פרסומת
דלג

הרוכלים מציגים: כך היתה צריכה להיראות הטיילת

מאת: עומר כרמון ● 14/3/2013 19:43 ● ערב ערב 2593
מטה המאבק של הרוכלים בטיילת, בראשות מאיר תורג'מן, יוצא בקמפיין חדש, המציג כיצד היה אמור להיראות החוף הצפוני, במידה והנהלת העירייה הנוכחית, היתה הולכת לפי התוכנית שהתווה ראש העירייה הקודם - גבי קדוש. העירייה: "חבל כי ב-15 שנות שהותם על הטיילת לא מצאו הרוכלים את הרצון הטוב לנסות אפילו במעט לשפר את מראה הדוכנים. לאחר פינוי הדוכנים מהטיילת, ייפתח מתחם רוכלים תיירותי חוקי, חדש ומסוגנן שיתאים לעיר תיירות מובילה כמו אילת". תורג'מן: "12 פעמים פנינו לראש העירייה וביקשנו ממנו להתיר להוריד לטיילת את הדוכנים שהונחו במגרש הגרוטאות, אולם לא קיבלנו תשובה"
הרוכלים מציגים: כך היתה צריכה להיראות הטיילתמטה המאבק של הרוכלים בטיילת, בראשות מאיר תורג'מן, יוצא בקמפיין חדש, המציג כיצד היה אמור להיראות החוף הצפוני, במידה והנהלת העירייה הנוכחית, היתה הולכת לפי התוכנית שהתווה ראש העירייה הקודם - גבי קדוש: טיילת מרווחת עם דוכנים מעוצבים ואחידים. כזכור, הדוכנים מונחים כבר תשע שנים במגרש הגרוטאות ולא הורדו לטיילת.

"חשוב לנו שתושבי העיר יידעו כי מי שביקש משר התיירות דאז, רחבעם זאבי, לקבל כסף לשיפוץ הטיילת, זה אנחנו. הטיילת באילת היתה אמורה להיראות כמו טיילות באירופה", אמר תורג'מן ל'ערב ערב', "12 פעמים פנינו לראש העירייה וביקשנו ממנו להתיר להוריד לטיילת את הדוכנים שהונחו במגרש הגרוטאות, אולם לא קיבלנו תשובה. אני מזכיר לכל מי ששכח, כי גבי קדוש פירסם מודעות בעיתונות הקוראות למי שרוצה בכך לרדת לטיילת ולפתוח דוכן. רק מעטים נענו להצעה".

"אין לבעלי הדוכנים מוטיבציה"


בעירייה טוענים, כי אם הרוכלים באמת רצו לשפר את מראה הטיילת, הם יכלו גם לדאוג לכך בעצמם לאורך השנים: "בית המשפט קבע לא אחת בערכאות שונות, כי הדוכנים בטיילת מהווים מפגע בטיחותי ותברואתי וכי הם נועדו לעשיית רווחים שלא כדין וכי הצבתם מהווה עבירה של השתלטות על שטח ציבורי וזהו לב העניין", נמסר מהעירייה, "הטיילת הינה שטח ציבורי שצריך להיות פתוח וחופשי לכלל תושבי אילת ולמבקרים בעיר. זכותם של תושבי אילת ליהנות מטיילת פתוחה כמו של תושבים בערים אחרות בישראל ובעולם. טענת הרוכלים, כי הדוכנים מהווים פגיעה אסתטית ומכערים את הטיילת הינה נכונה וכך קבע גם בית המשפט. חבל כי ב-15 שנות שהותם על הטיילת לא מצאו הרוכלים את הרצון הטוב לנסות אפילו במעט לשפר את מראן. בבדיקה שנערכה לאחרונה עולה, כי רק 50 אחוזים מבעלי הדוכנים מפעילים אותם בעצמם ו-10 אחוזים מהם אינם מתגוררים באילת (שניים מהם אף מתגוררים בחו"ל) וייתכן כי זו הסיבה לחוסר ההשקעה בדוכנים: כנראה שאין לבעלים מוטיבציה להשקיע בדוכן שהוא אינו מפעיל אותו בעצמו. בכל מקרה, אפילו אם מבנה הדוכנים היה זהה לזה של ארמונות מפוארים, הם עדיין היו מהווים עבירה על החוק ופוגעים בזכותם של תושבי אילת ליהנות מטיילת פתוחה. לאחר פינוי הדוכנים מהטיילת, ייפתח מתחם רוכלים תיירותי חוקי, חדש ומסוגנן שיתאים לעיר תיירות מובילה כמו אילת. המתחם החדש ייתן תנופה לעיר ויציב אותה בקו אחד עם ערי תיירות מובילות אחרות בעולם".

"גבי קדוש – סליחה"


במסגרת מאמצי הרוכלים להציג לציבור את הטיילת, כפי שלטענתם, היתה אמורה להיראות, הם הכינו הדמיה, שלדברי תורג'מן, מדויקת להפליא ומציגה את מה שהפסידה אילת. "בהדמיה רואים בברור שיש בטיילת מקום ללא פחות ממאתיים רוכלים. זה צריך להיות מפעל גדול שמקיים את כל מי שהתפרנס מכך וגם להכניס כסף לקופת העירייה. וזה החזון שלנו במישור הפוליטי, למצוא נוסחה שתקיים עוד מאתיים משפחות לפחות וליצור, לאחר הבחירות, פיתרון לטיילת גדולה, אסתטית ומכובדת יותר".

במקביל, ביקשו הרוכלים להתנצל פומבית בפני ראש העירייה הקודם, גבי קדוש. בנוסח ההתנצלות שהעבירו ל'ערב ערב', הם כותבים: "אנחנו, רוכלי הטיילת של אילת, מתנצלים בפני כבוד ראש העירייה לשעבר, מר גבי קדוש. אנחנו מבקשים ממך סליחה על כך שנבצר ממך להגשים את חזונך לטיילת יפיפייה, מסודרת ומזמינה. אנחנו מצטערים שלא נלחמנו בשבילך, על זה שלא תמכנו בך ללא תנאי. אנחנו מתנצלים על כך שהטלנו את כל עול הדאגה לפרנסת תושבי אילת על כתפיך בלבד ולא עזרנו לך מספיק בכדי שתביא את התהליך שהתחלת עד הסוף. אנחנו מורידים את ראשינו בצער ומודים -– טעינו, גבי. הינו צריכים להמשיך את חלומך ואת חזונך. הינו צריכים להלחם על החלום הזה של כולנו, החלום שבו כל תושב אילת יוכל להתפרנס בעיר שלו בכבוד. אתה הותרת מורשת של אכפתיות. ירושה שהיתה צריכה להיות האטרקציה העצמאית הגדולה בעיר. החזון שלך הוא אור מול עינינו במאבקינו לצדק ולהמשך הקיום שלנו. אנחנו מקווים לזכות בסליחתך ואנחנו גם יודעים שאתה תמחול לנו. כי אתה אדם עם לב. אדם שאוהב את אילת ואת תושביה ללא תנאים. עד היום".

הדוכנים יתפנו ב-25.11.13


בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, סוכם השבוע בין נציגי הרוכלים: עורכי הדין יעקב ויינרוט, עמית חדד ויגיל טבצ'ניק, לבין נציג המדינה - עו"ד שגב פלץ, כי לאור החלטת בית המשפט העליון להתיר לרוכלים להמשיך בעבודתם עד ה-25 בנובמבר, תוותר המדינה על דרישתה לסגור את הדוכנים קודם לכן. הרוכלים הודיעו לבית המשפט כי הם מסכימים לכך שמי שיישאר בטיילת לאחר תאריך זה, יסולק מהטיילת ודוכנו ייהרס. בית המשפט נעתר לבקשת הרוכלים להשיב לכל אחד מהם 2,500 שקלים שהופקדו בקופת בית המשפט כערובה לכך שיקיימו את הצווים הנוגעים לעניינם. הרוכלים קיבלו החלטה זו, בקורת רוח רבה.

תמונת כתבה
הרוכלים ליד הדוכנים חסרי השימוש

צילם: יהודה בן יתחחדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש