פרסומת
דלג

למרות המחסור במקומות קבורה: צו הפסקת עבודה בבית העלמין

מאת: עומר כרמון ● 18/10/2013 11:46 ● ערב ערב 2624
יו"ר המועצה הדתית, חביב חזיזה: "הצו שניתן יומיים לפני גמר העבודה, הוא חלק מהמאמץ הפוליטי להדיח אותי מתפקידי בשל תמיכתי במועמדותו של דובי כהן. הרב הראשי לאילת, משה הדאיה, מתרעם גם הוא על הצו: "כשישבנו עם ראש העירייה, הוא נתן הוראה לבצע. אמרתי לחזיזה: 'תגמרו את החלקה הזאת. תמשיכו עם העבודה. יש אישור לדבר'". העירייה: "העבודות במקום מבוצעות ללא היתר בנייה כנדרש ולאחר שניתנו מספר התראות"
למרות המחסור במקומות קבורה: צו הפסקת עבודה בבית העלמיןלמרות טענתה למחסור במקומות קבורה בעיר, הוציאה בשבוע שעבר העירייה צו הפסקת עבודות לעבודות חפירה ובניית חומות לחלקת הקברים חדשים בבית העלמין בעיר. לטענתה, העבודות שמבצעת במקום המועצה הדתית התנהלו ללא היתר בנייה. יו"ר המועצה הדתית, חביב חזיזה, הגיב בתדהמה לצו. לדבריו, העבודות בוצעו כחוק ובאישור העירייה. בנוסף טוען חזיזה, כי העבודות התעכבו לפרק זמן ממושך, בשל סחבת מצדו של ראש העירייה שמנעה את העברת תקציבי המשרד לענייני דת. להערכתו של חזיזה, צו הפסקת העבודות הוא חלק מהמאמץ הפוליטי להדיחו, בשל תמיכתו המוצהרת במועמדותו של דובי כהן לראשות העירייה.

בתגובה לטענות נמסר מהעירייה: "על רקע מצוקת מקום בבית העלמין, פנה לפני כשנה ראש העירייה, למועצה הדתית, האחראית על פיתוח בית העלמין ובניית חלקות קבר, בדרישה להכשיר חלקה נוספת. לאחר מספר פגישות בעניין, סוכם על הכשרת חלקה נוספת הכוללת 350 חלקות קבר. צו הפסקת עבודה הוצא על ידי מינהל ההנדסה בעירייה, לאחר שהתברר כי העבודות במקום מבוצעות ללא היתר בנייה כנדרש ולאחר שניתנו מספר התראות לחברה הקבלנית המבצעת את העבודות. זאת ועוד, העבודות במקום שהתבצעו ללא פיקוח והשגחה גרמו לעוגמת נפש לאלה הפוקדים את יקיריהם בבית העלמין, כתוצאה מערימות חול במקום וענני אבק בשל עבודות הבניה, שכאמור התבצעו ללא פיקוח. למותר לציין, כי כל הפעולות לגבי תכנון ואישור חלקות קבורה יבוצע בתיאום וסיכום עם המועצה הדתית והרבנים הראשיים, כפי שנעשה".

ראש העירייה: "לא ראיתי כל עבודה בשטח. מתי מתחילים?"


חזיזה הציג בפני 'ערב ערב' את התכתובות הרבות, בהן הפצירה בו הנהלת העירייה לבצע את העבודות מהר ככל שאפשר. הוא ואנשיו עדכנו את העירייה בכל עת על העבודות המתבצעות בשטח. בפגישה שהתקיימה בחודש מרץ השנה בלשכת ראש העירייה, אמר מאיר יצחק הלוי: "לאור המצוקה הקיימת בחוסר בחלקות קבורה, כתבתי ליו"ר המועצה הדתית כי נדרש במיידי להתחיל בבניית חלקות קבורה. לבית העלמין נדרש כי תהיה תוכנית פיתוח לחמש השנים הבאות. הצוות המקצועי של העירייה בדק ומצא, כי ישנן ארבע חלקות בצד המערבי של המתחם – תשריט הועבר ליו"ר המועצה הדתית, חביב חזיזה. כמסוכם בישיבה לפני חודשיים, עיריית אילת הכינה תוכנית מדידה והעבירה למועצה הדתית. כעת נדרש כי המועצה תצא בבנייה מהירה לבניית חלקות קבר". חזיזה ענה באותה פגישה: "רוצה לתקן את הגדרת המונח 'קריטי'. בשלוש השנים האחרונות פיתחנו 600 יחידות קבורה בחלקות הצפוניות ובחלקות הישנות בעלות של 2.6 מיליון שקלים. ממוצע קבורה באילת הוא של 130 איש בשנה + 50 איש אשר רוכשים חלקה בעודם בחיים. סך הכל 180 חלקות בשנה. כרגע יש לנו כ-130 חלקות קבורה, ובנוסף - שורות קבורה לכוהנים. לפי חוזר מנכ"ל משרד הדתות, אנו מחויבים לבנייה של חלקות קבורה בראייה של שנה וחצי קדימה, קרי 270 חלקות. מסכים כי צריך לבצע תכנון לבית העלמין בראייה קדימה של 15 שנים".

מאיר יצחק הלוי הבהיר לחזיזה, כי לדעתו צריך להכשיר חלקות קבר בבית העלמין מהר ככל האפשר: "חביב, להבדיל ממך, אני מודאג מכך שחסרות לדעתי חלקות קבורה. אני רוצה לדעת מתי יש לנו קבלן זוכה וניתן להתחיל בעבודות?". בתכתובות נוספות בין המועצה הדתית לראש העירייה, שב מאיר יצחק הלוי על קריאתו לעבוד בבית הקברות מהר ככל האפשר. לפני חודשיים, כתב למהנדס המועצה הדתית: "נכון להיום, א', 18.8.13, לא ראיתי כל עבודה בשטח. מתי מתחילים?". המהנדס עדכן את ראש העירייה וכתב: "כפי שנאמר במייל הקודם, העבודות החלו אתמול בחלקת העבודה של הזרים. אתמול יצקו את היסוד של קיר האבן, והיום החלו בביצוע הקמתו. הקבלן הונחה להתחיל בחלקה זו שדחופה יותר. בכל מקרה, כלים יגיעו לשטח לאחר סיום עבודות בניית הקירות מסביב".

לאחר הוצאת צו הפסקת העבודות, כתב חזיזה למהנדס העירייה: "אנו נמצאים במצב שביום שישי הקרוב מסיימים את הכשרת החלקות החדשות לזרים וליהודים. במהלך כל השנים שבהן בוצעו הכשרת חלקות קבורה במתחם בית העלמין, לא נדרש לקבל היתר כלשהו. גם כאשר העירייה עצמה ביצעה פעילות זו. אנו מפתחים חלקות קבורה בשטח מאושר לביצוע החלקות בהתאם לתוכנית בניין עיר המאושרת ולתוכנית המדידה שאתם סיפקתם לנו. בשום פרוטוקול פגישה שנערך, לא נתבקשנו ולא נרשם כי אנו צריכים לבצע תהליך של היתר בנייה".

"אנחנו לא יכולים להפקיר את העיר"


לביקורתו של חזיזה על צו הפסקת העבודות, הצטרף השבוע גם הרב הראשי לאילת, משה הדאיה. "הצו הזה אינו בתוקף", הוא אמר ל'ערב ערב', "אמרתי ליו"ר המועצה הדתית: 'גימרו את החלקה הזאת. המשיכו עם העבודה. יש אישור לדבר'. כשישבנו עם ראש העירייה, הוא נתן הוראה לבצע. זה לא עניין של פוליטיקה. אמרתי: 'תנו לבחירות לעבור בלי להיכנס לנושא הזה ובלי התנכלות אחד בשני. נשאר שבוע ימים לבחירות, ומי שלא יבוא, שימשיך את העבודות וכל הדברים האלה'".

צו הפסקת העבודות קשור לבחירות?
"אני לא יודע. לא רוצה להיכנס לזה. כל מי שלא ייבחר, ברוך יהיה ואברך אותו. התחילו לבנות בשטח החדש, יצקו שם. פתאום הפסיקו עבודה. אם מחר יהיו נפטרים, אני לא קובר אותם? אנחנו לא יכולים לבוא ולהפקיר את העיר. עובדה שהעירייה נתנה תוכניות לחלוקת הקברים. התחילו לעבוד ולסמן את המקומות, פתאום עושים הפסקת עבודה. על מה?"

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש