פרסומת
דלג

אילת מתכוננת לשיטפון

מאת: מערכת ערב ערב ● 9/12/2013 20:25 ● ערב ערב 2064
עוצמתם האדירה של מי השיטפון והפתאומיות שבה הם מגיעים מהווים סיכון אמיתי עד כדי אובדן חיים. חוסר במערכת התרעה מקדימה לשיטפונות והמרחק הטופוגרפי של העיר, מחייב להיערך באירועים מסוג זה ליכולת תגובה מיידית ועצמאית
אילת מתכוננת לשיטפון

ישיבת השלמת היערכות ומוכנות לשיטפונות התקיימה ביום ראשון במשטרת מרחב אילת, כמידי שנה. בישיבה נטלו חלק גופי החירום וההצלה, הרשות המקומית ושאר הגופים להם חלק הן בהכנות והן בטיפול באירועי השיטפונות. גורמי העירייה עדכנו, כי בהתאם להנחיות רשות הניקוז, התקשרה העירייה עם חברה קבלנית לביצוע עבודות להסדרת מערכת הניקוז העירונית בעלות של 1.8 מיליון ש״ח. בנוסף, התקשרה העירייה עם חברה נוספת לביצוע עבודות להסדרת מערכת התיעול העירונית כולל ניקיון שוחות תאים ומובילי תיעול ברחבי העיר וזאת לצד ריענון נוהל שיטפונות, כמקובל.

כמות המשקעים השנתית בתחומי גזרת המרחב היא מהנמוכות בארץ, אך גזרה זו שוכנת בתחתית "אוכף" טופוגרפי בין המדינות ירדן ומצריים הגורם להתנקזות מי הגשמים ממדינות אלו לכיוון העיר אילת וחבל איילות. עוצמתם האדירה של מי השיטפון והפתאומיות שבה הם מגיעים מהווים סיכון אמיתי עד כדי אובדן חיים. חוסר במערכת התרעה מקדימה לשיטפונות והמרחק הטופוגרפי של העיר, מחייב להיערך באירועים מסוג זה ליכולת תגובה מיידית ועצמאית.

מניתוח אירועי השנים האחרונות עולה בין היתר, כי חוסר הישמעות להנחיות כוחות הביטחון וההצלה הם אלו שסיכנו את בטחונו של הציבור. ובאחד המקרים, אף כמעט שעלו בחייו של ילד בן שש אשר נותר ללא השגחת הוריו הסקרנים. לאור כך רוכזו מספר דגשים לציבור לאירועים מסוג זה:
1. למרות הסקרנות ומראה הטבע בעוצמתו, יש להישאר במבנים בשל הסכנה הטמונה בהיסחפות וכניסה לבוץ.
2. במידה ונקלעתם לתוך אזור שיטפונות, השתדלו לאתר מקום מוגבה ונסו להיאחז בדבר מה יציב שאינו מושפע מהסחף ולסמן ולדווח לכוחות הביטחון על מקום הימצאותכם.
3. בעת שיטפונות חזקים, רצוי לעלות למקומות מסומנים באזורים מוגבהים טופוגרפית בהתאם להנחיות שיופצו.
4. על אף האתגר שבנסיעה בתוואי שטח בוצי, אין זאת מומלץ כלל ואף קיימת סכנת חיים מוחשית בעת שיטפונות וחוסר היכולת לאמוד את השינויים בפני השטח מתחת לסחף.
5. אגמי מים הנוצרים בעת גשמים ושיטפונות, כדוגמה לאגם הנוצר בסמוך למחסום הבידוק בכניסה לעיר אילת, הנם עמוקים לעיתים ובתחתית היקוותם קיימת בוצה טובענית וסחף סלעי אשר אינו נצפה ממבט בגובה פני השטח ומהווה מלכודת מוות של ממש.

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש