פרסומת
דלג

משרד התחבורה מעריך: הנסיעה ברכבת תהיה יקרה כמו טיסה

מאת: עומר כרמון ● 14/3/2013 19:38 ● ערב ערב 2593
מנהלי ומתכנני הרכבת לאילת הציגו השבוע בפני תושבי העיר את הפרויקט המתוכנן. סמנכ"ל בכיר לתכנון כלכלי במשרד התחבורה הסביר כי לא הושג היעד שקבעה הממשלה, לפיו עד סוף שנת 2012 יאשרו מוסדות התכנון את תוואי הרכבת. רפי הוכמן הציב סימני שאלה בנוגע לעלות הנסיעה ובטיחותה. מנהל הפרויקט מטעם חברת 'נתיבי ישראל': "מסוף המטענים המתוכנן יספק מאות מקומות עבודה לתושבי אילת". ראש העירייה סיכם: "אני מאמין שעוד בימינו הקרובים, נראה את קטר הרכבת דוהר לכיוון העיר אילת”
משרד התחבורה מעריך: הנסיעה ברכבת תהיה יקרה כמו טיסה



השבוע התברר כי הרכבת לאילת רחוקה יותר מהצהרותיהם האחרונות של הפוליטיקאים. במפגש להצגת פרויקט הרכבת, שהתקיים ביום שני בקמפוס, הסביר צ'רלי סולומון, סמנכ"ל בכיר לתכנון כלכלי במשרד התחבורה, כי לא הושג היעד שקבעה הממשלה, לפיו עד סוף שנת 2012 יאשרו מוסדות התכנון את תוואי הרכבת. הוא הביע תקווה, כי יעד זה יושלם בתום השנה הנוכחית - ושבשנת 2019 יגיעו לאילת קרונות הרכבת הראשונים. ראש העירייה לשעבר, רפי הוכמן, תהה לגבי מחיר הנסיעה הגבוה ברכבת ובטיחות הנסיעה. כמו כן, הביע התנגדות לכוונה להעביר את מסוע הפוספטים מתחת למרכז התיירות, בשל המטרד שייווצר בזמן ההקמה ובזמן ההפעלה.

"אסור לפגוע בנוף”


ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, היה אופטימי בנאומו: "לפני שנתיים-שלוש, כשהייתי בסין, נפגשתי עם (אנשי, ע.כ) החברה הממשלתית לרכבות", הוא סיפר, "הם סיפרו שעכשיו הם סוללים בין 30-40 אלף ק"מ של מסילה. הם ידעו את כל הפרטים הקשורים לרכבת שלנו. שאלתי אותם: מדוע ה- 220 ק"מ האלה חשובים לכם, אתם עסוקים בעשרות אלפי ק"מ? המנכ"ל ענה לי: 'בגלל שיש לכם נוף מדהים'". (ראש העירייה פנה למנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, דורון ניסים, ע.כ) ואמר: "דורון, אסור לפגוע בנוף. שיהיה ברור - זה נוף מדהים, מהכי יפים בעולם. דבר שני שאמר לי המנכ"ל הסיני: '220 ק"מ האלה יחברו אותנו לאירופה. אנחנו מאמינים בזה באמונה שלמה'. אני מאמין שעוד בימינו הקרובים, נראה את קטר הרכבת דוהר לכיוון העיר אילת".

“בטרמינל יש בעיות ססמיות”


גל גרונר, מתכנן הקטע מיטבתה לאילת ומנהל הפרויקט מטעם חברת 'נתיבי ישראל', סיפר לנוכחים, כי קו הרכבת המתוכנן לאילת יחצה את כביש 90 במנהרה סמוך למתחם 'ביג' וימשיך מתחת לאדמה עד לאזור טרמינל שדה התעופה - שם, מתוכננת תחנת הרכבת של אילת. "באזור הטרמינל יש בעיות ססמיות. אנו עדיין בודקים את מיקום השבר ולכן שומרים אופציה לתחנה במיקום צפוני יותר, מול הגן הבוטני", הוא אמר. גרונר התייחס למסוף המטענים והטיפול ברכבת, המתוכנן לקום על שטח ענק שאורכו ארבעה ק"מ ורוחבו כ-500 מטרים, צפונית לאזור התעשייה שחורת. לדבריו, המסוף המתוכנן יספק לתושבי העיר מאות מקומות עבודה. בכל הנוגע לחיבור מסוף המטענים לנמל אילת, הוא הסביר, כי נבחנות מספר אפשרויות: הובלת המטענים באמצעות כביש חדש שיעקוף את אילת ממערב ויחבר את אזור התעשיה עברונה לנמל ('העוקף הגדול'), או באמצעות הכביש העוקף המוכר לנו כיום (שיחובר לנמל דרך נחל גרוף, הצמוד לבתים הדרומיים של שכונת שחמון, ע.כ), או באמצעות הקמת מסוע תת קרקעי שיעביר לנמל את הפוספטים והאשלג. כמו כן סיפר כי נערכת בדיקה ראשונית של חיבור הרכבת לאילת למסילת הרכבת הירדנית ולנמל עקבה והביע תקווה, כי יוחלט להקים נמל תעלה, ואז יהיה החיבור לנמל - קל יותר.

גרונר הסביר, כי הרכבת תעשה את הדרך מתל אביב בשעתיים ועשר דקות ולא מהר יותר, מכיוון שהיא משלבת בתוכה גם רכבת משא ולכן לא תוכל להגיע למהירויות גבוהות יותר.

"אף יזם לא יקח את הסיכון”


צ'רלי סולומון, סמנכ"ל בכיר לתכנון כלכלי במשרד התחבורה, רמז כי האופציה המועדפת עליו למימון הפרויקט הענק, היא באמצעות הסכם עם ממשלת סין, צרפת או ספרד. "זאת סוגיה כבדה מאוד", הוא אמר, "זה אחד הפרויקטים הגדולים שקודמו בישראל. יש שלוש חלופות - פרויקט תקציבי אם הממשלה תחליט לממן את הפרויקט מכיסה. אפשרות שנייה היא שיטת PPP (פרויקט המבוצע בשיתוף הממשלה והמגזר הפרטי, ע.כ). הדוגמאות לפרויקטים שבוצעו בשיטה זו בישראל, הם: כביש 6, כביש 431, הנתיב המהיר לתל אביב, מנהרות הכרמל הרכבת הקלה בירושלים. יש בשיטה זו יתרונות רבים, אבל גם חסרונות. למשל, כמה זמן לוקח לזכיין פרטי להגיע לסגירה פיננסית. כשרואים את הפרויקט הזה (הרכבת לאילת, ע.כ), אין ספק שלא יהיה יזם שיהיה מוכן לקחת על עצמו את סיכוני ההקמה. כך זה גם ברוב הפרויקטים המסילתיים בעולם. החלופה השלישית שניסינו לקדם במהלך השנה, היא באמצעות מדינה שיש לנו עמה קשר אסטרטגי. בשנה האחרונה פנינו, באמצעות משרד החוץ, לעשר מדינות שיש להן ניסיון בקידום פרויקטים גדולים. כתוצאה מהפנייה, הגיעו לישראל משלחות מקצועיות משלוש מדינות המובילות בעולם בפיתוח מסילות: סין, צרפת וספרד. הן לא רק ישבו בירושלים על מנת ללמוד על הפרויקט מבחינה תכנונית, אלא גם עשו סיור לאורך כל התוואי מבאר שבע לאילת בצורה מאוד מפורטת וקיבלו הסבר".

"הכדאיות לרכבת יורדת”


ראש העירייה לשעבר, רפי הוכמן, תהה האם הפרויקט המתוכנן הינו ישים. "מחיר נסיעה ברכבת מהירה באירופה למרחק 300 ק"מ, נע בין 80-100 אירו, שזה 400-500 שקלים לכיוון", אמר הוכמן, "מחיר ממוצע של טיסה לאילת, הוא 270 שקלים לכיוון, לפיכך הכדאיות לרכבת יורדת". מתשובתו של צ'רלי סולומון להוכמן, ניתן היה להבין כי המחירים לא יהיו נמוכים: "נצטרך להגיע למשהו מאוזן מבחינת מחירי הכרטיסים, בהשוואה בין רכבת לטיסות", ענה סולומון, "אם בודקים לא רק את זמן הטיסה עצמה, אלא גם את זמן ההמתנה בשדה לשני הכיוונים. בסופו של דבר, גם הרכבת וגם המטוס, מתוכננים להביא את המשתמש בתוך שעתיים-שעתיים וחצי. לפיכך, מחיר הכרטיס צריך להיות אחיד. שכל אחד יבחר אם הוא מעדיף להשתמש ברכבת או לטוס, עם כל המשתמע מכך".
“רכבת אמורה להגדיל את כמות המטענים לנמל אילת. אם ייצא לביצוע השער הדרומי, מדובר ב- 300 אלף מכולות לשנה", הוסיף והקשה הוכמן, אך לא קיבל תשובה מסולומון. "אם נעביר אלף מכולות ליממה, כפי שהצהירו אנשי הרכבת, ראש הממשלה ושרים שונים, יהיה צורך בעשר רכבות ליום לכיוון נמל אשדוד ועשר חזור. באותם ימים יפעלו 3-4 רכבות מהירות לאילת. חזור זה עוד 3 – 4. האם אפשר יהיה על אותם פסים לנהל את התנועה בבטיחות? אני לא בטוח שזה אפשרי ואפחד לנסוע ברכבת. לגבי מסוע, במידה והכוונה להעביר את המסוע מתחת האדמה, מתחת צומת יותם, מרכז התיירות, 'מול הים', מלון 'מרידיאן' ו 'דורטל סול', ותעשה עבודת חציבה שתגרום לנזק סביבתי בלתי הפיך, לדעתי העירייה חייבת להתנגד לכך. במידה ורוצים להגיע לנמל הקיים, שיגיעו דרך ציר הנפט בואך נחל הגרוף והישר לשער הדרומי של הנמל".

תמונת כתבה
מאיר יצחק הלוי: "בסין נפגשתי עם החברה הממשלתית לרכבות. הם ידעו את כל הפרטים"

תמונת כתבה
צארלי סולומון: "זה אחד הפרויקטים הגדולים שקודמו בישראל. אין ספק שלא יהיה יזם שיהיה מוכן לקחת על עצמו את סיכוני ההקמה"

תמונת כתבה
גל גרונר: "באזור הטרמינל יש בעיות ססמיות ולכן שומרים אופציה לתחנה במיקום צפוני"

צילם: עומר כרמון



חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש