פרסומת
דלג

אנטיפתי

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 31/1/2013 10:50 ● ערב ערב 2587
טריק חדש במשטרת אילת. במקום לצאת לשטח, לחפש עדים לאירועים בחקירה ולזמן חשודים, מזמנים את הכתב שסיקר את האירוע, על מנת שישטנקר ויהפוך למשת"פ של המשטרה. ונראה אותו מנסה שלא להגיע לחקירה. הדמוקרטיה הישראלית מתדרדרת שלב נוסף בדרך למדינת משטרה. במשטרת אילת מפנים לפרקליטות, שלא מבינה מצדה על מה המהומה
אנטיפתיקו אדום נחצה השבוע ביחסי עיתונות-משטרה. משטרת אילת זימנה את עורך 'ערב ערב' עומר כרמון למתן עדות לאחר שסיקר וצילם הפגנה שנערכה באילת לפני כשנה וחצי מול בנין הקונסוליה המצרית באילת. לכאורה עניין של מה בכך, למעשה, המדובר בהפרת האיזון העדין שבין היכולת לנהל עיתונות חופשית מלחצים, הנהנית מחיסיון עיתונאי, לבין רצונה של המשטרה לעשות לעצמה חיים קלים ולחפש את הראיות אצל העיתונאים, במקום בשטח. הנושא של זימון עיתונאים לחקירה משטרתית במדינה דמוקרטית הוא נושא רגיש. אמנם נכון - עיתונאי הוא אזרח ככל אזרח המחויב בדיווח על פשע כשהוא נתקל בכזה. גם החיסיון העיתונאי שמטרתו להגן על מקורות הוא יחסי ולא מוחלט. כלומר לבית המשפט זכות להסירו. אלא שזה בדיוק העניין. הסמכות הזו נתונה לבית המשפט ולא למשטרה או לפרקליטות. כאשר משטרה מזמנת עיתונאי לחקירה על מושא כתבה שכתב, היא מסכנת את האפשרות שבפעם הבאה יפנו מושאי הכתבה לכתב והנושא יגיע לתקשורת. אם הכתב חשוף לחקירה על מגעיו עם גורמים עליהם הוא כותב, הסיכוי שמישהו ידבר איתו בעתיד קלושים. יוצא שלא רק שהעיתונות החופשית נפגעת, אלא גם המשטרה עצמה, שלו היתה מתנהלת בחוכמה ומתוך שיתוף פעולה, היתה מצליחה לקבל את המידע שנחוץ לה מבלי לפגוע בחופש העיתונות, ובמעמד הייחודי ממנו אמור ליהנות כתב מסקר במדינה דמוקרטית. יאמר מיד, כי במשטרת אילת מפנים אצבע מאשימה אל פרקליטות המדינה, שלטענתם היא זו שדרשה את זימון הכתב לחקירה וכי המשטרה מחויבת במילוי ההנחיה, אלא שפרקליטות או משטרה, ברור כי העובדה שלאחרונה גורמי ממשל רואים עצמם חופשיים לפגוע יותר ויותר בחופש העיתונות ובעצם בדמוקרטיה, מעידה על המעמד המתערער של העיתונות ושל ישראל כמדינה דמוקרטית. המרחק בין זימון עיתונאי לחקירה, להטלת סנקציות ואיומים מוסווים הולך ומתקצר. ולמה הדברים מכוונים. בשבועות האחרונים, כתב הכתב עומר כרמון מספר כתבות בהן ביקר את עבודת משטרת אילת. לא ניתן כמובן לקשור בין הביקורת הזו לזימון המאיים ובמשטרת אילת גם מכחישים בתוקף, אבל מרגע שנפרץ הסכר, מי ייתננו כי המכשיר של חקירת עיתונאים, שמזכיר יותר מדינות כמו מצרים ואיראן, לא יהפוך למכשיר עקיף להפעלת לחצים על כתב שלא ירצה 'להסתבך' במתן עדויות ויימנע מלהעביר לציבור מידע בעל חשיבות ציבורית. כאשר בוחנים את מידת התועלת שתשיג המשטרה מחקירת הכתב אודות צילומי וידיאו שמפורסמים בכל רגע באתר 'ערב ערב' ויכולים לספק למשטרה את כל העדויות שהיא זקוקה להם, אל מול הנזק לדמוקרטיה, נראה כי מישהו כאן איבד פרופורציות. כתב לא אמור לשמש מקור מידע משטרתי. הוא לא משת"פ ולא מקור מודיעיני. תתכבד המשטרה והפרקליטות ותשנס מותניה, תאתר את האנשים המופיעים בצילומי הוידיאו ותזמנם לחקירה, כפי שנדרש ממנה. אה, כמובן, זה מצריך עבודה של ממש, ברור שהרבה יותר פשוט להרים טלפון ל'ערב ערב' וליפול על הכתב המסקר. 'ערב ערב' יגיש בימים הקרובים תלונה רשמית בנושא למועצת העיתונות, מפכ"ל המשטרה ופרקליט המדינה, לא שזה יעזור לדמוקרטיה ההולכת ומתערערת שלנו, אבל לפחות שירשם בדפי ההיסטוריה שהיה מי שהתריע, רגע לפני שזה הפך למאוחר מדי.

תגובת משטרת אילת


"בפתח הדברים אציין, כי יחסי העבודה עם עיתונכם תקינים וטובים. אין אנו "גובים" מחיר עבור ביקורת עיתונאית לגיטימית. נהפוך הוא הדבר, אנו מברכים על ביקורת כזו התורמת לנו לשיפור השירות לציבור ומהווה עוד אמצעי ביקורת אובייקטיבי לעבודת המשטרה באילת. אני תקווה כי שיתוף פעולה זה המתבסס על יחסי דובר / כתב, שקיפות מלאה ועבודה עיתונאית יזומה ותגובתית יימשך גם בעתיד. בתאריך 15.9.11, פורסמה בעיתונכם כתבה שכותרתה "עשרות צעירים הפגינו מול הקונסוליה המצרית". בכתבה מתואר כי מפגינים קראו קריאות נגד העם המצרי. בנוסף עולה מסרטון המתעד את ההפגנה, כי במהלכה נשמעו קריאות המסיתות לאלימות והסתה לגזענות. בעקבות פנייה של "המרכז הרפורמי לדת ומדינה" ליועץ המשפטי לממשלה המתארת מספר כתבות ואירועים המייחסים, לטענת הארגון, אמירות מסיתות וגזעניות ובהן הכתבה המצוינת לעיל, החליט המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), מר אלי אברבנאל, כי תיפתח חקירה בחשד לעבירות של הסתה לגזענות והסתה לאלימות. בנוסף, הנחה כי במהלך החקירה, ייגבו הודעותיהם של הכתבים שפרסמו את הכתבות הרלוונטיות. מיותר לציין, כי משטרת ישראל מחויבת לביצוע הנחיה זו. החקירה הוטלה עלינו על ידי פרקליטות המדינה. רצוי כי תבקשו תגובתם. כמשפטן אתה בטח יודע כי אנו חייבים למלא את הנחייתם. מבטיחך כי גביית ההודעה תיעשה ברגישות המתאימה ובכבוד הנדרש כפי שהובטח לי על ידי ראש לשכת החקירות".

תגובת דוברת משרד המשפטים - עו"ד לנא עאסלה


"מדובר באירוע שבגינו נפתחה חקירה בהוראתו המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים). מדובר באירוע פומבי ברחובה של עיר, שהכתב דווח עליו כאילו נכח במקום.
הכתב נדרש להיחקר כדי לאשר שמה שכתב בכתבה, מה שתיאר בה כאילו ראה ושמע את הדברים ברחוב, הוא אכן אמת. אין מדובר במקור שמסר לעיתונאי מידע כלשהו. איש גם לא אמור לשאול את הכתב איך ידע להגיע למקום. אין כאן כל פגיעה בחופש העיתונות או בחסיון המקורות" .

תמונת כתבה
במקום לחפש את משתתפי ההפגנה, מחפשים את הכתב. משטרת אילת מלמדת אותנו שעור בדמוקרטיהחדשות אילת