פרסומת
דלג

המשטרה על מעצר המפגין: "פעלנו במקצועיות ובשיקול דעת"

מאת: עומר כרמון ● 31/10/2013 19:55 ● ערב ערב 2626
ההשתלטות המשטרתית על משה אלחיאק, בן 68, שאיים להצית עצמו בפתח משרדי הביטוח הלאומי, עוררה ביקורת בקרב עדי ראייה. עובד שירותי בריאות כללית: "לא קופצים על אדם שרוצה להתאבד ומאיימים עליו באקדח לייזר". משה אלחיאק: "יש לי אצבע אחת בצד שמאל שכואבת ונפוחה. אמרתי לשוטרים: 'עצרו. שום דבר לא קורה'. אבל הם נכנסו לפאניקה יותר ממה שהיה צריך"
המשטרה על מעצר המפגין: ''פעלנו במקצועיות ובשיקול דעת''בשבוע שעבר, הוזעקו שוטרי מרחב אילת לפתח משרדי הביטוח הלאומי בעיר, כדי להשתלט על המפגין, משה אלחיאק, שאיים להצית את עצמו במחאה על מצבו הכלכלי הקשה. המעצר הדרמטי עורר ביקורת מצד עדי ראייה. ל'ערב ערב' התקשר אחד מעובדי שירותי בריאות כללית שהיה עד לאירועים, וטען כי המשטרה נהגה באלימות בלתי מוצדקת. תיעוד וידיאו של המעצר יועלה בסוף השבוע לאתר 'ערב ערב'.

"שתעלה על מונית ותגיע"


"השוטרים תקפו אותו, הרביצו לו ואיימו עליו באקדח לייזר", אמר עובד שירותי בריאות כללית, "כשהוא ראה את השוטרים, הוא שפך על עצמו בנזין ואמר להם :'אני אבוא אתכם, אל תאזקו אותי'".

אבל אלחיאק איים להצית את עצמו.
"יש מטף כיבוי אש".

זה עלול לא להספיק.
"כשהתקשרתי למשטרה, ביקשתי שיגיעו מתנדבים בלי מדים. שלא ילחיצו אותו. עם עובדת סוציאלית של בית החולים".

כיצד יכולה עובדת סוציאלית להגיע בתוך כמה דקות?
"שתעלה על מונית ותגיע. גם אם יהיה אולטימטום של שתי דקות, אסור להם להגיע בלי עובדת סוציאלית ופסיכולוג. לא קופצים על אדם שרוצה להתאבד ומאיימים עליו באקדח לייזר".

השוטרים הצליחו למנוע מאלחיאק לפגוע בעצמו.
"אני חושב שהם עשו נזק הרבה יותר חמור".

ההפגנה הבאה - בתל אביב


גיבור הפרשה, משה אלחיאק, סיפר השבוע ל'ערב ערב': "המשטרה שיחררה אותי באותו יום. ש לי אצבע אחת בצד שמאל שכואבת ונפוחה".

הלכת לרופא?
"אם לא יעבור, אני אלך לרופא. כל הגוף שלי כואב. הם התנפלו עלי".

שפכת על עצמך בנזין?
"לא שפכתי בנזין. המיכל היה ביד שלי והוא היה פתוח. הם התנפלו ואז נשפך עלינו. חס וחלילה לא שפכתי על עצמי. פחדתי שהשוטר ישתמש באקדח החשמלי. אמרתי לו שאם הוא יירה בזה, הוא יפוצץ אותי. אני לא יודע אם הוא שמע בקולי, אבל הוא לא השתמש בזה. רק איים לירות בי עם זה".

אתה כועס על השוטרים?
"הם הגזימו קצת יותר מדי. אמרתי להם: 'עצרו. שום דבר לא קורה', אבל הם נכנסו לפאניקה יותר ממה שהיה צריך. אם הייתי רוצה להצית את עצמי, לא הייתי צריך אותם. הייתי שם ארבעה ימים ולילות".

תחזור לשם כדי להפגין?
"הם הזהירו אותי בעל פה לא לחזור לשם. שאלתי אותם אם אוכל לגשת לשם כדי לקחת טפסים של ביטוח לאומי, והם אמרו שזה מותר".

יהיו הפגנות במקום אחר?
"לא באילת. פה, לאף אחד לא מזיז. העיר האת לא בנויה לדברים כאלה. צריך לעשות הפגנות רק במקום עם תנועה: כמו תל אביב וחיפה. בחודש הבא, אולי אלך להפגין מול השגרירות האמריקנית כדי להביא את חברנו מאמריקה פולארד. רק אצטרך למצוא סידור לכלבה שלי".

בהפגנה בשבוע שעבר היה סידור לכלבה?
"היה לי חבר שהוציא אותה ונתן לה מים ואוכל".

"איזון בהפעלת הכוח"


ממשטרת מרחב אילת נמסר בתגובה: "בתאריך 23.10.13 השתלטו שוטרי מרחב אילת על תושב העיר בן 68 לאחר שאיים להצית עצמו באמצעות נוזל דליק מול משרדי הביטוח הלאומי בעיר. השוטרים הוזעקו למשרדי הביטוח הלאומי באילת בעקבות דיווח על אדם שמחזיק במיכל נוזל דליק ומצית ומאיים להצית עצמו. השוטרים נאבקו עם החשוד, השתלטו עליו והוציאו מידיו את המצית במקצועיות תוך שיקול דעת ואיזון בהפעלת הכוח, כל זאת על מנת שלא יפגע בעצמו ובאחרים ובהתאם לסמכותם על פי חוק. החשוד נלקח לבדיקה רפואית לאחריה הובא לחקירה במשטרת מרחב אילת. בהמשך, הועבר לטיפול גורמי רווחה כנדרש".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש