פרסומת
דלג

הנאשם בשוד ב'קאזה דו ברזיל': אני זקוק לטיפול פסיכולוגי

מאת: עומר כרמון ● 30/5/2013 10:36 ● ערב ערב 2604
בית המשפט העליון דחה את בקשתו של הלל טראוב להשתחרר למעצר בית בפיקוחו של אחיו, כדי שיוכל לעבור טיפול פסיכולוגי. טראוב טען כי פעל במהלך השוד ככל הניתן לשם מיתון הסיטואציה: ריסן את אחיו בעת שתקף את המלצר, פרק את הנשק לשם הוצאת התחמושת בטרם העלייה למונית וזרק הנשקים מחלון המונית. השופט לא קיבל את הטענה: "אין לראות במשיב כמי שאך 'נקלע' לסיטואציה וכל פועלו במהלכה היה בניסיון 'למזער נזקים'"
הנאשם בשוד ב'קאזה דו ברזיל': אני זקוק לטיפול פסיכולוגישופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, דחה השבוע את בקשתו של הלל טראוב, הנאשם בשוד במסעדת 'קאזה דה ברזיל', להשתחרר למעצר בית, כדי שיוכל לזכות בטיפול פסיכולוגי. השופט לא התעלם מעברו הנקי של טראוב, שירותו הצבאי, החרטה שהביע ומצבו המשפחתי הקשה, אולם קבע כי העבירות בהם הוא נאשם, מעידות כי אין לו מורא בפני החוק ורמת המסוכנות הנשקפת ממנו היא ברף הגבוה ביותר. השופט ביקש משירות בתי הסוהר לבחון האם יוכל טראוב לעבור טיפול פסיכולוגי בין כתלי מתקן המעצר.

כזכור, על פי כתב האישום, הלל ואחיו המנוח יונתן, נכנסו בחודש יולי בשנה שעברה למסעדה כשהם חמושים באקדח וסכין. הלל טראוב אחז באקדח ויונתן - בסכין. הלל היה זה שכיוון את האקדח לראשו של אחראי המשמרת והורה לו להוביל אותו לקופת המסעדה ולכספת. הוא זה שירה באוויר בפתח המסעדה, פתח את דלת ניידת המשטרה, הצמיד אקדח לראשו של קצין המשטרה תוך הוא מאיים לירות בו ובשוטרת ונטל ממנו את אקדחו האישי. הלל טראוב הוא זה שכיוון אקדח לראשו של נהג המונית החטוף ונכנע רק לאחר שאחיו נורה בידי השוטרים.

יתום מאב ובן לאם נכה


תסקיר שירות המבחן שהוכן עבור בית המשפט הצביע על נסיבות אישיות קשות של הלל טראוב: יתום מאב ובן לאם שעברה תאונת דרכים קשה שהותירה אותה משותקת חלקית. בתסקיר צוין הקושי הרגשי שחווה הלל, הנובע ממות אחיו לנגד עיניו ומהנסיבות שהובילו למעצרו. שירות המבחן התרשם כי לאורך חייו שאף הלל לנהל אורח חיים נורמטיבי, אולם בנקודות שונות גילה חוסר יציבות.

הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו של טראוב עד תום ההליכים המשפטיים. לגרסתה, מדובר במי שביצע שוד חמור ביותר באיומי אקדח, באלימות ובתעוזה, השתלט על שוטרים ונטל את נשקם האישי, חטף נהג מונית ונוסעת תמימה באיומי אקדחים, ביצע מרדף פראי ברחובות העיר ופתח באש על ניידות משטרה שניסו לעצור אותו ואת אחיו המנוח.

מנגד ביקש הלל טראוב להתחשב בנסיבותיו האישיות. לטענתו, פעל במהלך האירוע ככל הניתן לשם מיתון הסיטואציה: ריסן את אחיו בעת שתקף את המלצר, פרק את הנשק לשם הוצאת התחמושת בטרם העלייה למונית, זרק הנשקים מחלון המונית ועוד. הוא מכחיש חלק מהמעשים המיוחסים לו, ובהם הצמדת האקדח לראשו של הקצין ואיומים עליו ועל השוטרת, אך אינו מכחיש שירה באוויר לאחר שהניידת הגיעה למקום האירוע. הלל טוען כי חלקו באירוע היה משני בלבד ונטל חלק באירוע בהשפעת אחיו, שהיה עבריין מורשע, וכי אחיו הוא שיזם וקידם את ביצוע העבירות. הוא תיאר את הקושי הכרוך בשהותו במעצר וטען כי הוא זקוק לטיפול פסיכולוגי וכי נכון להיום הוא אינו יכול לקבל טיפול זה במסגרת מעצרו. הוא ביקש להשתחרר למעצר בית בפיקוחו של אחיו, רווק כבן 27, שהינו רס"ן בצה"ל וסטודנט למשפטים ולמינהל עסקים, אשר הביע את נכונות והסכמתו לשמש כמפקח עבור אחיו ואף ציין כי מפקדיו אישרו לו ליטול חופשה לכל פרק זמן שיידרש לצורך זה.

"חריגים ובולטים בחומרתם"


השופט דנציגר החליט שלא לשחרר את טראוב ממעצר. "קשה לחלוק על כך כי המסוכנות הנשקפת ממנו, ואשר מקימה בעניינו את עילת המעצר, הינה ברף הגבוה, בשים לב לטיב העבירות המיוחסות לו ולנסיבות ביצוען. הלל טען לפני כי הוא נטל חלק משני בביצוע העבירות המיוחסות לו ואף ניסה למתן את אחיו במהלך האירוע ולמזער את הפגיעה באזרחים חפים מפשע ובשוטרים שנקלעו לאירוע. עם כל הכבוד, טענות אלה אינן יכולות לסייע לו. כאמור הלל אינו חולק על עצם מעורבותו בביצוע העבירות המיוחסות לו ועל קיומן של ראיות לכאורה להוכחתן. אף אם נקבל את טענותיו כנכונות, ואיני מביע בעניין זה כל עמדה לכאן או לכאן, התמונה המצטיירת היא עודנה של נטילת חלק פעיל ומשמעותי בביצוע העבירות, אשר כולל בין היתר ביצוע של שוד מזוין שתוכנן היטב מבעוד מועד, השתלטות על ניידת משטרה תוך איומים בנשק חם, חטיפה של מונית על הנוסעת שבה, הימלטות פרועה ברחבי העיר במהלכה בוצע ירי לעבר כוחות המשטרה. האירועים מושא כתב האישום חריגים ובולטים בחומרתם ובמידת הסכנה הנשקפת מהם לעוברי אורח ומעידים כי נשקפת ממנו מסוכנות רבה וכי אין לו כל מורא מפני החוק. בנסיבות אלה, אין לראות במשיב כמי שאך 'נקלע' לסיטואציה וכל פועלו במהלכה היה בניסיון 'למזער נזקים' כפי שניסה לטעון בא כוחו".

חדשות אילת