחניכיים אדומים, ועל השיניים ניכרת הצטברות של אבן, כנראה שהכלב יתחיל לפתח דלקת ועם הזמן שיניו יפתחו גם ריקבון. כאשר הדלקת בעיצומה הריח הרע שינדוף מפיו לא ישאיר מקום לספק. חשוב להבדיל בין הבל-פה, הנגרם בשל תזונה לא מתאימה ובעיות במערכת העיכול, לבעיות שיניים וחניכיים. אם השיניים יחסית לבנות ונקיות והחניכיים ורודים, כנראה שהריח נובע מבעיות תזונתיות. חשוב לציין כי במצב שבו זיהינו דלקת בפיו של הכלב יש לפנות באופן מידי לווטרינר לטיפול יסודי על מנת למנוע נשירת שיניים וסבל לכלב.

משחק או תרופה? גם וגם!


חשוב לתקוף את היגיינת הפה של הכלב כבר בגיל צעיר. האינסטינקט לשחק עם עצמות קיים למעשה בכל כלב, אולם אם הוא לא יקבל את העצמות המתאימות היעילות שלהן תפחת בהדרגה. הטיפול המונע אשר נותן את התוצאות

הטובות ביותר הוא פשוט לתת לכלב כבר מגיל צעיר עצמות בקר, הן כמשחק והן על מנת שיכרסם אותן. יש להקפיד כמובן שהעצם תהיה גדולה מספיק, על מנת שהכלב לא יוכל לבלוע אותה ושלא תתקע בפיו, כך שיוכל לכרסם בנחת. מומלץ מאוד להשאיר על העצם סחוס וקצת בשר, על מנת שהכלב יכרסם את העצם עצמה. העצמות המומלצות הן עצמות אוסובוקו (שוק עגל) עם מח עצם. הכלב יתאמץ להוציא את מח העצם, וזה יגרום לו לחיכוך רב יותר ותעסוקה רבה. לכלבים שמשחקים עם עצמות טבעיות יש נטייה לאבד עניין בעצם ולהחביא אותה בחצר הבית או בעציץ בתוך דירה, ולחזור אליה לאחר כמה ימים. השוק מלא בחלופות בצורת עצמות דמי מגומי, פלסטיק או חומרים אחרים, שמעבר לכך שהן נשחקות ונרקבות מהר, אינן מבצעות את פעולת הניקוי כהלכה. בכל חנות לחיות מחמד ניתן להשיג מגוון רחב של עצמות בקר מעושנות אמיתיות אשר מתאימות בדיוק למטרת ניקוי השיניים, ואם אין אפשרות לתת לכלב עצמות בבית, זהו מוצר המדף היחידי שעליו הייתי ממליץ. יש להיזהר מלתת לכלב עצמות עוף, שכן מעבר להיותן בדרך כלל קטנות מאוד, הן נוטות להישבר ולהתפרק לזיזים ומחטים אשר עלולים להיתקע בפיו של הכלב או גרוע מכך בקיבתו ולפצוע אותו.

אם הכלב לא הורגל כבר בגיל צעיר לכרסם עצמות, יש לתת לו את העצמות בהדרגה, שכן היות ומערכת העיכול של כלב בוגר אינה מורגלת בחומר העצם הנבלע, יכולות להיגרם תופעות לוואי כגון שלשולים ועצירויות. האלטרנטיבה היחידה לכרסום עצמות כחלק מתחזוקה שוטפת של היגיינת הפה של הכלב היא צחצוח שיניו באופן יומיומי, דבר אשר אני בספק אם מרבית בעלי הכלבים יקדישו לו את הזמן על בסיס קבוע. כרסום העצמות נותן מענה נהדר לבעיה, והכלב עושה זאת בעצמו ובזמנו ללא צורך בהתערבות מיוחדת מצדנו. יש לדעת כי גזעים מסוימים של כלבים יתקשו לכרסם עצמות ולהפיק מהן את התועלת, כמו למשל פקינז או שיצו, ובכלל כלבים בעלי אף פחוס, אשר ייתקלו בקושי בהחזקת העצם בפיהם וכרסומה, ולגזעים אלו מומלץ להיעזר בווטרינר ולא להזניח את שיניהם.

מודעות היא המפתח


בעלי כלבים רבים אינם מודעים לפתרון הפשוט של כרסום עצמות, בשל דעות קדומות על הנושא או פשוט מתוך חוסר ידיעה, ולכן מגיעים למצב שבו הריח הנידף מפיו של הכלב נוראי והשהייה בקרבתו בלתי נסבלת. בעלי כלבים אלו יידרשו להוצאות רבות על טיפולים בשיני הכלב, או לחילופין יצמצמו בהדרגה את השהייה במחיצתו, וחבל. מתן עצמות בקר לכלב על בסיס קבוע ישמור על שיניו נקיות ובריאות, על הכלב שמח, ועל הבית נקי מריחות לא רצויים. כמובן שבמקרה שמזהים דלקת או מתקשים להתמודד עם הבעיה חשוב מאוד לפנות לווטרינר ולא להזניח את כלבכם.

הכלב הוא חלק אינטגרלי בחיינו, חבר קרוב ובן בית, וראוי ושווה לטפל בו כהלכה על מנת לשמר את איכות חייו וחיינו המשותפים. באמצעות תחזוקה שוטפת נכונה הבית יישאר נקי, וגם הכלב, לא נסבול מריחות לא נעימים וכלבנו יישאר בריא ושמח.

על אברי רונן


אברי רונן הוא הבעלים והמייסד של "ארבע על ארבע", בית הספר הישראלי הראשון לספרות וטיפוח כלבים וחתולים, הממוקם במושב חירות במרכז הארץ. אברי הוא מחלוצי תחום ספרות וטיפוח הכלבים בארץ, כאשר ב-1994, לאחר 8 שנים של לימודים ועבודה בארצות הברית, חזר לארץ והתחיל ללמד ספרות כלבים מתוך תחושת שליחות ואהבה למקצוע.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש