פרסומת
דלג

דובי כהן מגיב: "חשבתי שהחוק יגבר על תאוות הבחירות של יצחק הלוי"

מאת: עומר כרמון ● 16/8/2013 22:15 ● ערב ערב 2615
גורמים המקורבים לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: "כרבע משטח דירתו של דובי כהן נבנה ללא היתר, והדבר מוכיח כי אינו ראוי לשמש כמועמד לראשות עירייה". כהן בראיון בלעדי ל'ערב ערב': "שלחתי מכתב למאיר יצחק הלוי שבו כתבתי: "אני מפסיק לסמוך עליך. ולכן אני מבקש ממך להעביר את החומר לוועדה המחוזית". יועץ התקשורת של כהן: "מעכשיו, מערכת הבחירות הולכת לכיוון שונה. היא תהיה ממוקדת אישית, במאיר יצחק הלוי ובאנשים הנהנים כלכלית מהעובדה שהוא ראש העירייה"
דובי כהן מגיב: ''חשבתי שהחוק יגבר על תאוות הבחירות של יצחק הלוי''

בראיון ראשון מאז הודלפה לתקשורת בקשתו של המועמד לראשות העירייה, דובי כהן, להסדיר את חריגות הבנייה בדירתו, הוא אומר ל'ערב ערב': "אני מבין שמאיר יצחק הלוי ויהודה מורדי צוהלים ושמחים. אני מציע להם לחכות ולראות מי יצחק אחרון".

"אינו ראוי לשמש כמועמד"


האשמות קשות הועלו השבוע כנגד כהן. ממסמכים שהגישה רעייתו, רונית, לרשות הרישוי בעירייה בחודש נובמבר בשנה שעבר, עולה, כי במשך שנים התגוררו בני הזוג וילדיהם בדירה שהורחבה ללא היתר ומבלי שמשפחת כהן שילמה ארנונה על תוספות הבנייה הבלתי חוקיות.

גורמים המקורבים לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, אמרו השבוע, כי משפחת כהן הגדילה את סלון ביתה מבלי שקיבלה לכך אישור כחוק, הציבה שתי פרגולות בלתי חוקיות, מחסן חסר רישוי וחדר מכונות בלתי חוקי. הם מסבירים כי כרבע משטח דירתו של דובי כהן נבנה ללא היתר, והדבר מוכיח כי כהן אינו ראוי לשמש כראש עירייה. לטענתם, בעשר השנים האחרונות, לא שילם כהן ארנונה בסך 16,710 שקלים לפני ריבית והצמדה, אותה היה משלם אם היה מדווח על גודל דירתו האמיתי.

ממסמכים שהועברו לתקשורת עולה, כי ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, פנה בחודש שעבר ליועצת המשפטית של העירייה, עו"ד דפנה ישראלי וביקש את חוות דעתה בנושא: "מהות הבקשה היא הכשרת חריגות בנייה בוטות. מאחר שגברת כהן היא רעייתו של מועמד לראשות העירייה, חשבתי שיהיה נכון שלא אני אהיה האיש המקבל החלטה בבקשה רגישה זו. לאור האמור, אודה לחוות דעתך המקצועית". במכתב שני הוסיף: "בשיחתנו הטלפונית הבהרת לי שמשום רגישותו של הנושא שבנדון, תיק החקירה יועבר לקבלת חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה. להבנתי, פעולה נכונה זו מבטיחה שהנושא יטופל בהגינות וכנדרש וללא שיקולים זרים", כתב הלוי במכתב נוסף אל היועצת המשפטית.

כזכור, חריגות בנייה שהתגלו לאחרונה אצל ראשי רשויות או מועמדים לראשות, הביאו להגשת כתבי אישום או להשעייתם מהמרוץ. כך לדוגמה, כתב אישום הוגש נגד ראש עיריית נשר ורעייתו, אשר השתמשו מזה שנים בתוספות אשר נבנו בלא היתר, ובכללן יחידת דיור נפרדת לבתם, חדר מגורים, פינת אוכל, מטבח נוסף ומחסנים. סגן ראש עיריית עפולה, ראובן יוקלר, השעה עצמו מתפקידו לאחר שהתברר כי במתחם המסחרי בבעלותו, בוצעה לכאורה תוספת בנייה חריגה משמעותית מבלי שקיבלה היתר בנייה כחוק. גם מועמדותם של נושאי משרה בוטלה עקב עבירות בנייה: מינויו של האלוף יואב גלנט לראשות המטה הכללי, בוטלה לאחר שבביתו התגלו חריגות בנייה גדולות. באילת הסיר אינג' מישל לוי את מועמדותו לתפקיד מהנדס העיר, לאחר שבביתו התגלו חריגות בנייה: פרגולה שנבנתה ללא רישיון, גדר ומתקן חניה לקטנוע. לוי אמר לנו השבוע כי לפני מספר ימים אמר לראש העירייה, כי כשם שפנה אליו אז ואמר לו כי אינו ראוי לשמש כמהנדס עיר בשל חריגות הבנייה, כך הוא מצפה כעת מדובי כהן, כי במידה והטענות נגדו נכונות, יסיר את מועמדותו לראשות העירייה.

"חדירה בוטה לצנעת הפרט"


את כהן פגשנו ביום שני בערב במקום שנמצא במוקד תשומת הלב הציבורית. וכמו בעין סערה אמיתי, שום דבר בבית השקט לא רמז על הסופה המתחוללת סביב. כהן היה שליו ומחויך, בטוח לחלוטין בצדקת דרכו. שעות אחדות קודם לכן הגיעו לדירה פקחי עירייה, כדי לערוך מדידות וצילומים נוספים. "עובדי העירייה הם לא האויבים שלי", אמר כהן, "מישהו שלח אותם והם לא אשמים בזה. הייתי מוכן לצלם עבורם ולחסוך להם את המאמץ, בתנאי שלא יעבירו לאמצעי התקשורת כמו שמאיר יצחק הלוי עשה".

האם תוגש תלונה על ההדלפה לתקשורת?
"זאת חדירה בוטה לצנעת הפרט. מכתבים של מאיר יצחק הלוי ליועץ המשפטי לממשלה, הגיעו לכלי התקשורת לפני שהגיעו ליועץ המשפטי עצמו. מדובר במסמכים הקשורים אלי, שאני לא קיבלתי. כשהבנתי שזה מה שקורה: שלחתי מכתב למאיר יצחק הלוי שבו כתבתי: 'סמכתי עליך, לא בתור ראש עירייה, אלא כיו"ר ועדה סטטוטורית, אני מפסיק לסמוך עליך. ולכן אני מבקש ממך להעביר את החומר לוועדה המחוזית כדי שתחליט בעניין. מאיר יצחק הלוי וממלא המקום שלו, יהודה מורדי, לא ילמדו אותי מה זו שקיפות. תמיד עבדתי לפי החוק ואנהג לפי הוראות החוק. אני מבין שהם צוהלים ושמחים. אני מציע להם לחכות ולראות מי יצחק אחרון'".

"כשרכשנו את הדירה – כבר הייתי אשתו"


רעייתו של דובי כהן, רונית, גם היא רגועה וחדורת ביטחון, עברה לשנייה בסלון הבית כדי לקחת את מפתחות הרכב. היא סיפרה שהדירה המשפחתית, שהפכה לדבר הכי לוהט במערכת הבחירות הנוכחית, נבנתה בשנות החמישים של המאה הקודמת, ובה התגורר בעבר הפסיכיאטר פרופ' שטרן. "קנינו את הבית בשנת 1992 - כשהתאומות שלנו היו בנות 3.5", היא נזכרת, "שמעתי השבוע טענה: 'מדוע רונית כהן ולא דובי הגישה את הבקשה?' אנשים שכחו שכשקנינו את הבית, כבר הייתי אשתו. הדירה לא שלי?".

דובי כהן הציג את תוכנית הדירה משנת 1978. "את זה הם לא הדליפו לתקשורת, מכיוון שכבר אז מופיעים בתוכנית מחסן ושתי פרגולות, וכך גם קיבלנו את הדירה", הוא אומר, "את תהליך הרישוי התחלתי כבר בשנת 2000, לפני 13 שנה. היה לי ברור שבקשתי היא במסגרת זכויות הבנייה במגרש. הכל היה שקוף, לא הסתרתי שום דבר. לצערי, וכאן טעיתי, לא זכרתי לקדם את הנושא, והתהליך לא הושלם. בספטמבר בשנה שעברה הבנתי את טעותי ורציתי לסיים את העניין. לקחתי מהנדס והגשתי תוכנית מדידה. התוכנית הוגשה באוקטובר. אחרי חצי שנה שלחו לנו הערות. הכנו תוכנית מתוקנת חדשה, ומאז לא שמענו על עמדת העירייה בנושא, אלא רק על חומרים שהודלפו לתקשורת. אני מבקש לדעת מתי התקיימה ישיבת רשות הרישוי שהחלטה שלה התפרסמה בתקשורת. מדוע ההחלטה לא נשלחה אלי בדואר, כפי שמתחייב בחוק? מדוע לא פנו אלי ויידעו אותי? מה שקרה הוא מאוד פשוט: מאיר יצחק הלוי חצה את הקו האדום והפך את פקחי העירייה לכלי משחק בקמפיין הפוליטי שלו". בדף הפייסבוק שלו, כתב השבוע כהן בהתייחס לפרשה: "השינוי האחרון שנערך בנכס היה לפני כ-10 שנים". בתקופה זו שימש כהן כחבר מועצה בין השנים 1998-2003.

אתה לא חושש שיוגש נגדך כתב אישום?
"לא היה מקרה שבו תושב הגיש ביוזמתו בקשה להיתרים, והגיע למשפט".

אתה משלם כיום ארנונה על 153 מ"ר, אולם בסביבתו של מאיר יצחק הלוי טוענים שגודל הדירה בפועל הוא 203 מ"ר.
"זה לא נכון. כשהבאתי מודד והגשתי את הניירות לעירייה כבר בשנת 2000, נכתב שגודל הדירה הוא 174 מ"ר. אז מהיכן הם שאבו את המספרים האלה? הייתי נאיבי וחשבתי שהחוק יגבר על תאוות הבחירות של מאיר יצחק הלוי, אבל טעיתי. הייתי צריך כבר בהתחלה להעביר את הנושא למחלקת פיקוח של הוועדה המחוזית ולהסביר להם שאי אפשר להפקיד את הדבר בידיהם של מאיר יצחק הלוי ויהודה מורדי".

בתוכנית שהגשת בחודש מאי השנה, היו מסומנים המחסן ושתי הפרגולות להריסה, מכיוון שלא תאמו את התוכנית התקפה למגרש. מדוע לא הרסת אותם כבר אז?
"מכיוון שרציתי לפעול בהתאם לחוק".

בסביבתו של מאיר יצחק הלוי בטוחים שאתה מחוסל פוליטית. מדברים עליך בלשון עבר.
"אני מציע להם לא למהר, לא לשמוח לאיד. הייתי שקוף תמיד. אני זה שפנה לעירייה. אין ספק שהרבה מאוד אנשים נמצאים במקום שלי מול הרשויות, מול מחלקת הנדסה. אני מקבל המון אמפתיה מאנשים".

התקפה אישית נגד מאיר יצחק הלוי ומקורביו


יועץ התקשורת של דובי כהן, רונן צור, היה השבוע נחרץ ביותר כשדיבר על ההאשמות כנגד דובי כהן. הוא לא השאיר כל מקום לספק, כי תגובתו של כהן צפויה להיות חזקה וכואבת למאיר יצחק הלוי ומקורביו. "הצפי היה שברגע שמאיר יצחק הלוי יזהה את השינוי באווירה, בשדרות התמרים ובסוגיות האחרות, הוא יקבל החלטה להסיט את הדיון לנושאים אחרים", הסביר צור. "מעכשיו, מערכת הבחירות הולכת לכיוון שונה. היא תהיה ממוקדת אישית, במאיר יצחק הלוי ובאנשים הנהנים כלכלית מהעובדה שהוא ראש העירייה. מכיוון שהוא מתעסק בבית של דובי, הוא קבע את הכללים החדשים לקמפיין. אם עד עכשיו הקמפיין נשמר ברמה עניינית מעכשיו והלאה, מאיר יצחק הלוי קבע שאין קווים אדומים. נעביר הילוך בכל מה שקורה עם הכסף של התושבים שמשלמים ארנונה ואגרות. למי הוא הולך? מי נהנה ממנו? מי קונה בו דירות? מי קונה רכבי יוקרה בכספי התושבים? הכל יצא החוצה, כדי שתושבי אילת ידעו מה עושה העירייה בכסף שהם משלמים לה".

יהיו גם גילויים בתחום האישי?
"כן. מי שמוציא לתקשורת צילומים מתוך הבית של היריב שלו, לא יכול להתלונן שהקמפיין ייגע גם בבית שלו. זה הולך להיות ראש בראש, דובי מול מאיר. ב-22 באוקטובר, תושבי אילת יצטרכו לקבל החלטה לגבי מי דואג להם, מי ידאג להם, ומי דואג לבסס את המקורבים שלו".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש