פרסומת
דלג

יסמין פחות 30

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2148
גם אחרי סיומה של תוכנית הטלויזיה 'מדינה על המשקל' ממשיכה נציגתנו האילתית באגף הורדת המשקל, יסמין טמבה, להשיל קילוגרמים ולהצר היקפים. בפעם הראשונה מדברת הצעירה בת ה-15 על שינוי התדמית, על אמא שדחפה, על הדיאטה, על הפירגון ברחוב ועל הג'אנק פוד שהיא הכי מתגעגעת.
יסמין פחות 30

כשיסמין הגיעה למערכת 'ערב ערב', היא גררה אחריה מבטי הערצה בלתי מוסווים מצד בנות המערכת. אחרי הכל, לא בכל יום מגיעה לכאן הגורו התורנית של עולם הדיאטות...זיוית שלנו לא עמדה בפיתוי והגיעה להצדיע לצעירה, 'איך עשית את זה?', 'מה אכלת?', 'את מרוצה?', 'תצליחי לשמור על זה?'...זיוית ירתה בצעירה צרור של שאלות סקרניות ויסמין, המורגלת כבר בתישאולים האלו, ענתה לה בסבלנות. עד לפני כמה חודשים היא היתה אנונימית לחלוטין, תלמידת כתה ט' בביה"ס גולדווטר, 1.75 ס"מ ששקלה לא פחות ולא יותר אלא 111 ק"ג ולמרות שסבלה מבעיית משקל, היא אף פעם לא ניסתה לשנות את מצבה, אף פעם לא ניסתה דיאטות, "פשוט השלמתי עם המצב" היא אומרת לי השבוע. כך היה עד שהגיעה לתוכנית 'מדינה על המשקל' בניצוחו של רפי גינת, או אז עקבה המדינה כולה אחר ניסיונותיה של הצעירה האילתית להפחית במשקלה. פתאום מסתם שמנה אנונימית, הפכה יסמין לסמל הדיאטות של העיר, " אנשים זיהו אותי ברחוב, היו עוצרים אותי, שואלים אותי שאלות, מפרגנים לי, מעודדים אותי, הפכתי בן לילה לסלבריטאית. לא האמנתי שככה זה יהיה".
מאז שהיא זוכרת את עצמה היא היתה שמנמנה " התחלתי להשמין ממש, כשהגעתי לבית הספר היסודי " היא נזכרת. " לא יודעת למה אני, אחותי היתה אוכלת בדיוק כמוני אבל היא לא היתה משמינה, זה כאילו שהיא אכלה ואני השמנתי בשביל שתינו. אמא שלי רזה, אבא שלי בסדר, לא שמן ולא רזה ורק אני הייתי משמינה. אולי זה בגלל שאכלתי בעיקר פחמימות, הרבה מאפים, ג'אנק ואוכל לא בריא, אבל אף פעם לא אכלתי ערימות, כמו שאולי אנשים שראו אותי היו חושבים". לשיא המשקל שלה- 111 ק"ג היא הגיעה לפני כארבעה חודשים, ממש לפני שהתקבלה לתוכנית " זה אומר מכנסיים אקסטרה אקסטרה לארג' וחולצות גדולות שיסתירו כמה שיותר". למרות שיסמין קיבלה את עצמה כמו שהיא ולראייה, אף פעם היא לא ניסתה לעשות דיאטה, תמיד העיפה מבטים מקנאים בבנות הרזות. " את יודעת, לא הייתי מהדיכאוניות האלו שמנסות כל הזמן להסתיר, אבל המצב לא תמיד היה נוח. " זה היה מבאס, אנשים היו מסתכלים עלי, היו עומדים לי בגרון כשהייתי אוכלת, כי את יודעת איך זה, אם את שמנה אסור לך לאכול, למרות שאני לא אחת שדופקת חשבון, לא היה לי נוח לצאת ובטח שלא היה לי נוח ללכת לים, תמיד הייתי חייבת להישאר עם חולצה גדולה או מכנס. בבית הספר היסודי היה הכי קשה, ילדים בגיל הזה הם אכזריים, היו צוחקים עלי, מציקים לי, שרים עלי שירי גנאי, קוראים לי 'שמנה' , 'מכוערת', הייתי הרבה פעמים עצובה. כשהגעתי לגיל התיכון זה קצת נרגע, גם כי הילדים גדלו והבינו, שזה לא משהו שצוחקים עליו וגם בגלל שלמדתי, לא להתייחס לזה ולא לקחת ללב".

יסמין על המשקל


את השינוי בחייה חייבת יסמין לאמה, היא היתה זו ששכנעה אותה לוותר על הבושה ולנסות להתקבל לתוכנית הטלויזיה 'מדינה על המשקל'. " זו היתה אמא שלי שראתה בטלויזיה את הפרומו של התוכנית. היא שמעה שמחפשים אנשים שמנים שרוצים לרדת במשקל והציעה לי לנסות להתקבל. היא שלחה להפקה פקס, אין לי מושג עד היום מה היא כתבה בו, אבל כעבור כמה ימים חזרו אלינו מההפקה וביקשו שאשלח תמונה. אמא שלי לא לקחה סיכונים והציעה לי שניסע יחד לאודישנים, כי אין טוב כמראה עיניים. אני אישית לא התלהבתי מהרעיון, לא פחדתי מהחשיפה, אלא שזה נראה לי שטותי, מי צריך את זה בכלל? יש היום בטלויזיה הרבה תוכניות על דיאטות וזה נראה לי מיותר, אבל אמא שלי ניסתה להסביר לי, שזו ההזדמנות שלי לשנות את החיים, היא אמרה לי שהבחירה בידי, אבל אם אוותר זה יהיה על אחריותי. אז החלטתי לנסות". יסמין ואמה שמרגע זה ואילך לא ויתרה על שום נסיעה לצילומים, הגיעו לאודישנים במרכז הארץ, " צילמו אותי במצלמת וידאו, שאלו אותי כל מיני שאלות, היו שם מאות שניסו להתקבל, אך מאחר ולא היו שם הרבה צעירים, חשבתי שאולי יהיה לי סיכוי, אבל לא בניתי על זה. רפי גינת היה ממש נחמד. כך שמרגע זה ואילך החלטתי שאין לי מה להפסיד ושזה יכול להיות בעצם רעיון נחמד". ימים אחדים אחרי שחזרה לאילת קיבלה יסמין את הטלפון המיוחל- היא בפנים. " אמא שלי התלהבה ואמרה שאהייה מפורסמת, את מבינה, זה מה שעניין אותה. אני עצמי לא חששתי במיוחד, לא חשבתי על חצי הכוס הריקה, על כך שהחברים יראו אותי שמנה בטלויזיה, אלא חשבתי על חצי הכוס המלאה, איך אבוא אליהם אחר כך רזה יותר, אבל האמת היא, שלא עשיתי את זה בשביל אף אחד, גם לא בשביל החברים, אלא בשביל עצמי". 9 משתתפים לקחו חלק בתוכנית. במשך ארבעה פרקים עקבה הסידרה אחר ניסיונותיהם לרדת במשקל. שלוש בנות מהקבוצה היו צעירות, מהן הצליחה יסמין לרדת הכי הרבה. בסיום הצילומים היא נפרדה מ- 18.5 ק"ג והיתה מאושרת. " הצילומים הצריכו אותי לעלות פעם בשבועיים למרכז הארץ, הכל על חשבוני. אמא הצטרפה אלי לנסיעות, לא היה איכפת לה לשלם כמה שצריך, העיקר שאצליח במשימה."
אבל זה לא היה רק זוהר, מפגש עם אנשים מפורסמים וצילומים לטלויזיה, מאחורי התוכנית היה מאמץ לא קטן לעמוד בתוכנית התזונה שהוכנה לה מראש. " למדתי שיש דבר שנקרא חסה. אף פעם לא אהבתי את זה ופתאום הייתי צריכה לאכול מזה הרבה. אכלתי הרבה חסה וירקות, הלחם הפך ללחם קל, למדתי להפריד בין חלבונים לפחמימות ואם לפני כן לא עשיתי ספורט, עכשיו התחלתי ללכת מינימום 200 דקות בשבוע. האמת, כשמתרגלים לזה זה עובר צ'יק צ'ק. הורדתי מהתפריט את כל הג'אנק, את העוגות והמתוקים. אם הייתי רעבה בין הארוחות דחפו לי ג'לי דיאטטי או מעדן דיאטטי מגעיל. בהתחלה זה היה קשה, ממש מטמטם, את רואה סביבך אנשים אוכלים הכל, את מתה לזה, אבל לא יכולה. "

ולא נשברת?
" היו לי רגעי שבירה, פתאום קיבלתי התקף כזה למשהו מתוק, אבל ניסיתי להיות חזקה, הייתי מספרת לאמא שלי על הקושי, הייתי חייבת להוציא את זה החוצה איך שהוא, פעמיים נשברתי. פעם אחת אכלתי פרוסת עוגה כי ראיתי את אחותי אוכלת והייתי חייבת גם ופעם שנייה זה היה שוקולד וזהו זה, הכנסתי לעצמי לראש שהשוקולד הזה לא יתן לי כלום ולהיפך כשאראה את התוצאות של ההרזייה אני ארגיש מצויין."

בהפקה הציבו לך משקל יעד?
" ממש לא וגם אני לא הצבתי לעצמי משקל יעד העיקר לרזות וכמה שיותר יותר טוב. לא נשקלתי כל יום, רק פה ושם, כי כשנשקלים כל יום זה יכול לשבור אותך".

הרגשת שמצפים ממך?
" אוהו, לאנשים היו ציפיות ממני, להורים שלי, להפקה ובעיקר לעצמי והלחץ הזה מאוד עזר."

ואיך היתה הירידה?
" בשבועיים הראשונים ירדתי הכי הרבה, משהו כמו 6 ק"ג, אחר כך זה ירד יותר לאט אבל לא הייתי לחוצה, כל עוד הייתי במגמת ירידה, זה מה שהיה חשוב. בסך הכל במסגרת התוכנית הייתי חודשיים, אבל גם היום אני עדיין ממשיכה לשמור על תוכנית התזונה שלי וממשיכה לרדת, היום אני סוגרת כמעט 30 ק"ג פחות והיד עוד נטוייה. היום אני שוקלת 83 ק"ג ורוצה להגיע עד ל- 70 ק"ג לפחות, אין לי תקוות להיות מקל אבל אני רוצה להיות ממוצעת.

ופידבקים היו ברחוב?
" המון. הרבה פירגון ועידוד. חברה שלי אורטל ראתה אותי על הטיילת, היא נעמדה והתחילה לצרוח 'הצטמקת, הצטמקת'.... פתאום הייתי צריכה לקנות בגדים קטנים יותר וגם אלו כבר נעשים גדולים, זה ממש כיף".
- את מחכה לחזור ללימודים ולהפגין בפני החברים את הגיזרה החדשה?
" למה לא? ברור לי שיהיו פירגונים, אבל תמיד יש את הרעים שיהיה להם מה לאמר לשלילה, אבל זה לא יפריע לי. אם אני מרגישה טוב עם עצמי ואני מרגישה עכשיו טוב, אף אחד לא יפריע לי".

למה לא ניסית דיאטות קודם?
" אמא שלי תמיד ניסתה לשכנע אותי, אבל אני לא רציתי, אמרתי לה, זו מי שאני וזה מה יש".

את מפחדת לעלות חזרה במשקל?
" לא מפחדת, אבל לא רוצה. גם אם אעלה אני יודעת עכשיו מה צריך לעשות כדי לרדת. אני מאמינה שלא אחזור אף פעם לצורת האכילה הלא מבוקרת שהייתה לי קודם, כי עכשיו זו צורת חיים חדשה עבורי".

יש לך מסר לצעירים או צעירות שמנים?
" שזה אפשרי.זה אמנם קשה, אני לא אגיד שלא, אבל זה אפשרי, עם הרבה כח רצון, צריך לעשות את זה מבוקר ולא לבד, לא מדובר בדיאטה כמו שמדובר בשינוי אורח החיים".

את גאה היום בעצמך?
" מאוד. על זה שהיה לי את האומץ למרות הכל ללכת על זה ולהשתתף בתוכנית ועל זה שהצלחתי לרדת במשקל וכמובן שאני גאה באמא שלי, שלא ויתרה והיתה איתי לאורך כל הדרך, עכשיו אני מבינה למה היא התעקשה".

תמונת כתבה