פרסומת
דלג

חדר המיון ב'יוספטל' יהפוך בקרוב לאחד המתקדמים בישראל

מאת: עומר כרמון ● 31/1/2013 11:16 ● ערב ערב 2587
בבית החולים האילתי נערכים לפתיחת המרכז לרפואה דחופה. מנהל המלר"ד, ד"ר קובי ארד: "בעיר של בתי מלון חשוב שהמבנה יהיה סקסי ואסתטי, וכך אכן יהיה". "הכל יהיה בשליטת הייטק. כל הציוד יירד מהתקרה באמצעות זרועות משוכללות: כולל מוניטורים וגזים רפואיים". "הושקעה המון מחשבה. עשינו סיורים במקומות אחרים, למדנו מטעויות של אחרים ולקחנו מהם דברים טובים. אני מקווה שמה שנבנה פה יהיה מושא לקנאה של עמיתים שלי"
חדר המיון ב'יוספטל' יהפוך בקרוב לאחד המתקדמים בישראלבית החולים 'יוספטל' הציג השבוע לראווה את המרכז לרפואה דחופה (מלר"ד) שהולך ונבנה בימים אלו. בבית החולים מבטיחים, כי כבר בעוד חמישה חודשים, תחל הפעלתו של המרכז החדש והמפואר. מי שהציג בפני העיתונאים את הפרויקט עליו עמל במשך שנים, היה מנהל המלר"ד, ד"ר קובי ארד, שהתהדר, לקראת המעבר, גם בחזות חדשה, רזה ובריאה יותר: "נערכתי לקראת המשבר הכלכלי המשמש ובא והורדתי את רמת הצריכה", הוא אמר בחיוך, "כשהגעתי ל'יוספטל' לפני 15 שנה, הייתי מאוד קרוב למצבי כיום. ההשמנה שלי היתה באשמת 'יוספטל'".

"בונים על המצבים הכי קיצוניים"


"חוץ מהווילונות, מאז שהוקם בית החולים, לא השתנה בו שום דבר", סיפר ד"ר ארד. "בית החולים נבנה בשנת 1968, עבור עיר של 17 אלף תושבים. אילת היתה אז עיר הרבה יותר צעירה וקטנה. רק בקדנציה שלי, ב-15 השנים האחרונות, תנועת החולים כאן גדלה ב-34 אלף בשנה ומגיעה כיום לכמעט 55 אלף. זה גידול עצום. אבל זאת לא רק בעיה של גודל ונפח. כיום, יש ב'יוספטל' סטנדרטים של רפואה משנות השישים של המאה הקודמת. למשל: פרטיות החולה. הכל צר מלהכיל. הצורך להקים מלר"ד חדש הוא ברור, ואני מלווה את התהליך מהיום שהגעתי לכאן: מפות, תכנונים, משאבים. למדתי בזמן הזה את המילה העברית ל'שנור' - 'איגום משאבים'. איגמנו משאבים מהגורן ומן היקב. ברור שמי שיגזור את הסרט הוא מי שנמצא כאן פיזית בזמן שזה קורה, אבל ראוי לתת קרדיטים גם למנהלים הקודמים של בית החולים: ד"ר אפשטיין שהתחיל בתכנונים וד"ר פייזר שעשה הרבה מאוד עבודה. בתקופה האחרונה, קיבל המלר"ד תנופה אדירה: שירותי בריאות כללית 'התלבשו' על העניין והקצו משאבים. התכנון של המלר"ד לקח בחשבון את צרכיה של אילת ל-40-50 השנים הבאות. מהנדסת הפרויקט אמרה, שבעיר של בתי מלון, חשוב שתהיה נראות ארכיטקטונית. שהמבנה יהיה סקסי ואסתטי. וכך אכן יהיה. תהיה לנו שליטה על המתרחש באמצעות מוניטורים. יהיו כאן 20 מיטות רגילות לעומת שמונה במלר"ד הקודם. בנוסף, יהיו שתי מיטות החייאה ושתי מיטות בידוד. קיימים שני סוגי חולים: הראשון, שצריך להתגונן מפניו, כמו חולי שחפת. השני, שאנחנו צריכים להגן עליהם מפני זיהומים. כעת נוכל לתת פתרון מתקדם לשני הסוגים: יהיה לנו תא תת לחץ, שבו כל מה שנמצא בחדר נפלט החוצה ויהיה לנו חדר סטרילי: הכל בשליטת הייטק שמאפשרת בקרה על מצב החולים, בסטנדרט הרבה יותר גבוה מאשר היום. יהיה גם מלר"ד ילדים עם ארבע מיטות. זאת דוגמה לראייה עתידית. היום לא ברור אם יהיה תקן כוח אדם להפעיל את מלר"ד הילדים ויש להניח שבשנים הראשונות הוא יופעל רק באירועי קצה: כמו חופשת הקיץ או פסח. האמבולנסים יוכלו להגיע ישירות לכניסה למלר"ד. יהיה לנו חדר טראומה ראוי. כל הציוד ירד מהתקרה באמצעות זרועות משוכללות: כולל מוניטורים וגזים רפואיים. זה יאפשר לצוות הרפואי לעמוד 360 מעלות סביב הנפגע. יחידת הטראומה מתוכננת לשניים, אבל נוכל לטפל במקביל בארבעה. רק שתבינו, ב'איכילוב' יש שתי עמדות בלבד. אנחנו בונים על המצבים הכי קיצוניים כי אין לנו חלופות. בבתי חולים במרכז יש בתי חולים קרובים אחרים. לנו אין. הושקעה המון מחשבה. עשינו סיורים במקומות אחרים, למדנו מטעויות של אחרים ולקחנו מהם דברים טובים. אני מקווה שמה שנבנה פה יהיה מושא לקנאה של עמיתים שלי במלר"דים אחרים".

השקעה של 25 מיליון שקלים


מנכ"ל בית החולים, ד"ר אבי גולדברג, הוסיף: "בסך הכל, הושקעו עד כה 21 מיליון שקלים בשיפוץ בית החולים, לא כולל ציוד רפואי. התרומה הראשונית שהביאה אחריה את המימון לפרויקט כולו היא של הפדרציה של יהדות טורונטו שתרמה מיליון דולר, המשרד לפיתוח הנגב והגליל העביר ארבעה מיליון שקלים ושירותי בריאות כללית מימנו כמחצית מהסכום. בסופו של דבר, יושקעו כאן כ- 25 מיליון שקלים. המלר"ד יהיה מוכן עד סוף חודש יוני השנה ואז נתחיל בשלב ב' במיון הישן ובמחלקה האונקולוגית, שיושלם כבר בעוד שנה", הוא אמר בגאווה.

חדשות אילת