פרסומת
דלג

חברי כנסת דורשים דיון בפינוי הרוכלים

מאת: עומר כרמון ● 5/12/2013 18:13 ● ערב ערב 2631
ח"כ תמר זנדברג (מר"צ): "עיר תיירות נמדדת לא רק במספר הקניונים שהיא מקימה ובאטרקציות הממוזגות בתשלום, אלא גם בדברים הקצת יותר ספונטאניים. אני חושבת שהייתה כאן התדרדרות בטיפול בנושא. שהביא בסופו של דבר לכך ש-200 משפחות איבדו את הפרנסה שלהם בלי פתרון חלופי". יו"ר ועד הרוכלים, מאיר תורג'מן: "עורך דין יעקב וינרוט מינה צוות שיטפל בתביעת הפיצויים שנגיש. אם במאחז מגרון - שם הייתה פלישה לאדמות מדינה, נמצא מקום חלופי וגם פיצוי,אז בוודאי שזה מגיע לנו, אנחנו לא פלשנו"
חברי כנסת דורשים דיון בפינוי הרוכלים

חברי הכנסת מירי רגב (ליכוד), נחמן שי (עבודה), תמר זנדברג (מר"צ) ודב חנין (חד"ש), נפגשו עם נציגי הרוכלים המפונים בטיילת באילת. שניים מהם: זנדברג וחנין נרתמו כדי לסייע לרוכלים ודרשו לקיים דיון דחוף בעניינם בוועדת הפנים של הכנסת.

"כמו כל ישראלית, אני מכירה את הטיילת ואת מה שהיא הציעה", אמרה ח"כ זנדברג ל'ערב ערב', "הבנתי מהרוכלים שבמקור הם לא היו פולשים. הם קיבלו היתרים מהעירייה להציב את הדוכנים במקום. בית המשפט חייב את העירייה למצוא להם פתרון וזה לא נעשה. אני חושבת שעיר תיירות נמדדת לא רק במספר הקניונים שהיא מקימה ובאטרקציות הממוזגות בתשלום, אלא גם בדברים הקצת יותר ספונטאניים. אם תלך לכל מקום בעולם תראה את זה. אני חושבת שהייתה כאן התדרדרות בטיפול בנושא. שהביאה בסופו של דבר לכך ש-200 משפחות איבדו את הפרנסה שלהם בלי פתרון חלופי וגם העיר הפסידה". גם ח"כ דב חנין נפגש עם נציגי הרוכלים וביקש אף הוא להביא את הנושא לדיון בוועדת הפנים. לעת עתה, לא נענתה יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, לבקשות שני עמיתיה.

יו"ר ועד הרוכלים בטיילת, מאיר תורג'מן, הוביל את חבריו שנפגשו עם חברי הכנסת בירושלים. "דיברנו ללבה של יו"ר ועדת הפנים, מירי רגב, שתכנס את הוועדה בראשותה לדיון בנושא", הוא אמר ל'ערב ערב', "חברי הכנסת בקואליציה פחות התעניינו. חברי כנסת מהאופוזיציה הקשיבו לנו יותר. המדינה מתנערת מאחריות, אבל בסופו של דבר נשיג את מה שמגיע לנו, או דרך תביעה משפטית או דרך הידברות".

ממי תדרשו פיצוי?
"כרגע, המאבק שלנו הוא רק נגד המדינה. אין לראש העירייה נגיעה בעניין. זה נגמר, זה היה, זה מת. מעכשיו זה רק אנחנו מול המדינה - המדינה שלקחה לנו את הפרנסה. עורך דין יעקב וינרוט מינה צוות שיטפל בתביעת הפיצויים שנגיש. אם במאחז מגרון - שם הייתה פלישה לאדמות מדינה, נמצא מקום חלופי וגם פיצוי, אז בוודאי שזה מגיע לנו, אנחנו לא פלשנו".

כיצד מסתגלים הרוכלים למצב החדש?
"תחושת הכאב מהפינוי התחלפה בחרדה אמיתית. אנשים צריכים לשבור מחסום כדי ללכת לרווחה. הרוכלים בטיילת אינם עניים אלא אביונים. עני זה אחד שמעולם לא היה לו. אביון זה אחד שלא יודע כיצד לבקש. פעם היה לו והיום אין לו. הוא לא יודע איך להתמודד עם המצב החדש הזה. הרוכלים בטיילת הם אביונים. גם מי שיש לו קצת רזרבות, עוד מעט זה ייגמר לו. מדובר על חד הוריות, אלמנות, נכים, זקנים שאף אחד לא מדבר אתם. אני חרד לגורלם".

חדשות אילת