פרסומת
דלג

כיכר אריק איינשטיין? לא כל כך מהר

מאת: עומר כרמון ● 5/12/2013 18:07 ● ערב ערב 2631
דוברת העירייה: "ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הודיע, כי העיר אילת תקים כיכר אמנים על שמו של הזמר אריק איינשטיין". מכיוון שקריאת מקום ציבורי על שם אדם היא הליך מסובך ומכיוון שרק לאחרונה נדחתה בקשתו של אמיר מימון, לקרוא רחוב בעיר על שם אביו, האלוף דוד מימון ז"ל - בטענה שלא נהוג לקרוא רחובות על שם אישים, שאלנו את העירייה האם הודעתה לתקשורת אינה מוקדמת מדי
כיכר אריק איינשטיין? לא כל כך מהרדוברת העירייה דיווחה השבוע על "הנצחה ראשונה לזמר אריק איינשטיין, שהלך בשבוע שעבר לעולמו". לדבריה, "ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הודיע, כי העיר אילת תקים כיכר אמנים על שמו של הזמר בטיילת שפונתה בימים האחרונים מעשרות דוכני הרוכלות הלא חוקיים שהוצבו שם לאורך השנים, באזור הגשר. החלטנו להקדיש חלק מהטיילת שפונתה, באזור גשר המרינה, לטובת הנצחת גדולי האמנים בארץ- שושנה דמארי, עוזי חיטמן, אהוד מנור, יוסי בנאי וכמובן אריק איינשטיין, על שמו תיקרא הכיכר", מסר יצחק הלוי. "פינוי הטיילת מהדוכנים בעיתוי הזה הוא ההזדמנות שלנו לעשות זאת, בצורה מכובדת ומכבדת. אין ראוי מאיינשטיין זכרו לברכה, שקידם בעצמו את המוזיקה הישראלית ועל ברכיו גדלו עשרות זמרים ואמנים. הכיכר החדשה תישא את שמו של איינשטיין, אך תכלול בתוכה גם אמנים בולטים נוספים. בכוונת ראש העירייה להציב בה לוחות עם מילות השירים הידועים וגם כפתורי השמעה ואזניות. בתום השבעה, יפנה ראש העירייה למשפחתו של איינשטיין ויבקש את הסכמתה".

רחובות לא – כיכרות כן


האם תוכל בקרוב העירייה לחנוך את כיכר אריק איינשטיין? מסתבר שלא מדובר בהליך פשוט. בהתאם לפקודת העיריות, החלטה על קריאת מקום ציבורי על שם אדם, היא הליך המצריך את אישור בני המשפחה ורוב של שני שליש לפחות במועצת העיר. בנוסף, יש לפרסם הודעה לציבור המזמינה אותו להשמיע דעתו בעניין. שאלנו את העירייה האם לאור הליך האישור הארוך של קריאת מקום ציבורי, הודעתה לתקשורת אינה מוקדמת מדי. כמו כן ציינו, כי העירייה דחתה לאחרונה בקשות לקריאת שמות רחובות על שם אישים: רק לאחרונה, נדחתה בקשתו של אמיר מימון, לקרוא רחוב בעיר על שם אביו, האלוף דוד מימון ז"ל, בטענה שלא נהוג לקרוא רחובות על שם אישים.

מדוע כיכרות כן? מדוע דווקא אריק איינשטיין? שאלנו.
דוברת העירייה מסרה בתגובה: "כפי שוודאי קראת בהודעה, שם נכתב, כי ראש העירייה יפנה למשפחתו של אריק איינשטיין ז"ל ויבקש את הסכמתה. נהיר לכל, כי זהו תנאי בסיסי, שלאחריו ימולאו כל התנאים המופיעים בפקודה".

מה קרה לשלט ההנצחה?
כזכור, רק לאחרונה החליטה ועדת השמות בעירייה לדחות את בקשתם של רפי הוכמן ושמוליק תגר, לקרוא שלוש כיכרות על שמות ראשי עיריות שהלכו לעולמם: לכיכר בהצטלבות הרחובות ששת הימים והאגס, לקרוא על שם חנוך ננר ז"ל. לכיכר בהצטלבות הרחובות ששת הימים ועין נטפים, על שם יוסק'ה לוי ז"ל, ולכיכר בהצטלבות הרחובות ששת הימים ועין יהב, על שם אשר אזר ז"ל. הוחלט להיצמד להצעה הקודמת, לפיה הכיכר בכניסה המערבית לעיר (שיועדה בעבר להיות חלק משחזור דרך עולי הרגל המוסלמים), תיקרא 'כיכר ראשי העיר'. שאלנו את העירייה מדוע הוסר לאחרונה ממעגל תנועה בשחמון, השלט המנציח את זכרם של שלושת ראשי העירייה. דוברת העירייה מסרה בתגובה: "על פי החלטת וועדת שמות רחובות נקבע, כי הכיכר בכביש ששת הימים/דרך הגיא תהיה כיכר ראשי העירייה. לאור האמור, הוסר השלט מהמעגל ברחוב עין נטפים/עין יהב. באותה הזדמנות חודש ונצבע מחדש. בקרוב יוצב השלט בכיכר, אשר נקבעה על ידי הוועדה".

חדשות אילת