פרסומת
דלג

הכי אסתטי – דק סינטטי

מאת: אסטר שטרית ● 14/8/2013 08:44 ● ערב ערב 2615
אם עד לא מזמן העץ הטבעי שלט בחצרות וסביב הבריכה, הרי שטרנד חדש כובש את הרחבות החיצוניות- דק סינטטי. עמיד למים, דוהה פחות, חוסך טיפול, אבל באותה נשימה גם יקר יותר
הכי אסתטי – דק סינטטי

במשך שנים היה העץ השליט הבלעדי של הכיסוי הטבעי משהו של החצרות. דקים עשויי עץ אורן, דקים עשויי איפאה, השתלבו היטב בסביבת החצר והעניקו לה מראה טבעי ומיוחד. צבעי העץ יכולים לשנות גוון על פי הצורך ולהיות בהירים או כהים, אך עדיין כל אלו בכפוף לצבעי העץ הקיימים בשוק.
לאחרונה נדמה כי טרנד חדש כובש את החצרות- הדק הסינטטי. מאפשר לקשט את החצר ולשמור על הסביבה בו זמנית.

תמונת כתבה


מי אמר סינטטי?


דק סינטטי הוא דק המיוצר משילוב של חומר פלסטי פולימר ושבבי עץ. דק זה מיוצר בטכנולוגיה חדישה אשר מקנה לו עמידות גבוהה מפני נזקי מזג האוויר, עמיד למים, אינו דורש אחזקה ואינו מתנפח או נרקב. למרות שמוצר זה הוא יחסית חדש (5-7 שנים), רוב החברות המייצרות אותו, מעניקות ללקוח הרוכש אחריות של 25 שנה על עמידות המוצר, מפני שבר, שחיקה ודהייה. יש לציין כי רוב החברות המוכרות דק סינטטי, מייבאות אותו מארצות הברית, מאירופה או מסין. יתרון בולט וחשוב בשימוש בדק סינטטי הוא היתרון האקולוגי. בעוד שדקים טבעיים כרוכים בכריתת עצים ומצריכים ניקוי ושימון תקופתי בחומרים שאינם תורמים לאיכות הסביבה, הרי שדק סינטטי מצריך הרבה פחות מאמץ ומאפשר לקבל מראה אסתטי ויפה לגינה מבלי לפגוע בסביבה.

התקנה מקצועית של דק סינטטי יכולה לנוע בין 150 – 300 ש"ח למ"ר, כאשר המחיר תלוי בכמה מורכבת ההתקנה, ברגים נסתרים או גלויים, האם שטח הדק גדול או קטן ומה רמת הגימור הנדרשת. לסיכום החשבון, עלות מ"ר דק סינטטי יכולה לנוע בין 480 ש"ח ל – 700 ₪.

יתרונות וחסרונות


לדק הסינטטי יתרונות רבים מלבד השמירה על איכות הסביבה. דק סינטטי מיוצר בטכנולוגיה ירוקה וידידותית, ולרוב מורכב מ-50 אחוז שבבי עץ משימושים חוזרים, 40 אחוז פלסטיק ומעשרה אחוזים נוספים של תוספים המשווים לדקים מראה איכותי וחזק. לדק הסינטטי ישנה גם עמידות ואיכות. הטכנולוגיה הרבה שהושקעה בדקים הסינטטיים הביאה אותם לדרגת שלמות במידת החוזק והעמידות שלהם. עקב כך, הם אינם מושפעים מנזקי מזג אוויר ומפגיעת חרקים. יתרון נוסף לדק זה הוא המראה האחיד. היות ודק סינטטי מיוצר במפעל ואינו נלקח מהטבע, הדקים בעלי מראה אחיד וישר, ואף מכילים תוספי הגנה מפני קרינת UV אשר מונעים את דהייתם בשמש. התקנתם פשוטה, כאשר התקנת הברגים הסמויים מונעת סכנת פציעה. אם לא די בכל אלו, דק סינטטי דורש תחזוקה מינימלית בשונה מעץ רגיל, הזקוק לצביעה ושימור כל חצי שנה עד שנה. דק סינטטי שומר על המראה שלו במשך 25 שנים. אם אתם חוששים מניקיון הדק, אל דאגה. ניקיון הדק נעשה באופן פשוט עם מים וסבון כמו ברצפה רגילה, ובמידת הצורך, ניתן להחליף דק פגום מבלי שהדבר יורגש כלל. יתרונות נוספים ובולטים של דק סינטטי הוא המגוון והצבעים בהם ניתן להזמין אותו, מה שמאפשר ללקוח לעצב באופן חופשי את ביתו. ניתן להתקין דקים סינטטיים בכל מקום, החל ממשקופים, פרגולות, שולחנות, גדרות וכמובן ריצוף.

על אף היתרונות הרבים, כמו בכל דבר אחר, דק סינטטי מחזיק בלא מעט חסרונות:
חסרונו הבולט של דק סינטטי הוא המחיר הגבוה. מחירו של הדק הסינטטי עולה ככל שהדק עשיר יותר בחומרים פלסטיים ופחות בשבבי עץ. עם זאת, יש לציין כי המחיר מצטמצם כאשר מבצעים התקנה עצמאית של הדק. בכל מקרה חשוב לזכור כי מדובר בהשקעה חד פעמית, כאשר ההוצאות העתידיות הן מינימאליות בהשוואה לדקים מסוגים אחרים. חסרון נוסף הוא חוסר הטבעיות. למקרות שדק סינטטי משדר אלגנטיות ואיכותיות, אין לו את אופיו הייחודי של עץ טבעי, ויש שיעידו כי למרות הטקסטורות המגוונות שהיצרנים מטביעים על לוחות הפלסטיק, אי אפשר להתבלבל ולחשוב שזה באמת דק מעץ טבעי. מעבר לכל אלו, חיסרון נוסף הבולט בדק הסינטטי הוא התחממותו בשמש גבוהה. בעקבות שימוש בחומר פולימרי, הדק סופג אליו את קרני השמש, מה שגורם לאי נעימות במגע עור חשוף על הדק. בבחירת דק אצל היצרנים השונים יש להתייחס לפרמטר החמימות ולקחת זאת בחשבון.

תמונת כתבה


התקנת דק סינטטי - עשו זאת בעצמכם / חברת 'אקולוג' מייעצת


כל דק סינטטי, ביחד עם אביזריו הנלווים, ניתן להתקין באופן עצמאי. כל שדרוש הוא מעט חוש טכני והרבה סבלנות. אם תעקבו אחרי שלבי העבודה הנדרשים, ותבצעו אותם בזהירות, תוכלו ליצור פינת חמד חדשה בבית או בגינה שלכם.

הכלים הנדרשים:
פטיש, מקדחה, מברגה, פלס, מסור עגול לחיתוך, סרט מדידה, נייר שיוף (נייר זכוכית), גיר לסימון, דבק סופר-גלו, ברגים ומסמרים.

הערות חשובות:
•יש להשתמש אך ורק בברגים ומסמרים מאיכות טובה בכדי שלא תיווצר חלודה.
•מומלץ להרכיב את הדקים באביב או בסתיו, אז מזג האוויר לא ישפיע על התקנתם.
•יש לתכנן את ההרכבה לפני הביצוע.
•לפני ההרכבה יש להניח על שטח נקי את כלי העבודה יחד עם הדקים ואביזרי ההרכבה.

התקנת דק סינטטי - שלבי עבודה:
1.יש להניח את קרשי הבסיס במרחק 30-50 ס"מ זה מזה, לפי הצורך. אם אתם מעוניינים להתקין דקים באלכסון, מומלץ שהרווחים יהיו קטנים.
2.יש להניח את הדקים על הקרשים כך שלצדי הדקים יהיה רווח של כ-2/3 (כ-65 מ"מ) סנטימטר. בין סוף של דק סינטטי אחד לתחילתו של דק שני יהיה רווח של 1/3 סנטימטר (כ-33 מ"מ). הרווחים נועדו כדי לאפשר זרימת מים דרך החריצים. אין לגעת בשלב זה בדקים אשר מציצים מן הקצה.
3.כל אחד מהדקים יש לחזק באמצעות שני ברגים כך שיחברו את הדקים לקרשים הבסיסיים. יש להבריג כל אחד מהברגים במרחק 1.25 ס"מ מצידי הדק.
4.כדי לדאוג שהברגים לא יראו, יש להבריג אותם לעומק ולהשתמש בפטיש כדי לסיים את הנעיצה. כמו כן, יש לדאוג כי חלק מהדק יכסה את הברגים.
5.בסיום ההברגה, יש לסמן בגיר לבן את גבול השטח הרצוי ולחתוך באמצעות מסור את חלקי הדקים המיותרים. יש להדביק או לנעוץ את מכסה הצד בקצוות הדקים המופנים כלפי חוץ, כך שיתקבל מראה שלם ואסתטי. מומלץ ללטש את נקודת המפגש ולהדק עם מכסה הצד.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש