פרסומת
דלג

השוד והמרדף: רגעי הדרמה נחשפים

מאת: עומר כרמון ● 26/7/2012 10:25 ● ערב ערב 2560
זה לא קרה בשיקגו. מנהל המשמרת במסעדת 'קאזה דו ברזיל', אבי ביטון: "השודדים שמו לחברה שלי סכין בפנים. היא ראתה את השודדים לוקחים אותי עם אקדח צמוד לראש. כשהם קלטו שהמשטרה בחוץ, הם החליטי לצאת החוצה. שמענו ירייה". מפקד משטרת אילת, נצ"מ רון גרטנר: "הקצין לא הספיק לדומם את הרכב ומיד נפתחו דלתות הניידת והצמידו לו אקדח לראש. החבר'ה האלה באו לעשות את השוד בכל מחיר, בצורה אלימה וקשה. מול זה רואים נחישות, חתירה למגע ואומץ לב של השוטרים. אני מציע לכל אחד שקורא את הכתבה, שיחשוב כיצד הוא היה מתנהג תחת ירי"
השוד והמרדף: רגעי הדרמה נחשפים

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

אילת סערה השבוע בעקבות שוד מזוין ומרדף ברחובות העיר שרק בנס, או בזכות תפקוד יוצא מהכלל של המשטרה ועובדי מסעדת 'קאזה דו ברזיל', הסתיים ללא נפגעים חפים מפשע. ועדת בדיקה שמינה מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יוסי פריינטה, תבדוק כיצד הצליחו השודדים לפרוק שני שוטרים מאקדחיהם ולחטוף מונית. כמו כן, ייבדק האם פעלו השוטרים נכון, כשירו למוות באחד השודדים: יהונתן טראוב, בן 24 מחיפה, בעל עבר פלילי עשיר בתחום השוד והסמים.

תמונת כתבה


מפקד משטרת אילת, נצ"מ רון גרטנר, אומר ל'ערב ערב': "האירוע הזה הוא הצלחה, מכיוון שחיי חפים מפשע ניצלו ואנשים לא נפגעו. אני מציע לכל מי שמנתח את האירועים מאור הניאונים, שיעשה מאמץ להכיר קצת יותר טוב את הנסיבות. מי שמשתלח, פוגע באנשים שעושים עבודת קודש יומם וליל ומחרפים את נפשם לטובת ציבור התושבים".

"לא יודע מדוע החליטו לצאת ולהתאבד"


אחד מגיבורי השוד שסוכל במוצאי שבת, הוא אבי ביטון, מנהל המשמרת במסעדת 'קאזה דו ברזיל', אליה נכנסו השודדים במוצאי שבת, בשעה 01:00 אחר חצות. בצפייה בצילומי מצלמות האבטחה במסעדה, אי אפשר שלא להשתאות לנוכח קור הרוח שהפגין, כשאחד השודדים כיוון אקדח לראשו וללבו. "ידעתי שאם לא אשתף פעולה עם השודדים, הם עלולים לפגוע בי ובעובדים", הוא סיפר ל'ערב ערב'.

מאיפה האומץ?
"הייתי חייב לשמור על קור רוח. הם היו ממש לחוצים, מבוהלים. דיברו שטויות. ממש כמו שני משוגעים, שחשבנו בהתחלה שמדובר בבדיחה".

אולי מסוממים?
"לפי ההתנהגות שלהם, לא הייתי שולל את האפשרות. הם נכנסו בצעקות, כולם חשבו שזאת בדיחה. עד שאני קולט שהם תוקפים את אחד המלצרים שהיה רחוק ממני. אחרי שהם הפילו אותו על הרצפה, שניהם חזרו אלינו. שאלו מי פה המנהל? אמרתי שאני. אחד מהם אמר לי: 'קח אותנו לאיפה שכל הכסף נמצא'. השודד השני כינס את שאר המלצרים במקרר ולקח מהם את מכשירי הטלפון הנייד. השודד לקח אותי עם האקדח מכוון לראש, ואמר לי: 'תן לי את כל הכסף או שאני יורה בך'. הלכתי אתו. רוקנתי את כל הכסף שהיה בכספת של המסעדה: 74 אלף שקלים. אחרי שנתתי לו את הכסף, חזרנו למקרר. הם היו בטוחים שהם הצליחו בשוד. והשודד אמר לי: 'בוא כנס את כל האנשים שלך כדי לראות שלא חסר אף אחד', ואז הוא קלט שהבחור שנפצע חסר להם. הם התחילו להילחץ ויצאו לחפש אותו. בזמן שהם חיפשו אותו, הם ראו שיש ניידת משטרה בחוץ. זה עשה אותם לעוד יותר עצבניים. ניסיתי בקור רוח להרגיע אותם. אמרתי להם שאנחנו מוכנים לשתף אתם פעולה ולתת להם כל סכום של כסף שיש פה. שאין לנו שום סיבה להתנגד להם ושלא יפגעו באף אחד. איכשהו זה עבד. כשהם קלטו שהמשטרה בחוץ, הם החליטי לצאת החוצה. שמענו ירייה וחששנו שאולי אחד המלצרים או עובד הניקיון נפגע. זה היה מלחיץ מאוד, עד שראינו את המלצר. הוא כולו דימם ממכה שהוא קיבל מהקת של סכין השודדים".

לא היה ירי בתוך המסעדה?
"לא, רק כשהם יצאו. להרתיע את השוטרים".

מהתיאור שלך נראה דווקא שהשודדים פעלו בצורה מחושבת.
"מצד אחד היתה אולי מקצועיות, מצד שני היה חוסר מקצועיות מושלם. את האדם שהם פצעו הם השאירו שם. לא בדקו אם יש לו טלפון נייד. באותה שנייה שהם עזבו אותו, הוא ברח והציל את המצב. ללא שיחת הטלפון שלו, הם היו מצליחים לשדוד את המסעדה ללא בעיה".

הם יכלו מצד שני להתבצר במסעדה או אפילו לקחת אתכם בני ערובה?
"כן, כאן היתה סכנה. הם יכלו לאבד עשתונות ולהבין שכל התוכנית שלהם נהרסת. אני לא יודע למה הם החליטו לצאת ולהתאבד סתם. כנראה שהם לא באו במטרה לפגוע, אלא רק במטרה לקחת כסף".

כיצד הגבת ששמעת שאחד השודדים נהרג?
"אני לא יודע איך לענות על דבר כזה. לא יפה להגיד שאני שמח שמישהו נהרג. בוא נגיד שמה שהיה צריך לקרות קרה, ומי שקיבל את מה שהיה צריך לקבל, קיבל. אני שמח שאף אחד מאיתנו לא נפגע וכולנו יצאנו בריאים ושלמים".

איך ההורים הגיבו כשבטלוויזיה הוקרנו צילומי מצלמות האבטחה?
"הם היו מאוד מפוחדים. אני הילד שלהם. אבל כולם אמרו לי שטוב עשיתי שנתתי את הכסף. חברה שלי היא אחת המלצריות במקום. השודדים שמו לה סכין בפנים. היא ראתה את השודדים לוקחים אותי עם אקדח צמוד לראש. היא נלחצה מאוד ובכתה. היתה בהיסטריה. היא נפגעה מכך מאוד, עד עכשיו. זה לא דבר פשוט לעבור. גם לי זה לא פשוט".

היא חזרה לעבודה מאז?
"כן, כבר למחרת".

חושבים עכשיו על מאבטח בכניסה?
"לא מאבטח. מה שהיינו צריכים לעשות זה לנעול את המקום. המקום לא היה נעול במהלך הסגירה. עכשיו התחלנו לנעול".

להערכתך, השודדים הכירו את המסעדה?
"לא חושב. הם בהתחלה פספסו אותי בקופה ותפסו דווקא את הבחור שעשה פוליש לכלים. אם הם היו מכירים את המבנה של המסעדה, הם היו מצליחים יותר".

"הקצין הציל חיי אדם"


מפקד משטרת אילת, נצ"מ רון גרטנר, היה גאה מאוד בתפקוד שוטריו במהלך האירוע. לכל מי שמותח ביקורת על החלטת שני השוטרים הראשונים שהגיעו למסעדה למסור את נשקם לשודדים, הוא מציע להגיע לשטח ולהסביר כיצד היה נוהג אחרת. "מונתה ועדה שמינה מפקד המחוז לבדיקת כלל נסיבות האירוע ותפקוד השוטרים, ומעבר לזה יהיה תחקיר מבצעי, שינתח את ההתנהגות המבצעית של השוטר. היכן היה צריך להחנות את הניידת, איפה היו צריכים לפרוק מהרכב", הוא מסביר ל'ערב ערב'. "אנו מוכנים לשתף פעולה בשקיפות מלאה, עם כל תחקיר, עם כל ועדה כלשהי. נבחן את ההתנהגות המבצעית ונדע לתקן ולהפיק לקחים".

זה היה המבחן הגדול של השוטרים שלך מאז שהגעת לאילת?
"במהלך השנה, אנחנו מטפלים בהרבה מאוד אירועים שבהם שוטרים נדרשים להציל חיי אדם. לא פעם אחת להסתכן. היו לנו לא מעט אירועים מהסוג הזה של הצלת חיי אדם. אם זה להיכנס למקום בוער ולהוציא אנשים. טיפול בתאונות דרכים חמורות. ירי טילים. השוטרים יודעים שמתוקף תפקידם, הם נדרשים לסייע לציבור, להציל חיי אדם ועלולים להסתכן בעצמם. האירוע הזה, בסך הכל מתחילתו ועד סופו, מרגע ההודעה על השוד ועד מעצר החשודים בסיום האירוע, היה הצלחה. מכיוון שחיי חפים מפשע ניצלו ואנשים לא נפגעו. לא העובדים במסעדה, לא השוטרים בחוץ, לא השוטרים שהיו במרדף ולא החטופים: נהג המונית והתיירת. החשודים נעצרו, נתפס הרכוש, נתפסו כלי הנשק. אני מחזק את ידם של השוטרים. אני חושב שהם פעלו בהתאם לציפיות, גם שלי כמפקד וגם של פיקוד המחוז. כך מצפים משוטרים לפעול תחת אש. אני מציע לכל אחד שקורא את הכתבה, שיחשוב כיצד הוא היה מתנהג תחת ירי. צר לי מאוד על הנסיבות הטראגיות: אדם נהרג באירוע הזה. זה מצער. יש לאדם הזה משפחה, יש לו אנשים שאוהבים אותו. אבל שודד שיוצא חמוש לבצע שוד, צריך לקחת בחשבון שעומדים מולו שוטרים נחושים לא פחות ממנו, לסיים את האירוע בצורה מוצלחת. במצלמות האבטחה ניתן לראות שמדובר בשוד אלים. החבר'ה האלה באו לעשות את השוד בכל מחיר, בצורה אלימה וצורה קשה. מול זה רואים נחישות, חתירה למגע ואומץ לב של השוטרים".

כיצד הצליחו השודדים לפרוק שני שוטרים מנשקם?
"אנחנו לצערי מנוסים באירועי שוד בעיר, בעיקר שוד של פיצוציות, באירועים כאלה יש חלוקת תפקידים מאוד ברורה: לא מגיעים עם ניידת בודדת, אלא עם מספר ניידות. באירוע הזה הגיעו ארבע ניידות ביחד. שתי ניידות סיור ושתי ניידות בילוש. כשקצין הסיור ניהל את האירוע בהתחלה, הוא כיוון את הניידות לבצע סגירות: הייתה ניידת ממש מאחוריו. צוותי הבילוש ביצעו סגירות מדרום ומצפון, והוא ניגש למסעדה עצמה. לפי הדיווח שהקצין קיבל, בוצע שוד והסתיים. הוא היה אמור להגיע כמה שיותר מהר, לראות שלא נפגע אף אחד ולשדר החוצה את פרטי החשודים: תיאור לבוש, להיכן הם ברחו וכו'. כך אנו נוהגים בכל אירוע, רצים מהר כדי לסייע, זה ערך החתירה למגע. שוטר לא חושש להיכנס לאירוע. עניין הגעת הניידת ממש לפתח המסעדה, זה משהו שייבחן בתחקיר המבצעי. הקצין מספר שהוא חלף, הסתכל, לא ראה חשודים, וקיבל החלטה לצמצם טווח, כדי להגיע כמה שיותר מהר. הניידת הגיעה ממש עד המדרגות. כשעומדים שם עם אוטו, לא רואים למעלה. הקצין לא הספיק לדומם את הרכב ושמע ירייה. מיד נפתחו דלתות הניידת והצמידו לו אקדח לראש".

השוטרת ישבה ליד השוטר?
"כן, השודדים פתחו להם את שתי הדלתות".

יש נוהל שאומר שהניידת לא צריכה לעמוד בפתח?
"אין שום נוהל כזה. יש שיקול דעת מלא לשוטר איך הוא מתנהל ואיך הוא פועל. יחד עם זאת, יש תחקיר מבצעי שנועד ללמוד ולהפיק לקחים, כדי להימנע בפעם הבאה להיכנס למצבים כאלה. כשהקצין הגיע, הוא לא הספיק לדומם את הרכב, והשודדים כבר ירו באוויר, פתחו את הדלתות והצמידו אקדח וסכין. מה עושה קצין משטרה שבשבריר שנייה מצמידים לו אקדח לרקה? האם הוא ינסה להוציא את האקדח ולירות בהם? ינסה להיאבק בהם? כשהמשמעות ברורה וזה הרוגים ופצועים. או, כשהוא יודע שהוא מוקף בשוטרים שרואים את האירוע, הוא מקבל החלטה אחרת למסור את אקדחו. במצב שנוצר, הוא הציל חיי אדם, חד וחלק. הוא הציל גם את חייו, גם את חיי השוטרת שאתו ואולי חיים של סובבים שהיו עלולים להיפגע".

מי היא השוטרת?
"שוטרת בשירות חובה (שח"מ - מסלול שירות בצה"ל במסגרת המשטרה, ע.כ). הם לא מוסמכים לעבוד לבד. הם עובדים יחד עם שוטר ומסייעים לו בביצוע תפקיד. יש שוטרי שח"מ מצוינים שעושים את עבודתם באופן יוצא מהכלל. גם השוטרת הזאת שמרה על קור רוח ותפקדה. קצין היחידה שלה מיד עלה בקשר ודיווח. את הדיווח הראשון קיבלתי ממנו. אני רוצה להדגיש שהאגדות כאילו מישהו כבל אותם באזיקים, זאת בדיחה רעה, לא היה דבר כזה. זה כמו שדיווחו שהשודדים ארבו להם בחדר המדרגות, בשעה שבמסעדה הזאת אין בכלל חדר מדרגות".

מדובר בשודדים עם תעוזה בלתי רגילה.
"לא מדובר בעבריינים אילתים. אלא עבריינים עם דפוס בעייתי שהגיעו מחיפה. לאחר שהם לקחו את אקדחי השוטרים, הם השתלטו על מונית שבדיוק חלפה במקום - שבה נהג ותיירת מאוקראינה. השוטרים שאקדחיהם נלקחו מהם, נותרו מאחור. בשלב הזה יש שלוש ניידות שרודפות אחרי המונית. קצין הבילוש מקבל החלטה מאוד חכמה ללוות את המונית ולא לחסום אותה. יכולנו לחסום אותה בכל נקודה, אבל הוחלט ללוות אותה עד מחוץ לעיר. בדרך נפתחת אש מהמונית לעבר הניידות".

השודדים שלפו אקדחים החוצה, או ירו מתוך המונית?
"זה נמצא בחקירה. השוטרים מדווחים על ירי מתוך המונית".

באילו רחובות התנהל המרדף?
"הם חצו את דרך יותם, לפני מתנ"ס 'שחמון', פנו דרומה ועלו משם מערבה לכביש העוקף. בכיכר שלפני העוקף, הם השליכו אקדח מהחלון כי היה להם מעצור בנשק. זה מראה שבוצעה הזנה כפולה. כלומר, שהאקדח היה בשימוש. מצאנו את האקדח עם כדור בקנה. כשהמונית פנתה ימינה לכיוון העוקף, קצין הבילוש נתן הנחיה להכניס את ניידת הבילוש, שבה שני בלשים, לעמדת ירי. מתבצע ירי סלקטיבי לכיוון גלגלי המונית. הגלגלים נפגעים, והמונית נעצרת בצד. בשלב הזה, יש יציאה החוצה של החשודים, תוך ביצוע ירי לעבר השוטרים. השוטרים משיבים באש, אחד השודדים נהרג. השודד השני (הלל טראוב, ע.כ) נשכב ומסגיר את עצמו. בכל אותו זמן, החטופים נותרו בתוך האוטו".

אם נורתה אש סלקטיבית לעבר הצמיגים, מדוע בתמונות נראים חורי קליעים בשמשות הקדמית והאחורית של המונית?
"יהיה צוות שיבדוק וינתח את כלל היריות. אני לא יכול להגיד מה מזה הוא 'חור כניסה' ומה 'חור יציאה' אנחנו מעריכים שהיה ירי מתוך המונית החוצה. היו שני שלבים של ירי: ירי בתנועה וירי בעצירה".

כיצד מצאתם את נהג המונית והתיירת?
"מאוד מבוהלים. החקירה נוהלה בשפה הרוסית לשניהם, עם מתורגמן. נתנו להם את התנאים הכי טובים והכי נוחים בנסיבות העניין".

השוטרים מרגישים שהביקורת על תפקודם עשתה להם עוול?
"אנחנו מקבלים הרבה מאוד פניות, גם מהציבור, גם משוטרים אחרים. מטבע הדברים, תמיד יש אי אילו אנשים שלא מרוצים. זה חלק מהחיים. גם אנחנו בני אדם, גם אנחנו לא חפים מטעויות, ומטבע הדברים יש כאלה שרואים את הדברים לכאן ולכאן. אני רק מציע לכל מי שמנתח את האירועים מאור הניאונים, שיעשה מאמץ להכיר קצת יותר טוב את הנסיבות, להכיר את ההתרחשות ולהבין את מכלול האירועים. אני לא מתיימר להגיד שגם אני מכיר את כל הנתונים. עדיין הדברים נבדקים ולכן צריכים להיות מאוד זהירים. מי שמשתלח, פוגע באנשים שעושים עבודת קודש יומם וליל ומחרפים את נפשם לטובת ציבור התושבים".

ברחוב האילתי דיברו השבוע על כך שיש תחושה של עלייה באלימות, שאילת הפכה לשיקגו. האם יש לכך גם גיבוי בנתונים?
"אין שום קשר בין האירוע הזה לאירוע בטיילת בשבוע שעבר. כאן מדובר בתושבי חוץ שבאו לבצע שוד בעיר. היו שני אירועי ירי, הם לא קשורים אחד לשני. עלייה במקרי אלימות אני מנתח בסוף שנה, לא באמצע שנה. אי אפשר באמצע הקיץ, לערוך ניתוח סטטיסטיקה".

נהגי המוניות לא מתרגשים


ביקשנו לדבר עם נהג המונית החטוף שעבר חוויה קשה במוצאי שבת, אולם הוא העדיף שלא לחזור לאירועי אותו הלילה. הבוס שלו, מנהל תחנת המוניות 'טאבה', ישראל רודלמן, אמר לנו כי נהגי המוניות בעיר לא נוטים להתרגש מאירועים כאלה. "האילתים עוברים מהר לסדר היום, וזה טוב", הוא מחייך, "כבר זמן רב אנו דורשים מהממשלה לממן התקנת מיגון לנהגי מוניות. כלומר לשים מחיצה בין הכסא הקדמי לאחורי. בשביל השודדים האלה, נהג מונית זה כלום. לפני חצי שנה, גם אני נתקלתי בבן אדם שהודיע לי: 'יש לי אקדח, תן לי את הכסף'. אולי עשיתי טעות ובמקום לתת לו את הכסף לקחתי גז פלפל וכיוונתי לו מול העין. למזלי, לא היה לו אקדח והוא ברח מהמונית. אבל אי אפשר לסמוך על כך שתמיד אירועים כאלה יסתיימו בטוב".