פרסומת
דלג

החליפה את המגפון במצית

מאת: עומר כרמון ● 19/7/2012 09:05 ● ערב ערב 2559
סיגלית כהן, אם חד הורית לשישה ומפגינה סדרתית, הציתה השבוע פח אשפה וסטנד טפסים בכניסה למשרדי הביטוח הלאומי בעיר. היא טוענת שכספים שמגיעים לה לא הועברו בזמן והיא אינה יכולה להאכיל את ילדיה. "התחלתי לשרוף את הניירות, בתקווה שזה יגרום לפקידות לצאת החוצה לדבר אתי", היא מספרת
החליפה את המגפון במצית

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

סיגלית כהן לא יורדת מהכותרות. האישה שהובילה בשנה האחרונה את מרבית ההפגנות בעיר: בעד צדק חברתי, בעד חתולים ונגד מסתננים, גרמה השבוע למהומה בבניין הביטוח הלאומי, לאחר שהציתה פח אשפה וארונית טפסים. כוחות כיבוי שהגיעו למקום השתלטו על האש במהירות ולמרבה המזל, אף אחד לא נפגע וכמעט ולא נגרם נזק. כהן, אם חד הורית לשישה, שרק החודש השתתפה בכנס שארגן ח"כ דני דנון ואף הצטלמה אתו, הסגירה עצמה למשטרה כמה שעות לאחר ההצתה. היא נחקרה במשך כשלוש שעות ושוחררה לביתה בתנאים מגבילים.

"התפרקתי לגמרי"


כהן הסבירה ל'ערב ערב', כי נקטה בצעד של ייאוש לאחר שנותרה ללא יכולת להשיג אוכל לילדיה. היא טענה שלדליקה שהיא חוללה, אין כל קשר לאדם שהצית עצמו השבוע במהלך הפגנה חברתית בתל אביב: "כדי לקבל קצבה מהביטוח הלאומי, אני צריכה לחתום בלשכה פעם בשבוע", היא סיפרה. "בארבעת החודשים האחרונים, יש לי בעיה ביד עם דלקת כרונית מאחת ההפגנות. ומאז, במקום לחתום בלשכה פעם בשבוע, אני חותמת אצל הרופא פעם בשבוע - והוא מביא לי אישור מחלה. את האישורים האלה צריך להביא בזמן לביטוח לאומי כדי לקל קצבה. בחודש שעבר, הם טענו שלא הבאתי את האישורים בזמן. החודש הזה הבאתי את כל הטפסים בזמן, ולמרות זאת, הם שוב לא העבירו לי את הקצבה ודרשו שאביא אישור נוסף. הפקידה הסבירה לי שאני צריכה להמתין עד אמצע השבוע הבא. עניתי לה: 'אבל יש לי חשבון חשמל שאני צריכה לשלם. נשארתי בלי גרוש, בלי כסף לילדים ובלי אפשרות לשלם חשבון חשמל'. הגעתי לסניף הביטוח הלאומי ביום שני בבוקר. הוא היה סגור, אבל ידעתי שהפקידים בפנים וניהלתי אתם דו שיח באינטרקום. השומר לקח את הפרטים שלי, בירר עם הפקידות ואמר שלא העברתי את הטפסים בזמן. פה נשברתי לרסיסים: התפרקתי לגמרי, בכיתי ואמרתי: 'זה לא נכון, העברתי את הטפסים בזמן. אני לא אזוז מכאן. הילדים שלי בבית בוכים כי הם רעבים. הולכים לנתק לי את החשמל'. השומר ענה לי באינטרקום: 'אין מה לעשות גברת, אני אזמין משטרה'. אמרתי לו: 'אתם רוצים לראות מקרה כמו שקרה לפני כמה ימים עם האיש שהצית את עצמו?". השומר נבהל, הלך אליהם, חזר ואמר: 'הם אמרו שהם ישימו את הכסף בבנק מחר בבוקר'. זה עוד יותר עצבן אותי: אם הם מודים שצדקתי ומדובר בטעות שלהם, מדוע הם לא עושים כפי שמקובל לעשות במקרים כאלה: שולחים פקס לבאר שבע, לקבלת אישור לתת לי מזומן כבר באותו יום, ובתוך שעתיים אני מקבלת את כל הקצבה בדואר 'מזומן בזמן'. לא היתה לי מצית. לא תכננתי לעשות כלום. פתאום הגיע איש עם סיגריה. ביקשתי ממנו את המצית והתחלתי לשרוף את הניירות בסטנד של הטפסים, בתקווה שזה יגרום לפקידות לצאת החוצה לדבר אתי. הסטנד לא נדלק, ואז ראיתי שיש שם פח עם ניירות טואלט. הפח נדלק ויצא מלא עשן כי הוא עשוי מפלסטיק. השומר של הביטוח הלאומי, יצא וכיוון את המטף עלי. אמרתי לו: 'אל תעשה את זה. זאת לא מלחמה ביני ובינך'. ואז מערכת הכיבוי האוטומטית החלה לפעול, והמעלית הפסיקה לעבוד. הרגשתי רע בגלל שאיפת עשן והחומר שהשומר התיז לי בפנים. ירדתי קומה אחת לקופת חולים ואמרתי להם: 'בבקשה תנו לי להתקשר למשטרה', כולי בוכה ודומעת. סיפרתי לשוטרים מה קרה והזדהיתי בשמי, ואז נזכרתי שיש חנות למטה. ירדתי לשם וביקשתי שיתנו לי מהר חלב, כי זכרתי, מהתקופה שחייתי עם הבדואים, ששותים חלב במקרה כזה. מהחנות ראיתי את כל ההתרחשות. לא התחבאתי שם. ידעתי שאם אצא עכשיו אל השוטרים, הילדים שלי יישארו בבית לבד יותר זמן. חיכיתי עד שהכל יירגע. כשחזרתי הביתה, אמרו לי שהמשטרה היתה פה. אחר כך קיבלתי טלפון מהמשטרה. שאלו אותי: אם אני רוצה שיבואו לקחת אותי, או שאגיע לבד? עניתי לשוטר: 'אני אגיע, אבל אין לי כרגע בייביסיטר'. אז הוא אמר: 'בסדר, אני פה עד שלוש'. אחר כך אמרתי לו: 'אבל אין לי כסף למונית'. אז הוא אמר: אם תהיה בעיה, תתקשרי, אני אבוא לקחת אותך'. התארגנתי עם הילדים, ביקשתי מבעל הפיצוציה שילווה לי 50 שקלים כדי שאוכל להגיע למשטרה. הוא נתן לי את הכסף ונסעתי לשם במונית. לאחר שלוש שעות חקירה, חזרתי הביתה".

תגובת הביטוח הלאומי לא הגיעה עד סגירת הגיליון. כשתגיע, נפרסמה.

תמונת כתבה
סיגל כהן עם סתיו שפיר

תמונת כתבה
סיגל כהן עם ח"כ דני דנון