פרסומת
דלג

גת מאניה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 14/11/2013 21:13 ● ערב ערב 2628
עד לפני חודש וחצי עוד היו האחים החרדים אריק וגיל גת אנונימיים. ניגנו ברחובות ירושלים לפרנסתם וחלמו על ימים טובים יותר. מאז שנחשפו בתוכנית ה'כוכב הבא' הפכו השניים לדבר הכי לוהט בטלוויזיה וברשתות החברתיות. הקהל מצביע בעד ומוכיח שכשמדובר במוסיקה טובה, לאף אחד לא משנה מה אורך הפאות שלך. ולחשוב שהכל התחיל באילת
גת מאניההאחים אריק (48) וגיל (38) גת גדלו באילת. צעירים חילונים לכל דבר, שניים מתוך שלושת הבנים של אביבה ואברהם גת, אילתים וותיקים, שגם היום, למרות ששלושת בניהם חזרו בתשובה, הם עדיין כאן.
כבר בילדות הייתה המוסיקה חלק בלתי נפרד מחייהם של אריק וגיל. האחים החרדים, שזכו לחשיפה בתוכנית ה'כוכב הבא', לא מנסים להעלים את העבר הזה שלהם, ובמקביל לא ממש יודעים איך 'לאכול' את הפריצה ההיסטרית לה זכו מאז תחילת התוכנית. אם בהפקה חשבו שמדובר בגימיק חביב של שני חרדים שיעלו לשיר שירי קאבר היסטריים, הרי שמבחינת אריק וגיל הם לחלוטין לא גימיק ולבטח שלא הגיעו לתוכנית כדי להעביר מסרים חבויים כאלו ואחרים בענייני דת. גם בהפקה עצמה לומדים בכל תוכנית שעוברת שבפועל, הגימיק הזה שלהם, הפך למשהו רציני ביותר, כשהאחים מוכיחים פעם אחר פעם כי כלל הציבור בארץ יודע להעריך מוסיקה טובה באשר היא. עובדה. כבר שלוש תוכניות הם זוכים לאחוזי הצבעה גבוהים ועוברים ללא קושי מיוחד את יריביהם. ולא רק בטלוויזיה הם הפכו ללהיט אלא גם ברשתות האינטרנטיות. שיר הכיסוי הראשון שלהם בתוכנית לשירם של סיימון וגרפונקל כבר זכה ללמעלה מחצי מיליון כניסות.
היה זה אריק שחזר בתשובה לפני כ – 16 שנים. אחיו גיל חזר בתשובה שלוש שנים אחריו ובלי כל קשר לאחיו וגם האח השלשי במשפחה, בני חזר בתשובה. "אצל כל אחד זה קרה בנפרד, מסיבותיו שלו ומבלי שאחד השפיע על השני", מספרת השבוע האם אביבה גת. בהווה, אריק נשוי פלוס שישה גר במאה שערים, גיל נשוי פלוס שישה גר בבית שמש, ואף על פי כן, לאורך כל השנים שמרו השניים על קשר טוב והדוק עם כמה מחבריהם החילוניים באילת. לשני כנסי המחזור שקיימו חבריו לשכבה של אריק באילת, הוא הקפיד להגיע.
עד כדי כך הם זוכים להצלחה, שלתקשורת המקומית בארץ ההפקה כבר לא מאפשרת לראיין אותם, נו באמת, כשהלו"ז שלהם כולל לצד החזרות האינטנסיבות גם אין ספור ראיונות לכלי תקשורת בכל רחבי העולם, למשל לערוץ הראשון הטלוויזיה הרוסית, ולוושינגטון פוסט, אין פלא שצריך לעשות להם קצת סדר בעניינים.
כך או כך כשהוריהם של השניים חיים בינינו באילת, וכששניים מחבריהם הטובים ביותר מילדות ועד היום רוני בלחסן ודורון מזרחי גם הם חיים באילת, לא היה לנו קשה לשמוע סיפורים על צמד האחים גת שכובשים את המדינה.

תמונת כתבה


האם אביבה: "אני מאושרת שזה סוף סוף קורה"


בבית משפחת גת מחכים בקוצר רוח לכל תוכנית בסדרת ה'כוכב הבא'. אחרי הכל כששניים מהילדים שלך מככבים על המסך, איך אפשר שלא?
"אנחנו בהתרגשות ובשמחה גדולה", מתארת אביבה האם את ההתרגשות בבית סביב הצלחתם של הבנים. "אחרי הכל מדובר באמונה של הרבה שנים שיש להם את היכולת להצליח, עכשיו זה סוף סוף קורה. מאז ומעולם החיים שלהם סבבו סביב המוסיקה", היא מספרת בהתרגשות, "הם תמיד ניגנו. גם כשהם החליטו לחזור בתשובה הם לא נפרדו מהמוסיקה וניגנו באירועים ובחתונות של חרדים". אביבה מספרת שמשלא הייתה מספיק פרנסה באירועים החלו אריק וגיל לנגן במדרחוב של ירושלים, שם למעשה שמעו אותם אנשי ההפקה של התוכנית ה'כוכב הבא'. "הם שלפו אותם מהרחוב היישר לתוכנית".
אלא שלשני החרדים היה חשוב לקבל את ברכת הרב. "בעצה עם הרב הפרטי שלהם ורבנים נוספים הם קיבלו את האור הירוק לצאת לדרך", מספרת אביבה, "וההמשך כבר ידוע".
אני שואלת אותה אם משהו ביכולת של בניה הפתיעה אותה ואביבה אומרת: "בעלי ואני לא הופתענו. שמחנו שסוף סוף כולם בציבור יודעים את מה שבעלי ואני יודעים כבר שנים. זה לא קל לפרוץ בתחום הזה אבל הנה זה קורה. שני חרדים בטלוויזיה חילונית זה לא דבר של מה בכך ואם מצביעים להם ואוהבים אותם הרי שהשמחה מאוד גדולה".

עד לאן את מאמינה שהם יגיעו?
אביבה צוחקת: "אין לי מושג ממהל'ה, איך אני יכולה לדעת? אני אמא שלהם ורוצה את הכי טוב עבורם, אבל כשמדובר בהכרעה שמושפעת בעיקר מהציבור, אי אפשר לדעת. יש כאלו שמצביעים עבור מי שחתיך, יש כאלו שמצביעים עבור מי ששר יפה, האמת, בשלב הזה כולם טובים. לאן שהם לא יגיעו, את שלהם הם עשו. את הפרסום שהם היו זקוקים לו ואת החשיפה הם קיבלו באהבה. עם כל תכנית שעוברת והם מתקדמים השמחה שלנו גדולה. אנחנו בהחלט אבא ואמא גאים".

תמונת כתבה


תמונת כתבה


איזה תגובות אתם מקבלים ברחוב האילתי?
"אוי, תגובות חמות מאוד, מפרגנות. מאז התוכנית כשאני יוצאת לרחוב אני לוקחת איתי טישו כי אני בוכה מהתרגשות, כולם כל כך מפרגנים שזה נורא מרגש. ובכלל, כשכל כך הרבה אחוזים בקהל מצביעים להם בכל תוכנית מחדש, יש תחושה של גישור על הפערים. זה משנה שבאמת אוהבים את הביצוע ולקהל לא משנה לאיזה אורך הפאה מגיעה. זה יפה ומרגש בכל פעם מחדש לראות שאנשים יודעים לעשות את ההפרדה".

מה את מאחלת להם שיקרה בזכות החשיפה?
"העתיד יוביל אותם לאן שהם אמורים להגיע. התקווה היא לפרנסה טובה. נראה לי שכל מה שהם חלמו עליו כל השנים עתיד סוף סוף להתגשם וזה מגיע להם".

רוני בלחסן: "לא ידענו שגיל שר ככה"


רוני בלחסן חברו של אריק כבר מכתה ז' מעיד עליו שלאורך כל ילדותו היה מחובר בנימיו למוסיקה. "הוא תמיד היה בשכבה אריק המתופף. היה חבר בכל הרכב אפשרי ובהמשך גם ניהל את להקת 059 המקומית". בניצוחו העפילה הלהקה האילתית בה שימש אז אחיו גיל כגיטריסט לשלב הגמר בתחרות כישרונות צעירים ארצית וגם זכתה במקום הראשון. "מעבר לזה", אומר רוני, "למרות שהם היו מאוד כישרוניים הם לא עשו הרבה כדי לפרוץ החוצה. גיל הוא טיפוס מאוד שקט ומופנם, לא אחד כזה שידחוף את עצמו". רוני מחייך כשהוא נזכר איך היו יושבים בבית, מקשיבים לפינק פלויד ולמוסיקה איכותית כשגיל היה חוזר מהגן ויושב איתם. "ידענו תמיד שהוא גיטריסט בחסד", הוא מספר השבוע על גיל שגדל והפך לעלם מוסיקלי וכשרוני, "אבל אף פעם לא ידענו שהוא יודע לשיר ככה. האמת, נראה לי שגם הוא לא ממש ידע את זה. הפעם הראשונה בה הוא שר בתוכנית מאוד הלחיצה אותו", מספר בלחסן, "כי זו הייתה אולי הפעם הרביעית בסך הכל בה הוא שר. ואיך הוא שר, הדהים את כולם כולל את השופטים".
בלחסן מספר איך בעידן הטכנולוגי המתקדם כיום, זכו האחים גת עוד לפני התוכנית לאין ספור העלאות ליו טיוב. "את מבינה, אנשים היו שומעים אותם מנגנים במדרחוב בירושלים ונגנבים מהיכולת. הם היו מעלים את זה ליוטיוב ואני פתאום הייתי מגלה קטעים שלהם ומספר להם על זה. ככה בין השאר הגיעו אליהם מהפקת התוכנית. מי יכול להשאר לרמה כזו אדיש".

רוני מספר כי זמן מה לאחר החזרה בתשובה, האחים התרחקו ממוסיקת הפינק פלויד ומוסיקה אהובה אחרת ועשו מוסיקה פחות מוכרת אבל איכותית כשבין לבין הם יוצרים מוסיקה קרובה למקורות וזוכים לאהדה בחוגים חרדים מסויימים. "בסופו של דבר הם התגעגעו למוסיקה הזו ובחרו להשמיע אותה ברחוב כהשלמת הכנסה. וזה היה להיט במדרחוב לראות שני חרדים מנגנים בסופר מקצועיות את הפינק פלויד למשל".

איך קיבלו את הרעיון הזה במגזר הדתי?
"הם בדקו את הסוגיה מול הרב שלהם שלמה עופר ומול רבנים אחרים ואמרו להם כי מדובר בקירוב לבבות וקידוש השם, אחרי הכל אין להם שום כוונה לגרום לתסיסה בקרב הציבור שלהם".

יש להם מגבלות?
"הם לא יכולים לשמוע זמרת שרה ולכן כשהם מסיימים לשיר הם יוצאים מהאולפן ודואגים גם להביא להם אל מאחורי הקלעים אוכל בכשרות מיוחדת".

רוני מפרגן לחברו: "הם לא מהדתיים שבאים מהדלת האחורית עם כוונות נסתרות. הם באו כמו מוסיקאים נטו, ענווים פשוט עם תלבושת אחרת. מי שרואה את העיניים שלהם יכול לראות שהם צדיקים אמיתיים". רוני נזכר איך כבר בילדות היה אריק צדיק: "במשך שנים הייתה לו חברה קבועה. יום אחד החברה ביקשה ממנו שישמור למשפחה על הבית כי הם נאלצו לנסוע. הוא הציע לי להצטרף אליו לשמירה וכך היה. בבוקר כשקמנו ראיתי אותו מכין קפה עם פטיבר. אמרתי לו שזה רעיון מצויין, אבל אריק הוגיע לי שאשכח מזה כי הקפה והפטיברים מיועדים לכלב של המשפחה ואין מספיק. ניסיתי לשכנע אותו שהכלב לא יספר לאף אחד אם נאכל את הפטיברים שלו, אבל הוא לא היה מוכן לסטות מילימטר מהמשימה שקיבל. וכך מצאתי את עצמי שותה בבוקר מים ומאכיל את הכלב פטיבר וקפה"...

הם עצמם מופתעים מההצלחה המטאורית הזו?
"מאוד מופתעים, בטח, זה משהו שאף אחד לא יכל לצפות. הם קיבלו חשיפה מטורפת בכל העולם. היום, עם הקידמה הטכנולוגית, העולם הופך לקטן כך שעם ההצלחה המקומית שלך אתה יכול לעוף ומהר החוצה. מירי, אשתו של אריק קצת יותר בעניין הטכנולוגי, היא מיעלה דברים בפייסבוק, מעדכנת אותם על כתבות שנכתבו עליהם ועל הצפיות, אבל הם לא ממש בעניינים. הם מוסיקאים בחסד, תמיד היו כאלו וזה בעצם מה שמעניין אותם".

אין חשש שעם ההצלחה הזו תבוא גם מחשבה על חזרה בשאלה?
"זה לא נשמע אפילו הגיוני", ממהר בלחסן לגונן, "אריק היה מאז ומתמיד שלם עם הכיוון הזה שלו. הוא מיושב ושקול שהוא אחרון שמשהו כזה יכול לקרות לו".
מה היית מאחל להם שייצא להם מכל ההצלחה הזו?
"תראי המצב הכלכלי שלם דחוק. הם עובדים בעיקר בעבודות מזדמנות. הרבה עבודה באירועים אין במגזר הדתי. הייתי מאחל להם שיקבלו את ההכרה המוסיקלית שמגיעה להם ושיזכו להכנסה טובה. גם היום ברחוב הם מופיעים בפני קהל מעורב, כך שאני מאמין שאם יהיה ביקוש להופעות שלהם הם לא יהססו. המרדף האין סופי אחרי הפרנסה והמחייה עוצרת אותם בהתפתחות המוסיקלית. ברגע שיהיה להם שקט כלכלי הם יוכלו ליצור בצורה רצינית יותר ולפרוח בתחום שהם באמת אוהבים".

עד לאן אתה מאמין שיגיעו?
"אני בטוח שהם יגיעו לגמר אחד משלושת הגדולים, אבל בגמר יש מצב שמישהו אחר יקח כי את יודעת בשלב הגמר מתייחסים גם לדברים אחרים ולא רק למוסיקה. אמנם הייתי רוצה שיזכו בפרס הכספי המוצע, אבל מניסיון בתוכניות אחרות בסגנון הזה כבר הוכח שלפעמים דווקא מי שלא ניצח מצליח יותר".

דורון מזרחי: "זה היה מתבקש"


עו"ד דורן מזרחי, גם הוא חבר קרוב של אריק גת עוד מילדות מאושר בפריצתם של האחים גת. "זה היה מתבקש. אחרי שנים שהם עושים מוסיקה באופן מקצועי. השלב הבא הוא להמשיך לגדול, להפיק ולהיחשף לקהל כמה שיותר רחב בארץ ובעולם". הוא אומר. "בסופו של יום הם אמנים ואמנים חייבים שיהיו לקוחות לאמנות שלהם אחרת קשה להתקיים מזה ולהמשיך. התוכנית הזו היא בהחלט פלטפורמה שיכולה לחשוף אותם לקהל גדול בארץ ובעולם".
אני שואלת את דורון עד כמה הופתע לגלות שהם הלכו על תוכנית שכזו והוא מבהיר: "הופתעתי מאוד. אני מכיר את אריק טוב מאוד ויודע שהוא בדרך כלל לא בעד התוכניות האלו שמולידות 'כוכבי בזק', לכן הופתעתי, אבל דווקא במקרה שלהם לא מדובר ב'כוכבי בזק' והתוכנית היא בהחלט מתאימה".

עד איפה לדעתך הם יגיעו?
"זאת שאלה טובה שתלויה בעד כמה הקהל יהיה מוכן באמת לשפוט על פי מוסיקה ויהיה נאמן לליבה של התוכנית שעוסקת במוסיקה ורק במוסיקה וידע לשים את שאר הדברים בצד: גיל, מראה חיצוני, אמונה. אין לי ספק שמבחינת מוכנות ומוסיקה הם ראויים לזכות בתחרות, אבל יחד עם זאת, אנחנו כבר יודעים שלאוו דווקא הטוב ביותר זוכה, ולכן קשה להעריך. בכל מקרה המדד להצלחה בתוכנית הזו הוא לא רק הזכייה במקום הראשון. כבר היום התוכני ת חושפת אותם בכל העולם, וזה בעצם לא פחות חשוב".

איך התחושה להיות חבר של מפורסם?
דורון צוחק: "יש פתגם שאומר אין אדם שמתקנא בבנו ובתלמידו. אריק אמנם לא בני וגם לא תלמידי, אבל אני מרגיש כל כך קרוב אליו, כך שאני מאושר בשבילו ובגדול. אני שמח ומקווה שהוא סוף סוף יוכל להתפרנס מהעיסוק הקשה והאכזרי בתעשיית המוסיקה. במשך 30 שנה הוא עוסק בזה ומאמין שהוא יוכל להתפרנס מזה אז אולי סוף סוף זה יקרה. ההפתעה הגדולה שלי זה דווקא גילי, ידעתי שהוא נגן גיטרה אדיר אבל לא ידעתי שהוא שר. כשהוא שראת 'עץ שדה', השערות נעמדו לי, זה היה ביצוע ענק, מטורף. מה שטוב בביצועים שלהם זה שאתה יכול לשמוע אותם עוד ועוד ואף פעם לא נמאס".

אז אם גם אתם רוצים לדחוף את האחים גת קדימה, כל שעליכם לעשות זה להוריד את האפליקציה של מאקו, שם תמצאו את התוכנית ה'כוכב הבא', ותוכלו להצביע ולהשפיע. הם משלנו, כבר אמרנו?

חדשות אילת


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש