פרסומת
דלג

הרוכלים איימו להשבית את השוק

מאת: עומר כרמון ● 9/5/2014 21:00 ● ערב ערב 2653
תסיסה רבה בקרב חלק מהרוכלים בשוק החדש, בשל מה שהם מגדירים כתנאי עבודה בלתי אפשריים והיעדר עבודה. אחת מבעלי הדוכנים: "אני מרגישה נאנסת. מדוע המלונאים צריכים לקבוע את נעשה בעיר הזאת? הם יגידו לנו מתי לעבוד, מתי לסגור?" ביום ראשון היו מחצית מהדוכנים סגורים. חברת המועצה והוועד המנהל של השוק – עו"ד סימה נמיר: "גם אני לא הייתי עובדת, אם הייתי צריכה לעמוד שם בחום הזה, ללא מיזוג". העירייה: "כחלק מפעולות הוועד המנהל לשיפור מתחם הרוכלים כשוק תיירותי מודרני ומזמין, יוצבו שלטים מאירי עיניים ואף יינתן שם למקום"
הרוכלים איימו להשבית את השוקתסיסה רבה בקרב חלק מהרוכלים בשוק החדש, בשל מה שהם מגדירים כתנאי עבודה בלתי אפשריים. בערב יום העצמאות הם שקלו השבתת מחאה של הדוכנים לאחר שהתנועה במתחם היתה דלה יחסית. לטענתם, הסיבה לכך היא שרוב החוגגים כוונו לחלקה המערבי של הטיילת – לאזור קניון 'מול הים'. ביום ראשון בשעות הצהרים, סיירנו בשוק החדש ומצאנו, כי למרות שהחוזה עליו חתומים הרוכלים מחייב אותם להשאיר את הדוכנים פתוחים ברציפות משעות הבוקר ועד שעה 23:00, כמחצית מהדוכנים היו סגורים.

אחת מבעלי הדוכנים במתחם הסבירה ל'ערב ערב': "אין אף אחד בשוק. יש דוכנים שההכנסה היומית שלהם היא 50 שקלים בלבד. המקום מת, לא עובד. מדוע מחייבים אותנו לסגור בשעה 23:00? אנחנו בלי מוסיקה, לא מפריעים לאף אחד".

אבל את זה ידעתם מראש
"אני מרגישה נאנסת, מכורח הנסיבות חתמתי על החוזה. אנחנו צריכים לפרנס את הילדים שלנו. קברו אותנו שם. למה אנחנו צריכים לשלם עבור שכירות? העירייה צריכה לשלם לנו על זה שאנחנו שם. מדוע המלונאים צריכים לקבוע את נעשה בעיר הזאת? הם יגידו לנו מתי לעבוד, מתי לסגור?".

"צריך לדעת איך לעבוד"


מנגד, רוכלת אחרת במתחם, שעבדה בשנים האחרונות בטיילת, אמרה: "הרוכלים בשוק שלא יודעים איזו סחורה להביא ואיך לעבוד - לא מצליחים למכור. היקפי המכירות שלי היום דומים לאלה שבטיילת. מצד שני, זה לא אומר שאין בעיות: לא ניתן לעבוד ללא מיזוג. חובה להזיז את דוכן הפיקוח המשמש את הנהלת השוק והשומר. הציבו אותו בפתח השוק הפונה לטיילת, המבנה הזה מסתיר את השוק לתיירים".

"צריך לבקש מבית המשפט"


חברת המועצה והוועד המנהל של השוק – עו"ד סימה נמיר, הצדיקה את טענות הרוכלים: "גם אני לא הייתי עובדת, אם הייתי צריכה לעמוד שם בחום הזה, ללא מיזוג", היא אמרה ל'ערב ערב', "אנחנו ממתינים לתשובת אנשי המקצוע, מהם ביקשנו לבדוק האם ניתן למזג את המתחם. התשובה תהיה ככל הנראה שלילית ואז נצטרך לאשר לכל דוכן להחזיק מזגן אישי".

זאת הוצאה כספית גדולה לרוכלים
"אני מאמינה שאפשר יהיה להגיע להסדר בעניין הזה. כמו שוויתרנו לרוכלים על תשלום שכירות עבור החודש הראשון, יתכן ואפשר יהיה לוותר על חלק מתשלום השכירות בחודש אחר. כשרוצים, אפשר להגיע להבנות".

הרוכלים כועסים על כך שהם מחויבים לסגור את הדוכנים בשעה 23:00
"ההתניה הזאת נקבעה באמצעות הסכם שהושג בבית משפט. אם רוצים לשנות את פרטי ההסכם, צריך להגיש בקשה לבית המשפט. עשיתי זאת וקיבלנו את הסכמת המלון הסמוך, לסגור בפסח וביום העצמאות את המתחם בחצות. אני חושבת שאם החנויות של בתי המלון בטיילת עובדות עד השעות הקטנות של הלילה, כך גם צריך להיות בשוק. אני מבינה את הכעס של הרוכלים. הם רצו להשבית את השוק, אבל אמרתי להם שזה לא הזמן למהלכים כאלה. השוק רק נפתח, אנחנו בהליך של בדיקה ולימוד".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מיקומו של דוכן הפיקוח נקבע על ידי מתכנני המתחם, משיקולים מקצועיים ואין כוונה להעבירו. סוגיית מיזוג האוויר נבחנת על ידי אנשי מקצוע. זאת ועוד, כחלק מפעולות הוועד המנהל לשיפור מתחם הרוכלים כשוק תיירותי מודרני ומזמין, יוצבו שלטים מאירי עיניים ואף יינתן שם למקום".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

מתחם הרוכלים ביום העצמאותחדשות אילת