פרסומת
דלג

מדוע לא תלתה העירייה את דגלי הגאווה?

מאת: רוני מויאל ● 23/5/2014 22:29 ● ערב ערב 2655
בסוף השבוע התקיים פסטיבל הגאווה ה-13 באילת. האם העיר אילת צהלה ושמחה? מפיק הפסטיבל, שחר אלקיים: "עיריית אילת לא משכילה לכבד את הנופשים שמגיעים לעיר ואת הקהילה המקומית, ויומיים לפני תחילת הפסטיבל (וחודש לאחר שביקשנו לראשונה), בחרה להציג דגלים של עצמה במקום דגלי גאווה". העירייה בתגובה: "השנה, בשונה משנים עברו, לא התקיים מצעד. שכן בשנים בהן התקיים המצעד, נתלו דגלים בצירים המרכזיים. לא נעשתה פניה לפרסום על מכוונים. לא נעשתה כמקובל פנייה לתמיכת העירייה"
מדוע לא תלתה העירייה את דגלי הגאווה?כמו בשנים קודמות, גם השנה, ירדו לאילת בסוף השבוע האחרון, מאות מקהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנס ג'נדרים ובי סקסואלים ) כדי לקחת חלק בחגיגות. חברי הקהילה האילתית הצטרפו אליהם והפגינו יחד פתיחות ליברלית, אבל רק במקומות הייעודיים בהם התקיימו האירועים. בתל אביב, בה מתקיים אחד מאירועי הגאווה הגדולים ביותר בעולם, חשים זאת כל תושבי העיר ואורחיה הרבה לפני פתיחת האירועים עצמם, הרבה בזכות האווירה הקיימת בעיר.

ב-12 השנים הקודמות, כללו אירועי הגאווה באילת גם את מצעד הגאווה הקלאסי שעבר ברחובות העיר הראשיים והסתיים בהפנינג ענק שכלל הופעות ומסיבות חוף באחד מחופי העיר, בשנים האחרונות - חוף 'ממן'. השנה, משיקולי תקציב והיעדר תמיכה, כך על פי מפיק האירועים שחר אלקיים, הוחלט לבטל את מצעד הגאווה.

שחר אלקיים מספר, כי השנה איבדו חברי הקהילה האילתים את תמיכת העירייה באירועים: אף דגל גאווה לא נראה ברחבי העיר, שום שלט לא קידם בברכה את משתתפי הפסטיבל. אווירה בעיר לא הייתה, אבל זה לא מנע ממאות החוגגים להפגין גאווה ואהבה באירועים השונים שהתקיימו במוקדי הבילוי ברחבי בעיר.

המועדון עוצב בהתאם


בערב יום חמישי, נפתחו אירועי הגאווה באופן רשמי במלון 'קראון פלאזה' או כפי שנקרא בסוף השבוע 'כפר הגאווה'. מופע דראג איכותי ביותר 'פנטסטיקו' בכיכובן של קיי לונג, ג'ניפר ווקר, מילקי ויניל, גלורי, הוליווד, קלאריסה סאנוויט ועוד פתחו את האירועים. בסיומו התפצלו החוגגים – הנשים לכיוון ה'מיקסי רסטו בר' שבמרכז התיירות, שם התקיימה המסיבה בהפקתן של קרן ואליס, ואילו במועדון ה'האנגר 72' התקיימה מסיבת הפתיחה הרשמית. המועדון עוצב בהתאם ואת העמדה פקדו מיטב הדי ג'ייז מהסצנה וביניהם די ג'יי יניב סמואל ודי ג'יי אוליביין האיטלקי. על הבמה הופיעה הבייבי דיווה ג'ואל כשלצידה די ג'יי דודי שרון, רקדנים סקסיים במיוחד ודראגיסטיות שנתנו הרבה צבע ופאן.

החוגגים לא מיהרו לנטוש את המועדון והמשיכו לחגוג עד אור הבוקר. השנה בשונה משנים קודמות, לא היה להם צורך לצבור אנרגיות לקראת המצעד הססגוני ברחובות העיר כי הוא פשוט לא התקיים. אורחי הפסטיבל התעוררו כל אחד בקצב שלו, ירדו לבריכת המלון, שם התקיימה מסיבת בריכה ולקראת השעה שלוש בצהריים, הגיעו רבים מהם חמושים במשקפי שמש, דגלי גאווה ובגדי ים זעירים לגופם לקחת חלק בהפנינג גאווה שהתקיים כאמור בחוף 'ממן'. על העמדה חיכה להם די ג'יי מוטי סעדיה.

את כוחם האמיתי שמרו משתתפי האירועים למסיבה המרכזית שהתקיימה בליל שישי בחוף 'הדקל'. את פני הבאים קיבלו מחסומים על גבי מחסומים של מאבטחים והמוני שוטרים שעשו בידוק בטחוני לכל הבאים. שחר אלקיים, מפיק הפסטיבל, דאג גם השנה להביא לצד די ג'יי מקומיים, גם כוכבים בינלאומיים. בזה אחר זה עלו על הבמה די ג'יי גיל פרז החיפאי, המפיק והיוצר הבינלאומי מארק וודו, בוי ג'ורג' – כן אתם רואים טוב, סולן להקת 'מועדון תרבות' של שנות ה-80, ששינה פאזה והפך לאייקון גאה בקהילת הגייז בכל העולם. סיים את המסיבה די ג'יי מוטי סעדיה, יקיר הפסטיבל ואורח קבוע בו, שניגן עד הזריחה. יומיים של מסיבות נגמרו להם, ואת האירועים קינחה בצהריי יום שבת מסיבת בריכה המונית שנערכה ב'כפר הגאווה'. ליין ה'אריסה' התל אביבי הכל כך מצליח היו על ההפקה והמוסיקה, ושיריו של עומר אדם, שרית חדד ועוד נשמעו עד למרחוק.

"בגלל היעדר תמיכה"


פוסט אישי של הגר גור אריה שפורסם בפייסבוק בתום האירועים ומוען לשחר אלקיים, מסכם אולי את שהתרחש: "זה כבר ידוע שאין לך תמיכה מהעירייה, זה ידוע שכבר שנים אתה נלחם מלחמה של קהילה שלמה, זה ידוע שזה דורש ממך המון כוחות נפש ושכמובן - אתה לא חייב...אז אני חושבת שאני מדברת בשם כל החוגגים כשאני אומרת לך- תודה. זה לא מובן מאליו. תודה על ששוב, בפעם ה-13, עשית לנו סופשבוע גאווה בדרך הכי טובה שיכולת. היה כיף גדול! אמנם העירייה מנסה בלי סוף לחרבן לנו את הגאווה, אבל כנראה כשהיא חזקה מבפנים- סופה שתתפרץ גם החוצה. אז תודה על שנתת מקום מכובד לגאווה. חיבוק גדול ונשיקה...".

את אירועי הגאווה באילת סיכם המפיק שחר אלקיים בפוסט ארוך, מוקיר תודות ונוקב במיוחד בדף ה'פייסבוק' של "אילת בגאווה', ואנחנו מפנים אתכם לשם לקרוא, להגיב ולומר תודה אם בא לכם. נצטט את החלק העיקרי בו הוא מדבר על היעדר תמיכת העירייה: "אנצל פוסט חגיגי זה כדי "להודות" גם לעיריית אילת ההומופובית שלא משכילה לכבד את הנופשים שמגיעים לעיר ואת הקהילה המקומית, ויומיים לפני תחילת הפסטיבל (וחודש לאחר שביקשנו לראשונה), בחרה להציג דגלים של עצמה במקום דגלי גאווה ברחבי העיר. היחס אל הנופשים ואל מעט הפסטיבלים שנשארו בעיר ממש 'מחמם' את הלב".

בתגובה לטענות, מסרה דוברת העירייה: "בשונה משנים עברו, התקיים השנה פסטיבל הגאווה בתוך בתי המלון ובמסיבות סגורות. באשר לדגלול יצוין, כי גם השנה בשונה משנים עברו, לא התקיים מצעד. שכן בשנים בהן התקיים המצעד, נתלו דגלים בצירים המרכזיים. באשר למכוונים יצוין גם כן, כי לא נעשתה פניה לפרסום על מכוונים. באשר לתמיכת העירייה יצוין, כי השנה לא נעשתה כמקובל פנייה לתמיכת העירייה, בשונה משנים קודמות, בהן נענתה העירייה לבקשת המפיקים והעניקה תמיכה, כפי שעושה מול פסטיבלים אחרים כחלק מעידוד התיירות לעיר אילת. אגב כך יצוין, כי בדיקה מול מנהלת לשכת ראש העירייה מעלה, כי לא נתקבלה כלל הזמנה עבורו".

שחר אלקיים, מפיק אירועי הגאווה, ממשיך לעמוד על שלו: "בקשות התמיכה שהוגשו בשנים קודמות לעיריית אילת לא נענו, לא בתשובה חיובית ואף לא בתשובה שלילית. הוגשו בשם הפסטיבל טפסים מטפסים שונים, שאף אושרו על ידי במשך שלוש שנים, ואף שידוע לנו שהתקיימה ועדה שדנה בבקשות התמיכה שלנו, מעולם לא קיבלנו תשובה רשמית לגבי מסקנות הוועדה וכיוון שכך, גם לא קיבלנו כל תמיכה. התמיכה הכספית היחידה שהפסטיבל קיבל הייתה ממשרד התיירות (מתוך 13 פסטיבלים, קיבל הפסטיבל תמיכה במשך שנתיים בלבד). לגבי הדגלול: אין כל קשר בין המצעד לבין הדגלול, כשם שרואי חשבון ועורכי דין המתכנסים בעיר זוכים לדגלול מבלי לצעוד בעיר. בקשתנו לדגלל את העיר או לכל הפחות את אזור המלונות בו שהו נופשים לא נענתה כלל. ראש העירייה לא הוזמן לקוקטייל הפתיחה משום שלא התקיים קוקטייל השנה. בחרנו לא לקיים קוקטייל השנה, גם משיקולי תקציב (גידול משמעותי בהוצאות הן בשל דרישות אבטחה מופרזות והן בשל העדר תמיכה). חבל שעיריית אילת מצאה לנכון להתעלם מהמוני הנופשים שפקדו את העיר בסופ"ש האחרון וחבל עוד יותר שמהתעלמות זו נפגעו גם תושבי העיר, בכללם חברי קהילת הלהט"ב, שהעדר תכונה בעיר הביכה אותם".

גלריית תמונות מאירועי הגאווה ניתן לראות בדף הפייסבוק של מדור הלילה של 'ערב ערב' – AFTER SHOCK

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש