פרסומת
דלג

ריקוד חייה

מאת: אסטר שטרית ● 26/12/2012 08:47 ● ערב ערב 2582
תזמורת ערבית אותנטית, מקצבים מהירים, צעיפי משי ושיפון מרשרשים, גלביות - וכל זה בריקוד אחד. אין ספק כי המחול המזרחי כבש את הבמות והפך לסוגה אמנותית. רגע לפני פסטיבל אילת הבינלאומי למחול מזרחי התשיעי במספר, נפגשה כתבת 'ערב ערב' עם אבישג אור אפרתי, נציגתנו האילתית בפסטיבל, לשיחה על החיים בצל הנענועים. מסע ממשרדי הממשלה לקדמת במת הריקודים
ריקוד חייה

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

ברוכים הבאים לגן העדן המזרחי – בזאר ססגוני, מאהל בדואי מפנק, מתחם שאנטי, מופעים, תחרויות ונשים משוחררות שרוקדות בכל פינה. תגידו שלום לפסטיבל אילת הבינלאומי למחול מזרחי, שיחול בשבועות הקרובים בפעם התשיעית בעיר וימשוך אליו רקדניות חובבניות ומקצועיות מהארץ ומרחבי העולם. אחת מהן היא רקדנית הבטן המקצועית אבישג אור אפרתי, שעברה לאילת לפני כשלוש שנים ותככב בפסטיבל הקרוב. "בשנים האחרונות יש שינוי גדול בתפיסה של המחול המזרחי בארץ ובעולם, וזה הפך להיות אמנותי ושובר את כל הסטיגמות", ציינה אפרתי, "כל אחת יכולה להצליח וליהנות ממנו, זהו ריקוד משחרר מלא באדרנלין".

לא רק ענטוזים


מה לא נאמר על ריקודי בטן? חלק יגידו כי זהו ריקוד לא מכובד שנועד לשעשע את הגברים, חלק יאמרו שהוא ריקוד לנשים מלאות בלבד, ורבים יאמרו כי זהו ריקוד ענטוזים, אך התפתחות המחול המזרחי ברחבי העולם בשנים האחרונות מעידה על כך כי ריקודי הבטן הם אמנות לשמה. "זהו ריקוד שנוצר באופן טבעי לגוף הנשי. להבדיל מהסטיגמה שנוצרה שריקודי בטן הם ענטוזים בלבד, ריקודי הבטן מתחברים לנשמה", מסבירה אפרתי, "נשים שמגיעות לרקוד מוציאות את כל הצרות ומשתחררות. הריקוד דורש להפעיל את כל שרירי הגוף, גם כאלה שלא מופעלים בדרך-כלל בחיי היום יום. זאת הסיבה כי מאז שהתחלתי לרקוד, ירדתי עשרה קילוגרם. מעבר לכך, הריקוד מעניק לכל כך הרבה נשים ביטחון עצמי. התדמית העצמית משתנה אצל נשים שמגלות פתאום כי גם הן יכולות לרקוד. טיפת השומן בצד המותן פתאום נראית סקסית ולא מגרעה, מקבלים את הגוף כמו שהוא. כל אישה יכולה לעשות את זה, בכל גיל, בכל משקל. עם הדרכה נכונה כל אחת מצליחה לבצע את התנועות, וזה בהחלט מעלה את הביטחון. במהלך שנותיי כמורה למחול מזרחי, לימדתי גם נשים עם מוגבלויות, על כיסא גלגלים, והן למדו להזיז את הזרועות כמו שצריך בשימוש עם אביזרי הריקוד, זה היה מדהים. חשוב לי לספר בעיקר לנשים כמה שריקודי הבטן הם דבר מעצים, וכל אחת מהתלמידות שלי יכולה לספר כמה שהביטחון שלה השתפר בעקבות המחול".

ואיך בן הזוג מגיב לריקוד?
"אני מקבלת תמיכה ענקית מבן זוגי וזה בכלל לא מובן מאליו. המון פעמים הוא נתקל בשאלה 'לא מפריע לך שחברה שלך רוקדת ככה?', אך הוא מבין כי היום, בניגוד לשנות ה-80 , זה הפך לריקוד אמנותי, לשמח אנשים. הוא מפרגן המון ומקבל את זה, אני מאוד מעריכה אותו על כך".

תמונת כתבה


"המקצבים יושבים על המותן"


עשר שנים עברו מאז עזבה אפרתי את חייה הרציניים ועברה לתעשיית הבידור. אפרתי, במקור מירושלים, עבדה במשרדי ראש הממשלה בתפקיד היועצת האישית של חבר הכנסת השר (דאז) דני נווה. שיעור אחד עם אימה במתנ"ס המקומי הוביל אותה להתאהב בריקוד ולנענע. "בילדותי גדלתי בבית מזרחי ששומעים בו הרבה מוסיקה ערבית וספגתי את התרבות של עדות המזרח", היא משחזרת, "בתור ילדה רקדתי מחול מודרני, אך לא התחברתי לזה כי לא הייתי גמישה. לפני כעשר שנים לערך, הצטרפתי לאמא שלי לשיעור ריקודי בטן במתנ"ס המקומי והתאהבתי. המוסיקה נכנסת לנשמה, היא מרגשת, המקצבים יושבים על המותן- זה פשוט זז לבד וזה מה שיפה בריקוד הזה. המדריכה החמיאה לי ואמרה שאני רקדנית מתקדמת ושעליי ללמוד בסטודיו המקצועי, וזה מה שעשיתי".

מיד לאחר ההתנסות הראשונית, נרשמה אפרתי לסטודיו המקצועי בירושלים, 'ערבסק' והחלה להופיע איתם. היה זה השלב שנאלצה לבחור בין העבודה במשרדי הממשלה לבין ריקודי הבטן, ותחושת הבטן, תרתי-משמע, הביאו אותה אל עולם המחול. מאז ועד היום, הספיקה אפרתי לקבל תעודת מדריכה מוסמכת למחול מזרחי מטעם וינגייט ולהופיע ברחבי הארץ והעולם עם ידוענים, ביניהם דודו אהרון, קובי פרץ, סטלוס ואורן חן, עומר אדם, ואף טסה להופיע בוונציה עם הזמרת אישתאר. בנוסף, טסה לאיטליה בכדי ללמד בפסטיבל ריקודי בטן, הפכה לרקדנית הבית של תכנית 'אבי הזמר' בערוץ 24, ואף הפיקה השנה מופעי במה באירועים ענקיים בהופעה של 'שפונגל 'בארץ ו'ג'ונו ריאקטור'. אם לא די בכך, גם השתתפה בצילומי הקליפ של להקת ה'ג'יפסי-קינגס' שביקרו באילת. בימים אלו, היא סגרה מעגל ומנהלת את להקת 'ערבסק' בירושלים, חברה בלהקת רקדניות הבטן המקצועיות 'קליאופטרה' ומופיעה באירועים פרטיים. "נקרעתי בין שתי העבודות, אך ידעתי שאני אוהבת יותר את ריקודי הבטן", היא משחזרת את החלטתה להיכנס לתחום, "האהבה של הקהל ממכרת, מתמכרים לאור הזרקורים ולהופיע בפני כולם. כשאני רוקדת, אני מרגישה הכי נפלא בעולם וזה פשוט מדבק. לדעתי, זה מקצוע מאוד מכובד, אך בכל זאת אני מבינה שלא ניתן לשלב בין עולם הפוליטיקה לעולם הבידור, זה עולם שונה ומבחינה ייצוגית השילוב ביניהם לא מתאים. למזלי, המשפחה שלי תומכת בי והם באים להופעות, מאוד מפרגנים וזה בכלל לא מובן מאליו. הם מחזקים אותי מדי יום ובזכותם ובזכות תמיכתו של בן זוגי הגעתי לכל הישגיי".

איך משלבים מגורים באילת עם עבודה ברחבי הארץ?
"אני גרה באילת למעלה משלוש שנים כיוון שבן זוגי מתגורר בעיר. זה לא היה קל לעבור, אבל אפשר להתאהב באילת בקלות. הנסיעות על קו ירושלים-אילת קשות, אבל אני נהנית פה ומרגישה שיש לי הרבה מה להעניק לעיר".

תמונת כתבה


רקדניות בטן בתוך כדור


בעוד מספר שבועות, יערך בעיר פסטיבל אילת הבינלאומי למחול מזרחי, התשיעי במספר, ונציגתנו האילתית תככב בו. מאז זכייה בתחרות הפסטיבל בשנת 2008, היא לא מפסיקה לחבור אליו ובפסטיבל הקרוב היא צפויה להופיע עם שלוש להקות מקצועיות, להעביר שיעור ריקודי בטן לכל הרמות, לבצע הרקדה המונית ואף להופיע עם התזמורת הידועה של סאלח היבי. "זהו כבוד ענק עבורי להופיע איתם וללמד את האנשים שיגיעו לפסטיבל", היא אומרת, "בנוסף, אני מעלה מיצג מיוחד בקבלת הפנים של רקדניות בטן הצפות בתוך כדורים על המים. אני ממש מתרגשת להופיע באילת אחרי שעברתי לכאן, ואני מקווה שהשנה תהא זו יריעת הפתיחה של המחול המזרחי לאילת, שתושבות אילת יגיעו וייהנו. העובדה כי הפסטיבל נערך באילת, הופכת אותו לחופשה על טהרת המחול המזרחי, להתנתק מכל הבלגאן של חיי היום-יום. המטרה שלי היא לפתח את הנושא בעיר ולהרים כאן להקה של רקדניות בטן מקצועיות, ובעזרת השם גם מופע מושקע. אני חושבת שצריך לפתח את המחול המזרחי באילת ובעיקר להגיע לתודעה של נשים רבות שיכולות בזכות הכתבה הזו לבוא ולהתנסות, ואולי גם להן ישתנו החיים מקצה לקצה. עם הניסיון שצברתי במהלך השנים במרכז ועם הלמידה הרחבה, אני מאמינה כי אצליח".

בימים אלו, עובדת אבישג על פתיחת קבוצה לסדנת מתחילות לריקודי בטן בעיר ולבינתיים מעניקה טיפ לרקדנית המתחילה. "קודם כל, תהיי קשובה למדריכה. צריך בעיקר לאהוב את עצמך ולא לחפש פגמים, לשאוף גבוה. בנוסף, צפייה מרובה באתר ה'יוטיוב' ברקדניות מכל העולם יתרום המון ידע. ככל שתשקיעו ותעבדו בבית - תצליחו להתקדם. אין דבר כזה מישהי שלא יכולה, כל מי שרוצה מספיק – תצליח".

מה החלום הגדול?
"מהיום, עוד שנה, להגיע לפסטיבל העשירי באילת עם להקת ריקודי בטן של נשים אילתיות, להקים מופע של מחול מזרחי מקצועי בעיר וכמובן לפתח את התחום כמה שיותר".

אם גם אתם רוצים לטעום מהריקוד, הגיעו אל מסיבת ריקודי בטן הכוללת סדנאות ממספר סגנונות במחול המזרחי, בתאריך 25/01/2013, בין השעות 12:00-15:00 בסטודיו לריקוד של ענבר כהן.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש