פרסומת
דלג

הרוכלים יישארו בטיילת גם במהלך החגים

מאת: עומר כרמון ● 10/8/2012 18:58 ● ערב ערב 2562
עדויותיהם בבית המשפט של מפקד הכיבוי באילת, מנהל מד"א, קצין אבטחה ורישוי במשטרה, ונציג הפיקוח על הבנייה במשרד הפנים, לא הצליחו לבסס את הטענה כי הדוכנים מונעים גישה לרכבי ביטחון והצלה בטיילת, ומקשים על יכולת המשטרה לפקח על בטיחות הציבור. כמו כן התעוררו שאלות הנוגעות לאכיפה סלקטיבית. השופט הציע לצדדים להגיע להסכם על מקום חלופי
הרוכלים יישארו בטיילת גם במהלך החגים

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

שופט בית משפט השלום בבירת הנגב, איתי ברסלר גונן, ירד השבוע לאילת, כדי להאזין לעדויות גורמי אכיפת החוק ,שחתמו על תצהירים בתביעת המדינה, להוציא צווים שיפוטיים המורים לרוכלים בטיילת להפסיק את פעילותם.

עדויותיהם של מפקד הכיבוי באילת, מנהל מד"א, קצין אבטחה ורישוי של מחוז דרום, ונציג הפיקוח על הבנייה במשרד הפנים, שנשמעו בפני אולם מלא מפה לפה, שיחקו לטובת הרוכלים. העדים לא הצליחו לבסס את טענתם כי הדוכנים מונעים גישה לרכבי ביטחון והצלה בטיילת ומקשים על יכולת המשטרה לפקח על בטיחות הציבור. כמו כן התעוררו שאלות הנוגעות לאכיפה סלקטיבית. בסיום הדיון הציע לעירייה השופט איתי ברסלר-גונן, להגיע לסיכום עם הרוכלים למציאת מקום חלופי עבורם, והעריך שרק כך ניתן יהיה לקצר את משך שהותם על הטיילת.

"רוצה לישון טוב בלילה"


מפקד כיבוי אש באילת, טפסר יהודה קסנטיני, הציג בבית המשפט תוכנית חתומה בידי קודמו לתפקיד, דן הררי, המציגה תוואי מעבר בטיילת לרכבי חירום וכיבוי אש. הוא סיפר כי פנה לעיריית אילת כדי לטפל בנושא בטיחות אש של הדוכנים, אך נושא זה עדיין לא הוסדר: "שאלותיי וטענותיי מופנות לעיריית אילת שתטפל בנושא הזה. אין לי שום בעיה נגד אף אחד, הם (בעלי הדוכנים, ע.כ) רוצים להתפרנס וזו לא הבעיה שלי. עיריית אילת צריכה לבנות דוכנים כפי שצריך מבחינה בטיחותית. אני כמפקד שירותי כבאות רוצה לישון טוב בלילה. אם תוגש תוכנית בטיחות לפי החוק ותבוצע לפי החוק, אנו לא נתנגד".

"זה לוקח זמן"


מנהל מד"א באילת, סמ"ג רומיאו רדולסקו, לא הצליח להביא דוגמאות לטענתו, כי הדוכנים מפריעים לטיפול בנפגעים בטיילת. "היה מצב בטיילת שניסיתם להיכנס עם אמבולנס ואחד מבעלי הדוכנים אמר לכם שאתם לא נכנסים?", הוא נשאל. "לא היה מצב כזה", ענה רדולסקו והוסיף. "יש בעיה. הכניסה לוקחת המון זמן בגלל שכשאני בא עם אמבולנס, אתם (בעלי הדוכנים, ע.כ) נחמדים ואין בעיה, אתם מיד לוקחים הכל אחורה, אבל זה לוקח זמן". בתשובה לשאלה כיצד יתכן שרכב כיבוי או מכונת הטיאוט של העירייה עוברים בטיילת ואמבולנס לא, השיב רדולסקו: "איפה שמכבי אש עובר גם אני יכול. האמבולנס יותר קטן ואם מכונית כיבוי נכנסת אז גם אמבולנס יכול". כשהתבקש רדולסקו להביא דוגמאות למקרים בהם חל עיכוב במתן סיוע לנפגע בטיילת, לא הצליח לעשות כן.

"באנו נקודתית לנושא הדוכנים"


יוסי יונה, סגן מנהל תחום פיקוח על הבנייה במחוז דרום במשרד הפנים, נשאל בידי באי כוחם של הרוכלים: עו"ד יגיל טבצ'ניק ועו"ד יוסף גואטה, מדוע עסק בשנים האחרונות רק בנושא הדוכנים ולא בדק חנויות ומבנים אחרים אורך הטיילת הנמצאים במצב תכנוני זהה. "כשירדתם בשנת 2008 לאילת ועשיתם ביקורות, ביצעתם ביקורות לאורך כל הטיילת או רק לדוכנים?", הוא נשאל. "רק לדוכנים, מהקניון עד הגשר", ענה יונה.

ובשנת 2010 אותו דבר?
"כן".

ובשנת 2012?
"אותו דבר".

המשיבים הם עברייני הבנייה היחידים באילת?
"אני מניח שלא".

למה בדקת רק אותם?
"אני שייך ליחידה הארצית לפיקוח על הבנייה. ההנחיה היתה של מנהל היחידה הארצית בעקבות ישיבה שהתקיימה בזמנו במנהלת תיאום פיקוח ואכיפה, היחידה הונחתה לפתוח תיקים בטיילת, יחידה ארצית, וזו התשובה".

מה האינטרס לבוא ולפתוח דווקא להם?
"ההנחיה הייתה לדוכנים באילת".

ולא אמרו לכם למה?
" לא. אנחנו זרוע מבצעת, לא אמרו לי מה הסיבה ומה שונים הדוכנים מעברייני בנייה אחרים".

כשהלכת לאורך הטיילת, יש עוד הרבה מבנים בצד החוף, מסעדות, כל מיני משחקים, פעלולים, אפילו המלונות מגישים שם אוכל, נכון? מלא כיסאות ושולחנות?
"נכון, מעבר לדוכנים יש עוד מבנים בטיילת".

לא רק מבנים, יש גם עסקים שפועלים. אני שואל על הצד של החוף בטיילת
"כן. באנו נקודתית לנושא הדוכנים כך שלא התבקשתי לבדוק. אני לא זוכר בדיוק מה יש ומה אין".

אתה רואה את כל המבנים האלה שפועלים שם, המבנים האלה מהניסיון שלך וכל מה שראית בתוכנית המפורטת, הם פועלים עם אישור?
"לא יודע".

יש להם היתר?
"לא יודע".

המלצתם על הגשת כתבי אישום?
"אנחנו לא".

אז למה דווקא הדוכנים?
"את השאלה הזאת תשאל את מי שהחליט. אנחנו קיבלנו הנחיה לרדת לבצע פתיחת תיקים בטיילת, על הדוכנים, לא משהו שלאורך הטיילת או בחוף".

למה לקחת את הרשימות מהוועדה המקומית דווקא?
"במסגרת ההכנה שלנו לפתיחת התיקים, ביצענו יום עבודה באילת על הנושא של הדוכנים, ולכל דוכן קיבלנו שקית כזאת של מי מפעיל את הדוכן, תמונה של הדוכן".

"הם לא מסוכנים"


קצין אבטחה ורישוי של מחוז דרום, פקד מקס אדרי ,אמר בעדותו, כי הרוכלים בטיילת אינם מסוכנים ויש יתרון במצב הנוכחי שבו הם מפוזרים לאורך הטיילת, מאשר בשוק הרוכלים המיועד, בו ירוכזו 59 דוכנים במתחם קטן יחסית. "סגרת לפני שלושה שבועות בסטה בטיילת כי זה מסוכן לשלום הציבור. הם יושבים 30 שנה ואיש מהם לא נסגר. למה? הם לא מסוכנים?", נשאל פקד אדרי. "אם הם היו מסוכנים, הייתי סוגר", הוא השיב.

"לקצר את לוח הזמנים"


השופט איתי ברסלר-גונן ביקש מהצדדים לנהל מו"מ למציאת פיתרון, ללא צורך בהכרעה שיפוטית. "מבלי לקבוע מסמרות לעניין, אני מוצא לנכון לציין כי הצעתי לצדדים פתרון הסכמי שיבוסס על קביעת מקום חלופי למשיבים עצמם, או לפחות למרבית המשיבים. וזאת בשים לב שלפחות לכאורה, ולטענת המשיבים, ניתנה עד היום הסכמת הרשות המקומית לאותם משיבים להפעיל במקום דוכנים. הדברים נאמרו באופן כללי ואינם בהכרח נכונים לכל המשיבים, והם בוודאי לא באים לסתור קביעות הערכאות האחרות שדנו בנושא. סבורני שנכון יעשו הצדדים, אם יחברו יחדיו, עם הוועדה המקומית ועיריית אילת, למציאת פתרון מוסכם שיהיה בו דווקא לקצר את לוח הזמנים שהמבקשת עותרת במסגרתו, לפינוי המשיבים ולהפסקת השימוש בדוכנים על ידם".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש