פרסומת
דלג

ברטר, יותר טוב מכסף

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2148
איך הייתם מגיבים אם במקום לשלם עבור רכב מחיר מזומן במלואו, הייתם משלמים את מחצית הסכום בטלויזיה ובמקרר? מופתעים? אל תהיו. חברת ברטרים ייחודית שהקימו האחים האילתים לבית גינדי, תהפוך עבורכם חזון למציאות.
ברטר, יותר טוב מכסף

הנה לכם סטרטאפ אילתי מכף רגל ועד ראש, שמאיים לשנות את כללי הרכישה והמכירה בארץ. חברת ברטרים שתאפשר לקנות ולמכור לא בכסף, אלא בשווה ערך לכסף. גשו לצג המחשב שלכם הקישו עליו את הכתובת seaoftrade.com
ותבינו בדיוק במה מדובר. מאחורי היוזמה הזו האחים שרון וערן גינדי, בני אילת. שרון בן 29, עד לאחרונה איש שיווק, וערן בן 28, איש מחשבים, המציאו את הרעיון אי שם לפני כשנה וחצי כשישבו בבית ההורים באילת וחשבו מה יכול להפוך את השוק על פניו. מספר שרון " קראתי בעיתון ארצי על עיסקת ענק שנעשתה בדרך של ברטר. התחלתי להתעמק בנושא ולחקור אודות דרך הקנייה והמכירה הזו.חיפשתי מקורות מידע באינטרנט ואפילו לספרייה העירונית הגעתי, גיבשתי את כל החומר למאמר ומכאן החלטנו לצאת לדרך." בימים אלו כשהאינטרנט מהווה ריכוז פעילות שוקק חיים, הקימו השניים אתר משלהם, שאמור לרכז את עיסקאות הברטרים.אגב, האתר עלה לאוויר השבוע. לשאלה למה לקח להם כל כך הרבה זמן לתרגם את המחשבה למעשים, מודה שרון " שנינו לא ממש יודעים איך בונים אתר באינטרנט, מאחר והחברה מצריכה אתר שכזה, היינו צריכים ללמוד את הנושא ולחבור לגורמים הנכונים שסייעו לנו במשימה. מדובר באתר מורכב, שמאפשר הצלבת עיסקאות בזמן אמת. אז חיברנו קצת תרגילים מתמטיים, קצת אנגלית, לוגיקה וסטטיסטיקה ויצאנו עם האתר".

הצלבת עיסקאות? למה הכוונה?
" בתור מנהל האתר אוכל לשלוט על כל העיסקאות שמגיעות לאתר, אני אראה מה אנשים רוצים למכור, מה אנשים רוצים לקנות ומי מוכן לשלם ואיך ואצטרך לשדך בין העיסקאות וזה דבר לא פשוט כשמדובר באלפי עיסקאות." שרון ממתין לראות איך הרעיון מתקבל אצלי ואז שולף דוגמא " אלקטריק, זירוקס, קטרפילר, הילטון וחברות ענק אחרות, למדו לנצל את יכולתן בשוק סחר החליפין. לדוגמה חברת פפסי חיפשה מקררים למוצריה, במקביל היתה חברת ג'נרל אלקטריק זקוקה למדפסות למשרדיה שברחבי העולם. זירוקס, חברת המדפסות הענקית נדרשת מידי לילה למגורים לאלפי סוכניה המשוטטים בעולם ואילו רשת המלונות הילטון זקוקה לאלפי פחיות שתייה מידי יום. ענף הברטר יצר כאן עיסקה מרובעת, פפסי קיבלה מקררים מג'נרל אלקטריק, זו קיבלה מדפסות מזירוקס שסוכניה לנו ברשת הילטון והילטון קיבלו פחיות שתייה של פפסי. כל החברות היו מרוצות ואף לא אחת מהן הוציאה דולר מכיסה. אם לא די בכך הרי שמדינת ישראל בעצמה עושה בכל שנה עיסקאות ברטר במיליוני שקלים בעיקר מול מדינות העולם השלישי, ישראל מייצאת להן ידע ושירותים ומקבלת בתמורה חומרי גלם שישנם במדינות אלו. האתר שלנו בעצמו הוא דוגמה לעיסקת ברטר,הוא עצמו נבנה חינם אין כסף, נתנו לחברות שבנו עבורינו את האתר אפשרות לשיתוף פעולה עתידי איתנו ועם האתר. לזה בדיוק מתכוונים כשמדברים על ברטר".

העיסקאות תהיינה אילתיות בלבד?
" ממש לא, אמנם בהתחלה ננתב את העיסקאות על פי אזורים, אבל השאיפה היא להגיע לעיסקאות בינלאומיות חובקות עולם. בתוך זמן קצר האתר יפעל כנקודת מפגש רב לשוני, הכוונה הגולש. כבר היום יש לתרגם את האתר לשפות אנגלית, צרפתית, ספרדית, סינית, גרמנית, רוסית ויפנית, מגוון שפות זה יכסה 140 מדינות פוטנציאליות לעיסקאות ברטר. בזכות הטכנולוגיה המפותחת באתר, קל יהיה לקבל התאמה מיידית בין השפה לבין המדינה ממנה יגיע הגולש. אנחנו רוצים להאמין שעד שנת 2006 האתר יפעל בכל השפות. ככל שיהיו יותר שפות ויותר מדינות כך נגדיל את פוטנציאל העיסקאות הבינלאומיות".

באמת נראה לך שאדם שרוצה למכור רכב למשל יסכים לקבל תמורתו משהו אחר?
" אולי לא בכל הסכום, אבל מה אם הוא יסכים למשל לקבל 40 אלף ש"ח במזומן ועוד טלויזיית פלזמה שיש לרוכש בסכום של 10 אלף ש"ח? בדרך זו שני הצדדים ירוויחו והעיסקה תצא לפועל."

באיזה תחומים האתר יעסוק?
" אוהו בכל דבר אפשרי, החל מחיפוש עבודה, דרך רכב, נדל"ן, אומנות, מכירת כרטיסים להופעות, אטרקציות, תיירות ונופש, ממש הכל. סוף סוף תהייה במה לכישורים של האדם שיוכל לשחרר אותם בתמורה למשהו. אם אתה טוב בבישול, שירה וכדומה יתכן מאוד שתוכל לשלם בזה עבור משהו שאתה רוצה".

איך יתבצע התשלום באתר?
"המסחר באתר והפירסום בו יושתתו על שיטת צבירת נקודות, שיטה חכמה הדומה לשיטת הניקוד המקובלת אצל חברות האשראי הגדולות, זהו חידוש לשיטות התשלום המקובלות היום באתרים, שם בדרך כלל משלמים בכסף מזומן. כל אדם שיירשם לאתר, יקבל 20 נקודות מתנה, באמצעותן יוכל לפרסם מודעת ברטר חינם, פתיחת פירסום של גורם באתר תזכה אותו בנקודות, הכל יהיה בנקודות. מי שיגמרו לו הנקודות, יוכל לרכוש חדשות בכסף או בשווי כסף, נשקול כל הצעה ונחליט".

אז ממה תרוויחו?
" הפרנסה העיקרית תהייה מדמי תיווך של עיסקאות בינלאומיות, פירסום באתר ושיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות גדולות.

ומה עם דמי תיווך בעיסקאות הקטנות?
"בזה לא ניגע, לא מכל דבר צריך להרוויח".

שני אחים בעסק אחד תסתדרו?
" שנינו באים מעולמות שונים, כך שתהייה חלוקה בינינו בתפקידים,ערן איש טכני, אסטרטג מעולה, הוא יהיה האיש שמאחורי הקלעים ואני יותר איש שיווק שידחוף את האתר קדימה.

אז אילת צריכה להיות גאה על היוזמה?
"אילת צריכה להיות גאה על הרעיון והיוזמה, אנחנו מקווים שיהייה לנו שיתוף פעולה מהעירייה ומכל גורם אפשרי ושהרעיון ינסוק. אפילו משרד התעשייה והמסחר כבר איתנו."

תמונת כתבה
שרון והאתר