פרסומת
דלג

"מועמדים למועצה קנו את מקומם בכסף"

מאת: עומר כרמון ● 14/8/2013 17:17 ● ערב ערב 2615
מאות מתושבי העיר צפו השבוע בדיון שיזמה סיעת 'אילת אחרת' בהשתתפות מועמדים לראשות העירייה ולמועצה. יו"ר 'אילת אחרת', יהונתן ארוך, גרם לסערה כשטען שכמעט כל הסיעות מוכרות בכסף מקומות ברשימה. יו"ר סיעת 'יש עתיד באילת', אורי אסרף: "לייצר קואליציה בעיר אילת זה נורא קל. כי יש הרבה כסף בקופה, ותפקידים שווים הרבה כסף. ראינו את זה במועצה האחרונה"
''מועמדים למועצה קנו את מקומם בכסף''סערה פרצה השבוע בדיון פומבי שיזמה סיעת 'אילת אחרת' בהשתתפות מועמדים לראשות העירייה ולמועצת העיר. יו"ר 'אילת אחרת', יהונתן ארוך, הלהיט את הרוחות, כשטען שכמעט כל הסיעות מוכרות בכסף מקומות ברשימה. "יש שתי שיטות לרוץ לפוליטיקה: שיטת 'הטייקון': לסגור עסקה עם קבלן שנותן כסף, וכשאתה יושב על הכסא ורוצה לשרת את התושבים, שמים לך יד ואומרים: 'עצור אתה חייב'. השיטה השנייה היא לקנות קולות: רוצה להיות מספר שתיים שלי? שלם 50 אלף. רוצה להיות מספר שלוש? שלם 40 אלף. את זה כולם עושים – זה לא מקובל".

דבריו של ארוך גררו מחאות רמות מצדם של שאר משתתפי הפאנל. בעקבות המחאות, תיקן ארוך את דבריו ואמר: "לא כולם עושים את זה. כמעט כולם". יו"ר סיעת 'יש עתיד באילת', אורי אסרף, הגיב לדברים ואמר: "להבדיל משיטת הכסף שיהונתן הציג, רוב האנשים שמגיעים לפוליטיקה, בתוך לבם רוצים לשנות. מצד שני, לייצר קואליציה בעיר אילת זה נורא קל. כי כמו שיהונתן אמר, יש הרבה כסף בקופה ותפקידים שווים הרבה כסף. ראינו את זה במועצה האחרונה".

מי לא הגיע?


את הדיון, אליו הגיעו מאות מתושבי העיר, פתח ארוך כשאמר: "מדובר בדיון הראשון מסוג זה באילת ב-25 השנים האחרונות. מפגש כזה אמור היה להיות יוזמה של עירייה. אבל זה לא קרה ויזמנו אותו בעצמנו. פרסמנו אותו בכספנו, שילמנו על המקום הזה מכספנו". הוא מתח ביקורת על המועמדים לראשות העירייה ונציגי הסיעות שלא נענו להזמנה ולא הגיעו: המועמדים לראשות העירייה- מאיר יצחק הלוי, דובי כהן ולימור להב, ונציגי 'ים', י.ח.ד ו'אילת ביתנו בתנופה'.

מי שכן הגיע והשתתף: המועמדים לראשות העירייה - אהרון חי וסיימון בן דוד. סטס דינקין וטל ליזרוביץ' מ'יחוד אילת', רוברט סיבוני מהליכוד, אורי אסרף, מ'יש עתיד באילת', אריה פבר מ'אור לאילת' והרב דוד שנה מ'הבית היהודי'.

"לחייב מעסיקים לגייס ישראלים"


בדיון התבקשו המועמדים להציג את עיקרי משנתם. עו"ד טל ליזרוביץ', המועמד למועצת העיר מטעם סיעת 'יחוד אילת', אמר: "כדי שהעיר תשגשג, היא זקוקה לפיתרון בשני נושאים קריטיים: עצירת מסתננים והדיור. יש כאן אלפי מסתננים שהחליפו את העובדים שחיו כאן ופיזרו את הכסף. במקומם קיבלנו אנשים שחוסכים כל שקל כדי לשלוח לחו"ל. זה מורגש בחנויות, בשדרות התמרים, במרכז התיירות. צריכה להיות חקיקה שמקומות עבודה יהיו מחויבים להעסיק אחוז מסוים של ישראלים. כך נקבל חזרה את העובדים הישראלים. לגבי הדיור, תושבי אילת מתחרים היום על כל דירה עם משקיעים מחו"ל. זה מצב בלתי אפשרי. צריך לבנות כאן דירות במסגרת פרויקטים מסוג 'דיור למשתכן', במחיר של 500 אלף שקלים".

יו"ר סיעת 'אילת אחרת', יהונתן ארוך, פירט: "חינוך וכלכלה הולכים ביחד, והם הנושאים המרכזיים שנעסוק בהם. רוב הסיעות טוענות שצריך להעלות את תקציב החינוך, אלא שב'ערב ערב' האחרון נכתב שהעירייה נדרשת דווקא להוריד את תקציב החינוך כדי שתוכל לקבל עוד הלוואות. אנחנו מסכימים שצריך ואפשר להוריד את תקציב החינוך ועדיין להגיע לתוצאות טובות יותר מהיום בעזרת התייעלות ופיתוח פרויקטים במסגרת הקיים. לדעתנו, צריך לפתח פרויקטים כמו הלגונה, שמתעכב כבר עשרות שנים ויכול להביא לאילת 2,000 מקומות עבודה נוספים".

"לכוון את מכרזי העירייה"


אריה פבר מסיעת 'אור לאילת' אמר: "כולנו משרתי משרתים של התיירות. בואו נשנה 'פאזה' ונביא תעסוקה נוספת. צריכה להיות העדפה של משק סגור. להתחיל לכוון את מכרזי העירייה, כדי שבתי המלון יתנו העדפה לעסקים בעיר. גם במכרזים גדולים, אפשר לחייב את הגורמים המשתתפים במכרז להשתמש בעסקים הקיימים באילת על מנת לשפר פה את התעסוקה. הבעיה המרכזית באילת לא איכות המורים היא, אלא מחסור במורים. כדי להביא מורה לאילת, מושקעים עשרות אלפי שקלים. בואו נסתכל קדימה, בואו נזהה היום את בוגרי י"ב, את אלה שמתאימים לדעת המערכת לחינוך ונגיד להם: 'בואו תלמדו על חשבוננו. כך נרוויח גם תעסוקה לבן אילת וגם ניתן חינוך".

את ההצגה גנב בסופו של דבר תושב אילת הוותיק, מנחם הופן. הוא פנה לקהל ונשא נאום ארוך ונרגש נגד ראש העירייה: "הכל תלוי רק בכם, שביום הבחירות תצאו להצביע", הוא אמר, "אם לא, תקבלו לעוד חמש שנים את כל הקומבינות".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש